Criza refugiatilor - Ministrul olandez de externe spune ca probabil este un avantaj ca Romania nu este in Schengen.

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 19:44 Actualitate | Esenţial

Ministrul de externe olandez Bert Koenders s-a intalnit cu Bogdan Aurescu
Foto: MAE
Ministrul olandez de Externe, Bert Koenders, a declarat sambata ca, in contextul crizei imigrantilor, poate fi un avantaj faptul ca Romania nu este inca membra in spatiul Schengen, informeaza Agerpres.

Trebuie mentionat ca Olanda a fost una dintre cele cateva tari care s-au opus intrarii Romaniei in spatiul de circulatie libera.

"Am impresia ca majoritatea rutelor imigrantilor nu ajung in Romania, probabil ca este un avantaj ca nu sunteti inca membri ai spatiului Schengen. Dar asta nu intra in discutia generala de aderare a Romaniei la spatiul Schengen, este ceva ce trebuie discutat in viitor", a spus ministrul olandez de Externe, dupa consultarile de la Bucuresti cu omologul sau, Bogdan Aurescu. 

El a adaugat ca exista perspective pozitive in ceea ce priveste aderarea Romaniei la Schengen, dar nu poate preciza in ce moment se va lua o decizie comuna a tuturor statelor membre UE in acest sens. 

"Proiectul zonei Schengen inca exista, nu a murit. Ceea ce facem acum in Europa se bazeaza pe cooperare pentru a ne asigura ca punem in aplicare acordul Schengen. Nu inseamna ca nu exista tensiuni, cum vedem acum in criza refugiatilor, spuneam ca, din punct de vedere temporar, este un avantaj pentru Romania ca nu face parte din zona Schengen, dar nu este ceva pe termen lung, trebuie sa fie decis de Consiliul European in baza aspectelor juridice si asupra stadiului de pregatire a Romaniei si trebuie sa aplicam mecanismele de verificare pe care le avem. Credem ca exista perspective pozitive, nu stiu insa in ce moment se va decide de catre toate tarile impreuna", a precizat oficialul olandez.

Premierul Olandei, Mark Rutte, a cerut vineri stabilirea unor cote obligatorii pentru distribuirea refugiatilor, afirmand ca statele central si est-europene care se opun propunerii au beneficiat de fonduri importante din partea UE, astfel ca acum trebuie sa asume responsabilitati.










13993 vizualizari
  • +26 (38 voturi)    
    Schengen (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 19:48)

    V. Veroiu [utilizator]

    E mort. Am fost entuziasmat de el dar prefer sa mi se controleze actele la granita decat sa fiu ca in Paris.
    • -19 (33 voturi)    
      ? (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 20:03)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      ce se intampla in Paris?
      • -15 (33 voturi)    
        Nimic (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 21:10)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Absolut nimic iesit din comun.

        Nu-i baga in seama pe circopitecii islamofobi si prajiti de pe aici.
        • +14 (22 voturi)    
          si totusi... ADEVAR sau PROVOCARE ? (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 22:34)

          titiacs [utilizator] i-a raspuns lui HP

          They're not happy in Gaza ..
          They're not happy in Egypt ..
          They're not happy in Libya ..
          They're not happy in Morocco ..
          They're not happy in Iran .. ...
          They're not happy in Iraq ..
          They're not happy in Yemen ...
          They're not happy in Afghanistan ...
          They're not happy in Pakistan ..
          They're not happy in Syria ..
          They're not happy in Lebanon ...
          SO.. WHERE ARE THEY HAPPY?
          They're happy in Australia ..
          They're happy in Canada ..
          They're happy in England ..
          They're happy in France ..
          They're happy in Italy ..
          They're happy in Germany ..
          They're happy in Sweden ..
          They're happy in the USA ..
          They're happy in Norway ..
          They're happy in Holland ..
          They're happy in Denmark ...
          Basically, they're happy in every country that is not Muslim and unhappy in every country that is!
          AND WHO DO THEY BLAME?
          Not Islam.
          Not their leadership.
          Not themselves
          THEY BLAME THE COUNTRIES THEY ARE HAPPY IN !
          AND THEN- They want to change those countries to be like, THE COUNTRY THEY CAME FROM WHERE THEY WERE UNHAPPY!
          Excuse me, but I can't help wondering...
          How frigging dumb can you get?
          Everyone seems to be wondering why Muslim Terrorists are so quick to commit suicide.
        • +2 (12 voturi)    
          Islamofil? (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 23:27)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui HP

          asa sa-ti spunem?
        • -5 (11 voturi)    
          ZIci ca s-au adunat (Duminică, 20 septembrie 2015, 1:44)

          SignorRossi [utilizator] i-a raspuns lui HP

          Cu totii in acelasi timp si isi dau plusuri.
          E Noua Dreapta la Hotnews si nu stim noi?

