Rezultate Evaluarea Nationala 2015 Sorin Cimpeanu, ministrul Educatiei: 79,3% din elevii de clasa a VIII-a au luat medii peste 5 la Evaluarea Nationala, cu aproape 10 puncte procentuale mai mult decat anul trecut

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Vineri, 26 iunie 2015, 14:34 Actualitate | Esenţial

Sorin Cimpeanu, ministrul Educatiei
Foto: Agerpres
​Rezultate Evaluarea Nationala 2015 - 79,3% din elevii de clasa a VIII-a au luat medii peste 5 la examene, a anuntat Sorin Cimpeanu, ministrul Educatiei. Diferenta mare, cu aproape 10 puncte procentuale, fata de anul trecut, cand tot inainte de solutionarea contestatiilor rezultatele erau: 70,78% din elevi cu medii peste 5. "Subiectele au avut un nivel de dificultate normal, nicidecum scazut, dar nici de olimpiada", a sustinut ministrul, desi numerosi profesori si parinti au avertizat ca subiectele au fost din nou usoare. Ministrul Educatiei a prezentat, intr-o conferinta de presa, rezultatele initiale, inainte de solutionarea contestatiilor.
Potrivit calendarului Evaluarii Nationale 2015, astazi, la scolile in care elevii au sustinut examenele, se afiseaza primele rezultate. Tot vineri, dupa ora 16:00, absolventii de gimnaziu nemultumiti de notele primite la examene pot sa depuna contestatii.

HotNews.ro a transmis LIVE TEXT cele mai importante declaratii ale ministrului Educatiei, Sorin Cimpeanu:
  • Procentul notelor peste 5 obtinute la Evaluarea Nationala este de 79,3%
  • Numarul de candidati prezenti la ambele probe este de 158.568, aproximativ egal cu numarul candidatilor care au avut medii anul trecut
  • Numarul notelor de 10 anul acesta este de 409, mai mare decat anul trecut, cand au fost 225 de medii de 10
  • Teleorman este singurul judet unde numarul mediilor peste 5 este mai mic decat anul trecut
  • In Bucuresti, procentul este de 89%
  • Subiectele au avut un nivel de dificultate normal, nicidecum scazut, dar nici de olimpiada
  • La Limba romana, 85,4% au luat note peste 5
  • Cel mai bun procent este in judetul Braila: 92,4%
  • El este urmat de Cluj, cu 91,5%, fata de 82,8% anul trecut
  • Numarul mediilor de 10: Cluj 43, Bucuresti 13 - la fel ca anul trecut
  • La prima analiza, si vorbim de medii inainte de contestatii, apreciem ca este o repartizare normala din punct de vedere probabilistic
  • Consiliul National al Elevilor a solicitat ca inceperea anului scolar sa se faca cu o saptamana mai devreme, dar incepand cu anul 2016-2017, nu acum. Eu personal iau in calcul aceasta modificare, pentru ca sunt foarte multe argumente prezentate de elevi, pe care le apreciez ca fiind pertinente. Putem sa pregatim de acum ordinul pentru structura anului scolar 2016-2017
  • Am prelungit cu o zi perioada de corectura la Bacalaureat, de pe 6 pana pe 7.
  • Ideea nu este noua, de a corecta in alte judete lucrarile elevilor la Bacalaureat. Anticipand rezultate mai bune, nu am dorit ca asupra acestor rezultate sa planeze suspiciuni
  • Rezultate mai bune inseamna un procent de promovabilitate mai mare la Bacalaureat. Am dorit sa anticipam eventuale suspiciuni care sa umbreasca rezultate mai bune. Mai bune inseamna mai mari decat anul trecut
  • Avem 6 candidati la Evaluarea Nationala care au fost eliminati din examen, pentru tentative de frauda
  • In 2012-2013 am avut 11.000 copii in invatamantul profesional, anul acesta pe un numar de locuri de peste 50.000 am avut si 2-3 inscrisi pe locuri
  • La invatamantul profesional cu durata de 3 ani, se mentine bursa lunara de 200 lei pe care o vor primi elevii admisi si luam in considerare majorarea acestei burse
  • Sunt 146 de centre de evaluare la Bacalaureat si 520 de centre de examen, la nivel national
  • La Evaluarea Nationala, subiectele au fost normale, elevii si profesorii au devenit mai constiinciosi
In 2014, rezultatele evaluarii nationale au aratat ca 71,12% din absolventi au luat medii peste 5 (inainte de solutionarea contestatiilor, “promovabilitatea” in 2014 a fost de 70,78%). Detalii aici despre rezultatele de anul trecut

