IPS Andrei Andreicut: Maica Domnului, ingrijorata de dispersarea familiei crestine/ Fiecare familie ar trebui sa aiba macar trei copii, unul pentru tata, unul pentru mama si celalalt pentru tara si biserica

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 august 2015, 12:55 Actualitate | Esenţial

IPS Andrei Andreicut
Foto: AGERPRES
Mitropolitul Clujului, IPS Andrei Andreicut, a spus, in predica rostita la Liturghia de la Manastirea Nicula, ca Maica Domnului este ingrijorata de dispersarea familiei crestine, in conditiile in care, anul trecut, in Romania au fost inregistrate 26.000 de divorturi, transmite Mediafax. Potrivit mitropolitului Clujului, aceasta situatie ar avea mai multe cauze, cea mai importanta aceea ca "oamenii nu mai au credinta in Dumnezeu". Mitropolitul a mai afirmat ca daca fiecare familie ar avea macar 3 copii, "unul pentru tata, unul pentru mama si celalalt pentru tara si biserica, atunci nu ne-am mai imputina".

IPS Andrei Andreicut a afirmat, sambata, in predica rostita la Liturghia oficiata la Manastirea Nicula, ca, daca se doreste regenerarea societatii romanesti, "din familie va pleca reabilitarea".

"Maica Domnului este ingrijorata de dispersarea familiei crestine. Aceasta ingrijorare este cu temei, pentru ca are loc in lume o tragedie, se disperseaza, se disolutioneaza familia crestina. Maica Domnului plange, pentru ca numai anul trecut in Romania au fost 26.000 de divorturi si cate mii de copii nu au ramas traumatizati. Este o tragedie cand se despart, dar pentru copii acest lucru este ucigator de suflet. Familia crestina a avut in trecutul nostru un rol extraordinar si, daca vrem sa se regenereze societatea romaneasca, din familie va pleca reabilitarea. Romania imbatraneste si toata Europa crestina, pentru ca nu mai este o convingere crestina foarte puternica. Daca ar avea fiecare familie macar trei copii, unul pentru tata, unul pentru mama si celalalt pentru tara si biserica, atunci nu ne-am mai imputina", a spus IPS Andrei Andreicut.

Potrivit mitropolitului Clujului, aceasta situatie ar avea mai multe cauze, cea mai importanta aceea ca "oamenii nu mai au credinta in Dumnezeu".

"Oamenii divorteaza usor. Necazuri si incercari au avut si mosii nostri, dar ei au avut rabdare sa treaca peste situatii de criza, iar astazi vedem ca cei mai multi s-au despartit prin consimtamant. Nu mai este puternica credinta in Dumnezeu. O alta cauza este faptul ca familiile nu mai au o viata de rugaciune, daca ar mai avea legatura cu Cerul, nu s-ar mai desparti atat de usor", a sustinut el.

IPS Andrei Andreicut a adaugat ca o alta cauza a divorturilor este exodul milioanelor de romani care au plecat in Italia sau Spania pentru a-si castiga painea cea de toate zilele.

"Motivatia lor este obiectiva, dar ne doare sufletul pentru ca tara se imputineaza. Un efect al acestei plecari masive este inmultirea numarului divorturilor, pentru ca nu merg amandoi impreuna, unul merge, celalalt ramane acasa. Este tragic pentru ei, dar catastrofal pentru copii. Pentru aceasta suferinta a familiei crestine, Maica Domnului plange si o doare sufletul", a spus IPS Andrei Andreicut.

Mitropolitul Clujului considera ca solutia pentru rezolvarea acestei situatii vine din Sfanta Scriptura, spunand ca, in momentul in care apar necazuri si neintelegeri, oamenii ar trebui sa apeleze la rugaciunile Maicii Domnului.

"Iar Maica Domnului s-ar ruga Domnului Iisus Hristos sa intervina. O viata spirituala normala ar duce la imputinarea divorturilor si la salvarea copiilor pentru ca, acolo in casa, sunt formati copii, temelia se pune in casa. Daca familia crestina sufera, rezolvarea vine de sus, daca apelam la Maica Domnului si ea il roaga pe Iisus Hristos. De aceea ne rugam la Maica Domnului sa aiba mila de noi si de copiii nostri, sa ne ajute sa depasim toate situatiile de criza si sa le ajute celor care sunt competenti sa creeze multe locuri de munca in Romania, pentru ca tinerii sa nu mai plece si tara sa ramana puternica", a incheiat IPS Andrei Andreicut.