          Dan Tapalaga ce spuneti despre cititorii dvs extremisti? SUnteti multumit?
          • +4 (4 voturi)    
            mda (Duminică, 20 septembrie 2015, 14:54)

            samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui SignorRossi

            sancho panza, problema ta e ca te autoamagesti cand vrei sa aplici unor maimute turbate ( invatate sa urasca tot ce e vestic) - niste principii create DOAR pentru popoare civilizate. e ca si cum ai face apologia bunatatii pentru o gasca de nebuni furiosi inarmati - pe care il arunci in mjlocul a catorva familii de oameni sanatosi, in loc sa ii duci la un spital sau sa nu le permiti sa intre .
        • +3 (5 voturi)    
          uite aici...... (Duminică, 20 septembrie 2015, 9:50)

          CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui HP

          https://www.youtube.com/watch?v=qZ-QX8LuKHA

          Media e dependenta de banii veniti de la organismele internationale si de la firmele multinationale politically correct aliniate. De aceea chestii de tipul asta nu sint mediatizate. Eu am trait asa ceva in Germania; de trei ori intre 2001 si 2002. Intr-o zona linistita din landul Hessen. Linistita pina sa apara idioti ce isi arogau mai multe drepturi in numele multiculturalismului decit populatia autohtona.
          Si vin in principal barbati tineri nu pentru munca! Nu! ci fiindca in 2 luni sint cuplati cu toate frustratele singure ce nu sint in stare sa aiba grija de ele sau sa se abtina cit de cit de la mincare. Ii astepta cu ..... bratele larg deschise , ca sa zic asa! Vezi asta peste tot in Germania, Franta, Olanda. Si dupa ce le toarna un copil, doi, devin europeni get-beget. Oricum atita timp cit femeia nu trece lai slam casatoria nu e luata in considerare de ai lor ci numai de prostii de europeni. Dupa ce isi iau toate drepturile le lasa balta si toantele ramin sa creasca copii mulatri ca single mother...
      • +24 (32 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 21:18)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

        Fa o vizita pe acolo prin multe cartiere ghetoizate, pline cu imgiranti africani si magrebieni, si apoi ai sa vezi ce se intampla in Paris! ;)
        • -12 (16 voturi)    
          Mda (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 21:34)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

          Daca francezii nu fac niciun efort sa ii integreze, nu e de mirare ca se ghetoizeaza si se razvratesc.

          Asa au facut si SUA cu afro-americanii, mexicanii, etc.

          Xenofobia si intoleranta albilor e motivul principal al problemelor.

          Niste caini, iar romanii sunt fruntasi, ca de obicei.
          • +9 (11 voturi)    
            esti putin spalat pe creier (Duminică, 20 septembrie 2015, 2:15)

            mvr [utilizator] i-a raspuns lui HP

            Efortul de integrare trebuie sa vina in primul rand din partea imigrantilor.

            Ori, tocmai in randul imigrantilor, dorinta de integrare lipseste cu desavarsire.... si NU, faptul ca imigranti musulmani tot cer ajutoare sociale, moschei si sharia nu inseamna ca ei doresc sa se integreze in socitatea Franceza sau Germana.
        • -3 (9 voturi)    
          ...? (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 21:48)

          lucadd [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

          Tu ai facut? Ai venit sa vezi? Sau ai auzit de la alti iluminati ca si tine?

          Apropos cartierele aste
          • +3 (3 voturi)    
            ! (Duminică, 20 septembrie 2015, 11:13)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

            Voi astia, cu teoriile nascute in c...ul Africii (Cornul, desigur), sunteti innegurati rau. Puneti mana pe lopata, poate va trece .
      • +4 (10 voturi)    
        poza din paris (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 21:59)

        poza din paris [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

        poza din paris, bulevardul Barbes:

        http://i.f1g.fr/media/figaro/805x453_crop/2015/08/14/XVM349561f0-42b0-11e5-a32b-9e13713b5720.jpg

        in Franta, chiar in Paris, spre Seine-Saint-Denis si La Courneuve, la fel si in Roubaix, politia nu intra decat cu TAB de la armata.
        • +1 (3 voturi)    
          doar asa (Duminică, 20 septembrie 2015, 13:10)

          samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui poza din paris

          eu cred ca singurele tari care o sa ramana locuibile in fata porcariei asta cu plaga mulsulmana care murdadeste europa - sunt Ungaria - care prin constitutie s-a declarat stat Crestin si nu o sa le accepte obiceiurile salbatice de loc , Grecia care istoric nu i suporta ,si - noi daca renuntam la chestia cu statul laic si revenim la radacini.
          Iar restul Ger, uk, fr, se,) or sa fie santajabili de catre cartierele islamice in crestere din propriile lor capitale, Iar treaba cu moscheia - astia nu au idee ca or sa genereze un scandal mega imens !!! in strada, mult mai rau ca la treaba cu Rosia Montana , si ma ingrijoreaza cariera in libertate si in politica primarului ala care ar fi pacalit sa isi puna parafa pe autorizatie !!!
      • +13 (15 voturi)    
        un oras magrebian.... (Duminică, 20 septembrie 2015, 0:32)

        CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Asa cum sint toate orasele "multiculurale" europene. La fel si la Berlin, Marsilia, Milano, Frankfurt, Viena, etc. Daca vrei sa mai prinzi ceva autentic trebuie sa mergi in orasele mici sau sate evitate de globalizare. M-a ingrozit Parisul. Si cine spune altceva e orb sau nu gindeste
        • +10 (12 voturi)    
          da (Duminică, 20 septembrie 2015, 1:05)

          gaijina [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

          am fost, am vazut si confirm: Parisul e magrebian. Si nu numai periferiile.
  • +13 (33 voturi)    
    Olanda nu va ceda... (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 19:55)

    demaGOGU [utilizator]

    ...pana nu reuseste sa extraga singura concesie care ii intereseaza: portul Constanta.
    • +3 (5 voturi)    
      Ah, daragoi moi, da' pe voi, din Mujicstan (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 23:28)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      nu va intereseaza?
      • +2 (2 voturi)    
        Nu ne vindem tara (Duminică, 20 septembrie 2015, 11:24)

        fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Nu asta-i sloganul nostru etern?

        Dece sa VINDEM Constanta olandezilor si sa faca ce au facut la Rotterdam in loc sa-l dam gratis lui Mazare, N.Constantinescu s.a. sa-l taie in bucati si sa-l dea la fier vechi?

        Plus ca aia ne pun la munca in loc sa ne dea ajutor social plus cateva kile de orez la alegeri.

        Natie de tampiti :(
        • +3 (3 voturi)    
          deci (Duminică, 20 septembrie 2015, 13:18)

          samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

          stai calm, in 15 de ani olanda nu o sa mai conteze -sunt deja coplesiti- or sa le fuga cetateinii albi ca speriati de lupi, ar trebui sa si dubleze efectivele de pompieri inca de acum si fortele anti revolta. mai bine avem noi grija de granitele noastre impreuna cu vecinii nostrii care inteleg problema ca s au mai confruntat cu ea acum 400 de ani. ma doare undeva de cotele impuse si de societatea multiculturala in pragul dezastrului.
  • +17 (27 voturi)    
    obraznicie (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 19:56)

    giigi [utilizator]

    cam asa se poate caracteriza. dupa ce ne-au pus sa platim sute de milioane pe echipament de la eads, implicat in afacere fiind un apropiat a lui merkel, ne-au dat cu flit.
    apropos, ce se mai intampla cu dosarul eads la dna?
    • -5 (19 voturi)    
      Probabil nimic (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 20:21)

      Bozi [utilizator] i-a raspuns lui giigi

      Cat e Iohannis la butoane.
    • +6 (12 voturi)    
      corupţie (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 20:41)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui giigi

      Degeaba avem echipament, dacă oamenii care îl mânuiesc sunt coruptibili.
      • +13 (17 voturi)    
        die welt (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 21:08)

        giigi [utilizator] i-a raspuns lui Sakura

        http://www.welt.de/wirtschaft/article134369894/Bestechungsverdacht-bei-Auftragsvergabe-an-Airbus.html

        cand kovesi a fost intrebata ce-i cu dosarul eads, a raspuns in doi peri ca ancheta e blocata in germania.

        nu spun ca nu avem corupti, slava domnului, nu ducem lipsa, dar corupti sunt peste tot.

        in speta, in cazul eads, se pare ca si-au dat mana si de-ai nostrii si de-ai lor. la final noi am platit cateva sute de milioane (parca 700 milioane) dupa care am fost informati ca desi tehnic ne calificam, nu corespundem la nivel de coruptie.
        asta dupa ce banii aia s-au dus in buzunarul unor nemti a caror lobby a fost asigurat de personaje de pe langa merkel.

        dublu standard cam ca si in criza asta a refugiatilor.
  • +8 (12 voturi)    
    olanda (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 20:37)

    cristi [anonim]

    datorita dvs. boerilor
  • -4 (28 voturi)    
    Olanda fuck off! (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 21:00)

