Angela Filote, seful Reprezentantei Comisiei Europene: In Romania te simti pus la colt daca nu fumezi. Legea nu este buna si are nevoie de revizuire

de V. Mixich     HotNews.ro
Luni, 27 aprilie 2015, 19:26 Actualitate | Esenţial

Angela Filote, seful Reprezentantei CE in Romania
Foto: Reprezentanta Comisiei Europene in Romania
​Aplicarea legii privind prevenirea si combaterea efectelor fumatului “se face de ochii lumii” in Romania, a afirmat seful Reprezentantei Comisiei Europene la Bucuresti. Angela Filote spera ca, pana la sfarsitul lui 2015, Romania sa nu mai faca parte din “grupul rusinos” de patru state UE care nu aplica recomandarile Comisiei Europene in acest domeniu.

Declaratia a fost facuta in timpul unei dezbateri in Camera Deputatilor pe marginea proiectului noii legi a fumatului. Profesorul Florin Mihaltan, presedintele Societatii Romane de Pneumologie, a subliniat ca interzicerea fumatului in spatiile publice din Spania a dus la reducerea cazurilor de copii cu crize de astm. Initiatorii legii propun adoptarea ei pana pe 31 mai 2015.


“E o gluma aplicarea legii cu separarea intre spatiile de fumatori si nefumatori. In Romania te simti pus la colt daca nu fumezi”, a declarat seful Reprezentantei Comisiei Europene la Bucuresti. “Nu sunt impotriva fumatorilor. Sunt impotriva fumatului in spatii publice, acolo unde exista riscul de a-i afecta pe cei care au alta alegere. In momentul de fata legea nu este buna si are nevoie de o revizuire”, a mai spus Angela Filote.

Legea pentru prevenirea si combaterea efectelor fumatului aflata in prezent in vigoare a fost modificata de sase ori in perioada 2002-2008. Fostul ministru al Sanatatii, Eugen Nicolaescu, a declarat in primul sau mandat ca fumatul va fi interzis in toate spatiile publice incepand cu 1 iulie 2008, dar acest lucru nu s-a intamplat. Legea fumatului nu a mai fost modificata in ultimii sapte ani.

Romania, prin guvernul Ponta si ministrii liberali Varujan Vosganian si Eugen Nicolaescu, a fost una dintre putinele tari UE care au sustinut in 2013 la Bruxelles fumatul si industria tutunului in perioada negocierilor pe Directiva Europeana care reglementeaza comercializarea produselor de tutun.

“Comisia Europeana poate face doar recomandari, dar incercam sa o facem pe un ton cat mai ferm”, a explicat Angela Filote. “Am facut o astfel de recomandare in 2009, ar fi trebuit sa fie aplicata in 2012 si 24 de state membre UE au aplicat-o cum trebuie. Romania nu se numara printre ele. Urmarim cu mare atentie dezbaterile pe aceasta lege si sper ca, pana la sfarsitul anului, Romania sa fie printre statele UE care aplica recomandarile si sa nu mai faca parte din acel grup rusinos care nu aplica aceste recomandari”, a incheiat seful Reprezentantei Comisiei Europene.

Legea actuala prevede ca in spatiile publice inchise fumatul este permis doar in locuri special amenajate, dar aceste spatii practic nu exista in mai toate institutiile publice. Pe holurile Parlamentului Romaniei se fumeaza in pofida oricarei legi. Un reprezentant al Ministerului Educatiei a povestit cum “in Ministerul Educatiei se fumeaza pe culoare si, cand vine inspectia ISU, ne anunta portarii: Vine inspectia, va rog nu mai fumati 30 de minute”.

Romania este tara europeana cu cei mai multi nefumatori expusi frecvent la fumul de tigara. “Fumul de tutun este atat de toxic incat nu poate fi stabilita o limita maxim admisa. Nu exista sisteme de ventilatie suficient de puternice care sa elimine toate particulele toxice”, a declarat dr. Magda Ciobanu, expertul in domeniu al Ministerului Sanatatii.

O legislatie similara celei in prezent in vigoare in Romania a existat pana in 2010 in Spania. “Dar spaniolii au constatat ca nu au existat efecte pozitive nici pentru fumatorul pasiv, nici pentru cel activ”, a explicat prof. Florin Mihaltan, presedintele Societatii Romane de Pneumologie. “Dupa ce in Spania a fost aplicata interdictia totala a fumatului in spatiile publice, s-au redus semnificativ internarile la copiii cu crize de astm. De aceea eu nu pot zice ca nu am nimic cu fumatorul pentru ca eu il tratez. Dar in Romania ii ascundem pe oamenii imbolnaviti prin fumat”, a mai spus profesorul Florin Mihaltan.

Conform deputatilor care au initiat proiectul (vezi aici expunerea de motive), amendamentele de modificare a legii beneficiaza de suportul a 107 parlamentari. Initiatorii legii propun adoptarea pana pe 31 mai 2015, Camera Deputatilor fiind camera decizionala. Mai multe ministere si-au declarat sustinerea pentru acest proiect, alaturi de trei societati medicale importante (de Pneumologie, Cardiologie si ATI). Initiativa este sustinuta si de personalitati publice precum Tudor Giurgiu, Vlad Petreanu, Florin Piersic jr., Alex Gavan sau Marius Vintila.

Printre cei mai vocali opozanti ai legii, si deci sustinatori ai industriei tutunului, sunt senatorii PC Dumitru Pelican si Cristiana Anghel (senatoarea promovata de Antena 3), ultima referindu-se la initiativa ca fiind „o mizerie de lege”.
 
In 2010, conform unui studiu al Institute for Health Metrics de la University of Washington, 5767 de romani au murit din cauza fumatului pasiv, iar 36257 au murit din cauza fumatului activ. Prin comparatie, in ultimul an au murit in accidente rutiere 1819 romani. De trei ori mai multi romani mor din cauza fumatului pasiv decat din cauza accidentelor rutiere.

In Romania, 73% dintre adulti nu fumeaza dar sunt expusi permanent si devin fumatori pasivi la locul de munca si in spatiile publice, platind tribut similar cu fumatorul activ din punctul de vedere al sanatatii. Jumatate din fumatori mor dupa 45 de ani de diferite boli induse sau accelerate de fumat: bolile cardiovasculare, cancerul pulmonar (in crestere in Romania la femei) si bolile respiratorii obstructive cronice.

5,7% din totalul bugetului sistemului sanitar din Romania s-a cheltuit in 2012 pe boli produse direct de fumat. Taxa pe viciu nu acopera aceste cheltuieli, suma astfel incasata fiind cu 26 milioane de Euro mai mica decat cheltuielile cu bolile provocate de fumat.

