Centrul pentru Combaterea Antisemitismului critica decizia lui Klaus Iohannis de a-l decora pe Octav Bjoza: A semnat un dezamagitor act de populism

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 11:26 Actualitate | Esenţial

Octav Bjoza, decorat de seful statului
Foto: Presidency.ro
Centrul pentru Monitorizarea si Combaterea Antisemitismului (MCA Romania) afirma, intr-un comunicat, ca "ia act, cu dezamagire, de decizia Presedintelui Romaniei, domnul Klaus Iohannis, de a acorda Ordinul National "Steaua Romaniei" in grad de Cavaler unui detinut politic care se afiseaza public cu un partid sustinator al Miscarii Legionare si al neo-nazismului". Reamintim ca presedintele l-a decorat luni, 22 decembrie, pe Octav Bjoza, presedintele Asociatiei Fostilor Detinuti Politici din Romania, aceasta fiind prima distinctie acordata de Klaus Iohannis in calitate de sef al statului.

"Condamnarea atrocitatilor comise de dictatura comunista este o datorie a fiecarui om politic din Romania. Sistemul criminal comunist l-a aruncat in inchisoare pe domnul Octav Bjoza, presedintele Asociatiei Fostilor Detinuti Politici din Romania, i-a distrus viata, i-a persecutat familia si i-a refuzat drepturile universale ale oricarei fiinte umane. Aceste crime comise de regimul comunist nu anuleaza crimele comise de legionari impotriva evreilor din Romania. Faptul ca, in Romania post-comunista, domnul Bjoza a ales sa impartaseasca idealurile Miscarii Legionare, sa omagieze ideile si credintele acestei miscari politico-religioase criminale, este profund regretabil", afirma MCA Romania in comunicat.

"Presedintele Romaniei insa, prin puterea si increderea cu care a fost investit, are obligatia de a trasa linia fina dintre eroul anti-comunist si participantul activ la activitati de omagiere a unei Miscari criminale antisemite. Decorarea unui sustinator, declarat, al Miscarii Legionare, cu Ordinul National "Steaua Romaniei" poate fi interpretata ca o omagiere adusa, de Administratia Prezidentiala, acelei miscari nationalista, fascista, criminala", mai sustine MCA Romania.

"Fara condamnarea explicita a Miscarii Legionare, fara delimitarea clara a Administratiei Prezidentiale de ideile Miscarii Legionare propovaduite activ, imbratisate, omagiate si date drept exemplu de catre domnul Bjoza, Presedintele Romaniei, pentru noi, a semnat un dezamagitor act de populism", sustine in incheiere Centrul pentru Combaterea Antisemitismului.

Reactia lui Octav Bjoza: "Sunt impotriva oricaror extremisme"

Octav Bjoza, presedintele Asociatiei Fostilor Detinuti Politici din Romania, s-a declarat uimit de opinia MCA Romania, potrivit Adevarul. "Este revoltator! Nu am fost, nu sunt si nu voi fi niciodata antisemit. In temnita am fost educat sa nu privesc oamenii dupa etnie, culte sau politici. Eram doar luptator anticomunisti acolo, nu faceam deosebire care este legionar, taranist, cuzist sau ca n-avea nicio culoare politica. Sunt impotriva oricaror extremisme, fie de stanga, fie de dreapta", precizeaza Bjoza.

Liderul Detinutilor Politici arata ca niciodata nu s-a asociat vreunei miscari de acest gen. "Cand sunt comemorati luptatorii anticomunisti, noi suntem cu ale noastre, legionarii cu ale lor. Probabil se refera la comemorarea de la manastirea Constantin Brancoveanu de la Sambata de Sus. Eu fiind din Brasov am participat la ceremonial, ei au avut drapel, a fost treaba lor. Irascibilitatea nu ajuta nimanui. Lucrurile trebuie discutate cu calm si fara patima. Am sustinut intotdeauna ca unii dintre legionari au avut parti bune. Faptele rele trebuie judecate separat, infierate, astfel incat sa nu se mai repete", a mai spus Bjoza, potrivit ziarului Adevarul.






















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

23276 vizualizari

  • +49 (95 voturi)    
    BRAVO KLAUS (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 11:59)

    Cata79 [utilizator]

    nu ma interesează părerile MCA
    • -16 (32 voturi)    
      Klaus e imaculat! (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 13:10)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Cata79

      Klaus e imaculat orice ar face! nu mai sariti voi cu legionarii vostrii si crimele voastre. Si ce daca ? Klaus a luat o decizie, deci sigur e bine asa cum zice el!
      • -4 (20 voturi)    
        -1 (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 16:12)

        cretu.emanuel [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Ce prostie..."Klaus a luat o decizie, deci sigur e bine asa cum zice el!" - o abominațiune mai mare nici că s-a auzit. Adică dacă mîine vine Klaus și-ți cere să-ți dai foc la casă constrîns fiind de oare cine, tu o să-ți dai foc la casă???

        Gîndește, române!!! Judecă tu și ia singur deciziile, nu-i lăsa pe alții să gîndească pentru tine!
        • +11 (23 voturi)    
          romanul judeca (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 21:40)

          Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui cretu.emanuel

          faptul ca Iohannis a decorat un DETINUT politic pentru voi este o greseala pentru ca-l considerati pe om legionar. Era mai bine ca-i bagau la inchisoare, nu?
          • -8 (16 voturi)    
            Nu, nu era mai bine! (Duminică, 28 decembrie 2014, 0:12)

            Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

            Dar incercati sa ganditi la rece: omul decorat chiar este fan al neonazismului si glamourizeaza vechiul nazism. Da, foarte posibil ca dl Klaus Iohannis sa nu fi stiut! DAR ASTA NU INSEAMNA CA E BINE! Inseamna ca un consilier merita foarte multe suturi in fund, eventual pana iese din Cotroceni! Un consilier nu si-a facut treaba, este neprofesionist iar dl Iohannis, normal ar fi sa retraga decoratia! E o greseala, inceputul e greu, dar trebuie sa vedem ca poate accepta sa isi recunoasca greselile, nu sa bage capul in nisip ca strutul!
          • +1 (3 voturi)    
            nu romanul generic (Duminică, 28 decembrie 2014, 16:08)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

            il judeca.
            il judeca cei care se tem de neonazism, de resurectia dreptei.
            alegerile ioropene taman au aratat ca dreapta extrema este in ascensiune.
            iar sa fim pusi in tzarcuri separate ?!
            cam, care semnalul lui klauz catre ioropa si aliatii atlantici ?
        • +1 (7 voturi)    
          +1 (Duminică, 28 decembrie 2014, 3:12)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui cretu.emanuel

          Klaus reprezinta vocea majoritatii. Suntem intr-o democratie. Daca zombie ies in strada sa ceara ca tu sa-ti dai foc la casa o sa asculti vocea majoritatii!
      • 0 (2 voturi)    
        klauzasii is mai rai ca voi ! :) (Duminică, 28 decembrie 2014, 16:02)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        klauz e cel mai tare, nepatat, negresitor, e niamtz ! si gata !:)
    • +60 (82 voturi)    
      nici pe mine (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 13:29)

      dragos_c [utilizator] i-a raspuns lui Cata79

      Aș considera acceptabile opiniile unei organizații ca MCA atunci când ar binevoi să își declare regretul și respectul pentru zecile de milioane de europeni care au murit sub călăii evrei bolșevici și comuniști.