Rezultatele Evaluarilor Nationale din ultimii 11 ani

Numarul elevilor cu note peste 5 in anii 2004 - 2014 a fost (Sursa):
  • 2014 - 71,12%
  • 2013 - 75,89% / Al doilea an cu camere video, primul cu acuzatii ca subiectele sunt simple
  • 2012 - 66,12% / Primul an in care au fost introduse camere video la evaluare
  • 2011 - 81,79%
  • 2010 - 85,97%
  • 2009 - 88,90%
  • 2008 - 89,93%
  • 2007 - 77,96%
  • 2006 - 67,16%
  • 2005 - 62,39%
  • 2004 - 71,38%
Admiterea in liceu 2015

Admitere la liceu se face prin repartizare computerizata, iar media de admitere la liceu este formata din: 75% Evaluarea Nationala, 25% media generala de absolvire a gimnaziului.

In perioada 3-7 iulie 2015, absolventii claselor a VIII-a si parintii lor, asistati de dirigintii claselor a VIII-a, trebuie sa completeze optiunile in fisele de inscriere. Tot atunci, datele din fisele de inscriere sunt introduse in baza de date computerizata.

Pe 14 iulie are loc prima repartizare computerizata in liceu. A doua zi, pe 15 iulie 2015, se afiseaza in scolile gimnaziale rezultatele, adica listele cu absolventii repartizati proveniti din scolile respective si lista cu locurile neocupate in liceele din judet.

Vezi aici detalii despre admiterea la liceu 2015

Vezi aici detalii despre admiterea in scoala profesionala 2015

Citeste si:


Citeste mai multe despre   









7865 vizualizari
  • +7 (7 voturi)    
    Aceasta este Educatie by PSD (Vineri, 26 iunie 2015, 14:57)

    math [utilizator]

    Va dorim mult succes. Copiii obisnuiti cu 10 pe linie se vor adapta rapid la sistemul din liceu. Meditatii Cadouri Cotizatii.

    Dl. Ministru a raportat succese fantastice, procente uriase, porumbul cat stalpii de telegraf. Parca vorbea de alegeri. Desi Teleorman este ultimul aici la clasa a 8-a !?

    In curand la lua BAC-ul si Mirel Radoi la 34 de ani.

    Penibil, absolut penibil acest sistem de educatie de stat care pregateste mii de semidocti pentru universitatile private unde predau o multime de politicieni miliardari.
    • +5 (5 voturi)    
      Sa multumim (Vineri, 26 iunie 2015, 15:39)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui math

      pentru asta tovarasei chimist Andronescu -PSD si nomencalturistului incompetent Campeanu. Ambii membri unui partid de mafioti
      • +1 (1 vot)    
        Sa nu-l uitam pe monsieur calorifer! (Sâmbătă, 27 iunie 2015, 3:04)

        PERIFERIGERI [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        El a lansat trendul nebun cu asa zisele manuale alternative!
        Ca sa nu mai vorbim de ariile curriculare si itemi!
        Nenorocita de forma fara fond!
  • +5 (5 voturi)    
    recolta la ha! (Vineri, 26 iunie 2015, 14:57)

    Francisc 1 [utilizator]

    anu acesta , tovarasi , am dublat productia si pana la sfarsitul cincinalului ii depasim si pe americani uraaaa!!! mari idioti da de la psd ce sa astepti decat impostura ieftina , asta au invatat la stefan ghiorghiu .
    • +4 (4 voturi)    
      la mai mare (Vineri, 26 iunie 2015, 15:44)

      Inuka [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Ori IQ la nivel national a crescut simtitor fata de anul trecut, performanta de notat in Guiness Book ori s-a furat pe rupte anul asta. Oare care din ele o fi, greu de decis...
      Pe de alta parte se observa ce frumos evolueaza curba din 2012, primul soc in care copiatul a fost redus drastic, cu procentele din 2013, 2014 si acum 2015. Ne asteptam ca cercul sa se inchida in 2016 cu un procent de 89-90% ca toata lumea sa fie multumita.
      Vivat academia! Vivant professores!
  • +4 (4 voturi)    
    pai de (Vineri, 26 iunie 2015, 15:10)

    bogdan1477 [utilizator]

    Nu rebuie sa aibe "si gura lu'univversitatile private" ce minca? ca doar de-acolo isi iamii de euro pe luna jumatate din parlament. A venit Funberiu, omu' dictoattorului cu camerele de luat vederi, a fost un soc, dupa care sistemul s-a reorientat si procentul revine, incet, incet la 80%, desi jumate din ei nu stiu sa faca probleme cu "ana are mere".
  • +5 (5 voturi)    
    kilu primeaza (Vineri, 26 iunie 2015, 15:12)

    neurino [utilizator]

    asa-i dom' Cimpeanu...la ce subiecte au fost la matematica ma mir cu de nu avem 99,99% nu' 10...