In Franta, Italia sau Spania, la un an dupa introducerea legilor de interzicere a fumatului in spatii publice, numarul de internari pentru infarct miocardic si accidente vasculare cerebrale a scazut in medie cu 14%. Legislatia in tari precum Bulgaria sau Ungaria este mult mai avansata in acest domeniu decat cea din Romania.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
10225 vizualizari
  • +4 (20 voturi)    
    De ce nu se scumpesc? (Luni, 27 aprilie 2015, 19:47)

    Trebonius [utilizator]

    Ar trebui luata in serios contrabanda cu tigari care e mai in floare ca oricand la noi in tara, dar pe de alta parte ar trebui marite accizele. Sunt nocive atat pt impatimiti cat si pt fumatorii pasivi deci sa fie interzise in spatiile publice si scumpite.
    • +12 (12 voturi)    
      Scumpire (Luni, 27 aprilie 2015, 21:34)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Trebonius

      Cand au aflat ca se scumpesc tigarile si bauturile alcoolice studentii au oftat 'la naiba, trebuie sa mancam mai putin'
    • +2 (22 voturi)    
      Hai sa scumpim totul (Luni, 27 aprilie 2015, 22:24)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui Trebonius

      sa scumpim benzina ca masinile polueaza si oamenii devin tot mai obezi din lipsa de miscare, sa scumpim (mai bine chiar sa interzicem alcoolul, ca doar prohibitia din SUA a fost un succes) ca ne-am saturat de betivani si oricum e toxic pt ficat, hai sa scumpim bauturile carbogazoase si dulciurile ca ne ingrasa si ne strica dintii. Si asa mai departe pana devenim toti pietoni, vegetarieni, si bem doar apa de izvor :)
      • +2 (12 voturi)    
        ? (Marţi, 28 aprilie 2015, 9:23)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Ana

        nu inteleg ce ti se pare aiurea in enumerarea ta... eu cred ca sunt niste propuneri foarte bune
  • +17 (31 voturi)    
    Mare dreptate (Luni, 27 aprilie 2015, 19:48)

    vlad [anonim]

    Mare dreptate are aceasta doamna, ar fi un pas inainte urias daca s-ar vota interzicerea fumatului in spatiile inchise.
    • +3 (7 voturi)    
      De Acord (Marţi, 28 aprilie 2015, 9:19)

      DeAcord [anonim] i-a raspuns lui vlad

      A fumatului si a bauturii.
    • 0 (8 voturi)    
      Trebuie interzis fumatul (Marţi, 28 aprilie 2015, 11:20)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui vlad

      In toate spatiile inchise. E oripilant sa vezi chiar si la micul dejun in unele hoteluri fumatori ce nu au grija celorlalti...
      As propune si ridicarea permisului pentru cei ce-si arunca chistoacele pe geamul masinii, strada nu e o scrumiera.
  • +9 (21 voturi)    
    si politistii.. (Luni, 27 aprilie 2015, 19:49)

    The Great Cornholio [utilizator]

    in romania chiar si politistii fumeaza pe strada. ma intreb cate sunt legile pentru care nu s-a dat nici o amenda in Romania.
    • -6 (16 voturi)    
      Nici pe strada nu e bine ? (Luni, 27 aprilie 2015, 22:13)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui The Great Cornholio

      Si unde ai vrea stimate domn sa fumeze, nici in aer liber pe strada nu mai e bine ? Sau ai prefera un stat politienesc ca pe vremea lui Hitler care interzisese fumatul militarilor in uniforma ?
      • +8 (20 voturi)    
        in spatii special amenajate (Luni, 27 aprilie 2015, 23:30)

        The Great Cornholio [utilizator] i-a raspuns lui Ana

        pe mine ma deranjeaza fumatul pe strada, cand trec pe langa cate un nesimtit care imi da fumul in nas sau cand in parc ma ard plamanii de la fumul vre-unui disperat caruia nu ii pasa ca intoxica 20 de copii.
        vrei sa fumezi? n-ai decat, dar fa-o te rog undeva unde pe mine nu ma deranjezi.
        • -2 (10 voturi)    
          wow (Marţi, 28 aprilie 2015, 10:20)

          Point [utilizator] i-a raspuns lui The Great Cornholio

          te deranjeaza sau te intoxica?gazele de esapament nu te deranjeaza?sau te intoxica?dar poluarea?ploile acide?radiatiile?

          de unde apareti frate
          • +2 (10 voturi)    
            deranj (Marţi, 28 aprilie 2015, 10:57)

            capitan [utilizator] i-a raspuns lui Point

            Pe mine mă deranjează și mirosurile de la WC. Și există spații special amenajate pentru toaletă. La fel și cu fumatul, cine vrea să fumeze, să o facă în spații special amenajate. E o duhoare de ți ia nasul în urma fumătorilor !
          • -2 (10 voturi)    
            Cate una pe rand... (Marţi, 28 aprilie 2015, 11:07)

            7imist [utilizator] i-a raspuns lui Point

            Gazele de esapament, ploile acide si alte forme de poluare industriala sunt efectele secundare nefaste ale unor activitati care aduc beneficii vietii noastre. Exista actiuni sistematice de reducerea nivelului de poluare.
            Fumatul ce este ? Aduce vreun beneficiu societatii ? Sau este numai un viciu stupid, prin care "practicantul" isi distruge sanatatea, risipeste inutil banii si afecteaza cu tupeu si sanatatea celor din jur (inclusiv a "celor dragi") ?
            • 0 (4 voturi)    
              Nu e chiar asa. (Marţi, 28 aprilie 2015, 13:53)

              Kromat [utilizator] i-a raspuns lui 7imist

              Tigarile (si bautura) prin accizele care le poarta aduc muti bani la buget. De aici se distribuie la spitale scoli armata etc.
          • -2 (8 voturi)    
            asta cu masinile si gazele de esapament e penibila (Marţi, 28 aprilie 2015, 13:27)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Point

            fumatorii care argumenteaza ca e ok sa fumezi pe strada pt ca exista si masini care polueaza este un argument copilaresc, ca nu am gasit un cuvant care sa ilustreze cat de lipsita de substanta e valoarea argumentului asta si care sa nu jigneasca prea tare in acelasi timp.
            faptul ca exista lucruri mai rele nu e un argument ca tu sa faci ceva rau. asta unu.
            doi. masinile alea care scot fum, pe langa faptul ca fumul este mega filtrat (norme EURO 6 etc) au un folos clar, sunt folositoare. tu, fumatorule, care imi dai cu fum in nas cand ma duc in parc, ce folos aduci societatii PRIN ACEL FUM?. Am mentionat asta cu prin acel fum ca sa nu se gaseasca vreun destept sa spuna ca fumatorul ala e un medic, profesor sau mai stiu eu ce. da, fumatorii pot fi oameni valorosi, nu neaga nimeni asta, dar aici discutam de faptul ca ei nu trebuie sa fumeze in public, langa nefumatori, calitatea lor de profesor/medic/etc nu este strict legata de calitatea de fumator asa cum e la masini, care pt a-si pune in practica utilitatea lor nu au incotro si trebuie sa scoata fum.
            • +2 (6 voturi)    
              Daca toti (Marţi, 28 aprilie 2015, 14:03)

              siska [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

              ar gindi ca prin ceea ce fac sa aduca DOAR foloase societatii, am fi departe ! Uite ca mai sint si din aia care nu gindesc asa ! Cum spuneam si mai jos, terminati cu argumentul ca intr-un parc de citeva hectare vi se da fum in nas! Cit despre masini, da polueaza mai mult decit toti fumatorii strinsi la un loc, cu toata mega ultra filtrarea de care spui. cit despre utilitatea lor de acord atita timp cit ( hai sa devin absurd) ar circula doar cele de transport(marfa, calatori) si nu ale tuturor ciocaletilor care au masina si le e greu sa-si miste fizicul pina la piata aflata la 5 minute de mers pe jos (gindesc la familie de 2-3 persoane, fiecare cu masina lui) ! Foarte de acord, sa fie interzis fumatul in spatii inchise ! Despre spatii deschise, pardon ! Nci mie nu-mi plac nesimtitii care vin cu ciini care-si fac nevoile in parc si calc eu in rahatul lor, nici mie nu-mi plac manelele lu' vecinul, nici mie nu-mi plac imputitii din mijloacele de transport, cei care flegmeaza pe jos, betivii, etc. ! Nici aceste obiceiuri nu aduc nimic folositori societatii si cu toate astea ii toleram ! Cit despre fumatul pasiv in spatii deschise, demonstreaza tu si ceilalti ca va imbolnaveste de cancer si atunci de acord cu voi! Daca nu, coleste mai la distanta pe cel nesimtit sau, daca esti tare-n oase, ia-te de el si fa-l sa stinga tigara ! Nu cred ca doctorul/profesorul ala din parc ti-a dat fumul in fata si mi-e greu sa cred ca oricine, oricit de nesimtit ar fi, ti-ar sufla fum in ochi intentionat !
            • 0 (4 voturi)    
              hah (Marţi, 28 aprilie 2015, 14:58)

