Italia ar putea transfera deseuri menajere in gropi de gunoi din Romania

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 29 iulie 2015, 6:55 Actualitate | Esenţial

Autoritatile din regiunea italiana Liguria analizeaza posibilitatea de a transfera deseuri in Romania, incepand din 2016, in contextul problemelor privind standardele gropilor de gunoi din Italia, anunta surse citate de agentia ANSA, preluata de Mediafax.

"Regiunea Liguria cauta in strainatate solutii pentru transportarea deseurilor, inclusiv in sudul Frantei si in Romania, pentru ca, incepand din 31 decembrie, regiunea Piemonte nu le va mai accepta si trebuie sa gasim solutii pentru a evita o situatie de urgenta", a declarat comisarul regional pentru Probleme Ecologice, Giacomo Giampedrone.

Pentru moment, regiunea Liguria, situata in nord-vestul Italiei, a semnat un acord cu autoritatile regiunii Emilia Romagna pentru transferul deseurilor, a subliniat oficialul regional.

In cadrul acordului temporar, autoritatile din Liguria vor transfera in gropi de gunoi din regiunea Emilia-Romagna circa 200 de tone de deseuri pe zi. "Este vorba de o solutie provizorie, trebuie sa gasim una definitiva", afirma Giampedrone zilele trecute.

Italia are probleme grave cu stocarea deseurilor, fiind amendata de multe ori de Uniunea Europeana pentru nerespectarea standardelor gropilor de gunoi.










1681 vizualizari
  • +8 (8 voturi)    
    Alt lucru bine facut (Miercuri, 29 iulie 2015, 7:30)

    dana_s [anonim]

    Dispret pentru tara noastra.
    • 0 (0 voturi)    
      Dacă am fi deștepți și nu simandicoși (Miercuri, 29 iulie 2015, 11:50)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui dana_s

      Am lua bani pe preluarea deșeurilor și le ardem precum suedezii generând energie. Suedia e chiar în situația de a importa gunoi.

      Mai produc energie arzând gunoaiele și Cehia, Danemarca, Norvegia și Finlanda (în ordinea descrescătoare a cantităților). Și nu nu sunt poluante.

      Centralele astea bat pariu că s-ar putea face cu niște bani europeni nerambursabili 100%.

      http://america.aljazeera.com/articles/2015/3/27/sweden-wants-your-garbage-for-energy.html
      și
      https://en.wikipedia.org/wiki/Waste-to-energy
      • 0 (0 voturi)    
        prefer... (Miercuri, 29 iulie 2015, 14:17)

        dana_s [anonim] i-a raspuns lui trotuar

        ... energia solara.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu este exclusiv gunoi sau solar (Miercuri, 29 iulie 2015, 14:47)

          trotuar [utilizator] i-a raspuns lui dana_s

          Nu e nevoie să alegi una sau alta. Oricum cu gunoiul trebuie făcut ceva altfel fermentează și produce metan (care e gaz cu efect de seră) nemaivorbind de cât de "ecologică" e o groapă de gunoi.

          Până când nu există soluții de stocare a energiei electrice toate centralele eoliene și solare au nevoie de o altă centrală în spate pe care te poți baza când nu e soare sau vântul bate prea încet sau prea repede.
          • 0 (0 voturi)    
            exista solutii de stocare (Miercuri, 29 iulie 2015, 17:20)

            dana_s [anonim] i-a raspuns lui trotuar

            Americanii tocmai au creat bateria "Tesla Powerwall", care poate stoca energia furnizata de panouri solare:
            http://science.hotnews.ro/stiri-tehnologie-20055833-video-tesla-dezvaluit-baterie-pentru-case-care-poate-face-locuintele-dotate-panouri-solare-total-independente-energetic.htm
            • 0 (0 voturi)    
              Minimal (Miercuri, 29 iulie 2015, 18:28)

              trotuar [utilizator] i-a raspuns lui dana_s

              Bateriile de la Tesla sunt bunicele să stocheze energia solară din timpul zilei în loc să o pompeze în rețea dar nu sunt neapărat îndeajuns pentru o casă. Plus că suprafața de panouri solare necesară pentru pentru consumul unei case e mare. Un calcul sumar găsit pe net ai avea nevoie cam de 26m2 de panouri solare pentru o casă excluzând încălzirea, apa calda, aragaz și aer condiționat. Numai pentru aerul conditionat dublează suprafata. Conteaza și unde stai ....