    Daca totusi mai avem 21% de netrecut pentru subiectele expuse, inseamna ca suntem vai de mama noastra.
    • +3 (3 voturi)    
      Halal subiecte (Vineri, 26 iunie 2015, 16:18)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui neurino

      M-am uitat putin pe subiectele de anul asta si la Romana si la Matematica. Au fost sensibil mai usoare decat anul trecut. Copilul meu care a dat examen anul trecut mi-a spus ca daca anul trecut subiectele au fost de clasa a IV-a cu indulgenta, astea de anul asta trebuie sa fi fost de clasa 0.
      S-au speriat de rezultatele dezastruoase de anul trecut, si ca sa poata sa raporteze dl ministru rezultate bune la hectar (sau poate pentru ca insusi copilul dlui ministru a dat examen anul asta!), au coborat si mai mult nivelul subiectelor. Halal! Pentru cei care nu mai au copii prin casa, va spune un parinte ca educatia (pentru cei care o vor) se face in prezent acasa, pe banii parintilor. Macar daca i-ar lasa sa nu se mai duca la scoala si sa-si dea doar examenele, ca oricum pierd vremea degeaba acolo. Greul il duc parintii (financiar) si copiii care trebuie sa stea in banci degeaba 6-7 ore/zi si pe urma vin acasa si se apuca de treaba adevarata.
    • 0 (0 voturi)    
      despre evaluarea nationala 2015 (Miercuri, 2 septembrie 2015, 0:25)

      tiberiu [anonim] i-a raspuns lui neurino

      REZULTATE EVALUARE NAŢIONALĂ 2015. Rata de promovare: 79,3% la nivel NAŢIONAL

      Ce subiecte au fost si ce rezultate :
      http://evaluare.edu.ro/Evaluare/CandFromJudIAD.aspx?Jud=4&Poz=0&PageN=600

      intrati si apoi mergeti la paginile 509, 508, 507 etc.
      La ce nivel se afla elevii din Bucuresti. Ce rusine atat pentru ei, cat si pentru profesori si directori.
      Dar oricum nimanui nu-i pasa, ba dimpotriva. Se bucura ca scot tampiti pe banda rulanta.
  • -4 (4 voturi)    
    Subiectele au fost OK (Vineri, 26 iunie 2015, 15:12)

    Frank777 [utilizator]

    Adica au fost subiecte de nivel mediu din manual.Pana acum erau subiecte de nivel superior complicate cu elemente smecheresti.Totul era menit sa creeze premizele incasarii de spaga la corectare si trafic de influienta. PSD a jucat bine cartea asta.A dat subiecte usoare-medii ca sa atraga simpatia parintilor si sa mareasca statistica ca sa arate ce buna guvernare au ei. Le-a mers. Problema este ca s-au jucat ani de zile cu dificultatea subiectelor si au nenorocit copii.Sa vedem daca la Bac se va mentine tendinta.Daca da atunci macar atat au facut si PSD indiferent de motivatia lor.Au adus lucrurile la normalul lor.Ii vor face de rusine pe Boc si Funeriu cu alambicatele lor subiecte de olimpiada care nu erau nici necesare si nici corecte in raport cu materia studiata.
    • +2 (2 voturi)    
      Subiectele au foost ok pt clasa a 4-a (Vineri, 26 iunie 2015, 16:09)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Daca astea-s subiecte de clasa a 8-a.... Atunci nu mai e nimic de zis. Deci cit fac 2*10-20 e de clasa a 8-a? Care e cel mai mare numar din multimea [1,5] e tot de clasa a 8-a?

      Da'asha-i poporul uslamist: lenes, ignorant, mare amator de titluri fara suport. Si dupa ce termina si un spiru haret si nu-ll angajeaza nimeni decit vinzator la supermarket incepe sa injure capitalistii europeni care subjuga poporul.
  • +5 (7 voturi)    
    Astea-s subiecte de clasa a 8-a??? (Vineri, 26 iunie 2015, 15:24)

    bogdan1477 [utilizator]

    rezultatul calculului 10*2-20
    daca a/4=3/2 cit e a
    cel mai mare numar natural din intervalul [1,5]
    cit e perimetrul unui patrat cu latura la 6 cm
    cit e unghiul intre 2 laturi la un cub
    etc, etc