              Point [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

              ia zi in ce parc umbli,sa te urmaresc cu tigarea in coltul gurii.mai nou am o sursa de carpati,buuune si uscate.mi se pare ca mai am si o pipa veche necuratata de 10 ani.
              te fac un parc?

              ceteodata ma intreb ce drac caut eu pe aici?
              insa ma gandesc la cei care posteaza lucruri destepte si ma mai ogoiesc.ma mai destep si eu o leaca,ca de eco/femi/antifumat/rosiamontana-nazi
              e plin netul.
        • -2 (12 voturi)    
          Nicio sansa! (Marţi, 28 aprilie 2015, 10:52)

          7imist [utilizator] i-a raspuns lui The Great Cornholio

          Fumatorul este nesimtit, prin natura lui .
          Cand cineva spune ca e fumator, spune implicit ca e nesimtit.
          Din acesta cauza este nevoie de legi de disciplinare a fumatorilor, pentru a stabili reguli pe care ei ar fi trebuit sa si le autoimpuna, din respect pentru ceilalti.
          • +2 (4 voturi)    
            Si antifumatorul cum e ? (Marţi, 28 aprilie 2015, 11:42)

            Ana [anonim] i-a raspuns lui 7imist

            Si antifumatorul e fascist prin natura lui. In Germania lui Hitler propaganda si legile antifumat devenisera politica de stat, inainte cu 50 de ani aparitiei 'studiilor' despre miile de morti ai fumatului pasiv.
            Si pe mine ma deranjeaza multe lucruri pe strada...unele imi afecteaza real sanatatea (masinile), altele imi creaza doar un discomfort temporar cum ar fi zgomotele puternice, diverse mirosuri si asa mai departe. Hai sa dam legi impotriva a tot ce nu ne place (imbracate frumos in haina protectiei sanatatii) si unde ajungem ?
            • +1 (7 voturi)    
              sofisme peste sofisme (Marţi, 28 aprilie 2015, 13:29)

              gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Ana

              Ana, faptul ca Hitler ar fi interzis fumatul nu inseamna ca oricine interzice fumatul este echivalentul lui Hitler. Nu stau sa-ti explic acum ce este un fallacy/sofism, daca ai vrea sa-ti cresti nivelul argumentelor pe care le aduci intr-o dezbatere ai putea cauta singura ce sunt alea si ai afla ca n-are pic de valoare argumentul tau.
              Alt argument pueril al tau este asta cu imbracatul. Daca vad pe cineva imbracat fara gust pot sa trec peste pt ca nu ma invadeaza atitudinea lui, nu-mi intra in plamani cand trec pe langa el. Intelegi diferenta, ma cheri?
              • +1 (3 voturi)    
                nu e sofism, e realitate (Marţi, 28 aprilie 2015, 16:47)

                Ana [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

                Cum n-are relevanta ? Atunci s-au dat legi pe baza dorintei unui om (Hitler era antifumator notoriu) si a unei gasti de extremisti din jurul sau. Acum se face la fel, pentru ca nu exista nici un fel de stiinta in spatele fumatului pasiv. E doar o componenta a ingineriei sociale ce are ca scop final interzicerea totala a tutunului inventata dupa ce studiile din anii 50-60 care incriminau fumatul activ n-au reusit sa sperie pe mai nimeni. Asa ca in anii 70-80 niste antifumatori notorii din SUA au inventat la propriu pericolele fumatului pasiv (sa invrajbeasa nefumatorii contra fumatorilor) si notiunea de dependenta de nicotina care sa-i transforme pe fumatori in niste suboameni care nu merita bagati in seama.Strategia asta seamana mult cu propaganda lui Hitler, care ii prezenta pe toti ce indezirabili ca pe niste suboameni.
                • +1 (1 vot)    
                  tot nu ai inteles (Miercuri, 29 aprilie 2015, 10:56)

                  gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Ana

                  nu poti concluziona ca interzicerea fumatului in locuri publice e buna sau rea pe criteriul asta: daca a interzis-o si Hitler inseamna ca e rea. Asta e tot ce am zis, nu e un argument valabil asta, trebuie sa vii cu argumente concrete legate strict de obiectul disputei, si anume ceva de genul fumatul nu e atat de nociv pe cat credeti si sa aduci si niste dovezi/studii. cata vreme fumatul pasiv este nociv il putem interzice linistiti, primeaza dreptul de a nu fi intoxicat impotriva vointei tala. dreptul la aer curat il avem cu totii, dreptul la fumat nu exista cata vreme incalci cuiva dreptul la aer curat.
          • +2 (6 voturi)    
            I-auzi nene ! (Marţi, 28 aprilie 2015, 14:23)

            siska [utilizator] i-a raspuns lui 7imist

            Ce repede ii faci tu nesimtiti pe toti ! Da' ala care-si scuipa plaminii pe strada cum e, nepoate ? Da' ala care injura pe strada cum e, nepoate? Da' ala care-si scoate javra la "usurat" in parc si nu-i stringe rahatul, cum e, nepoate? Da' tu cind arunci hirtia/petu' pe jos (pe strada, la munte, la mare, etc) ca-ti e lene s-o duci la cos, cum esti, nepoate ? Cind iti asculti salamu' si minunatu' la maxim, cum esti, nepoate ?Pentru astia de ce nu cereti legi ? Tu care-i faci pe altii nesimtiti, fara motiv, cum esti nepoate? Ce-ar fi s-o lasi mai moale cu diciplinarea altora si sa incepi cu tine ??
        • +6 (10 voturi)    
          De unde le scoti frate ? (Marţi, 28 aprilie 2015, 12:43)

          siska [anonim] i-a raspuns lui The Great Cornholio

          Unde ai vazut nene UN fumator care sa intoxice 20 de copii in parc/pe strada ?? Aia 20 de copii faceau cerc in jurul lui si ala le sufla fum in nas ?? Nici daca n-ar bate vintul de loc si tot s-ar ridica fumul in sus ! Da, recunosc ca mai sit si nesimtiti printre fumatori dar de aici si pina la "disperarea" saracilor nefumatori care se imbolnavesc de cancer e cale lunga ! Mai terminati cu aberatiile astea si invatai sa fiti un pic mai calmi ca va face rau la tensiune ! Auzi, frate, "in parc ma ard plamanii de la fumul vre-unui disperat caruia nu ii pasa ca intoxica 20 de copii". De unde le scoti ??
  • -1 (17 voturi)    
    Rusine! (Luni, 27 aprilie 2015, 19:54)

    JohnR [utilizator]