    Gigi Kent [utilizator]

    Nu se gaseste nimeni din guvern sau de la presedintie sau poate un parlamentar sa le spuna acestor jigodii colonialiste care cred ca Romania e una dintre coloniile lor sa se mai duca dracu? Adica idiotul asta ne spune ca de fapt ar trebui sa fim recunoscatori ca nu suntem in Schengen si ca ei s-au opus sau ce? sau pentru ca am contribuit cu niste fonduri tot la UE pe care le-am luat inapoi sub forma de fonduri de coeziune. Asa am sa votez la alegerile urmatoare singurul partid sau politician (daca va exista vreunul) care va avea curajul sa le spuna adevarul verde in fata acestor imbuibati smecheri. Si nu, chiar nu ma deranjeaza sa arat pasaportul la granita cu Ungaria. Nu e chiar nici o problema. Si dupa cum stau lucrurile tara noastra e oricum mai sigura decat haznaua Schengen. Am dat o carca de bani pentru spagi si pentru echipamente la EADS dar macar granitele sunt sigure.
    • -9 (15 voturi)    
      Lol (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 21:37)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Din pacate pentru tine si din fericire pentru oamenii intregi la cap, trompetismele astea basiste nu se practica in lumea civilizata, unde /// ca tine nu-si au locul.

      Du-te danseaza o tzurca, o invartita, la un botez, o cumetrie, ceva preistoric, cum fac romanii, acesti cersetori inculti si xenofobi ai Europei.
    • +1 (9 voturi)    
      Ce ai ma baietica, de ii tot dai cu "colonialismul (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 23:30)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      "? Da' ia zi, sincer: ala rus iti place, nu?
      • 0 (6 voturi)    
        In mod normal (Duminică, 20 septembrie 2015, 11:36)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        In mod normal ti-as zice ca esti prost. Simplu si direct. Dar pentru ca nu vreau sa am comentariul blocat te intreb ce treaba are "colonialismul rus" a face in subiectul de mai sus? Eu inteleg ca ai si tu o frustrare mare, ca vezi la tot pasul bolsevici, kgb-isti, rusi si altele asemenea dar acest articol este despre TVA-ul la tigari.
      • +1 (3 voturi)    
        "ne-au pus sa platim" (Duminică, 20 septembrie 2015, 11:59)

        fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Auzi vere, "ne-au pus" !!!! ???

        Da cand se'nvartoseaza mamaliga-n Vadim inseamna patriotism...

        Cum adica ne-au pus??? Suntem o natiune sau ce? (e adevarat ca e o intrebare retorica, suntem o gasca de idioti). Ne-au dat/oferit ceva CU NISTE CONDITII pe care le-am semnat/acceptat in ideea ca "las' ca rezolvam noi" plus ca poate pica ceva fonduri ieuropene (sic) de furat.
    • +2 (2 voturi)    
      Trebuie (Duminică, 20 septembrie 2015, 19:31)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      sa fi impartial, sa nu mai primesti minusuri.
      Corect e: Olanda, Austria, Germania, GB etc. fuck off!
  • +4 (6 voturi)    
    avantaj? ... nici vorba! (Duminică, 20 septembrie 2015, 0:05)

    Sorin [anonim]

    Ma mir ca nimeni din delegatia romana respectiva nu a oferit ambasadorului olandez ca exemplu cazul Croatiei, care desi nu e membra Schengen (deocamdata), e tranzitata de mii de migranti. Cu toate astea am impresia ca, din pacate pentru noi, Croatia va intra in spatiul Schengen ceva mai repede ca Romania.
  • +3 (5 voturi)    
    ma intreb... (Duminică, 20 septembrie 2015, 14:08)

    dan.c [utilizator]

    1. de unde atatia "toleranti" dintr-o data pe forumuri?
    2. de ce nici o televiziune nu relateaza de la manifestatia cu cruci impotriva megamoscheei?
    3. Cum naiba de toti migrantii dati la tv (si aici includ BBC si CNN) sunt doctori sau studenti?
    => cine baga atatia bani in aceasta megamanipulare media? In opinia mea e prima manipulare globala din istorie. Poate a doua - a mai fost una cu armele nucleare ale lui Sadam - dar, ma rog aia a fost mai usor de facut.
    Manipularea asta e impotriva bunului simt si vectorii ei vor sfarsi prost.
    Nu suntem chiar toti, chiar asa de prosti!
  • +2 (2 voturi)    
    un avantaj mai mare ar fi distrugerea portului (Luni, 21 septembrie 2015, 10:55)

    jackalphonse [utilizator]

    din Constanta. Nu i asa? Ce sa zic, Olanda ne sustine...