Iohannis da verde imprumutului de 150 de milioane de euro pentru Republica Moldova

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 6 mai 2016, 11:18 Actualitate | Esenţial

Presedintele Klaus Iohannis a semnat vineri decretul pentru promulgarea legii care prevede un ajutor financiar de pana la 150 de milioane de euro pentru Republica Moldova, anunta Administratia Prezidentiala. Ajutorul financiar, considerat critic pentru finantele secatuite ale Moldovei, a fost respins in noiembrie 2015 de Iohannis, care a trimis atunci legea Parlamentului pentru reexaminare.

In noiembrie 2015, cand Moldova era intr-o criza politica profunda, cu o majoritate profund anti-reformista in Parlament, Klaus Iohannis ceruse reexaminarea aratand ca "nu exista certitudinea continuarii procesului de reforme" in Republica Moldova.

La acel moment, gestul politic al lui Iohannis s-a dovedit o reactie de o duritate fara precedent la adresa clasei politice din Moldova, unde partidul autointitulat pro-european condus de oligarhul Vlad Plahotniuc a pus umarul alaturi de partidele pro-ruse la trantirea guvernului pro-european instalat cu mare efort.

Acum, in Parlamentul din Moldova s-a constituit o majoritate in jurul aceluiasi oligarh, Vlad Plahotniuc, care a si impus un guvern pe care il controleaza cu mana de fier. Guvernul si-a asumat, sub presiunea UE si a Romaniei, o serie de reforme in justitie, economie si politica, dar ramane de vazut cate dintre tintele asumate vor fi respectate.










2530 vizualizari
  • +5 (9 voturi)    
    Bani aruncati ! in Basarabia tot rusii comanda ! (Vineri, 6 mai 2016, 11:35)

    andreesanu [utilizator]

    150 milioane de euro aruncati peste Prut !! ,nu vor salva
    Basarabia si nici romanii de saracie .
    In Basarabia tot rusul comanda !.
    Puteti arunca si un miliard de euro tot nu veti schimba optica , s-au cumulat 180 de ani de rusificare de la ocuparea Basarabiei de rusi (1812) si doar 24 de ani in care granita s-a intors pe Nistru !.
    Sperante desarte, lume invrajbita,mafia ruseasca stie sa se mentina la butoane !!,coruptie cat cuprinde !!!
  • +1 (7 voturi)    
    Deci pana la urma banii tot la Plahotniuc (Vineri, 6 mai 2016, 11:54)

    xrogo [utilizator]

    au ajuns,dar Johann a trebuit sa-si arate muschii !!!
  • +3 (9 voturi)    
    vor intra in buzunarele mafiei (Vineri, 6 mai 2016, 12:05)

    gica pantalon [utilizator]

    la fel ca cei 100 de milioane de euro nerambursabili din acordul din 2010. atunci cand la noi se taiau salarii
  • +9 (11 voturi)    
    ok (Vineri, 6 mai 2016, 12:23)

    Xorciser [utilizator]

    Dar un imprumut pentru Moldova noastra cand aproba? Toate investitiile in infrastructura se fac doar in Ardeal, Moldova nu are nici o autostrada- nici macar in plan.
  • +2 (4 voturi)    
    ok (Vineri, 6 mai 2016, 12:23)

    Xorciser [utilizator]

    Dar un imprumut pentru Moldova noastra cand aproba? Toate investitiile in infrastructura se fac doar in Ardeal, Moldova nu are nici o autostrada- nici macar in plan.
    • +3 (3 voturi)    
      Ai pus colega .... (Vineri, 6 mai 2016, 15:07)

      tenismenul [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      punctul pe "i'. Pe guvernanti nu-i intereseaza situatia Moldovei. Imediat dupa '90, s-a vazut clar departarea tot mai accentuata de problemele Moldovei. Ar trebui intrebata presedintia si guvernul, ce plan are cu Moldova, ori se pune la cale o rupere a tarii. N-am sa inteleg niciodata de ce Moldova si chiar Muntenia sunt lasate de izbeliste. Oare pe ce criterii?
  • +2 (10 voturi)    
    :-) (Vineri, 6 mai 2016, 12:28)

    Soljenitin [utilizator]

    Nu-i rau.

    Totusi, nu pot sa nu remarc faptul ca pe de o parte Romania da bani, insa pe de alta parte face subscriptie publica pentru Cumintenia Pamantului.

    Ceva, undeva nu se potriveste in toata schema asta.
  • +1 (11 voturi)    
    haha (Vineri, 6 mai 2016, 12:41)

    Mazeta [utilizator]

    România ia împrumut bani ca să-i dea împrumut Moldovei. Dacă-i musai, cu plăcere!
  • +2 (2 voturi)    
    Iohannis a dovedit intelepciune (Vineri, 6 mai 2016, 14:18)

    tropotaru [utilizator]

    A respins imprumutul in 2015, cand in Rep. Moldova era criza, cu majoritate profund anti-reformista in Parlament, si a acceptat imprumutul abia acum, cand criza s-a sfarsit, anti-reformistii castigand toata puterea politica si executiva.

    Acum Iohannis poate fi sigur cui a dat banii. Si poate fi sigur ca Romania nu-i mai primeste inapoi niciodata.

    Harasho!
  • +3 (3 voturi)    
    am scapat! (Vineri, 6 mai 2016, 19:02)

    Eugen_ [utilizator]

    Am citit in graba titlul si m-am speriat, am crezut c-a dat herr prezident drumul la bani pentru vreo investitie intr-o autostrada NORD-SUD, cu plecare din Moldova.

    Insa citind mai bine, m-am linistit. Mi-era ca iar intram in santiere, asfaltari, Suceava-Bucuresti in 3-4 ore maxim... Cine si-ar fi dorit asa ceva, Doamne-apara si pazeste?

    Auzi, herr president, despre atentatul la siguranta nationala pe care l-au descoperit si il cerceteaza jurnalistii unui ziar DE SPORT, n-ai nimic de anuntat, de comentat? Sau inca studiezi cu atentie si ingrijorare problema, urmand ca vreo eventuala reactie sa apara prin august-septembrie?
  • +1 (1 vot)    
    Si-a vandut imobiliarele her KiWI ? (Sâmbătă, 7 mai 2016, 3:17)

    Plagarus [utilizator]

    + Daca se si imprumuta pt. nevoi personale,merita felicitat presul