    Pentru ca anumiti ziaristi mai bine pupa la moaste BigPharma. Fumatul pasiv nu e de interes pentru ca nu sanatatea romanilor e scopul lor. Hotnews cenzureaza la greu. Rusine!
  • +13 (25 voturi)    
    Mizeriile de senatori ar trebui dati in judecata! (Luni, 27 aprilie 2015, 20:12)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    in special C Anghel-daca as fi un bolnav de cancer pulmonar datorat fumatului pasiv, as merge fara preget in instante, pana la CEDO si as cere ca ea si cei care au votat impotriva modificarilor legii sa plateasca personal tratamentele.alte daune morale si de suferinte, precum si asigurarile /intretinerea familiilor ramase dupa decesele cauzate de fumatul pasiv. Poate asa s-ar gandi mai bine cand ar vota!
    Trebuie sa exista o posibilitate de a responsabiliza parlamentarii pentru voturile lor aducatoare de necazuri /pagube cetatenilor romani, in afara de a-i vota sau nu odata la fix 4 ani (si atunci sa constati ca pentru un mic si un kil de faina ii voteaza alti fomisti si tot cu ei te alegi).
    • -5 (13 voturi)    
      Poate, dar nu pentru asta (Luni, 27 aprilie 2015, 22:18)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Du-te dle la Cedo daca ai bani si timp de pierdut. Intr-un tribunal normal e aproape imposibil de dovedit (cel putin in Europa n-am auzit cazuri) ca fumatul activ (peste un pachet/zi +20 ani) cauzeaza cancer pulmonar. Daca vrei sa deschizi caz pe subiect de fumat pasiv nici nu incep aia procesul, ca n-au cu ce.
      • +1 (5 voturi)    
        fumatul nu cauzeaza? (Marţi, 28 aprilie 2015, 13:33)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Ana

        tanti, faptul ca nu FIECARE fumator face cancer nu inseamna ca fumatul nu este daunator. Da, fumatul nu e ca glontul care, daca-ti intra in plamani, mori garantat. De la fumat mai poti si scapa, depinde de mostenirea genetica, de cat sport faci, de ce mananci etc, da, este un cumul de factori. Dar, faptul ca tu vrei sa risti e treaba ta, nu ma intereseaza daca iti asumi riscul asta fumand, ce ma intereseaza este ca in societate nu poti face NIMIC care pune in pericol CU BUNA STIINTA sanatatea celui de langa tine, mai ales ca vorbim aici de un viciu DOBANDIT, nu te-ai nascut fumatoare si daca cumva stai fara sa fumezi 1 ora 1 zi sau un 1 an nu ti se intampla nimic rau ba din contra, s-ar putea sa multumesti celor care te-au fortat sa stai nefumata.
  • -12 (24 voturi)    
    da (Luni, 27 aprilie 2015, 20:15)

    srpc [utilizator]

    asta e problema-cheie a Romaniei
    • +5 (17 voturi)    
      Una (Luni, 27 aprilie 2015, 21:35)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      E una dintre ele, e lipsa respectului pentru celalalt.
  • -20 (30 voturi)    
    Propaganda falsa (Luni, 27 aprilie 2015, 20:35)

    Ana [anonim]

    Numai tampenii si aberatii de la un capat la altul in acest articol. Fiind scris de dl Mixich, cel care scrie si pe tema vaccinurilor (articole bune din punctul meu de vedere), ma mira diferenta substantiala de calitate intre ele.
    Nu ma voi axa pe aberatiile din citate (cum ar fi de exemplu cea expusa de Magda Ciobanu, ca fumul de tutun e atat de toxic incat nu poate fi ventilat, de te si miri cum supravietuiesc fumatorii activi). Cea ce gasesc cel mai revoltator in acest articol e comparatia intre victimele accidentelor rutiere si asa zisele victime ale fumatului pasiv. Pe de o parte avem victime clare, cu o cauza a decesului clar stabilita. Pe de alta parte avem persoane (indeosebi trecute de varsta a doua) decedate din cauza a diverse boli si care au fost desemnate de un program pe calculator ca fiind victime a fumatului pasiv. Vreau sa vad si eu un doctor cum stabileste ca X sau Y a decedat din cauza fumatului pasiv. A doua aberatie extrem de revoltatoare e ca a scazut cu 14% nr de internari pt infarct si accidente cerebrale la un an dupa interzicerea fumatului in spatiile publice in Italia si Spania. Unde anume s-a intamplat asta ? Per ansamblu in tarile respective (NU) sau intr-un spital izolat unde s-a nimerit ca nr internarilor sa fie mai mic decat in anul precedent ? Pe de alta parte, daca aceasta statistica ar fi adevarata, ar insemna si ca 14% din cazurile de infarct si accident cerebral sunt cauzate de fumatul pasiv, fapt ce contrazice medicina,
    In final, cum se poate ca nr de internari la copii cu crize astm sa se fi redus, dupa interzicerea fumatului in baruri in Spania ? E acesta un loc frecventat de copii ?
    PS cei care sunt impotriva acestei legi nu sunt automat sustinatori ai industriei tutunului. Daca de exemplu s-ar propune o lege ca toate restaurantele sa devina vegetariene ? Se pot aduce studii care sa arate carnea ca fiind factor de risc pt diverse boli. Cei care ar ficontra acestei legi se numesc sustinatori ai industriei carnii ?
    • +4 (10 voturi)    
      De ce sunteti atat de revoltata?!?! (Marţi, 28 aprilie 2015, 10:04)

      Aamitz [anonim] i-a raspuns lui Ana

      Chiar nu inteleg de ce sunteti atat de revoltata?!?! Pana la urma e vorba de bun simt, daca statisticile referitoare la fumatul pasiv nu va conving. Fumul de tigara deranjeaza o persoana care nu fumeaza!
      Va deranjeaza de exemplu cand proprietarii de caini lasa mizeria pe strada, pe trotuar si calcati in ea? E acelasi lucru, e vorba de bun simt.
      Sau cand stati la coada la magazin, si alte persoane se fac ca nu vad coada si trec direct in fata? E acelasi lucru, e vorba de bun simt. Si pot continua cu lista de exemple, cazuri in care sigur ati fost deranjata de nesimtirea altora.
      In concluzie, nu incercati sa ne convingeti ca dumneavoastra aveti dreptate si de fapt nu patim nimic daca inhalam, si noi si copiii nostri, fum de tigara pe strada!!!

      PS: Am o fetita de 1 an si 8 luni. Nu exista parculet in cartier, printre blocuri, in care parintii sa nu se fumeze. Printre copii de 1 an, 2 ani!!! Vi se pare normal???
      • +3 (5 voturi)    
        Motive de revoltare (Marţi, 28 aprilie 2015, 11:20)

        Ana [anonim] i-a raspuns lui Aamitz

        Sunt revoltata ca se minte, ca se fac legi bazate pe minciuna si manipulare, ca oameni cu studii superioare ca dl Mixich inghit pe nemestecate propaganda antifumat si asa mai departe. Una e sa spui ca te deranjeaza fumul, si pe mine ma deranjeaza si nu frecventez baruri imbacsite de fum, si alta e sa inventezi 5767 de oameni morti din cauza fumatului pasiv si sa sperii populatia pana sprijina legi antidemocratice. Ce ar fi sa interzicem alcoolul in baruri, ca aceste e locul unde se imbata cei mai multi oameni si duc la deranj public si diverse fapte penale. Da, mi se pare normal sa fumezi in parculet, e in aer liber. Accept ca daca esti foarte aproape de cel care fumeaza si iti vine mult fum in fata poate fi neplacut dar ori el/ea (daca este simtit) ori tu va puteti misca din loc.
        • -3 (5 voturi)    
          Discutii inutile (Marţi, 28 aprilie 2015, 12:11)

