Romania, Bulgaria si Turcia discuta despre crearea grup naval militar NATO in Marea Neagra

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 20 mai 2016, 21:57 Actualitate | Esenţial

Exercitii NATO in Marea Neagra
Foto: MApN
Ministrul bulgar de Externe, Daniel Mitov, a declarat vineri ca tara sa poarta discutii cu Romania si Turcia pentru a crea un grup naval comun al NATO in Marea Neagra, informeaza Novinite.

Seful diplomatiei bulgarea a precizat ca se discuta despre suplimentarea capacitatilor militare in zona Marii Negre.

"Bulgaria va face tot ce este posibil pentru a-si consolida capacitatile militare in zona Marii Negre", a adaugat ministrul Daniel Mitov, potrivit Radioului National Bulgar.

Crearea unei forte navale a NATO in Marea Neagra este si una dintre masurile regasita in cadrul prioritatilor strategice ale Ministerului roman al Apararii.


Citeste mai multe despre   























[P] Bucurie in bucatarie - traieste fresh cu electrocasnicele colorate LDK!

Dupa succesul remarcabil inregistrat de aragazurile colorate in 2016, LDK pregateste acum o gama larga de electrocasnice in culori. Frigidere, plite si cuptoare incorporabile rosii, verzi, mov, portocalii, bej, negre, maro - sunt produsele cu care LDK vrea sa cucereasca piata romaneasca. La un pret competitiv si de buna calitate, electrocasnicele LDK sunt alegerea celor care vor sa aduca culoare si bucurie in propria bucatarie.

1695 vizualizari

  • -9 (15 voturi)    
    Cu ce? (Vineri, 20 mai 2016, 23:46)

    Sar Castic [utilizator]

    Cu ce participă Romania? Cu două coji de fregate si ceva șalupe?!!!
    • +5 (5 voturi)    
      pai asta e treaba ... (Sâmbătă, 21 mai 2016, 9:03)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Sar Castic

      Romania participa cu locatia Litoralului, inclusiv a Aeroporturilor militare de langa Marea Neagra, Bulgaria cu suportul logistic iar turcii cu flotele lor :)
      ideea este ca daca nu ai flota sa faci parte dintr-un grup care are
    • +5 (5 voturi)    
      Cu ce avem (Sâmbătă, 21 mai 2016, 9:40)

      liviu.n [utilizator] i-a raspuns lui Sar Castic

      Totul are un inceput, daca stam cu bratele-n san asteptandu-i pe altii, nu cred c-o sa ne fie bine...
  • +7 (11 voturi)    
    Echilibrul de forte. (Sâmbătă, 21 mai 2016, 0:07)

    Vlad-I [utilizator]

    Turcia, bulgaria , romania si ucraina au o populatie egala cu a rusiei, o buna coordinare poate descuraja ursul rus.
    • -5 (7 voturi)    
      România nu are ce căuta ... (Sâmbătă, 21 mai 2016, 12:15)

      LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

      ... într-o alianță bilaterală cu Turcia și MAI ALES cu Ucraina!
      • +2 (4 voturi)    
        Da' de ce draga??? (Sâmbătă, 21 mai 2016, 14:06)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold1

        ce nu iti place la relatia asta bilaterala,adica in 3 ???Mai citeste de 12 ori articolul,poate-poate vei vedea ca nu era vorba de Ucraina.Insa nu garantez ca se va intampla asta.
        • +1 (1 vot)    
          /// (Duminică, 22 mai 2016, 1:02)

          LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui persuasiv

          Citește mai cu atenție replica mea, și vezi cui a fost adresată, și ce scria în postarea aceluia.

          După aia, încearcă să gîndești.

          Cunoști ce-i aia relație cauză-efect?