              La blocuri pur si simplu nu ai suprafata necesara.

              Pentru industrie nici nu se pune vorba.
  • +2 (6 voturi)    
    Bravos Ponta !!!! (Miercuri, 29 iulie 2015, 7:57)

    polonyca [utilizator]

    Pt tine nu conteaza nimic......daca ies banii , nu ???? Nu facem si lada de gunoi , nu numai moscheie islamista........ bani sa iasa , nu ?? Asta da ...social-democratie !!!!!!!!! Bravos....
    • 0 (2 voturi)    
      nu Tonta este de vina (Miercuri, 29 iulie 2015, 9:15)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      De vina e electoratul care il suporta, care ii accepta ORICE!

      De ce sa nu faca mega-moschee si groapa de gunoi, daca poprul accepta orice?!
  • +4 (4 voturi)    
    Dacii si romanii (Miercuri, 29 iulie 2015, 8:32)

    Costel Costelivu [anonim]

    Italienii astia in loc sa ne plateasca datoria istorica de pe vremea lui Decebal plus despagubiri de razboi
    adica sa ne dea aurul inapoi, ei ne aduc gunoi.
    Halal afacere!
    Si gagicile noastre mor dupa italieni.
    Ba.... sunteti normali la cap?
  • +4 (4 voturi)    
    mafia... (Miercuri, 29 iulie 2015, 8:34)

    de-departe-vin [utilizator]

    gunoiul italian ajunge in romania de pe vremea lui ceausescu. e notorie in toata europa legatura mafiei italiene cu capiii din romania in problema gunoiului (si a altor afaceri la fel de murdare...), de-a lungul timpului, indiferent de regimurile care s-au perindat. am ascultat in strainatate de mai multe ori reportaje si am citit articole despre acest subiect. in romania se stie mai putin... dar subiectul e fierbinte rau...
  • +4 (4 voturi)    
    Desigur (Miercuri, 29 iulie 2015, 8:59)

    The Real Sasha [utilizator]

    Republica aborigena Romania accepta si gunoaie acum, pe langa exploatarea resurselor naturale de catre stapanii occidentali.
    Vedeti cazul Napoli unde mafia a umplut groapa de gunoi cu deseuri chimice si radioactive (strecurate printre gunoaiele menajere).
    Apa nu mai este potabila de ceva timp in zona si producatorii nu mai pot vinde produsele traditionale (inclusiv mozzarella) din cauza contaminarii.
    Urmeaza sa le primim noi.

    http://www.dailymail.co.uk/news/article-2483484/Toxic-nuclear-waste-dumped-illegally-Mafia-blamed-surge-cancers-southern-Italy.html
  • +5 (5 voturi)    
    Vizitati Romania! (Miercuri, 29 iulie 2015, 9:14)

    hot news [utilizator]

    O excelenta reclam turistica, ne putem adresa pe moment italienilor, in scurt tip si austriecilor, nemtilor, francezilor, etc cu solganul:

    "Vizitati cu incredere Romania!
    Gunoaiele Dvs. sunt deja aici!"

    iata un brand de tara cu certitudine INEDIT!
  • 0 (0 voturi)    
    vorbim, vorbim, dar ce facem? (Miercuri, 29 iulie 2015, 10:33)

    de-departe-vin [utilizator]

    e bine ca vorbim si vedem ca suntem cu totii de acord ca nu e bine sa primim gunoiul. daca am avea centrale electrice care sa produca pe baza de gunoi, cum exista in danemarca si in alte tari, atunci da, am putea accepta. sau daca noi am vinde mai departe acest gunoi, iarasi ar putea sa existe orecare ratiune economica. dar problema e ca ca noi suntem numai depozit, exploatarea gunoiului nu o facem noi, ci cei care il aduc. cu alte cuvinte suntem doar o groapa de gunoi la propriu. daca tot vorbim, n-ar fi mai folositor sa si facem ceva? de exemplu o petitie la parlament, guvern, presedintie, avocatul poporului, protectia consumatorului, interpelare in parlament ? ce ziceti? avem un jurist printre noi?