          Aamitz [anonim] i-a raspuns lui Ana

          Nici eu nu frecventez restaurantele, dar poate ca alti nefumatori o fac. Dar de ce este ok sa fumati in aer liber? Pe scara rulanta de la metrou e ok? Si eu cum sa ma feresc? Sa o iau la fuga si sa il depasesc pe cel care fumeaza? Sau sa astept cativa pasi in spate? Nu intelegeti ca nu este normal nici in aer liber?!
          .......Dar daca astea sunt motivele dumneavoastra de revolta, inclusiv faptul ca imi sugerati ca in parculet tsa plec eu cu fata, ca sa fumati dumneavoastra linistita o tigara, atunci nu mai avem ce sa comentam.
        • +1 (9 voturi)    
          Dixi (Marţi, 28 aprilie 2015, 12:24)

          Claudiu [anonim] i-a raspuns lui Ana

          Auzi, stimata doamna (ce sa fac, imi plac eufemismele). Care e "propaganda aia anti-fumat" ? Ce interese oculte sunt in spatele ei ? Alea ale bunului simt si normalitatii ? De partea cealalta e industria tutunului, cu interese evidente, dar dincoace e....cine ?
          Se inventeaza oameni morti din cauza fumatului pasiv ? Nici nu cred ca mai suporta comentarii aberatia asta....Adica de fumat activ accepta toata lumea ca se moare, dar din ala pasiv nu ? Cred ca ai probleme mult mai mari decat fumatul...
          Ti se pare normal sa fumezi in parculet, in aer liber ? Dar sa se baseasca cineva langa tine, in parculet, in aer liber, ti se pare normal ? Sau mai bine la 2 metri in fata ta, la metrou, pe scarile rulante. Ca sa-ntelegi mai bine cum sta treaba. Apropo, fumul de tigara e mult mai nociv decat emanatiile digestive, sa stii.
          Si inca ceva....Nu ca v-ar pasa...PUTITI, stimabililor ! Voi, fumatorii, putiti prin toti porii. Sunteti respingatori. La propriu. La fel de respingatori ca un nespalat de transpiratie. Sunteti la fel de condamnabili, in caz ca va interseaza...Dar probabil nu e cazul....
        • 0 (8 voturi)    
          Q.E.D (Marţi, 28 aprilie 2015, 13:36)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Ana

          s-a dovedit prin postarea asta ca susnumita Ana are mai multa nesimtire decat media Romaniei deoarece din pct ei de vedere " e ok sa fumezi in parc, chiar daca sunt copii prin preajma". Asadar, e nevoie, se pare de legi, pt ca doar pe bunul simt nu ne putem baza in tara asta.
      • +2 (6 voturi)    
        ?? (Marţi, 28 aprilie 2015, 14:37)

        siska [utilizator] i-a raspuns lui Aamitz

        Cam cit fum, EFECTIV, ati vazut dvs ca a inhalat fetita dvs de 1 an si 8 luni de la acei parinti fumatori ? Ati pus-o cumva in bratele vreunuia dintre ei cind fuma ? I-a suflat careva fetitei fum in fata ? CONCRET, ce va deranjeaza de fapt ?
        • 0 (4 voturi)    
          Un raspuns EFECTIV..... (Marţi, 28 aprilie 2015, 15:10)

          Aamitz [anonim] i-a raspuns lui siska

          Sper ca nu asteptati EFECTIV un raspuns la intrebarea 'Cam cit fum, EFECTIV, ati vazut dvs ca a inhalat fetita".......
          Concret, ma deranjeaza nesimtirea in general, apropo de comentariul dumneavoastra, si apropo de articolul de mai sus, ma deranjeaza ca se fumeaza in parc, langa copii!
          • +2 (2 voturi)    
            Ba da, (Marţi, 28 aprilie 2015, 17:15)

            siska [utilizator] i-a raspuns lui Aamitz

            Astept EFECTIV un raspuns pt. ca asa s-a ajuns in situatii gen "nu vaccinati copii ca-i omoriti, vaccinul nu e bun"! Fumul de la tigara nu e sanatos, sint total de acord sa se interzica fumatul in spatiile inchise dar de aici pina a-i face nesimtiti si cauzatori de cancer prin fumat pasiv pe fumatorii IN AER LIBER la x metri distanta de copii e cale lunga ! Vreti sa discutam de nesimtire, ala e alt subiect ! Daca pentru fiecare lucru care nu ne place ar trebui sa se dea o lege, probabil ca si dvs ati sta in puscarie sau ati plati cel putin o amenda pt ca ati facut un lucru care, poate, pe altul l-a deranjat ! Sau credeti ca sinteti prefect/a ?
            • -1 (3 voturi)    
              ............. (Marţi, 28 aprilie 2015, 17:53)

              Aamitz [anonim] i-a raspuns lui siska

              Ati citit articolul pe marginea caruia facem aceste comentarii? Cititi-l si veti gasi raspunsul acolo.
              Ati citit comentariul meu? Recititi-l si spuneti-mi de unde a reiesit ca sunt "nesimtiti si cauzatori de cancer prin fumat pasiv pe fumatorii IN AER LIBER la x metri distanta de copii".
              Si da, exista amenzi/ inchisoare pentru multe lucruri care deranjeaza (mizerie de caini pe asfalt, urinat pe garduri, scandal in fata blocului, etc.). Cum poti obtine civilizare a maselor, daca nu prin legi si sanctiuni. Cu vorba buna nu merge, vedeti.....
              Siska, aici nu e vorba de un lucru care nu ne place, asta se incapataneaza unii sa inteleaga.

              PS: Sunt cu totul pentru vaccinarea copiilor, noi doar ce am vaccinat acum cateva luni fetita cu ROR. Si vedeti ca e nevoie si in acest caz de o lege. Oare de ce?!
              • 0 (0 voturi)    
                Pai, sa vedem: (Miercuri, 29 aprilie 2015, 1:01)

                siska [anonim] i-a raspuns lui Aamitz

                citez:"Concret, ma deranjeaza nesimtirea in general"; fraza asta, daca e on topic, mie unul imi spune ca (si) fumatorii sint nesimtiti (ca sa divagam de la subiectul articolului pe care, da, l-am citit) lucru care, coroborat si cu alte comentarii de mai sus, pe mine unul, ca fumator care, daca-mi aprind o tigara pe strada si ma trag cit mai departe de alte persoane ca sa nu-i deranjez cu viciul meu, ma deranjeaza ! Si care, ca fumator,in spatii inchise, inclusiv acasa, ies pe balcon/in curte inclusiv iarna ! Si ca mine am vazut si sint destui ! Si, sincer, ma deranjeaza NU problema in sine, ci MODUL in care e tratata, citez din articol :"In Romania te simti pus la colt daca nu fumezi !", spus de o "doamna" intr-un context oficial, ea reprezentind o institutie a statului in exterior. Dupa care mai vine si cealalta, "experta", si spune:"Fumul de tutun este atat de toxic incat nu poate fi stabilita o limita maxim admisa". Afirmatii care sint preluate si ajung, in dulcele stil romanesc "din tintar, armasar" la nivel de "Fumatorul este nesimtit, prin natura lui" (7imist), "PUTITI, stimabililor" (claudiu; apropo, se scrie "dixit", parfumatule!),"in parc ma ard plamanii de la fumul vre-unui disperat" (the great nustiucum), etc. Da, REPET,sint PRO interzicerea fumatului in locuri inchise DAR MA DERANJEAZA cei care cauta nod in papura doar pt a-si varsa frustrarea ca nu au tupeu sa le spuna celor de la birou sau sotului/sotiei acasa"iesi afara cu tigara!" si vor lege, frate, inclusiv in aer liber !
                • 0 (0 voturi)    
                  Hai sa ne dam cunoscatori... (Miercuri, 29 aprilie 2015, 10:37)

                  clauv [utilizator] i-a raspuns lui siska

                  Dico, dicere, dixi, dictum, mirabila fiinta. Ego dixi = eu am zis/zisei. Conjugarea e III-a.
                  "Dixit" probabil ca jucati dvs in pauzele dintre comentarii.
                  PS: Frustrarea de care pomeniti e ceva normal in randul oamenilor cu prea mult bun simt, atunci cand sunt naufragiati printre...restul.
  • -16 (26 voturi)    
    pfff (Luni, 27 aprilie 2015, 20:47)

    pfuai [anonim]

    mai frate cata pretiozitate: In Romania te simti pus la coltz daca nu fumezi....