Peste 30.000 de pelerini asista, sambata, la Manastirea Nicula (Cluj), la Liturghia oficiata cu ocazia sarbatorii Adormirii Maicii Domnului de un sobor de preoti in frunte cu mitropolitul Clujului, IPS Andrei Andreicut, si stau la rand sa se inchine la icoana facatoare de minuni a Fecioarei Maria.

La multi ani marinarilor si navigatorilor romani, de Ziua Marinei! Ma bucur ca am reusit sa corectam greselile din trecut si sa le facem dreptate prin legea privind pensiile de serviciu ¬ meritati respect si apreciere pentru modul in care va faceti datoria!












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4836 vizualizari
  • +31 (45 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 15 august 2015, 13:10)

    CosminMaricari [utilizator]

    "Maica Domnului este ingrijorata de dispersarea familiei crestine."

    Pfui, ce uşurat mă simt ştiind că cineva mai ţine încă legătură cu Maica Domnului, că nu mai ştiam nimic de dumneaei.

    Poatea ne dă şi nouă Ipeseul numărul Maicii, să-i transmitem direct ce ne doare, că operatorul BOR are nişte preţuri la roamingu' celest de ne doare capul!
    • -5 (19 voturi)    
      Doar ca idee (Sâmbătă, 15 august 2015, 18:58)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

      Raspunsul sade fix intre Biserica cea habotnica si pseudo-credinciosul roman cu mari aspiratii la tipul occidental modern (superficial, desigur).

      Romanii, in general, dar in particular cei care comenteaza aici au o parere foarte proasta despre Romania si sunt adepti ai principiului "vrem o tara ca afara". Au un apetit foarte puternic pentru valorile occidentale (dar DOAR pentru cele mediatizate, cele superficiale) si le inghit pe nemestecate.

      Va dau un exemplu: cunosc o familie traditionala de evrei: barbatul cercetator pentru o institutie medicala si sotia medic stomatolog. Amandoi sunt putin peste 40 de ani. Impreuna au opt (8) copii. In USA, in zona in care locuiesc, un daycare/copil costa undeva la $1600/luna. Concediul de maternitate este de 6 saptamani si nu primesti compensatii banesti. Cum suna asta pentru voi, plangaciosilor?

      Tot comentatorii de aici sunt aprigi sustinatori al republicanismului american. Nu stiu cati cunosc cam cat de mare este familia lui Mitt Romney de exemplu. [1]

      Marea majoritate a oamenilor pe care ii cunosc (SUA si Europa de Vest) si care chiar impartasesc valori occidentale pure au un simt foarte dezvoltat pentru tot ce inseamna familie.

      [1] http://goo.gl/hLg7xP
      • +7 (7 voturi)    
        asa si? (Sâmbătă, 15 august 2015, 22:39)

        Natasa [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        Ne dai exemplul familiei traditionale de evrei care castiga pe an in jur de 300.000 de dolari (estimare pesimista) si are 8 copii si care nu e exemplu de familie traditionala americana, oricum. Am si eu prieteni acolo si au unul- doi copii, nicidecum 8, chiar si in familii profund religioase si traditionaliste! Iar America nu e chiar modelul lumii asteia la protectie sociala, nu cred ca ii creste inima in piept de patriotism americancei de rand care la 6 saptamani dupa nastere e la munca sau care are concediu 2 saptamani pe an (sau nici alea) pentru ca in rest trebuie sa munceasca ca un sclav sa-si asigure un trai modest!
        Si nu, eu nu am o parere proasta despre Romania, am o parere proasta despre politicienii si fetele bisericesti (ce frumos le-am zis!) care cred ca suntem toti niste oi bune de muls si de manat unde au ei nevoie!
      • +3 (3 voturi)    
        te-au votat baietii (Duminică, 16 august 2015, 6:16)

        tz3p3s [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        ca nu te cred.


        pai nici un popa de Ro nu isi permite asa ceva... apai de ce si-ar permite credinciosii.
        • +4 (4 voturi)    
          Fiecare copil (Luni, 17 august 2015, 10:30)

