Romania, Bulgaria si Turcia discuta despre crearea grup naval militar NATO in Marea Neagra

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 20 mai 2016, 21:57 Actualitate | Esenţial

Exercitii NATO in Marea Neagra
Foto: MApN
Ministrul bulgar de Externe, Daniel Mitov, a declarat vineri ca tara sa poarta discutii cu Romania si Turcia pentru a crea un grup naval comun al NATO in Marea Neagra, informeaza Novinite.

Seful diplomatiei bulgarea a precizat ca se discuta despre suplimentarea capacitatilor militare in zona Marii Negre.

"Bulgaria va face tot ce este posibil pentru a-si consolida capacitatile militare in zona Marii Negre", a adaugat ministrul Daniel Mitov, potrivit Radioului National Bulgar.

Crearea unei forte navale a NATO in Marea Neagra este si una dintre masurile regasita in cadrul prioritatilor strategice ale Ministerului roman al Apararii.


Citeste mai multe despre   









1687 vizualizari
  • -9 (15 voturi)    
    Cu ce? (Vineri, 20 mai 2016, 23:46)

    Sar Castic [utilizator]

    Cu ce participă Romania? Cu două coji de fregate si ceva șalupe?!!!
    • +5 (5 voturi)    
      pai asta e treaba ... (Sâmbătă, 21 mai 2016, 9:03)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Sar Castic

      Romania participa cu locatia Litoralului, inclusiv a Aeroporturilor militare de langa Marea Neagra, Bulgaria cu suportul logistic iar turcii cu flotele lor :)
      ideea este ca daca nu ai flota sa faci parte dintr-un grup care are
    • +5 (5 voturi)    
      Cu ce avem (Sâmbătă, 21 mai 2016, 9:40)

      liviu.n [utilizator] i-a raspuns lui Sar Castic

      Totul are un inceput, daca stam cu bratele-n san asteptandu-i pe altii, nu cred c-o sa ne fie bine...
  • +7 (11 voturi)    
    Echilibrul de forte. (Sâmbătă, 21 mai 2016, 0:07)

    Vlad-I [utilizator]

    Turcia, bulgaria , romania si ucraina au o populatie egala cu a rusiei, o buna coordinare poate descuraja ursul rus.
    • -5 (7 voturi)    
      România nu are ce căuta ... (Sâmbătă, 21 mai 2016, 12:15)

      LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

      ... într-o alianță bilaterală cu Turcia și MAI ALES cu Ucraina!
      • +2 (4 voturi)    
        Da' de ce draga??? (Sâmbătă, 21 mai 2016, 14:06)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold1

        ce nu iti place la relatia asta bilaterala,adica in 3 ???Mai citeste de 12 ori articolul,poate-poate vei vedea ca nu era vorba de Ucraina.Insa nu garantez ca se va intampla asta.
        • +1 (1 vot)    
          /// (Duminică, 22 mai 2016, 1:02)

          LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui persuasiv

          Citește mai cu atenție replica mea, și vezi cui a fost adresată, și ce scria în postarea aceluia.

          După aia, încearcă să gîndești.

          Cunoști ce-i aia relație cauză-efect?