    te simti pus la colt oriunde in lume daca esti slab de inger si iti lipseste respectul de sine!
  • +22 (34 voturi)    
    De ce ma obliga sa inhalez fumul... (Luni, 27 aprilie 2015, 20:57)

    mihai1986 [utilizator]

    ...in baruri si restaurante??? De ce trebuie sa stau intr-un mediu poluat? De ce nu sunt obligati fumatorii sa iasa afara??? Eu nu le incalc dreptul de a fuma, ei de ce imi incalca dreptul la sanatate??? Accesul in bar e pentru toti, insa numai unii incalca drepturile celorlalti...Fumatul ar trebui interzis peste tot in spatii publice...
    • -3 (9 voturi)    
      hmmm (Marţi, 28 aprilie 2015, 10:55)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui mihai1986

      cine dracu va obliga sa stai 24 de ore in baruri si restaurante?
      si mai ales ce inseamna la voi spatiul public?oriunde vor muschii vostrii de nefumatori?

      *lighting up a cigar*
  • +9 (23 voturi)    
    Fumatul . . . (Luni, 27 aprilie 2015, 21:06)

    baku [anonim]

    are dreptate, sa fie interzis si sanctional drastic fumatul.
  • -9 (19 voturi)    
    Pai fumatorii.. (Luni, 27 aprilie 2015, 21:49)

    lis.nc [utilizator]

    nu au si ei drepturi? Personal nu sunt fumator, dar imi aduc aminte de timpurile cand in tren sau avion erau compartimente pentru fumatori si ptr. nefumatori, nu te obliga nimeni sa stai cu fumatorii! Cum de altfel consider normal sa fie incinte separate pentru fumatori si nefumatori, in baruri de exemplu!
    Daca cineva se considera democrat si doreste drepturi egale ptr. toti, atunci trebuie spus ca si fumatorii au drepturi, inclusiv a se omori pe sine insusi! Cred ca dreptul de a fuma conribuie mult mai putin la degringolada morala in care suntem decat de exemplu , familiile homosexuale! Si mai ales dreptul sa infiieze copii! Pai ce exemplu moral, crestin mai poti da acestor copii?
    • -2 (6 voturi)    
      Uau Postac BOR? (Marţi, 28 aprilie 2015, 10:16)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui lis.nc

      Frate sau sora dupa cum ii hramul, cuplurile de homosexuali ar fi cele care ar avea grije de copii abandonati de bunii tai crestini morali si drepti dar care din motive 100% religioase isi trateaza ca si gunoiul copii.
      Copii abandonati si din centre sunt in general din cupluri heterosexuale. Oare nu asta ar fi in sfarsit rolul familial al homosexualilor?
  • -6 (22 voturi)    
    Avem dreptul sa fim sanatosi! (Luni, 27 aprilie 2015, 22:55)

    ChildoftheGrave [anonim]

    ...tipara in cor toti imbuibatii de shaorme, cu sosul tzatziki curgand in coltul gurii, dupa o bauta sanatoasa care a durat toata noaptea!

    Stiti voi, fix genul de specimene care populeaza spitalele de Craciun, Anul Nou, Paste si alte ocazii mioritice de a te simti "sanatos"!

    IPOCRITILOR!
  • 0 (10 voturi)    
    tigara sau alcoolul? (Marţi, 28 aprilie 2015, 10:03)

    gina [anonim]

    Sunt fumatoare si probabil sunt stigmatizata. Dar atata timp cat alcoolicii sunt admisi in orice localuri, in parcuri de joaca unde injura si vorbesc urat in fata copiilor, se urca la volan bauti si produc accidente soldate de cele mai multe ori cu morti, se bat si se injunghie in vazul tuturor, sunt agresivi chiar si la spital, atunci ma intreb de ce suntem doar fumatorii discriminati? As vrea ca si pe sticlele de bautura sa scrie avertizari ca si pe tigari, considerand ca bauturile alcoolice dupa droguri fac cel mai mult rau. Avem un viciu, o boala, o dependenta, cum vreti voi dar nu ne discriminati ca nu suntem cei mai rai. Se spune ca nu trebuie sa fumam in fata copiilor ca le dam exemplu negativ, dar homosexualii care se saruta in parcurile de joaca vi se pare ca dau un exemplu bun? Fiecare cu defectele lui dar mi se pare ca numai fumatorii sunt discriminat.Daca sunt asa periculosi fumatorii atunci sa se interzica comercializarea tigarilor ca si a drogurilor, dar si a bautuirlor alcoolice.
    • -2 (8 voturi)    
      :) (Marţi, 28 aprilie 2015, 10:11)

      alex [anonim] i-a raspuns lui gina

      OK, dar deocamdata fumatorii nu sunt discriminati ci ei discrimineaza. Pentru placerea lor in public sufera restul.

      Eu sunt 100% pentru interzicerea fumatului in locurile publice.
    • +1 (7 voturi)    
      raspuns (Marţi, 28 aprilie 2015, 10:23)

      George [anonim] i-a raspuns lui gina

      Nu are nimeni nimic impotriva faptului ca fumati, se doreste doar sa se schimbe starea de normal din "2 oameni fumeaza, 5 oamenu nu, trebuie sa suportam fumul care deranjeaza" in "2 oameni fumeaza, trebuie sa iasa in fata localului si sa fumeze acolo, si apoi sa se intoarca la masa". Dupa cum spuneti si dumneavoastra, oamenii care consuma excesiv alcool sunt judecati de societate, ceea ce e normal, asa ar trebui si cu fumatul, caci e un viciu. Faptul ca fumati sau nu este decizia dumneavoastra, insa starea de normal trebuie sa se schimbe.
    • +1 (9 voturi)    
      Alcool vs. tutun (Marţi, 28 aprilie 2015, 10:28)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui gina

      Daca bei alcool si devii violent esti pedepsit conform legii. Daca te urci beat la volan, esti pedepsit conform legii, iar daca produci alte evenimente nedorite pe care le-ai amintit mai sus de asemenea esti pedepsit de lege.

      Fumatul nu se pedepseste nicaieri, de cand am plecat din Romania nu pot sa spun cat de mult apreciez lucrul asta cu fumatul interzis. Am vazut in tara cofetarii si restaurante unde se fumeaza, lucru inadmisibil. Tine in primul rand de respect si de bun simt, nu ai cum sa iti aprinzi tigara cand eu mananc. Sa nu mai spun de baruri, unde dupa 1 ora de stat deja te pisca ochii. Si aici evorba de respect.