    Pai astea-s chestii care ar trebui sa fie obligatorii ca sa treci clasa a 4-a nu sa iei capacitatea intr-a 8-a. Bunica de la tara, care a facut 4 clase ia nota 6-7 garantat. Eventual tre sa-i mai explici nitel ce e aia perimetru si multime, dar in rest sunt calcule de 2 lei. La asha subiecte e clar ca procentul de gloaba furajata la hectar revine la 80%. Daca nu mai putem fura, atunci dam subiecte de clasa a 3-a. Tipic uslamist.
  • +2 (2 voturi)    
    penibili (Vineri, 26 iunie 2015, 17:02)

    oparere [utilizator]

    Lasati naiba statisticile si comparatiile! Subiectele date au fost PENIBILE! Sunt facute pentru retardati si vor duce la o falsa clasificare. Copiii normali cu medii generale de 9 risca sa nu prinda clasele cele mai bune din cauza numarului ENORM de note de 10 . La matematica, cel putin, orice elev care memoreaza si stie ordinea operatiilor poate lua 10 si cea mai mica greseala din neatentie costa. Nu se poate face niciun fel de diferentiere corecta daca nu este solicitata logica si interpretarea.
  • -2 (2 voturi)    
    mai oameni buni!!! (Vineri, 26 iunie 2015, 18:27)

    angelicul15 [utilizator]

    mai oameni buni, voi numa la subiectu 1 va uitati?? uitati-va si voi la subiectu 2 exercitiu 5 sau uitativa la subiectul 3 !!! la subiect 1 intodeauna a fost usor asa ca nu mai ziceti ca o fost mai usor..anul acesta chiar am observat ca s-au dat subiecte de dificultate mai mare fata de cele din 2014!!!
    Asa ca mai bine duceti-va cercetarile pana la final inainte sa va exprimati!!!
  • +1 (1 vot)    
    esti un dobitoc sinistru politrucule (Vineri, 26 iunie 2015, 19:00)

    adonis tatomir [anonim]

    Prostul nu e prost destul până nu e si fudul
    V-ati bătut joc de copiii care au învățat din greu.
    Subiectele de la maternitate sa le dati la intrarea înPSD.
    Ati aruncat in derizoriu un examen si acumv
    va laudati.
    As fi inteles asa subiecte la un examen ev de bacalaureat ca sa ia tot votantul nota 5 dar nu la un examen pe baza căruia se face repartiția in liceu.
  • -1 (1 vot)    
    ne ia ministrul la misto? (Vineri, 26 iunie 2015, 19:57)

    DanIvanov [anonim]

    409 medii de 10 la 158.000 candidati? si se lauda cu asta in loc sa-si dea demisia?????
    Acum 50 de ani erau 1000 numai in Bucuresti [inainte sa incepa Ceasca ofensiva contra scolii].
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari tovarasi! (Vineri, 26 iunie 2015, 20:55)

    cixutz [anonim]

    Iar pentru la anu' ne luam angajamentul, multiubitesistimate tovaras ministru, sa avem rezultate mult mai bune. De aceea, noi, elevii patriei, va rugam sa ne dati subiecte de clasa I, ca cele de anul acesta (cam de nivelul clasei a IV-a) ne-au pus in incurcatura.
    Uraaaa! Uraaaa! Uraaaa!
    Aplauze prelungi si ovatii.
    PS. oricum, buna tactica PSD-ului "sa dam la tot boborul diplome"
  • +1 (1 vot)    
    experti in educatie (Sâmbătă, 27 iunie 2015, 6:56)

    pehash [utilizator]

    va dati seama ce valoare e ministrul asta si ce reforme incredibile a facut el in sistem daca avem o imbunatatire cu 10% de la an la an? il lasi 5 ani si scolile noastre vor scoate doar genii..

    domnule ministru Campeanu, o singura intrebare: sunteti chiar atat de prost incat nu realizati ca procentele se pot compara cu anul anterior doar daca dificultatea examenului este exact aceeasi?
  • 0 (0 voturi)    
    parinte fata clasa a 8-a si baiat clasa a 10-a (Miercuri, 2 septembrie 2015, 0:05)

    Suciu [anonim]

    Daca vreti profesori buni si atenti, doar acasa ii aveti. De cativa ani scoala s-a mutat acasa, adica la scoala elevii se duc degeaba si acasa trebuie sa invete pentru examene / teste. Scrieti-mi, daca va intereseaza sa discutam pe marginea acestui subiect. oricum, eu am fost multumita si ii solicit pe aceiasi, pentru ca sunt constiinciosi, stiu sa explice bine si mai ales, au rabdare multa, ceea ce eu nu am deloc.
    Un an bun, cu realizari frumoase pentru copii. Asa sa ne ajute bunul Dumnezeu.