      Unii ca Lazar Kaganovich, Matvei Berman (șeful Gulagului), Genrikh Yagoda/ Enokh Gershevich (șeful NKVD-ului), Grigory Zinoviev, Kamenev, Sokolnikov, Bela Kuhn in Ungaria, Pauker in Romania etc.

      E o întreagă istorie scăldată în sânge despre care a scris si Prof. Tismăneanu - unul din puţinii care recunosc greşelile făcute de unii pe care manualele de istorie nici nu îi mai menționează, pentru că e "incorect politic":
      Chişinevschi Iosif, Ana Pauker, Stefan Koller, Brucan, torţionarii de închisorile Aiud şi Piteşti, şi mulţi mulţi alţii care au adus şi condus teroarea roşie în România.
      • +9 (27 voturi)    
        Subscriu... (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 16:13)

        cretu.emanuel [utilizator] i-a raspuns lui dragos_c

        ...mirîndu-mă ca mesajul a trecut de moderare și nu ai primit minusuri gîrlă de la postaci...
        • -1 (9 voturi)    
          Eu nu va inteleg! (Duminică, 28 decembrie 2014, 12:56)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui cretu.emanuel

          Cand Sova a dat cu mucii in fasole dovedind ca este antisemit, ati sarit de fund in sus si l-ati criticat cerandu-i demisia. Cand Iohannis da cu mucii in fasole, va repeziti sa-i mancat ciorba...
          Eu cred ca putina obiectivitate sau mai pe sleau moralitate nu strica. Aici nu e vorba de Ana Pauker sau de alti oameni care ar fi adus comunismul in tara, este vorba strict despre un om care a proslavit antisemitismul, ceea ce nu este tolerat in intreaga lume, asa cum este si rasismul. Despre asta e vorba. Daca incepeti sa faceti compromisuri doar de dragul de a nu spune adevarul, ii faceti mai mult rau lui Iohannis. Asa cum Sova si-a cerut scuze cu jumatate de gura si a fost demis, asa si Iohannis trebuia sa-l destituie pe consilierul care a facut aceasta greseala. Zic si eu, care am fost la proteste si am strigat "Jos Ponta!", la fel ca multi tineri....
      • 0 (4 voturi)    
        dar astia (Duminică, 28 decembrie 2014, 16:24)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui dragos_c

        alexandru draghici, gheorghiu dej, gheorghe stoica, nicolae Ceausescu, emil bobu, ion dinca teleaga, niculescu mizil, gainusa, dr. petru groaza, astia, tot evrei ?!
        cei mai rau comandanti de puscarii comuniste au fost neaosi de'ai nostril...

        si ana pauker, si gheroghiul dej, tot comunisti, o apa si'un pamant !
        a fost ceausescul mai bun ca ana pauker ?!

        dar ei care au pierdut sase milioane datorita regimurilor naziste si fasciste, din ioropa mama, ei nu au dreptul sa spuna nimic ?

        pana una, alta, faptul e implinit, atat le'a ramas si lor, sa vorbeasca.
        cine le poate lua dreptul asta ?!

        multe comentarii, de pe site'ul asta, dovedesc ca antisemitismul la romani n'a disparut...
      • +2 (4 voturi)    
        Ce cred eu - Partea I (Duminică, 28 decembrie 2014, 17:02)

        adro [utilizator] i-a raspuns lui dragos_c

        Citind comentariul tau, eram aproape tentat sa-ti dau dreptate. Adica MCA cunoaste ororile comise de comunisti si stie bine ca unii dintre ei au fost evrei, responsabili de masacre in fostele tari comuniste. Si totusi stramba din nas vazand ca a fost aleasa spre decorare o anumita persoana, victima a comunismului, reprosandu-i ca este simpatizanta (si asta doar la modul circumstantial se pare) a unora din membrii miscarii legionare. Dl Bjoza nu simpatizeaza cu crimele legionarilor si nici macar cu toti legionarii. Cum indrazneste MCA atunci sa-l acuze, in scopul de a sanctiona derapaje publice impotriva unei etnii controversate, care de altfel a numarat si calai comunisti printre membrii sai?

        Ceea ce (in mod ciudat) multi nu sesizeaza in acest argument al "simetriei" a victimelor si calailor e ca de fapt nu e nici o simetrie la mijloc! Ar fi, daca apartenenta la o etnie ar fi comparabila cu aderenta la o ideologie. Votul dat unei ideologii este o alegere voluntara. Cine face asta isi asuma toate consecintele care decurg de aici. Cine sprijina o ideologie (comunism sau nazism) sprijina automat si constient produsele acestei ideologii, care in cazul nostru sunt ura, crima si genocidul. Nu poti spune "ce bine era pe vremea comunismului" fara sa fii de acord, chiar indirect, cu crimele comunismului. Unii nostalgici comunisti nu realizeaza asta, fie din ignoranta, fie dintr-un soi de naivitate si gandire centrata doar pe sine.