      Ce frumos e in strainatate cand fumatorii iasa toti afara sa fumeze si nu deranjeaza pe nimeni? Sper sa ne aliniem si noi la normele astea, e necesar.
      • 0 (2 voturi)    
        In afara (Marţi, 28 aprilie 2015, 14:12)

        Kromat [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

        In afara barurile sunt goale si lumea sta pe trotoarul din fata barului unde glumesc beau si fumeaza. Acum sa-i spui tu nefumatorului de la etajul 1 de deasupra barului ca situatia este mult mai civilizata.
    • +2 (6 voturi)    
      sofisme (Marţi, 28 aprilie 2015, 10:38)

      mrness [utilizator] i-a raspuns lui gina

      1) Nu exista alcoolism pasiv, doar infractiuni cauzate de consumul excesiv de alcool. Ideea cu avertismente scrise pe sticlele de bautura (mai ales cele tari) nu e rea.
      2) Genul de argument "de ce sa am eu bun simt cind Gigel face si drege" e de-a dreptul pueril.
    • +1 (7 voturi)    
      nefumatori (Marţi, 28 aprilie 2015, 11:11)

      Sebi [anonim] i-a raspuns lui gina

      Doamna Gina, alcolicii nu lasa in urma lor un gaz toxic care provoaca boli ! Asta este diferenta intre fumat si alcool !
  • +6 (12 voturi)    
    Problema complexa (Marţi, 28 aprilie 2015, 10:08)

    Kromat [utilizator]

    Libertatea ta se termina atunci cand incalci libertatea altuia.
    Fumatorii nu au dreptul sa forteze nefumatorii la fumat pasiv
    Nefumatorii nu au dreptul sa-i interzica fumatorului sa fumeze.

    Ce spune cucoana este extrenism din partea nefumatorilor. Fumatul NU trebuie interzis in spatii publice. Trebuie sa existe locuri pentru nefumatori si locuri pentru fumatori. Fiecare sa aleaga unde vrea sa mearga. Problema este daca un local se declara pentru nefumatori.. acesta va da faliment. Asa ca dragi nefumatori sustineti cu aceasi ardoare cu care sunstine aceasta propunere imbecila de interzicere a fumatului si acele localuri destinate pentru nefumatori.

    Comapratiile gen "Si masina polueaza!" "Si carnea e toxica!" este extremism din partea fumatorilor. La zicala "Si bautura e nociva" le dau dreptate, in fond dragi nefumatori ce este mai periculos pentru sanatatea ta? Sa treci printr-un grup de 4 fumatori sau sa treci printr-un grup de 4 oameni beti?

    Fumatori fiti rezonabili.
    Nefumatori fiti rezonabili.
    • +2 (4 voturi)    
      meh (Marţi, 28 aprilie 2015, 10:58)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Kromat

      bine spus,insa forumurile sunt inundate de ''activisti"
  • -1 (9 voturi)    
    Sunt total deacord cu interdictia fumatului (Marţi, 28 aprilie 2015, 10:34)

    pyt [anonim]

    Sunt total deacord cu interdictia fumatului in spattile publice. Aproape nicaieri nu poti servi ceva fara a inghiti fumul de tigara!
    Desteptarea domnilor parlamentari!!!!! Intram si noi odata in randul tarilor civilizate sau nu?
  • +4 (12 voturi)    
    Alta forma de fascism (Marţi, 28 aprilie 2015, 10:39)

    Radu [anonim]

    Intai vreau sa spun ca am 45 ani, de 8 ani nu mai fumez si totusi am fumat mai mult de jumate din viata. Adica de la 13 ani. Am fumat de-am rupt. Carpati la vremea lor, Marlboro rosu (tare) la vremea lor. Asa ca se poate spune ca inteleg ambele lumi.

    Toata gargara asta e in opinia mea o alta forma de extremism. Ma revolta pur si simplu idea ca unui patron de carciuma i se poate impune interzicerea fumatului in localul sau. In fond el plateste ptr. tot. Ar trebui sa poata hotara el insusi. Eu, care la momentul asta sunt deranjat de fum pot sa aleg sa plec intr-un alt local, care sa imi convina mai mult.. Dar este vorba de liberul arbitru. Nu imi permit sa ii cer celui de langa mine sa stinga tigarea. Nu sunt fascist!

    S-au trezit calugaritele sa ne impuna prohibitia moderna. Vad pe aici in alte comentarii ca se atrage atentia asupra contrabandei cu tigari. Ete na! Ce surpriza! S-au scumpit atat de mult tigarile incat a devenit lucrativa contrabanda! Dar nu cumva omenirea a descoperit asta cam acum 100 de ani, cu ocazia prohibitiei americane?

    In opinia mea efortul UE trebuie sa fie la nivel educational. Trebuie sa se incurajeze renuntarea la fumat la adulti si sa se descurajeze incercarile de a fuma ale adolescentilor. Nu de pomana am inceput sa fumez la 13 ani. Eram "cool". Aici trebuie sa intervina societatea. Nu sa interzica unei persoane care chiar vrea sa aprinda o tigara acest gest. Sa o educe in asa fel incat sa nu mai vrea.

    In rest, fascism placut. Daca americanii sunt timpiti, musai sa fim si noi (cei din SUA se pricep la extremism de genul asta bine de tot)
    • -2 (4 voturi)    
      argument facil asta (Marţi, 28 aprilie 2015, 13:43)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      asta ca "un patron poate decide ce vrea el" nu este valabila pt ca afacerea lui se supune unor legi. daca ar fi asa atunci am avea si localuri in care te poti droga linistit, daca asa vrea patronul.
      acum, doi, argumentul ca daca se va interzice fumatul se vor inchide carciumile. total fals, dupa vreo cateva saptamani de suparare si confuzie oamenii, fumatori sau nefumatori, vor continua sa mearga la carciuma. de ce? pt ca nu exista alternativa. asta incearca statul sa faca, sa impiedice alternativa asta la locuri de baut unde se fumeaza. cata vreme nu se reglementeaza in toata tara ca nu mai poti fuma in carciuma patronii nu vor avea curajul sa ia decizia singuri pt ca le-ar fi frica ca vor pierde clientela fumatoare care se va duce la vecinul care-i lasa sa fumeze. cand nu va mai exista niciun local unde se poate fuma se va incheia si cu teoria ca vor da faliment carciumile.
      nu e nimic fascist in a avea grija de oamenii care NU VOR sa fumeze. cata vreme ai voie sa fumezi in baruri eu, nefumator, voi gasi cu dificultate carciumi de nefumatori. pe nefumatori cine-i apara?
      si, in final, cel mai important lucru, fumatul este un OBICEI DOBANDIT. Nu exista DREPTUL DE A FUMA. Ai dreptul al aer curat, la apa, la opinie, la o locuinta etc, toate asta sunt drepturi firesti, fara ele un om nu poate avea o viata decenta. Dreptul la fumat este o minciuna, un fals, oamenii pot trai foarte bine si daca nu fumeaza ba chiar mai mult, ar face-o mult mai bine.
      • +2 (2 voturi)    
        despre drepturi (Marţi, 28 aprilie 2015, 16:33)

