Bulgaria: Un afgan a fost impuscat mortal la granita cu Turcia. Premierul bulgar a plecat imediat de la summitul de la Bruxelles unde se discuta problema imigrantilor

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 16 octombrie 2015, 7:36 Actualitate | Esenţial

 Un migrant afgan care venea din Turcia a fost impuscat mortal de paza bulgara de frontiera, joi seara, in timp ce incerca sa patrunda ilegal in acesta tara, a anuntat un purtator de cuvant alMinisterului de Interne de la Sofia, potrivit AFP.

El facea parte dintr-un grup de 50 de migranti care au incercat sa intre in Bulgaria dinspre Turcia, a anuntat guvernul bulgar.

Ministerul de Interne a dat asigurari ca victima a fost lovita de un glont tras de paza de frontiera fara intentia de a atinge pe cineva, dar care ar fi "ricosat". Incidentul s-a produs in regiunea Sredet.

Potrivit DPA, care citeaza o sursa guvernamentala, sub protectia anonimatului, o incaierare si un schimb de focuri a izbucnit dupa ce autoritatile de frontiera au incercat sa retina aproximativ 40 de "imigranti ilegali" care trecusera frontiera din Turcia in Bulgaria, scrie Mediafax.

Premierul bulgar Boiko Borisov a fost informat despre incident in timp ce se afla la Bruxelles, la un summit pe tema crizei migratiei. El a parasit reuniunea inainte de final.

"Premierul Borisov m-a informat chiar inainte sa plece. In opinia mea acesta este urmatorul argument pentru cat de importanta a fost discutia noastra in aceasta noapte" de joi spre vineri, a declarat pentru presa presedintele Uniunii Europene (UE) Donlad Tusk la finalul summitului.











8268 vizualizari
  • +28 (32 voturi)    
    inca 2-3 ilegali si se sfarseste migratia (Vineri, 16 octombrie 2015, 8:31)

    rov [utilizator]

    trist dar adevarat...
    • +29 (35 voturi)    
      asa e, din pacate (Vineri, 16 octombrie 2015, 9:31)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui rov

      miliarde de oameni de pe tot globul stiu ca in europa nu mai exista granite si numai cine nu vrea nu intra in europa. e cazul ca aceasta perceptie dezastruoasa sa se schimbe.
      • -11 (13 voturi)    
        voi nu sunteti sanatosi la cap? (Vineri, 16 octombrie 2015, 11:41)

        DrInOrice [utilizator] i-a raspuns lui cristi

        v-a luat cineva mintile? este vorba despre viata unui om, de oriunde ar fi el
        • +6 (6 voturi)    
          un om (Vineri, 16 octombrie 2015, 11:56)

          mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

          cu arma...
        • +10 (10 voturi)    
          politically correctness (Vineri, 16 octombrie 2015, 12:23)

          cristi [anonim] i-a raspuns lui DrInOrice

          distorsioneaza valorile pe care a fost construita civilizatia occidentala si da drepturi celor care incalca legea, in vreme ce oamenii care respecta legea si isi vad de treaba au din ce in ce mai putine drepturi.

          acum la obiect: granitele se apara cu structuri militarizate. armele pe care le poarta granicerii nu sunt pt. decor ci pt. a fi folosite atunci cand este cazul. acum a fost cazul.
        • +9 (9 voturi)    
          Normalitate (Vineri, 16 octombrie 2015, 12:43)

          AKM [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

          Zilnic, zeci sau poate sute de infractori sunt arestati de politie, indiferent de unde ar fi ei. Atunci cand sunt inarmati sau ataca fortele de ordine, uneori sunt impuscati.
          Normal este sa te intereseze mai mult de viata unui om pasnic, care respecta legile, decat soarta unui infractor. Personal, daca nu se poate altfel, prefer impuscarea infractorului decat a politistului, sau altei persoane nevinovate.
          Sunt convins ca politia a facut uz de arma justificat, nu l-au impuscat aiurea.
        • 0 (0 voturi)    
          E-adevarat, dar nu putem sa nu ne gandim (Vineri, 16 octombrie 2015, 21:58)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

          ca cei care vin nu respecta legea. Poate nu trebuia munitie de razboi, dar granitele trebuie aparate.
  • +8 (32 voturi)    
    eu cred mai degrabă că... (Vineri, 16 octombrie 2015, 8:49)

