Ministrul de Externe al Ungariei: Situatia drepturilor maghiarilor din Romania, "evident, un subiect de negocieri de neevitat"

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 11 februarie 2015, 8:48 Actualitate | Esenţial

Situatia drepturilor comunitatii etnicilor maghiari din Romania se va afla "evident" pe agenda unei intalniri ce ar putea avea loc la sfarsitul lui februarie, a anuntat marti ministrul ungur de Externe Peter Szijjarto, reactionand fata de o declaratie a Ministerului roman de Externe, relateaza Mediafax citand MTI.

Szijjarto a reactionat astfel, pe postul public Duna TV, dupa ce Ministerul roman de Externe a afirmat ca principiul reciprocitatii nu este aplicat atunci cand este vorba despre evaluarea situatiei comunitatii romanesti din Ungaria.

Ministrul ungur a subliniat ca exista anumite conditii de indeplinit inainte sa se intalneasca cu omologul sau roman, la sfarsitul lui februarie, si ca aceste conditii nu au fost indeplinite integral.

Situatia drepturilor membrilor comunitatii minoritatii maghiare "va fi, evident, un subiect de negocieri de neevitat", a apreciat el.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

5633 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    pentru a nu mai exista...... (Miercuri, 11 februarie 2015, 9:04)

    novator [utilizator]

    ......astfel de discutii, propun schimbarea legii minoritatilor in Romania, prin adoptarea intocmai a legii ungare a minoritatilor precum si acelasi tratament pe care il au minoritatile in Ungaria si asta, chiar daca minoritatea maghiara de la noi, nu va fi de acord.

    Se pare ca Ungaria isi ia in serios rolul pe care il are de la Putin si incepe, impreuna cu Grecia, subminarea din interior a UE si NATO.
    Daca si-au ales acest drum, dupa incheierea razboiului si impartirea rusiei, va disparea si problema ungara. Amin !
    • +9 (9 voturi)    
      noi am mai fost odata la Budapesta (Miercuri, 11 februarie 2015, 9:07)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui novator

      ei niciodata la Bucuresti .

      Cred ca in relatia cu honvezii, modelul slovak e cel mai eficient .Vrei drepturi si privilegii ? du-te in hungaria? Cu slovacii nu au nici un succes .

      Esti cetatean slovak ? atunci respecti legea, daca nu afara din tara, fara alte negocieri , discutii.. samd.
    • -8 (8 voturi)    
      OK (Miercuri, 11 februarie 2015, 13:08)

      Bigatti [anonim] i-a raspuns lui novator

      Ouau, ca minoritar, sunt perfect de acord cu adoptarea legislatiei ungare in domeniu.
      Numai pt dreptul de "veto" ar merita acest lucru... :)
      Si va disparea problema romanilor din europa, si va fi siguranta si pace, nu se mai fura nimic.
      Amen.
      • +6 (6 voturi)    
        la capitolul cu furatul...... (Miercuri, 11 februarie 2015, 14:51)

        novator [utilizator] i-a raspuns lui Bigatti

        .....nu exista discriminare etnica. Toti fura la fel ! Diferenta este ca hotii etnici prinsi, dau buzna in tara mama si cer "azil politic".
      • +1 (1 vot)    
        usurel cu pianu vorba cuiva,,, (Miercuri, 11 februarie 2015, 20:16)

        tepes [utilizator] i-a raspuns lui Bigatti

        Ai vrut sa fi spiritual dar ai clacat lamentabil.Nu stiu de nici un veto si la ce lege tereferi.Vetoul nu poate fi folosit de o minoritate in nici o imprejurare, in nici o cojuctura, oricare ar fi ea atita timp cit exista o majoritate..Iti inteleg frustrarea de minoritar,ce nu inteleg de ce atita adversitate fata de romani,fara ura nu se poate dialoga?
  • +15 (15 voturi)    
    Are dreptate (Miercuri, 11 februarie 2015, 9:24)

    OzzyO [utilizator]