        Pe de alta parte nimeni nu se face vinovat de apartenenta la o etnie. E o chestie de ereditate, nu de optiune personala. In plus, membrii unei etnii nu trebuie sa gandeasca la fel, sa aiba aceleasi optiuni "morale" si politice, asa cum se intampla cu simpatizantii unei ideologii. De asta e absurd sa-i acuzi pe toti apartenentii la o etnie pentru ca unii din membrii ei au fost comunisti si au comandat masacre.
      • 0 (4 voturi)    
        Partea a II-a (Duminică, 28 decembrie 2014, 17:12)

        adro [utilizator] i-a raspuns lui dragos_c

        Cred ca e dreptul MCA sa sanctioneze aceasta eroare a presedentiei. Aici nu e vorba ca Dl Bjoza ar sustine in mod direct ideologia miscarii legionare sau crimele nascute din ea, de care s-a si distantat din cate vad! Dar, intocmai nostalgicilor comunisti (pe care i-ar dezaproba ferm), vede doar partea care ii convine din realitate. Ca luptator anticomunist e o persoana de exceptie, fara indoiala. Dar nu e cel mai potrivit pentru pozitia de "persoana model" pe care i-o confera decernarea unei medalii. Asta trimite un semnal neclar generatiilor care urmeaza. Miscarile neo-legionare il vor revendica, promovandu-l ca pe o figura apropiata lor, aflata pe o pozitie certificata de statul Roman.
    • -7 (17 voturi)    
      Dar ce merit are Bjoza, ca nu este clar? (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 18:50)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Cata79

      Sunt o groaza de persoane care isi aroga calitati de luptator anticomunist sau revolutionar doar pentru a incasa o indemnizatie.

      Despre Octav Bjoza nu stim bine ce merite deosebite are fata de aceia impreuna cu care a fost arestat sau altii cu puscarie in timpul comunismului.

      Se lauda ca a fost condamnat in 1958 cind avea 20 ani (vezi: http://afdpr.ro/octav-bjoza ) insa pentru care fapte specifice, strict personale a ajuns dupa gratii nu ne spune. Prin simplul fapt ca ai fost luat de val si te-ai trezit intr-o organizatie asta nu inseamna ca ai si avut vreo activitate remarcabila in cadrul ei.
      • +1 (13 voturi)    
        Este un simbol ! (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 22:04)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Este presedintele AFDPR.
        • 0 (0 voturi)    
          Dupa ce au fost alesi in conducerea AFDRP (Duminică, 28 decembrie 2014, 18:17)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          au scris presedintiei sa fie primiti de presedintele Basescu. Li s-a comunicat sa se inscrie in audienta. Nu cred ca s-au inscris. Am citit ca intalnirea nu a avut loc. Cred ca aici e ceva ce inca nu stim.
    • -2 (18 voturi)    
      Mari probleme de credibilitate cu acest Bjoza (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 19:23)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Cata79

      Pe situl AFDPR (Asociatia Fostilor Detinuti Politici din Romania) in CV-ul lui Octav Bjoza (vezi: http://afdpr.ro/octav-bjoza ) apare urmatorul pasaj care arunca in aer credibilitatea intregii biografii a acestui individ:

      "unicul fiu, Mircea, a reuşit la Liceul de Marină din Constanţa, dar după 2 luni este exmatriculat din cauza dosarului tatălui (figurează retras la cerere!!!) s-a îmbolnăvit psihic, peste mai mulţi ani, de diabet, moare la 42 de ani, lăsând în urmă doi copii, orfani de ambii părinţi;"

      In primul rind, perioada exmatricularilor, pe motiv ca erai descendent de luptator anticomunist, chiabur, legionar, etc., trecuse cind baiatul lui Bjoza, nascut dupa 1962, a intrat la Liceul de Marina. Adevarata cauza a retragerii pare sa fi fost boala psihica a acestuia.

      Bjoza insusi a facut facultatea in perioada 1966 - 1972 fara a fi exmatriculat si in consecinta povestile sale referitoare la persecutiile regimului comunist asupra fiului sau nu sunt credibile.

      Rusinos este faptul ca Bjoza isi foloseste pina si baiatul, care nu mai traieste, pentru a parea mare luptator anticomunist, mistificind asadar realitatea si aruncind in aer intreg CV-ul sau. Daca incearca sa ne induca in eroare privitor la exmatricularea fiului de unde stim ca nu minte aproape peste tot.
      • 0 (0 voturi)    
        Crezi ca PSD si-a impus la AFDPR (Duminică, 28 decembrie 2014, 18:26)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        un om care sa le "reprezinte" interesele?
    • 0 (6 voturi)    
      subscriu!!! (Duminică, 28 decembrie 2014, 9:30)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Cata79

      Ori au un tupeu fantastic, ori nu prea isi inteleg scopul... Parerile mca, cel putin pana acum, sunt ca si.... murdaria de pe peretii sediului in care isi clocesc.. opiniile subiective despre altii..
      Chiar ca vorbesc serios! Mai bine lenesii, ar face putin voluntariat si si-ar curata sediul atribuit tot din banii nostri, ca arata ca si ..caracterul lor!! Si sa nu inceapa sa cotcodaceasca, ca sunt .. discriminati de edili,
  • +27 (49 voturi)    
    uite cine vorbea (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 12:00)

    farty [utilizator]

    Evreii au uitat cate crime au comis in Romania stalinista. Ana Pauker, Silviu Brukan, Walter Neulander (tatal lui Petre Roman), Ion Marcel Ilici Ivanovici (devenit Iliescu), si restul securistilor, in marea lor majoritate evrei... toti acestia au fost niste criminali care nu au fost codamnati. Printre legionari s-au numarat si evrei, precum Radu Gyr, sau chiar capitanul Corneliu Codrea Zeleanu (nascut din parinti evrei, Brauner si Zelinsky). Printre ei au fost si Petre Tutea... Acum ce facem, ii aruncam la groapa cu gunoi de dragul organizatiilor evreiesti care se simt persecutate? Antonescu, un roman adevarat este interzis la noi in tara, in timp ce criminali precum Iliescu apar zi de zi la tv... nu a avut parte de nici un proces. Nici pentru crimele comise in perioada stalinista, nici pentru cele din perioada 89-91. Nenorocitul!!!
    • +2 (4 voturi)    
      Analfabetismul matale e uimitor! (Duminică, 28 decembrie 2014, 11:41)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui farty

      si postarea e demna de postacii de la Adevarul. Radu Gyr, evreu? Mai frate, bine macar ca stii sa scrii! (Si Alexandru Ioan Cuza ala de-a introdus invatamantul obligatoriu era iudeo-mason stiai?)
    • +1 (1 vot)    
      ce dezinformare infecta (Luni, 29 decembrie 2014, 13:48)

      tecumseh [utilizator] i-a raspuns lui farty

      pe statul cui de plata esti matale ? sau faci doar trolling gratuit ?
  • -2 (12 voturi)    
    CENTRUL./ (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 12:00)

    SiveTamy [anonim]

    Nu puteti sa va astimparati sa va dati cu pareri<sa luati atitudini ori trebuie ori nu>?
  • -33 (41 voturi)    
    Vajnic urmas al lui Himmler (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 12:12)