          Close [utilizator] i-a raspuns lui tz3p3s

          Ar trebui sa poata sa mearga la Biserica si sa-i ceara tot ce-i lipseste. Atunci cand eu fac copil pentru biserica, biserica ar trebui sa se asigure ca nu-i lipseste nimic, ca orice parinte. Bani, haine, rechizite scolare, etc. Cand o face Biserica asta atunci sa deschida gura. Pana atunci sunt doar o sleahta de infractori mizerabili. Genul pe care daca ii vezi arzand si ai o galeata de apa... o bei.
  • +24 (32 voturi)    
    Cum a aflat ? (Sâmbătă, 15 august 2015, 14:17)

    A78 [utilizator]

    I-a dat SMS Maica Domnului sau cum a aflat ?
    Are Digi Mobil ?
    • +1 (5 voturi)    
      neah (Duminică, 16 august 2015, 0:29)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui A78

      tin legatura prin colegi, baietii cu ochisori albastri
    • +1 (1 vot)    
      nu a aflat (Luni, 17 august 2015, 6:19)

      tz3p3s [utilizator] i-a raspuns lui A78

      dar a auzit ca daca ar fi auzit atunci ar mai strange ceva la tescherea...
  • +7 (21 voturi)    
    rata mare a divorturilor... (Sâmbătă, 15 august 2015, 14:40)

    politic_incorect [utilizator]

    pote se trage de la sfanta taina a casatoriei facuta de mantuiala de preoti si ajustata in functie de bugetul solicitantului sa semene cu filmele americane, lipsa consilierii religioase adaptata realitatilor, etc...
  • +28 (32 voturi)    
    serios!? (Sâmbătă, 15 august 2015, 16:33)

    Natasa [utilizator]

    Zice IPS sa facem minim trei copii, dintre care unul pentru biserica, ca doar asa nu moare crestinismul! Hai pe bune! Dar daca ii fac, imi da biserica din banii ei sa ma ajute sa ii cresc bine si frumos, sa le dau educatie si sa le ofer tot ce au nevoie?? Sau devin buni abia cand pot contribui ei sa mai sporeasca avutia bisericii si a politicienilor cu care se pupa popii? ca de dat din gura pe un ton fals profund e simplu, mai greu e sa nu faci copii care sa creasca precum buruienile. Educatia, conditiile de viata decente, niste parinti prezenti in viata copiilor- toate astea cer eforturi supraomenesti pentru niste oameni cinstiti! Dar mai spune-ne, IPS draga, cum plange Maica Domnului de dispersarea familiei dar nu plange la vederea bogatiilor vostre si la hotiile politicienilor! Asta nu e voie sa transmiti la predica?? Voi o sa ingropati biserica ortodoxa, cu porcariile si cu ipocrizia voastra, cu falsitatea si cu hotia, lacomia si prostia de ev mediu!
  • +21 (25 voturi)    
    Cinism preoțesc (Sâmbătă, 15 august 2015, 16:55)

    marki [utilizator]

    „Daca ar avea fiecare familie macar trei copii, unul pentru tata, unul pentru mama si celalalt pentru tara si biserica, atunci nu ne-am mai imputina", perorează Înalt Prea Sfinția Sa, Andrei Andreicuț. Căruia nici prin cap nu-i trece să se întrebe din ce resurse ar putea crește atâția copii (cel puțin trei!) familiile (40% dintre români) care trăiesc la limita sărăciei. Nici n-ar fi interesantă o asemenea întrebare (și nici răspunsul ei!) pentru preoțimea ortodoxă română „colaboraționistă”, căreia i-a fost cald și bine în toate regimurile. Astfel încât, astăzi, după 25 de ani de așa-zisă democrație, n-avem drumuri, n-avem șosele, școlile și spitalele sunt ruine, de canalizare prin satele patriei nici nu poate fi vorba, sărăcia rânjește la toate colțurile. Avem în schimb „mândre” mănăstiri și biserici, turle care înfloresc, strălucesc, râd în soare la tot pasul. N-am auzit (dacă greșesc, îmi cer scuze) de vreo initiativă a Bisericii de ajutorare a sărmanilor care abia își duc zilele. Și a căror singură speranță e fericirea veșnică promisă de „reprezentanții” lui Isus pe pământ, în schimbul... „indulgențelor” de tot felul. „Fericiți cei săraci cu duhul”...
    • -9 (19 voturi)    
      Copii (Sâmbătă, 15 august 2015, 19:55)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui marki