    Radu_Luci [utilizator]

    premierul bulgar abia aştepta să plece de acolo, că şi-aşa se trăgea mâţa de coadă, ca de obicei la reuniuni de-astea - unde concluziile sunt trase de ăia mari dinainte şi impuse ălora mici după.
    • +4 (30 voturi)    
      probabi ca (Vineri, 16 octombrie 2015, 9:21)

      Gicu2 [utilizator] i-a raspuns lui Radu_Luci

      ai participat la multe asemenea reuniuni....:)) bine ca ne ai spus, sa nu nemai chinuim sa ne uitam la transmisiile sedintelor.
  • +6 (16 voturi)    
    Pentru (Vineri, 16 octombrie 2015, 10:06)

    Ambalezu [utilizator]

    chestia asta trebuia sa se deranjeze seful politiei judetene, nu primul ministru.
  • +10 (16 voturi)    
    pe ei baieti! (Vineri, 16 octombrie 2015, 10:08)

    kllaus [anonim]

    it's a good start.
    • -7 (13 voturi)    
      in momente ca astea (Vineri, 16 octombrie 2015, 11:41)

      DrInOrice [utilizator] i-a raspuns lui kllaus

      iti dai seama ca ai ajuns neom... ai luat-o razna?
  • +23 (25 voturi)    
    Nu inteleg de ce atata indignare (Vineri, 16 octombrie 2015, 10:22)

    Je__ [utilizator]

    De cand ne lamentam ca unul care trece ilegal si nu se supune controalelor sau mai sare si la bataie e impuscat?

    De cand s-au intors valorile pe dos atat de mult, incat au mai multe drepturi hotii, violatorii, extremistii, teroristii de cat un cetatean normal, care se supune legii?

    Ma lasati? Fiecare stat are dreptul sa-si apere granitele si securitatea cetatenilor sai, chiar si cu pretul armelor.

    Mai scutiti-ma de articole lacrimogene unde plangem de mila alora care incalca toate legile.
    • +19 (21 voturi)    
      Pai (Vineri, 16 octombrie 2015, 11:07)

      fefe [anonim] i-a raspuns lui Je__

      daca cineva patrunde ilegal pe teritoriul unei tari si, probabil, nu raspunde nici la somatiile fortelor de ordine, acestea sunt in drept sa foloseasca armamentul din dotare. Fapt divers care a ajuns mare stire intr-o Europa imbecilizata de corectitudinea politica impusa de niste politicieni care nu mai reprezinta pe nimeni in afara de interesele lor financiare.
  • +6 (10 voturi)    
    amator (Vineri, 16 octombrie 2015, 11:20)

    oricare [anonim]

    Pana la urma cati erau: 40 sau 50? Duduia nu-si citeste propriul articol inainte de a-l publica/planta?
    • +4 (4 voturi)    
      nu impuşcaţi duduia! (Vineri, 16 octombrie 2015, 15:19)

      anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui oricare

      Au plecat din Turcia 50, au fost arestaţi în Bulgaria 40. Rest 10 afgani mititei, ce s-a întîmplat cu ei?
  • -3 (7 voturi)    
    CRED CA TOTI PUNETI PROBLEMA GRESIT! (Vineri, 16 octombrie 2015, 16:48)

    Susufler0 [utilizator]

    Problema nu este ca in urma unui incident de granita a fost impuscat un migrant, ci granita la care a fost impuscat. E vorba de granita amaratei de Bulgaria, care nu poate intra in Schengen si, uite ce se intampla. Primul eveniment cu mai mult de 2-3 migranti si a si aparut o victima. In acest timp, tari mai rasarite din UE, aflate in spatiul Schengen, au gestionat situatii mult mai grele, mai complexe, fara victime umane, doar cu ceva gaze lacrimogene si ceva bastoane. Vor spune Baskanii UE : vedeti, nu sunt pregatite sa intre in Schehgen... Inca nu stiu sa gestioneze situatii de criza si alte asemenea... Noi suntem, evident, legati cu cordonul ombilical de fratii nostri de suferinta bulgari. Si apoi, pun pariu ca daca nu se intampla chestia cu impuscatul la bulgari, sigur se intampla la noi. Nu ma intrebati de ce. Poate ca sa mai aiba Germania, Franta, Olanda, Austria un motiv "tehnic" sa spuna NU ! A dracului de vorba romaneasca, ce bine se potriveste la noi : LA OMUL SARAC, NICI BOII NU TRAG !