    CICEROnescu [utilizator]

    Va mai mira ? Asta ati ales.
    • +9 (15 voturi)    
      Esti cu sorcova ? (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 19:31)

      valjean [utilizator] i-a raspuns lui CICEROnescu

      Ce -ai fi vrut ? Sa-l fi votat pe Pinochio ??/
  • -11 (59 voturi)    
    10 ani.. (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 12:18)

    TeodorGligor [anonim]

    Vreme de 10 ani cat a domnit, Basescu nu a decorat nici-un detinut politic siu/sau luptator impotriva ocupatiei sovietice a tarii si a instaurarii comunismului.
    Anti-comunismul lui era selectiv, mai cu grija asa.
    • -3 (31 voturi)    
      un presedinte (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 13:39)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      ca primul om care reprezinta tzara, trebuie sa tina cont de interesul tzarii, de interesul national, in primul rand.

      nu vad, totusi, legatura intre base si klauz.
      klauz s'a laudat ca el va fi altfel. a inceput sa se vada...
      si nu arata bine.
      cu alinutza si dan mahalache in companie, cu morga aia de om care zice, fac ve vrea muschiul meu, nu prea da bine. chiar daca se duce ia Chisinau, ca prima vizita. e clar ca e o vizita populista, de fatzada.
      adica, mai mult vorba decat fapte. normal, se va pupa cu pm, f leanca.

      sa nu uitam ca e neamtz, si pentru un neamtz, orice legatura cu un laudator al legionarilor, vazut ca admirator al unei miscari fasciste....nu da bine !
      da, de loc !

      e bine ca l'a decorat ca detinut politic, dar putea s'o faca oleaca mai tarziu, nu ca o lauda ca este primul decorat din mandat.

      nu uitati, presedintele este responsabil de relatiile internationale ale tzarii...

      si s'a laudat ca vrea sa fim atlantici si ioropeni.
      nici merkel nu va fi fericita sa se pomeneasca in presa germana cum ca neamtzu in vizita, omul lor din ro, a decorat un simpatizant al miscarii legionare....
    • -8 (30 voturi)    
      comisia Tisminetski? (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 14:52)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      Nu, putin i-a pasat lui Basescu de anticomunism... o serie de insi cu pretentii de filosofi ai politicii, sinecuristi din tata in fiu, l-au convins pe Basescu sa infiinteze o comisie sa aiba ei ce "lucra" pe banii statului - salarii, diurne, bilete de avion si facturi telefonice nesimtite...
    • +7 (13 voturi)    
      ? (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 15:58)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      Dar sunt exemple, macar ati cautat? Apar si pe google. Sa zicem ca KI nu a gresit ca l-a decorat pe O. Bjoza. Dar va place toata secretomania generala si lipsa de comunicare? E lipsa de respect.
  • +37 (71 voturi)    
    Jenant (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 12:28)

    TraianMircea M [anonim]

    O reactie jenanta si deplasata a unor cetateni care traiesc cam cu 80 de ani in urma
  • +14 (50 voturi)    
    Ieri la aeroportul Otopeni... (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 12:29)

    MyGame [utilizator]

    Ieri la aeroportul Otopeni, trei tineri evrei de aproximativ 16-18 ani, s-au instalat in fata mea impingandu-ma de pe pozitia pe care ma aflam si vorbeau zgomotos, un alt evreu aproximativ 50 ani cu doua doamne, impingea un carucior cu bagaje, atingand sau chiar lovind cativa oameni. Cel care il astepta, un roman, i-a spus sa zica "pardon", el radea cu gura pana la urechi, spunandu-le doamnelor ca trebuie sa spuna "perdon" si a continuat sa impinga caruciorul dezordonat, in timp ce radea si striga "perdon". Astia nu au invatat nimic din istorie. Cer respect si ofera ignoranta. Se va gasi din nou cineva, ca si pana acum ( babilonieni, persi, greci, romani, arabi, otomani-pana in ultimi 40 ani au stat mereu ocupati) sa raspunda la tonul lor de superioritate si sa le spuna STOP, reconsiderati-va, gasiti-va locul in istorie si pe harta oferind respect.
    • +14 (32 voturi)    
      Iar acum... (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 16:21)

      cretu.emanuel [utilizator] i-a raspuns lui MyGame

      Nici un banc nu mai poți zice de evrei că se și sesizează comisia pentru combaterea antisemitismului și te alegi cu amenda daca nu cu ani de pușcărie....cică e libertate de exprimare....dacă un evreu fură țara și arați cu degetul înspre el ești facut antisemit și pus la colț...
    • +14 (22 voturi)    
      nesimtiti,..... (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 16:44)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui MyGame

      .....hoti, ticalosi, criminali....etc, se gasesc in toate popoarele dar pentru aceste scursori, nu trebuie sa blamam popoarele ci indivizii respectivi pentru ca altfel, vom ajunge iar sa ne ucidem intre noi, orbiti si manipulati de aceiasi vicleni de genul Hitler, Stalin, Pol Pot.....etc.

      Cat priveste decoratia despectiva sunt de acord cu cei care considea ca aceasta ar fi trebuit acordata organizatiei fostilor detinuti politici, ca o recunoastere si o minima reparatie a ororilor comunismului, a carui urmasi sunt inca in pozitii dominante ale statului roman.
    • +3 (13 voturi)    
      Nu exagera ! (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 22:14)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui MyGame

      Trei pusti teribilisti, nu reprezinta poporul evreu.
    • -1 (7 voturi)    
      Ce cauti pe site-ul asta? (Duminică, 28 decembrie 2014, 11:43)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui MyGame

      asta nu e un site de huligani ori tu te exprimi si gandesti ca un hooligan.
      • -1 (5 voturi)    
        Dar tu ce cauti? (Duminică, 28 decembrie 2014, 17:21)

        GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Si de ce te folosesti de un nume romanesc?
        • 0 (0 voturi)    
          Sâc, ca n-ai ghicit (Luni, 29 decembrie 2014, 9:30)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

          Radu mamii.
  • +57 (81 voturi)    
    sionism,legionarism, etc (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 12:32)

    vergotti [utilizator]

    Centrul pentru antisemitism arunca cu vorbe aiurea... De fapt,prin aceasta decorare, Presedintele a dorit sa isi exprime regretul si compasiunea pentru suferintele suportate, pe nedrept, de catre detinutii anticomunisti din cauza politicilor gresite ale statului roman duse in vederea impunerii comunismului in societatea romaneasca. Decoratia aceasta nu are nicio legatura cu politica partizana..
    • -10 (34 voturi)    
      putea sa aleaga (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 13:11)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui vergotti

      un anti-comunist care nu este neonazist.
    • +8 (12 voturi)    
      exact (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 22:19)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui vergotti

      exact, oare MCA -ul ala nu are si oameni ce gandesc ? nu prea cred , au doar o circumspectie exagerata si ilogica . Sa fie sanatosi , nu mai putem noi si Iohannis de ei .
  • +14 (36 voturi)    
    anti bla bla (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 12:36)

    Nevermind [utilizator]

    Sunteti mai degraba centrul pentru combaterea bunului simt. Nu aveti limite. Voi si popii.

