UPDATE Doi militari romani, morti in Afganistan. Un al treilea este ranit

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 mai 2016, 14:44 Actualitate | Esenţial

Doi militari romani si-au pierdut viata si un al treilea a fost ranit in urma unui incident care a avut loc sambata dimineata, in apropiere de localitatea Kandahar din Afganistan, pe timpul executarii unei misiuni de instruire a politistilor afgani, informeaza Ministerul Apararii Nationale.

UPDATE Agentiile de presa internationale citeaza un comunicat de presa transmis al NATO potrivit caruia doi membri al misiunii Resolute Support, condusa de Alianta, au fost omorati sambata dimineata in sudul Afganistanului cand indivizi imbracati in uniforme afgane au deschis focul asupra lor. Atacatorii au fost la randul lor omorati. Comunicatul NATO nu da alte detalii cu privire la incident si nu face publica nationalitatea victimelor.

Incidentul s-a produs la ora 10:45. Celor trei militari de la fortele pentru operatii speciale, care au fost raniti, li s-a acordat primul ajutor la fata locului si au fost transportati imediat la spitalul militar cel mai apropiat, se rata intr-un omunicat de presa al MAE.

"Din nefericire, plutonierul Dumitrescu Iulian si sergentul Vizireanu Adrian nu au supravietuit, iar starea militarului ranit este stabila si urmeaza sa fie transferat la un spital din Germania", potrivit sursei citate.

MAE informeaza ca familiile victimelor au fost anuntate, iar incidentul este anchetat de o comisie militara.

Totodata, conducerea MAE transmite, "in numele intregului personal, sincere condoleante familiilor militarilor decedati si urmareste cu atentie evolutia situatiei medicale a celui ranit."

"Am aflat cu profunda tristete despre moartea militarilor care au cazut la datorie astazi, in timpul executarii unei misiuni in Afganistan. Atat personal, cat si in numele tuturor militarilor romani, transmit condoleante familiilor, prietenilor si camarazilor lor de arme. Dumnezeu sa-i odihneasca pe acesti bravi ostasi si buni romani", a transmis ministrul Mihnea Motoc.










17281 vizualizari
  • -28 (48 voturi)    
    Nu se face odată noiembrie (Sâmbătă, 7 mai 2016, 15:08)

    Nyk1 [utilizator]

    Victoria lui Trump ne-ar aduce acasă tinerii și ar pune capăt morților fără sens.
    • +17 (35 voturi)    
      da, și după aia (Sâmbătă, 7 mai 2016, 16:35)

      berenger [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      te vor păzi chiar în țara ta soldații prietenului bun al lui trump, putin, pe numele lui
    • -11 (21 voturi)    
      ............ (Sâmbătă, 7 mai 2016, 18:34)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      nu stiam ca militarii romani dupa ce termina stagiul in afganistan se duc in rusia
      • +7 (11 voturi)    
        Multe nu stiai tu (Sâmbătă, 7 mai 2016, 20:57)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui ak33

        insa le inventezi pe parcurs.
  • +24 (26 voturi)    
    ce înseamnă incident (Sâmbătă, 7 mai 2016, 15:27)

    berenger [utilizator]

    în timpul acțiunii de instruire? arme descărcate din greșeală? focuri „prietenești”? teroriști infiltrați în rândul polițiștilor instruiți?
    • +10 (10 voturi)    
      hei (Sâmbătă, 7 mai 2016, 18:47)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      foarte probabil din aia pe care ii instruiau
    • 0 (0 voturi)    
      se pare ca a treia varianta (Sâmbătă, 7 mai 2016, 23:42)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui berenger

      ori erau fix cei care urmau a fiantrenati ori teroristi infiltrati. Mare pacat sa incerci ca instruiesti, sa ajuti si ei..
  • +5 (31 voturi)    
    Rip (Sâmbătă, 7 mai 2016, 15:36)

    @Mishu [utilizator]

    Au murit pt apărarea țării.
    • -5 (39 voturi)    
      De care țară este vorba? (Sâmbătă, 7 mai 2016, 16:44)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Că nu-mi dau seama.
      • +1 (19 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 7 mai 2016, 18:34)

        ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        aia in care rusia a luat-o de doua ori pe coaja
        • -1 (15 voturi)    
          Haha (Sâmbătă, 7 mai 2016, 22:10)

          jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui ak33

          N-au suficienta populatie locala care sa lupte pentru "cauza justa"? Ce legatura avem cu Afganistan? Noua ce ne iese ca stat, ca la razboi nu va misca nimeni nici un deget pentru Romania!
      • -17 (27 voturi)    
        Patria Mamă (Sâmbătă, 7 mai 2016, 18:48)

        Amoredivino [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Patria mamă Afganistan, unde Zimbrii Carpaților se duc să lupte contra teroriștilor afgani. C-așa vrea licuriciu. Dar se pare că „teroriștii” au din ce în ce mai puțin de lucru pentru că Scorpionii Roșii se joacă de-a grenada. Râdeam la filmele cu Stan și Bran când își dădeau singuri cu tesla-n oo, credeam că e regizată faza, dar super militarii tricolori devansează orice scenariu, nu mai au răbdare să dea ochii cu „teroriștii”, se aruncă proactiv în aer. Nici nu vreau să mă gândesc ce-ar ieși într-o confruntare „live”! „Teroriștii” șed turcește în tranșee și-și beau ceaiul iar românii se căsăpesc singuri.
        • +1 (11 voturi)    
          Ei bravos (Sâmbătă, 7 mai 2016, 21:00)

          persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Amoredivino

          noroc avem ca ne luminezi tu...da' la loto niste numere,ceva???
      • +6 (14 voturi)    
        R.I.P. (Sâmbătă, 7 mai 2016, 21:38)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Nu erau MERCENARI - din întâmplare români - înrolaţi în armata afgană, erau SOLDAŢI ROMÂNI, trimişi acolo pentru ca ţara lor să-şi respecte acordurile încheiate cu aliaţii. Indiferent dacă ne place sau nu, România este membră NATO, şi-a asumat nişte obligaţii care trebuie onorate de cetăţenii ei, aşa că şi sacrificiile lor tot în umele ei sunt.
      • +2 (2 voturi)    
        de Romania e vorba (Sâmbătă, 7 mai 2016, 23:44)

        mavis [anonim] i-a raspuns lui Nyk1

        ca nu esti din Islanda. Trebuie sa ne jucam rolul nostru, mic mare, in stoparea terorismului. Altfel intradevar ar ajunge si la granitele noastre. In NATO nu merge cu 'lasa ca poate o sa fie bine'.
  • -5 (17 voturi)    
    probabil (Sâmbătă, 7 mai 2016, 15:37)

    Casargoz [utilizator]

    Singurul incident de azi este un elicopter doborat de talibani. Un fel de black hawk down.
  • -4 (10 voturi)    
    trist (Sâmbătă, 7 mai 2016, 20:51)

    zgubilitix [utilizator]

    Este trist ca cei doi au murit. Este trist ca saracia din tara ii impinge sa plece in astfel de misiuni unde in mod cert isi risca viata, cand in mod normal nu ar trebui sa lupte fiinda in tara lor - Romania, slava Domnului, este pace. Probabil isi spun ca "nu mi se intampla tocmai mie". Din fericire se intampla rar astfel de incidente, insa se intampla.
  • +13 (19 voturi)    
    E usor sa dam din gura (Sâmbătă, 7 mai 2016, 21:03)

    MPopa [utilizator]

    Cred ca ar trebui mai multa decenta in comentarii. Doi tineri militari romani au murit intr-o zona de razboi. Poate unora li se pare fara sens moartea lor dar situatia din Siria demonstreaza ca lipsa implicarii militare nu e o solutie care sa garanteze securitatea europenilor.
    Si oricum ar fi, acei militari si-au asumat un risc pe care noi, cei care stam in fata tastaturilor, nu ni-l asumam. Poate aveau sotii si copii. Asa ca sa mai punem frau elanurilor noastre ideologice.