      Ce sa spun, familiile din trecut cu zece copii erau foarte bogatesi-si permiteau. Sa-i vad pe toti carcotasii cine ii va ingriji la batranete si cine le va plati pensia. Imigrantii arabi care s-au adunat in Serbia si Ungaria?
      • +10 (10 voturi)    
        te faci ca nu intelegi (Sâmbătă, 15 august 2015, 22:03)

        Natasa [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        Nu, faceau 10 copii si mureau 5 pana sa ajunga mari, ca "asa voia Dumnezeu". O fi vreun pacat sa-mi doresc pentru copiii mei- nu atati cati vrea IPS- sa fie bine educati, bine hraniti, imbracati, plimbati, cu acces la spitale private si cu sanse mari de a face o facultate buna in strainatate! Si nu, nu am conceptia ca d'aia faci copii, sa aiba cine sa te ingrijeasca la batranete! Iar biserica si societatea ar trebui sa fie constiente ca un copil dintr-o familie din patura de mijloc va tine in spinare 5 dintr-o zona rurala defavorizata si care se inmulteste la betie, dar pentru ca masa de manipulare e buna, nu au de ce sa incurajeze oamenii care sunt responsabili!
        CA sa-ti raspund, tie iti va plati pensia (mica, pentru ca si el e in minoritate!) copilul meu si nu cei 7 copii nescolarizati si munciti pe camp de mici ai unei amarate care sta sa asculte ce zice popa!
        • -2 (6 voturi)    
          Ce inteleg eu (Duminică, 16 august 2015, 23:26)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Natasa

          Aveti un dispret infiorator fata de cei care nu va seamana. Sunteti urmasa demna a pionierilor eugenismuui, George Bernard Shaw, HG Wells, Bertrand Russel si Margaret Sanger.
          Dupa toate indiciile, copilul dumnevoastra va merge in occident unde va studia chestiuni in voga precum studii feministe sau arte neconventionale, precum acesti artisti.

          http://davidthompson.typepad.com/davidthompson/2015/07/attack-of-the-art-world-death-star.html

          http://www.dailytelegraph.com.au/news/opinion/sing-and-dance-for-tax-dollars/story-fni0cwl5-1227476455398

          La urma urmei, painea pe masa o va avea tot de la cei sapte copii ai amaratei care a ascultat ce zice popa, proasta de ea.

          BTW, "the religious shall inherit the earth". Nu-i de mirare ca nu va plac.

          http://www.amazon.com/Shall-Religious-Inherit-Earth-Twenty-First/dp/1846681448
      • +7 (7 voturi)    
        haha (Duminică, 16 august 2015, 11:17)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        "Sa-i vad pe toti carcotasii cine ii va ingriji la batranete si cine le va plati pensia." - cu alte cuvinte tu faci copii din pur egoism... nu efectiv pentur copii ci ca sa-ti plateasca pensia cineva la batranete... frumoasa si crestina logica...

        când familiile faceau 10 copii 2 mureau la nastere inca 2 pana in 2 ani vreo 4 pana in 20 ... acum vremurile s-au schimbat... pe langa asta lumea trebuie sa si munceasca, nu tuturor ne da statu bani si nu toti suntem scutiti de impozite
        • 0 (4 voturi)    
          Copii (Duminică, 16 august 2015, 20:47)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          @Natasa, liviu_

          Nu vreau sa intru acum intr-o polemica mai lunga, dar o civilizatie nu se poate perpetua cu mentalitatea confortului si dispretuirea unor idei precum sacrificiului si datoria fata de stramosi si descendenti. Daca vreti sa "audiat altera pars", nu doar sa va indignati si sa va aratati oripilati la alte opinii, va recomad aceasta conferinta:

          https://www.youtube.com/watch?v=lKUQGUmgsjs
          • +4 (4 voturi)    
            avem pareri diferite (Duminică, 16 august 2015, 22:10)

            Natasa [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

            Eu nu fac copii pentru tara, biserica si pentru cinstirea memoriei lui Stefan cel Mare. Da, stiu, din pacate intreaga Europa civilizata face din ce in ce mai putini copii si asta in timp poate sa insemne inclusiv distrugerea culturii europene si inlocuirea ei cu cea a emigrantilor! La nivelul Romaniei lucrurile stau chiar mai rau, oamenii care fac multi copii sunt cel mai adesea fara educatie si fara posibilitati de a-i creste decent. Statul roman nu are niciun interes sa schimbe asta. Biserica nici atat. Ca atare, frumoase vorbe cu stramosii si descendentii, dar datoria mea e sa le dau copiilor mei toate atuurile sa faca fata in viata aici sau in alta parte a lumii. Si stramosii mei iti spun sigur ca nu au de ce sa se rusineze cu mine! :)
            • 0 (0 voturi)    
              Pareri (Luni, 17 august 2015, 22:09)

              Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Natasa

              La urma urmei nu vad cu ce sunt diferite parerile noastre. Eu spun ca atitudinea dumneavoastra poate fi distructiva din punct de vedere civilizational, si se pare ca imi dati dreptate. Dumneavoastra spuneti ca va conduceti viata dupa ce principii doriti si nu acceptati sfaturi de la nimeni, si sunt cu totul de acord ca aveti acest drept.

              Spun doar ca oricine trebuie sa aiba dreptul la exprimare, incluziv un episcop. In fond, daca nu sunteti in turma lui, predica respectiva nu vi se adreseaza, asa ca iritarea dumneavoastra este gresit plasata.
        • 0 (4 voturi)    
          Egoism (Duminică, 16 august 2015, 22:31)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Revin totusi la argumentul cu egoismul, pentru ca sunt atatea probleme cu el.
          1) Nu trebuie sa faci copii din egoism, trebuie doar sa fii constient de consecintele alegerilor pe care le faci.
          2) Daca idealuri inalte precum constiinta, datorie, sacrificiu pentru binele comun nu iti mai spun nimic, sunt nevoit sa recurg la argumente pe intelesul tau. Si de altfel, de unde interesul subit pentru alte valori abstracte precum altruismul si opozitia fata de egoism?
          3) Daca esti materialist, in natura nu exista altceva decat egoism. Dragostea fata de copii nu este altceva decat gena egoista a lui Dawkins, care incearca sa se raspandeasca in univers. Limitarea numarului de copii pentru avantaj material nu e altceva decat gena egoista care vrea sa se propage pe sine si nu genele altui organism, realizand ca abundenta materila mareste sansele de succes reproductiv ale individului. Refuzul de a avea copii nu este altceva decat individul ajuns la o asemenea constiinta incat se razvrateste impotriva creatorului sau, gena, pentru confortul personal.
          4) Daca argumentul este: fac copii de dragul copiilor, atunci de unde stii ca copiii vor existenta pe care vrei tu sa le-o dai? Poate ar prefera ne-existenta. Daca un copil este mai bine decat nici unul, de ce nu trei? Faptul ca alegi sa ai unul in loc de doi sau trei pentru a-i oferi o viata mai buna unuia singur, in primul rand, denota materialsm. A avea un frate este o experienta umana care poate depaseste beneficiile materiale pe care le poti avea fiind singur la parinti. In al doilea rand, daca descendentii nostri nu recurg la solutia finala pentru batrani, mai putini copii inseamna mai multe dificultti materiale pentru a asigura existenta batranilor.
          5) In fine, toata problema pleaca de la separarea sexului de procreere, odata cu introducerea contraceptiei. Lumea pur si simplu refuza sa accepte ca ideile au consecinte. Ideea contraceptiva are consecinta amenintarea extintiei.
  • +14 (20 voturi)    
    Corecție de la un ateu binevoitor (Sâmbătă, 15 august 2015, 17:12)

    hot news [utilizator]

    Stimate prea ...șamd, cred că nu te-ai exprimat bine. Trebuia să zici că biserica este îngrijorată de dispersarea familiei române. Ce te face să crezi că prostimea nu ar fi înțeles mesajul? Vezi la colegul Papă cum procedează! Modernizeaza-te bre ce ...(pardoon)!
  • +9 (13 voturi)    
    si biserica... (Sâmbătă, 15 august 2015, 19:44)

    luiz [anonim]

    cum ajuta...ce masuri ia pentru salvarea familiei traditionale romanesti...inafara unor predici teatrale si a farfuriei cu sarmale impartita credinciosilor ? Biserica inchiriaza statului unitatile scolare retrocedate, exploateaza fondul forestier ce ii apartine, strange donatii pentru edificarea de alte noi lacasuri de cult., colecteaza de la enoriasi taxe peste taxe, dar nu ofera nimic la schimb societatii ! Biserica de altadata era altfel ! Pusa in slujba omului! Construia scoli, spitale, azile de batrani... Preotul era exemplu de smerenie, modestie, intelepciune...calitati pe care nu le mai regasim la reprezentantii BOR din zilele noastre! Biserica s-a "modernizat" luand doar tarele societatii moderne ! Pacat!
    • +5 (7 voturi)    
      iubirea de aproape (Duminică, 16 august 2015, 6:15)

      tz3p3s [utilizator] i-a raspuns lui luiz

      nu doar ca nu mai serveste societatea ... dar lupta impotriva ei.