    Luati o pauza de la nesimtire, ca nu are nimeni nimic cu voi ci cu actiunile voastre. Cum ar fi asta...
    • +1 (7 voturi)    
      Recidivezi Nevermind (Duminică, 28 decembrie 2014, 11:44)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      tu ai ceva si o tii mortis. Intreaba-te de ce.
      • -1 (3 voturi)    
        serios? (Duminică, 28 decembrie 2014, 22:54)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        este vorba de 2 institutii care macane orice si oricand, in ideea de a-si justifica banutii si de a cere mai multi. Bjoza e nascut in 38. Maaare legionar ce-o fi fost. Do the math. E suficient ca am imbratisat libertatea de exprimare a licuriciului cel mare pana la punctul in care este delict penal sa spui ceva.

        Antisemitism pe dracu. Vezi ca era un link de youtube mai jos cu un film facut chiar de un evreu.

        Daca adevarul deranjeaza, o sa tot recidivez.
  • +19 (35 voturi)    
    un gest frumos la inceput de mandat (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 12:38)

    __alex__ [utilizator]

    iar MCA a mai ratat o sansa sa taca cind ar trebui. O decorare post mortem a anei pauker nu i-ar fi scandalizat. Dar deh, trebuie sa latre sa-si justifice chenzinele.
  • +20 (36 voturi)    
    MCA este pe langa (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 12:59)

    don giovanni [utilizator]

    MCA Romania este pe langa semnificatia decorarii domnului Bjoza. Raspunsul domnului Bjoza la reactia MCA pune lucrurile in ordinea lor adevarata.
  • +7 (19 voturi)    
    tardiv... (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 13:01)

    demaGOGU [utilizator]

    ...Elie Wiesel and cie impresionau prin promptitudinea! reactiilor

    noi am dezbatut deja tema acum 1 sapt, corifeii anti-antisemitismului au dormit la post.
  • +9 (21 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 13:14)

    Alo? [utilizator]

    Altii care nu stiu sa citeasca; or fi invatat de la Volodea..
    • -5 (7 voturi)    
      Matale de unde ai invatat sa citesti? (Duminică, 28 decembrie 2014, 11:47)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Alo?

      Dar mai important: ai invatat sa gandesti cu capul propriu? sau ti-a placut momentul cand ti s-a transmis virusul antisemitismului si il pastrezi ca pe o mostenire de soi? Ce diferenta este intre ura fata de vest pe care o au membrii ISIS si ura fata de o religie si un popor care ne-ua dat noua religia noastra? None baiatule sau fato.
      • -2 (4 voturi)    
        religia noastra? (Duminică, 28 decembrie 2014, 17:26)

        GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Maniule, despre care religie vorbesti tu, prichindel obraznic?

        Si vezi ca nu e frumos sa semnezi Maniu, sugerind ca ai fi roman, cind e evident ca esti un anti-roman. Cum ar fi daca eu as semna Itzik?

        E buna aia cu "un popor care ne-ua dat noua religia noastra".

        M-ai binedispus...
        • -1 (1 vot)    
          Repetitio mater studiorum (Luni, 29 decembrie 2014, 9:31)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

          n-ai de unde materie cenușie ci numai maronie,
        • +1 (3 voturi)    
          tovarasu gradu (Luni, 29 decembrie 2014, 15:18)

          LiviuOrnea [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

          religia noastra NU ne-a dat-o un anumit "popor", asta e adevarat.
          Ne-am luat-o singuri de la el.
          Ca sa te scutim de facut conspecte pe google.
          La multi ani !
  • +21 (41 voturi)    
    Rasism? (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 13:18)

    marcelp55 [utilizator]

    Cine e organizatia asta, finantata pe bani externi, care vin in tara noastra si isi permite ne spuna pe cine putem considera eroi nationali, pe cine putem decora, ce avem voie sa vorbim? CEI CARE SUSTIN ACEASTA ORGANIZATIE SUNT CEI CARE AU DISTRUS POPORUL ROMAN ADUCAND COMUNISMUL IN ROMANIA.
    • -2 (8 voturi)    
      Nu inteleg de ce HNews lasa toate prostiile (Duminică, 28 decembrie 2014, 11:49)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui marcelp55

      de genul astora aici. Mai frate, du-te la membrii nostri din diaspora si spune-le ca n-au ce cauta in alta tara, ca si aia e "tara noastra" pentru italieni, francezi, nemti si englezi unde n-au ce cauta romanii! Mai usor cu nationalismul pe scari.
      • +1 (3 voturi)    
        Nu intelegi de ce HNews lasa toate prostiile? (Duminică, 28 decembrie 2014, 17:35)

        GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Pai, reclama-i la Centrul Marco Maximilian Katz!

        marcelp55 nu a spus, asa cum ii denaturezi tu vorbele fara pic de rusine, ca strainii nu au ce cauta in Romania. Altceva a spus, dar tu esti un propagandist si un dezinformator.
      • 0 (2 voturi)    
        shalom (Duminică, 28 decembrie 2014, 22:55)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        acum e bine? :D
        • +1 (3 voturi)    
          Doamne Maica Domnului (Luni, 29 decembrie 2014, 15:21)

          LiviuOrnea [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          apara si pazeste-ne de prosti !
          Acum e mai clar? :D
  • +3 (9 voturi)    
    Cine (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 13:55)

    gamoto [utilizator]

    s-a fript cu ciorba sufla si-n iaurt!
  • +12 (24 voturi)    
    Sa-si faca fiecare curatenie-n ograda! (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 14:07)

    alexjecu [utilizator]