    În România, minoritățile nu au drepturi, ba unii sunt chiar persecutați. Citeam recent în presă de cazul unui domn de naționalitate germană din Sibiu care a fost pur si simplu obligat să devină președintele României.
    • +6 (6 voturi)    
      RAPUNS (Miercuri, 11 februarie 2015, 16:15)

      cristyan [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

      Esti cel mai TAAAAAAARE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
  • +9 (9 voturi)    
    Fast forward 6 luni (Miercuri, 11 februarie 2015, 9:36)

    rinocerb [utilizator]

    "Insurgentii maghiari din Covasna cer ajutor umanitar armatei rosii"
  • +10 (10 voturi)    
    minoritatea romana (Miercuri, 11 februarie 2015, 9:45)

    un domn [utilizator]

    din Ungaria are aceleasi drepturi ? prezenta in Parlamentul de la Budapesta ? au un Gaterszag Kerestoy care taie padurile Ungariei ?...udmere prin postacii de serviciu sunt rugati sa imi raspunda
  • +8 (8 voturi)    
    Mda (Miercuri, 11 februarie 2015, 9:58)

    electron [utilizator]

    Ce situatie? Exprimarea lasa de inteles ca ar fi probleme. Sa vedem ce drepturi au aici: de la gradinita pana la facultate pot studia in limba materna, si asta nu numai acolo in harghita covasna, targu mures, Chiar si la Cluj la facultati serioase sunt sectii in limba maghiara. Au partid care pana de curand un numar semnificativ de ani a fost la guvernare. Au primari, o vreme au avut si prefecti.
    Acolo unde sunt comunitati mai mari de maghiari sunt placute bilingve. Mergeti la Oradea acolo chiar si in unele magazine sunt inscriptii in ambele limbi. Ce vor mai mult?
    Ungurii sunt una din cele mai nationaliste natii si conducatorii exploateaza acest lucru pentru a obtine ce vor.
  • +9 (9 voturi)    
    Obraznicia ,impertinenta este virtute !!! (Miercuri, 11 februarie 2015, 10:01)

    andreesanu [utilizator]

    Cind se spune ca obraznicul maninca praznicul asta se poate daca gazda doarme .
    Daca romanii vor privi tot cu dezinteres obraznicia ungurilor si a guvernelor ungare sar putea sa ajungem sa ne para rau ca sirbilor dupa Kosovo.
    Romanii i-au lasat pe secui sa-si gaseasca linistea si un loc de casa atunci cind au fost alungati imprastiati de imperiul austriac.
    Ca buni crestini romanii nu le-au facut si ei vint secuilor ,azi ba-s secui ,ba-s unguri nici ei nu stiu ce sunt.
    Folositi ca masa de manevra ,ca adaos in socotelile unguresti secuii pot pierde orce .
    Eu salut punctul de vedere al prim ministrului Australiei -In Australia nu-s decit australieni ,iar cei
    carora nu le place sau nu se considera australieni sunt liberi sa plece acolo unde se simt bine.
    Aceeasi politica trebuie s-o adopte Romania fata de orce locuitor care vrea sa traiasca in Romania.
    Romania este si v-a fi stat unitar facut de romani,cine n-o recunoaste este liber sa-si gaseasca tara care-i accepta mofturile.
    • +9 (9 voturi)    
      pt. impertinenta ungara.... (Miercuri, 11 februarie 2015, 12:24)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      vinovate sunt guvernele Romaniei, toate, pt. ca au folosit rahatul lor de procent in parlament.dixit.
  • +10 (10 voturi)    
    asta ca urmare a vizitei lui Putin la Budapesta? (Miercuri, 11 februarie 2015, 12:39)

    fifi [anonim]

    ar trebui sa se infiga DNA-ul in toti liderii maghiarimii al carei singur scop a fost distrugerea Romaniei si satisfacerea propriilor lor interese. Sa ne mai lase cu Udrea, ca ne-am saturat de ea, sunt lucruri infinit mai importante care se petrec in perioada asta.
  • +7 (7 voturi)    
    Nu au maghiarii aceleasi drepturi ca romanii? (Miercuri, 11 februarie 2015, 16:07)

    OmulNou [utilizator]

    Unde e problema?

    Ah ca vrea tiranul de Orban sa faca ce i-a zis tiranul de Putin, asta e altceva.

    Nu exista negociere aici.