      caci daca nu ajuti, inseamna ca incurci. nu ?!

      mai mult - mai si dreneaza sume absolut colosale din circuitul socio-economic. cu banii aia puteai ajuta atatia indivizi...

      dar nu, o cruce de lemn ne trebuie. scolile si spitalele sunt numai pt nemti, francezi si altii.

      pt noi sunt bunele temenelele si donatia.

      Domnu sa va ajute cum ajutati.
  • -5 (7 voturi)    
    exagerare (Sâmbătă, 15 august 2015, 20:37)

    fiupopii [utilizator]

    Sfintia Voastra Stapane exagereaza ori se intrece cu dedeochiul, adicatelea ca sa sfatui pentru inmultire ortodocsii e lucru binecuvantat, dara ca sa-i predestinezi pentru armata, servicii secrete, ori alte functiuni publice e lucru dracesc, bine'ar'fi ca sa va redactati discursurile predicative anterior, altfel se poate ca sa ajungeti in situatia ingrata a lui Nicolae de Banat a se impartasi cu eterodocsii punand aghiazma mare rezervare pentru ortodocsi. Atentie la intentionalitate, bunele intentii va pot duce pe calea pierzarii, numai diavolul are dreptate tot timpul si e acreditat pentru recunoastere
    • 0 (2 voturi)    
      ce este diavolul?! (Duminică, 16 august 2015, 11:18)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui fiupopii

      ca tot vb. de el da in biblie dumezeu a omorat mai multi ca diavolul...
  • 0 (4 voturi)    
    "Maica Domnului.. (Sâmbătă, 15 august 2015, 22:06)

    Observatore [utilizator]

    ... este ingrijorata de dispersarea familiei crestine. "
    Este meritul bor-ului !
  • +2 (6 voturi)    
    dor de comunisti (Sâmbătă, 15 august 2015, 23:50)

    Siddha [utilizator]

    Doamneeeee...ce dor mi se face de comunisti cand citesc declaratiile astea demne de evul mediu si nu de secolul in care traim.
  • +1 (3 voturi)    
    copii pentru biserica (Luni, 17 august 2015, 7:58)

    MihailNica1 [anonim]

    la cate biserici sunt in tara si la cate se vor mai construi, ducem deja lipsa de popi !
  • +2 (2 voturi)    
    copii pentru biserica (Luni, 17 august 2015, 8:00)

    MihailNica1 [anonim]

    la cate biserici sunt in tara si la cate se vor mai construi,a aparut un mare deficit de popi !
  • 0 (2 voturi)    
    Le cam tremură genunchii și mă bucur (Luni, 17 august 2015, 10:59)

    draq [utilizator]

    Ce mizerabil... dar ei ce fac pentru oamenii nevoiași și români în general? Când a ajutat biserica ultima dată pe cineva cu adevărat? Nu știu decât să jecmănească lumea. În 10-15 ani or să cam rămână fără susținători... și poate atunci or să răspundă și ei pentru averile nejustificate pe care le-au adunat. Preoții români au distrus tot ceea ce semnifica biserica
  • +2 (2 voturi)    
    Nu i-a comunicat si ingrijoararea (Luni, 17 august 2015, 15:34)

    Bogdan_100 [utilizator]

    fata de coruptia din BOR, fata de afacerile veroase ale preotilor fata de dispretul clerului inalt fata de nevoile poporului ? Fata de luxul in care traiesc inaltii prelati ce iau zeci de mii de EUR pentru a aloca parohii in orasele mari ? Inseamna ca a vorbit cu fetele de la bar nu cu Maica Domnului. Aceasta la-r trimite in focul vesnic al iadului pe un asa fatarnic. Fata hulpava si corpul porcin arata "chinurile" si "posturile" in care traieste acest ipocrit. Rusine !