    Acu, sa dai vina pe evrei ca tara merge prost, cand tu o chivernisesti prost, o furi, nu-ti trimiti copii la scoala, e, fie prostie, fie ipocrizie ticaloasa! Si asta nu de azi, de ieri, de vreun secol si jumatate, de cand, chipurile esti stat! Si pe urma, te faci legionar, roman verde, ca sa dregi treaba! Pe de alta parte, sa militezi pentru o doctrina utopica, sa te pui in slujba inamicului pentru a o impune altei majoritati etnice, sa te pui in slujba unei administratii criminale si cand lucrurile ajung prost, s-o tai in Israel sau Occident, nici asta nu-i in regula! As vrea, asa, din corectitudine politica, niste scuze, pentru netrebniciile sau prostiile unora dintre membrii comunitatii, din partea MCA!(?) Nu, unii muma si-altii ciuma!
    • -1 (5 voturi)    
      Numai evreii au emigrat? (Duminică, 28 decembrie 2014, 11:51)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui alexjecu

      cum poti sa sustii asa o prostie? O multime de romani au plecat cand s-a mai putut official si altii au plecat riscandu-si viata, trecand Dunarea inot! Phoenix erau evrei? D-aia au plecat?
      • 0 (2 voturi)    
        Nu a spus asta. (Duminică, 28 decembrie 2014, 17:38)

        GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Nu a spus ca NUMAI evreii au emigrat.

        Asta o spui tu, ca sa schimbi vorba. Tehnica de troll bine instruit.
        • 0 (2 voturi)    
          doar troll (Duminică, 28 decembrie 2014, 22:56)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

          pe logica sta mai slabutz, dar face si el ce poate date fiind evidentele
        • 0 (2 voturi)    
          gradu si tovarasul sau (Luni, 29 decembrie 2014, 15:24)

          LiviuOrnea [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

          Daca sinteti tari la logica - daca nu "NUMAI evrei au emigrat" atunci de ce li se imputa asta numai evreilor ?
          Nu trebuie sa fie cineva troll ca sa va vada pregatirea de la Baneasa.
  • +24 (36 voturi)    
    Cine este Centrul MCA? (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 14:21)

    MPopa [utilizator]

    Mi se pare stupida existenta unui astfel de centru in Romania secolului XXI, fie si doar prin prisma numarului foarte mic de evrei care mai locuiesc in tara. Nu era mai adecvat sa avem un "centru" care sa monitorizeze si sa combata orice doctrina extremista, nu doar cea antisemita?
    Acest Centru MCA a pierdut o excelenta ocazie sa taca. Au atacat un om care nu a fost niciodata extremist, legionar sau de alta natura. Si ne-au obligat sa ne amintim ca in primii ani ai comunismului romanesc evreii au fost printre cei mai numerosi si mai implicati membri ai PCR. Dar despre asta nu se vorbeste, desigur, e mult mai simplu sa cauti legionari nascuti in 1938 (!!) ca dl. Bjoza.
    In rest, felicitari domnului Johannis pentru gestul de a-l decora pe acest om.
    • -1 (5 voturi)    
      Iata ca postarea ta si altele de mai sus (Duminică, 28 decembrie 2014, 11:54)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      justifica perfect existenta acestui centru. Ce mi-e ISIS ce-mi sunteti alde voi, care va considerati singurii rumani verzi. Mi-as cauta mai bine arborele genealogic, sa nu se fi strecurat pe -acolo vreun slav, vreun cuman, vreun peceneg.
      • -1 (3 voturi)    
        Existenta acestui centru... (Duminică, 28 decembrie 2014, 17:50)

        GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        ... e justificata de interese de afaceri, nu de apararea unei comunitati care ar fi in pericol, si e folosita pe post de ciomag.

        Nu interesa pe nimeni in Romania de evrei pina au reinceput ei, dupa lovilutie, sa bage iar batul prin gard ca sa provoace reactii pe care, apoi, sa le arate cu degeul si sa tipe ca din gura de sarpe ANTI-SEMITISM!. Pur si simplu evreii nu mai erau subiect de discutie dupa ce au plecat masiv din Romania. Exact la fel iranienii, chilienii sau norvegienii.
        • +1 (1 vot)    
          Minți tovărășele, de PRM ai auzit (Luni, 29 decembrie 2014, 9:36)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

          Revista România Mare imediat după Revoluție (fiindcă nu erai pe vremea aia sau erai ascuns sub pat n-ai dreptul să scrii ”loviluție”) a început. Așa că nu te mai da doct că nu te țin curelele.
  • +15 (25 voturi)    
    vorbe, vorbe... (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 14:30)

    likurici [utilizator]

    ...dar de ce trebuie sa ne preocupe la maxim ce zice nu stiu ce organizatie ? asta e parerea ei, sa-i fie de bine- se pare ca tipul decorat a facut o gramnada de pirnaie politica din cauza luptei lui anticomuniste iar ana pauker si alti ideologi si asasini politici de origine de aia se lafaiau in caldura si mincare- asta nu stie presa sa spuna pentru a mentine balanta informarii opiniei publice ?
  • -1 (15 voturi)    
    Despre "inconsecventa" lui Traian Basescu! (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 14:34)

    hotnewsfil [utilizator]

    Catavencii sesizeaza ca Traian basescu i-a pacalit si pe pemepisti, ca nu mai vrea sa le fie presedinte, catalogandu-l ca, inca o data, nu este consecvent, nu este 'om de cuvant'.
    De cate ori si-a 'revaluat, pozitia fata de o situatie sau fata de o persoana, Traian Basescu s-a justificat cu : 'numai boul este concecvent'.
    Ca urmare, unii il catalogheaza ca imoral, fiind inconsecvent, altii aduc clarificarea ca inconsecventa este imorala numai in cazurile in care 'conditiile de referinta raman identice cu cele initiale', clarificarea ca 'schimarea acestor conditii impune o reevaluare', o adaptare la noile conditii, impietrirea in starea de consecventa, in aceste cazuri, fiind atribuita unui bou.
    Si maestru Liiceanu sublinia, intr-un articol scris i n1990 (Apel catre lichele) cat de nociva este 'impietrirea in proiect'.
  • -13 (31 voturi)    
    stupid (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 14:39)

    Radu LaurentiuIalovoi [anonim]

    Citez din domnul Bjoza: "Am sustinut intotdeauna ca unii dintre legionari au avut parti bune. Faptele rele trebuie judecate separat, infierate, astfel incat sa nu se mai repete"

    Haideti sa extrapolam: Unii din gardienii de la Auschwitz au fost baieti de treaba. Sau: si printre tortionarii domnului Bjoza erau oameni de mare caracter. Se poate continua...

