Explicatia lui Radu Mazare pentru conturile descoperite de ANI in Israel: Banii erau parte a unei intelegeri financiare, nu trebuiau declarati in declaratia de avere

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 12:50 Actualitate | Esenţial

Radu Mazare
Foto: Agerpres
"Daca inspectorul respectiv m-ar fi intrebat, asa cum prevede legea, l-as fi lamurit. Doar ca nu m-a intrebat. Lamuririle o sa le dau in fata comisiei de pe langa Curtea de Apel. (...) Banii din cont erau parte a unei intelegeri financiare ce nu trebuiau declarati in declaratia de avere."  Este explicatia fostul primar al Constantei, Radu Mazare, pentru conturile sale din Israel, in care inspectorii Agentiei Nationale de Integritate au gasit suma de 779.057 de euro, bani care nu figureaza in declaratiile de avere ale fostului edil.

"M-au anchetat de trei ori ca sunt antisemit. Imi clasau dosarul, iar il deschideau, iar il clasau, iar il deschideau, ca sunt antisemit. Si acum ma acuza ca am luat spaga de la niste constructori israelieni ca sa construiesc un cartier pentru saraci. Vezi cum e viata?", a declarat Radu Mazare pentru Digi24.

Agentiei Nationale de Integritate a anuntat vineri
, intr-un comunicat, ca a gasit suma de 779.057 euro in conturile din Israel ale lui Radu Mazare, bani care nu apareau in declaratiile de avere ale fostului primar de Constanta. Banii au fost gasiti intr-un cont din Netanya. ANI a cerut Comisiei de cercetarea a averilor de pe langa Curtea de Apel Constanta sa extinda controlul asupra lui Mazare in privinta averii sale.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
13130 vizualizari
  • +15 (17 voturi)    
    Tovarășe ! (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 12:59)

    miohaiham [utilizator]

    Mai urmează:esti travestit cumva?(fisa postului).ia apa n gura ca faci praf!
  • +19 (21 voturi)    
    Cum zicea Coana Leana (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 13:23)

    Alfabetix [utilizator]

    Aka Mugur Mihaescu de la Vacanta Mare cand facea una gogonata: "Egzista o esplicatie!"
    • +7 (13 voturi)    
      Poate asa vad si prostii (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 14:57)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Alfabetix

      care au votat usele!
      Aia cu bani, ei cu compensare la medicamente de 20% in loc de 90!
      Ce bine imi pare, poate asa mor si astia si scapoam de prosti, lenesi si scarbe!
  • +9 (11 voturi)    
    Toarasi, domne tresa gandim pozitiv (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 13:24)

    Gicu [anonim]

    Adica ca bani ezista si iepe numele lu toarasu Mazare.
    In rest, daca a ezistat alte intelegeri, atuncea, sa ne intelegeti si Dvoastra pa noi.

    SA TRAITI !
  • +18 (20 voturi)    
    cartier pt saraci (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 13:27)

    nelu sterpelescu [anonim]

    ai construit cartier pt saraci din banii tai????cita nesimtire!!!toate masinile de epoca le-ai cumparat din spagile luate pentru distrugerea spatiilor verzi dintre blocuri si a parcului Tabacariei!!!!Ai lasat in urma cel mai MIZERABIL oras mare din tara!!!!ai dat plocoane la pensionari in loc sa investesti banii sa faci un oras cu mai putini someri,strazi curate si fara caini vagabonzi!!!nu te consider decit un post PRIMAR VAGABONT care meriti a fi alaturi de alti PRIMARI de aceeasi TEAPA!
    • +1 (1 vot)    
      Primar colonizator, v-a lasat amanet tot orasul! (Luni, 14 septembrie 2015, 8:41)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui nelu sterpelescu

      A amanetat toata Constanta, iar sistemul de mafiot instaurat era facut pentru ca mafia sa fie apreciata, astfel generatii dupa generatii de tineri ajungeau sa creada ca pentru a reusi in viata trebuie sa fii cat mai mult posibil infractor!

      Ca sa nu mai vorbim de tot ce inseamn resurse ... turismul conditionat ... Nordul litoralului nu platea impozite iar sudul era tinut intr-o mizerie tocmai pentru ca Nordul sa nu aibe concurenta!
  • +14 (16 voturi)    
    Da da (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 13:31)

    CititorulComentator [utilizator]

    Exact de saraci il doare pe asta, vezi cum e viata?
  • +14 (16 voturi)    
    shi io, shi ioooo.... (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 14:03)

    Codruta N [utilizator]

    Vreau shi io "intelegeri financiare" ;)
    Ma multumesc si cu jumatate! :P
  • +14 (16 voturi)    
    Radu mamii astea sa le spui ocnasilor in celula! (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 14:11)

    Plagarus [utilizator]

    Poate fi o înţelegere financiară pe cale amiabilă cu posibili denuntatori din dosarele matale ?
  • +13 (15 voturi)    
    lasa-ne! (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 14:24)

    lili [anonim]

    Esti in stare de orice, un escroc de proportii, ai fura-o si pe mama ta!
    Rusine, minciuni si ne prostiti asa cum ati facut de 25 de ani, de 25 de ani PSDistii vostri fura si ne mint in fata(si ceilalti de la celelalte partide fac la fel, nu-s deloc altfel!!) si nimeni nu s-a atins de voi!
    Succes DNA, la puscarie cu escrocul asta si cu toti ceilalti asisderea lui!
  • +17 (19 voturi)    
    si cum construiai Raducule cartierul pt saraci (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 14:51)

    radita [anonim]

    - ca pesoana fizica? (si nu era oare un conflict de interese?)
    - pe un din firmele la care erai asociat (si nu era oare un conflict de interese?)
    - sau ca primar, si atunic se numeste altfel ... ?
  • +8 (8 voturi)    
    Cechea intelegere (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:57)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    O intelegere financiara bazata pe furt, mota, coruptie, a unuia dintre cei mai ORDINARI membrii din fruntea unui partid de hoti si complici la jaf care e PSD
  • +5 (5 voturi)    
    Un cadvru in portbagaj (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 20:11)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Pai daca nu m-ati intrebat de el ? Eu l-am omorat dar nu m-ati intrebat si am zis ca nu e important.
    De coma Raducu
  • +5 (5 voturi)    
    Nici Mazăre nu crede ce spune. (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 20:22)

    vali47 [utilizator]

    La apucat tremuriciul pe Mazăre,altfel nu înțeleg explicația năucitoare că nu trebuia trecută în declarația de avere.Eu zic,Mazăre,să spui tot,că dau ăștia de averile ascunse și pierzi totul.Pentru tine Mazăre,este punct.Te-i distrat destul pe banii noștri.Este timpul să dispară social-democrații foarte bogați,cu salarii mici de bugetari.Este clar că sunt hoți.
  • +5 (5 voturi)    
    You`re a liar, liar, liar... (Duminică, 13 septembrie 2015, 10:12)

    Amoredivino [utilizator]

    Iar constănțenii ce se cred isteți te-au votat de trei ori.