        Ana [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        In primul rand ca fumatul pasiv e o gogoasa si daca stai sa analizezi rational si fara patima acest lucru, iti vei da seama cu usurinta. In tarile unde s-a inceput cu interzicerea fumatului in restaurante si baruri pe motiv ca se protejeaza sanatatea nefumatorului s-a continuat si se contina cu interzicerea fumatului in spatii libere, cum ar fi plaje, parcuri, terase in aer liber. Nici cei mai idoctrinati propagandisti antifumat nu sustin ca ar fi vreun risc pt sanatate daca simti miros de fum de tigara in aer liber. In al doilea rand, crezi tu ca nu se inchid localuri, ia vezi statistica din UK din 2007 incoace cand s-a interzi fumatul in pub-uri acolo. In al treilea rand, nu stiu ce alt termen in afara de fascism descrie cel mai bine o situatie in care un grup restrans de indoctrinati antifumat folosesc minciuni si propaganda si invrajbirea unei categorii de oameni impotriva celeilalte, folosind termeni descriptivi ca viciati, imputiti, samd. Si ca sa raspund la intrebarea 'cine ii apara pe nefumatori ?' : ventilatia in primul rand si piata libera in al doilea. Dar daca se incepe cu argumente ca al Magdei Ciobanu, “Fumul de tutun este atat de toxic incat nu poate fi stabilita o limita maxim admisa. Nu exista sisteme de ventilatie suficient de puternice care sa elimine toate particulele toxice” atunci nu mai putem vorbi decat de un diktat.
      • +1 (1 vot)    
        argument mai slab (Marţi, 28 aprilie 2015, 22:15)

        Kromat [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Dreptul de autodeterminare este garantat de constitutie.Si Craciunul este un obicei. Daca majoritatea pupulatiei ar fi atee sau musulmana, ar fi corect sa se interzica Craciunul prin lege?
      • +2 (2 voturi)    
        si asta nu e fascism, nu-i asa? (Miercuri, 29 aprilie 2015, 0:01)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Citez "eu, nefumator, voi gasi cu dificultate carciumi de nefumatori". Deci pana la urma despre asta e voba: Intrucat nu putem sa convingem carciumarii cu frumosul le tragem o lege in bot si ii obligam...

        Despre droguri da, cam pe aici gandesc. Ma uit la Amsterdam si vad ca se consuma civilizat si droguri. Nu vad sa moara cineva.

        Iar partea aia cu se vor incide carciumile, scuze, nu am spus asa ceva. Eu cu liberul arbitru am un of.

        In incheiere: ba da, exista dreptul de a fuma, de a te droga, de a bea, si multe altele. Cum exista si dreptul de a te sinucide. Fascistii/Comunistii au prostul obicei de a interzice drepturi ptr. ca nu le convin. Va urez succes in incercarea de a-l interzice. Poate reusiti. Cine stie, poate o sa ni se interzica si sa facem copii. Se stie de altfel ca sexul neprotezat poate duce la boli grave...
  • -2 (8 voturi)    
    legea antifumat (Marţi, 28 aprilie 2015, 11:10)

    nefumator [anonim]

    Doamna draga ar fi culmea sa fie adevarat ceea ce spuneti. Eu ca nefumator nu vreau sa inhalez tot fumul de la cei care fumeaza. M-am saturat ca peste tot in baruri, resturante, etc, chiar si in zone special de nefumatori, dar care au alaturi zone de fumatori sa puti pur si simplu a nespalat de la atata fum de tigara .
    Se poate in Spania si in alte tari europene sa nu se mai fumeze in spatiile publice, nu au dat faliment afaceristii din domeniu, de ce nu s-ar putea si la noi ?! Probabil nu si-ar mai lua spagi cei de la putere de afaceristii cu tutun.
    Vreti evaziune redusa ?! Reduceti taxele la tigari, dar interziceti fumatul in spatiile publice si dati fratilor amenzi pentru nerespectare !
  • +1 (5 voturi)    
    bla bla bla bla bla bla (Marţi, 28 aprilie 2015, 11:22)

    mihai [anonim]

    '' Nu exista sisteme de ventilatie suficient de puternice care sa elimine toate particulele toxice'' - L O L -hai totusi s a n-o dam in extreme...ieri am fost intr-un bar unde se fuma aproape continuu si tousi surpriza...nu era aerul ala greu de fum ..chiar deloc- din cauza ventilatiei . in aer liber se fumeaza in toate tarile unde zic ei ca e implementata legea..nu ai voie sa fumezi in locuri inchise, in rest,in fata tuturor barurilor,cluburilor,ies toti la tigara ..
  • +2 (10 voturi)    
    Religia fara tutun si fara rabdare (Marţi, 28 aprilie 2015, 12:14)

    krampus [utilizator]

    Aerul pe care il respiram este plin de gaze arse provenite de la esapamentul masinilor sau de la centrale termice, mancam alimente procesate industrial pline de minunile chimiei moderne, apa pe care o bem este plina si ea de chimicale si in plus, daca ne simtim rau, industria farmaceutica ne ofera o noua portie mai concentrata de chimie aplicata ! De vina sunt insa tigarile, cica “fumul de tutun este atat de toxic incat nu poate fi stabilita o limita maxim admisa". Exista o limita pentru radiatii dar nu pentru tutun ! A foat dezincriminata homosexualitatea dar incriminat fumatul - ia auziti ce zice madam Filote: "In Romania te simti pus la colt daca nu fumezi". Oare ?! Chestia asta a trecut dincolo de orice ratiune, a devenit ceva mistic, o obsesie, prilej pentru un razboi propagandistic absurd. In fond fumatul inseamna arderea unor frunze ! Am vazut toamna oameni arzand mormane de frunze cu un aer satisfacut de buni gospodari - s-ar parea ca acelasi lucru, in cantitati minuscule este o crima ! S-ar parea ca societatea nu poate functiona fara ura sau vina si o noua vanatoare de vrajitoare a inceput.
  • 0 (0 voturi)    
    Fascinanta dna Filote (Joi, 30 iunie 2016, 12:33)

    Stef [anonim]

    Fascinanta aceasta dna Filote precum si viata la reprezentanta in Romania a Comisiei Europene! Dna Filote va rugam sa ne spuneti punctul dvs de vedere despre urmatoarele zvonuri ingrijoratoare care mi-au ajuns la ureche: -cativa angajati ai reprezentantei au fost acuzati ca au o relatie privilegiata cu serviciile secrete si si-au folosit abilitatile de a afla informatii intr-un proces de hartuire psihologica, anuland dreptul la viata privata si demnitate al unui angajat al reprezentantei. Ca rasplata pentru ca i-a demascat pe acesti indivizi angajatul respectiv a fost pus in concediu fortat de comisia europeana care a musamalizat totul, iar ceilalti angajati ai reprezentantei au primit ordin de la dvs sa spuna ca nu au vazut si nu au auzit nimic despre cele petrecute -ati fost numita sefa a reprezentantei comisiei in romania in timp ce dacian ciolos, fostul dvs coleg, era comisar european in cabinetul barosso iar pe unul di consilierii dlui ciolos din acea vreme si de acum in chema Dorian Filote: aveati vreo legatura cu dl Dorian Filote? Numirea dvs a avut vreo legatuira cu faptul ca aveati o relatie de prietenie cu dl Ciolos si pe consilierul dlui ciolos il chema tot filote? -este adevarat ca spaga pentru prelungirea unui contract pe operioada nedeterminata l a comisia europeana - reprezentanta in romania este 20 000 eur? eu asa am auzit - este adevarat ca aveti o slabiciune pentru firma Chelgate si ca in ultimii ani acestei firme i s-au acordat peste 29 de contracte? - Financial Transparency System al Comisiei Europene asa spune - este adevarat ca Reprezentanta in Romania a Comisiei Europene a platit 53.000 eur unui "artist" (prieten al unui angajat al reprezentantei comisiei europene in romania ) in conditiile in care pretul corect ar fi fost de maxim 4000 eur, 4000 eur fiind si suma platita de Institutul pentru Cercetarea crimelor comunismului aceluiasi artist, pentru aceeasii expozitie? - Financial Transparency System al Comisiei Europene asa spune
  • 0 (0 voturi)