    Din punctul meu de vedere exista un singur fel in care pot fi tratati domnii legionari: Ca un alt cancer ce a lovit Romania. Cum este si comunismul de altfel. Iar despre cum au fost tratati nazisti cu parti bune, se poate citi un "glorios" exemplu aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Leni_Riefenstahl . Pur si simplu nu avem nevoie de nimic din geniul tau.

    E pacat ca domnul Bjoza nu intelege, in ciuda multilor ani ai dansului ca asocierea cu criminalii te face si pe tine criminal. Cu toate "partile bune" pe care le ai.
    • +8 (28 voturi)    
      E pacat (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 15:54)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Radu LaurentiuIalovoi

      Ca tu nu pricepi (sau te prefaci ca nu pricepi) ipocrizia si fatarnicia acestei "organizatiii de combatere a anti-semitismului".
      • -8 (20 voturi)    
        organizatia aia (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 17:22)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

        n'ar exista, daca n'ar exista antisemintism
        sau daca n'ar exista un partid de extrema dreapta, care reclama ca ar fi urmas care impartaseste ideile fasciste si cu care se pare ca dl. bjorza este asociat, sau ii place sa se afiseze alaturi ....

        mai mult pentru asocierea sa, cel putin ca imagine, cu acest partid, trebuia sa'l fi facut pe klauz sa mai gandeasca odata, inainte sa ia decizia.
        si aici, cred ca nu klauz e de vina, ci, mai mult cei din anturaj,
        se vede calitatea ...consultantilor, a consilierilor.
        mai ales a celor care se ocupa de politica externa....

        mai ales cand klauz a facut notorietate din originea sa teutona...
        asocierea unui neamt cu fascismul nu este o alegere fericita.
        nici frau merkel nu va fi fericita, cand va afla din presa germana...
        • +3 (15 voturi)    
          Lasa-ne (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 20:21)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          Lasa gargara ieftina. Tara asta a suferit de o mie de ori mai mult de pe urma comunismului (inventat de amicii tai) decat de pe urma germaniei naziste..
          • +1 (9 voturi)    
            si voi v'ati (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 23:25)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

            invatat cu suferinta si vreti sa suferiti in continuare.
            sau, poate, vreti sa va luati in piept cu toata lumea...
            dac'ati face'o voi, vitejii, in nume personal, I wouldn't give a shit, dar a facut'o klauz, in numele a douazeci de milioane, printre care suntem si noi, multi, care vrem cu vestul, cu ioropa si nato.
            drept pentru care, io cred ca intelept era pt. un sef de stat care s'a autodeclarat pro nato si ue, pt. parteneriatul cu sua, etc, sa fi evitat o fapta care, in contextul lumii de azi nu da bine.
            adica sa fi facut un lucru bine facut...

            ref. prietenii mei (reemarc subtilitatea:)), afla, mai draga ca majoritatea primei guvernari comuniste a fost formata din romani neaosi. ba, conducerea pcr interior, inainte de razboi, era form (!)ata numai din neaosi, printer care stralucea dej, ilisecu tatal si multi altii.

            asa ca, mai draga, noi, romanii, rezultati din traian si decebal (!), am stiut totdeauna sa
            ne dam singuri cu pumnul in masa, numai ca masa a lipsit mai mereu....
            si ne'am dat cu pumnul in genunchi....dau intre...

            constat ca s'a nascut o noua categorie de postaci, klauzasii, care sunteti mai fanatici ca aia din kiselev.
            ma rog, parca si voi, acum, sunteti tot pe'acolo...

            deci, mai usor cu pianul pe scari, mai putina umoare si mai multa judecata...

            lucru bine facut....ay, ay, ay, caramba !
            • -1 (3 voturi)    
              Unde (Duminică, 28 decembrie 2014, 16:18)

              KostasP [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

              ai avut scoala, in deal? Ca la felul cum te exprimi nu prea ai trecut prin ea.
              • 0 (2 voturi)    
                evident (Duminică, 28 decembrie 2014, 19:02)

                nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

                ca n'am mers la aceiasi scoala.

                deci, inteleg ca nu te deranjeaza ce'am zis, ci cum am scris...

                apropos, io n'am avut scoala.
          • 0 (6 voturi)    
            daca nu eram aliati cu Uber Alles (Duminică, 28 decembrie 2014, 11:56)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

            nu ne halea Rassia. Una a decurs in alta mai rumanule "Kostas".
            • 0 (4 voturi)    
              Esti un ignorant sadea (Duminică, 28 decembrie 2014, 16:16)

              KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

              Citeste istoria interbelica, "maniu". Pe aia adevarata, nu prostiile care ti le-au bagat in cap comunistii. Si ca veni vorba, ca tot te numesti "maniu", stiai ca guvernul din perioada interbelica s-a retras de la guvernare lasandu-l pe generalul antonescu singur in fata unor decizii extrem de grele pt tara? Pune mana pe carte, nu mai pierde vremea la televizor, habarnagiule!
              • -1 (3 voturi)    
                apropo de habarnagiu (Luni, 29 decembrie 2014, 15:30)

                LiviuOrnea [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

                1. Maniu NU l-a lasat pe "Antonescu singur" ci Antonescu insusi a instituit dictatura personala !
                2. Antonescu s-a consultat cu Maniu ba chiar l-a si trimis sa negocieze iesirea tarii din razboi !
                Fii mai modest sdi numai da lectii altora. Ca macane !
            • -1 (3 voturi)    
              Mda, Rassia... (Duminică, 28 decembrie 2014, 17:56)

              GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

              Aliatul de atunci al aliatului nostru de azi: USA! USA! USA!

              Rumanule "Maniu"...
              • +1 (3 voturi)    
                aliatii (Duminică, 28 decembrie 2014, 19:13)

                nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

                usa a trebuit sa aleaga raul cel mai mic, asa cum alegem si noi presedintii.

                la vremea respectiva, nazismul era invadatorul, puterea care amenintza ordinea in lume. era si raul cel mai mare al timpului.

                ce s'a intamplat dupa razbel, a fost o politica gresita, prea pacifista a puterilor occidentale, satule de distrugerile razboiului.
                continuarea razboiului, conf. gen. george patton, cu infrangerea comunismului, ar fi necesitat inca multe pierderi, pana la ocuparea atat a rusiei cat si a chinei.

                cert este ca, usa si'a reparat totdeauna stricaciunile. asa a fost in germania, in japonia, coreea...
                tot ei si aliatii lor, ajuta azi tzarile din fostul bloc rusesc. ba, chiar si rusia

                numai ca, unora le place sa fluiere impotriva vantului, sa nu recunoasca evidenta.
              • 0 (2 voturi)    
                Securistofil legiofil Ceausescofil (Luni, 29 decembrie 2014, 9:39)

                Maniu [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

                dar măcar să știi istorie. Ei bine, când a încheiat România pacea cu Germania în primul război mondial? Ce consecințe a avut pentru țara noastră intrarea USA în război? Sau ți-ai luat pe șpagă bacalaureatul?
                • +1 (1 vot)    
                  ce uita toata lumea, (Luni, 29 decembrie 2014, 13:28)

                  nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

                  sau ce nu se invatza in scoala, este ca sua, presedintele Woodrow Willson, au fost principalii sustinatori ai iorpei natiunilor, la conferinta de pace de la paris.
                  ceea ce a facut posibila marea unire, in urma tratatului de la Versailles.
                  de 1 dec, in fiecare an, ar trebui pomenit numele presedintelui merican, Woodrow Willson
                  un mare boulevard, o piatza, ar trebui sa poarte numele acestuia.
      • 0 (6 voturi)    
        Kostas, esti sau nu antisemit? (Duminică, 28 decembrie 2014, 11:55)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

        alta intrebare nu ti-as pune.
        • 0 (6 voturi)    
          Sunt roman (Duminică, 28 decembrie 2014, 16:10)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          Ceea ce tu nu esti...atat.
          • 0 (4 voturi)    
            roman (Duminică, 28 decembrie 2014, 19:14)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

            verde ?! :))
          • 0 (2 voturi)    
            Cred că tu ești grec și nu, n-ai ghicit (Luni, 29 decembrie 2014, 9:41)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

            pentru că în capul legiofililor faceți o ecuație ineptă ca și restul deducțiilor voastre minunate.
        • -1 (5 voturi)    
          Maniu, esti sau nu un troll evreu? (Duminică, 28 decembrie 2014, 17:57)

          GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          alta intrebare nu ti-as pune.
          • +2 (4 voturi)    
            M-ar onora să fiu evreu (Luni, 29 decembrie 2014, 9:43)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

            Dar mă onorează să am și naționalitatea pe care o am. Nu știu dacă știi însă ce-nseamnă onoare că la capitolul concepte ești întunecat de prejudecăți sau de nivelul IQ -ului. Mă mai gândesc.
  • +17 (37 voturi)    
    Opinii (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 14:40)

    Beles Canu [utilizator]

    Felicitari D-le Presedinte!

    1. Actul Dvs. poate fi punctul de plecare pentru ca expresia ”Mandru ca sunt roman” sa prinda viata.
    Pentru a renaste un popor are nevoie de idealuri.
    Oferiti neamului un ideal in care sa creada si energiile acestuia se vor aduna intr-un fluviu a carui forta poate genera raspunsuri adecvate la marile asteptari puse in alegerea Dvs.
    2. MCA prin pozitiile adoptate, prea incep sa devina alfa si omega existentei. Respectam evreii dar si ei au obligatia de a ne respecta.
    3. Cat priveste Miscarea Legionara:
    a. Sunt nascut in perioada poststalinista intr-un sat romanesc.
    b. Pasionat fiind de istorie am incercat sa analizez Miscarea prin calitatea membrilor. In urma investigatiilor facute atat in satul meu cat si in alte sate am avut surpriza sa constat ca din lumea rurala principalii aderenti au fost preotii, invatatorii si fruntasii satului.
    c. Din relatarile batranilor am realizat ca Miscarea a generat o stare de efervescenta in care expresia ”Mandru ca sunt roman” era impartasita si se manifesta prin implicare in realizarea binelui pentru neamul romanesc.
    In loc de concluzie: Asa cum evreii isi construiesc viitorul asa cum cred si neamul romanesc are acelasi drept plecand de la propriile valori si nu de la valori impuse.
    • -3 (19 voturi)    
      aha (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 17:17)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Beles Canu

      mandru ca sunt roman...
      deci, psd este urmas al legiunii, iar dottore al lui zelea...:)
      • 0 (12 voturi)    
        Raspuns Opinie (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 18:33)

        Beles Canu [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Expresia ”Mandru ca sunt roman” nu este rezervata PSD-ului.( Nu sunt fan al numitei formatiuni politice.
        Deductia Dvs. ca dottore este urmas al lui Zelea o consider o ofensa adusa memoriei Capitanului!)
        Am folosit-o plecand de la premisa ca faci atatia bani cat dai tu pe tine insuti; important este sa fii obiectiv!
        Pentru a avea o sansa in competitia neamurilor trebuie sa renuntam la fatalitate si sa afirmam(obiectiv) ca si noi reprezentam o valoare.
        • +2 (6 voturi)    
          ezakt (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 23:27)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Beles Canu

          asta am vrut.
          ba mai mult, a fost o ofensa reciproca.
          oricare din ei s'ar putea simti ofensat, de comparatie..

          multi legionari, de ocazie, p'acilea. :))
          • -2 (6 voturi)    
            De unde-au aparut neanderthalienii (Duminică, 28 decembrie 2014, 12:03)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            astia care tanjesc dupa crimele legionare? Lor le spun clar: nu sunteti romani! Romanul nu iubeste criminalii!
            • +1 (5 voturi)    
              nici tu nu esti roman (Duminică, 28 decembrie 2014, 17:59)

              GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

              ci un neanderthalian care vede crimele legionare, dar nu sufla o vorba despre genocidul comunist.
              • -1 (1 vot)    
                Ești simplu de tot (Luni, 29 decembrie 2014, 9:44)

                Maniu [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

                foarte bine, doresc cât mai mulți ca tine în tabăra legiofilă.
        • -1 (7 voturi)    
          De unde venirati sa poluati HNews? (Duminică, 28 decembrie 2014, 12:01)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Beles Canu

          mama mama, "memoria capitanului". Dar de memoria Capiatului n-ai grija? Care valoare, aia de mardeiasi cu gandire si comportament de mardeiasi? Iata ca exact din complex de inferioritate se naste antisemitismul, anti-occidentalismul...Toti complexatii!
          • +1 (5 voturi)    
            antisemitism? (Duminică, 28 decembrie 2014, 17:58)

            GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

            vezi, mai bine, documentarul lui YOAV SHAMIR:

            www.freedocumentary.tv/defamation/

            ca sa intelegi care e businessul cu povestea asta.
    • +3 (11 voturi)    
      Subscriu (Duminică, 28 decembrie 2014, 8:10)

      Cain [utilizator] i-a raspuns lui Beles Canu

      Subscriu la tot ceea ce ati scris aici. In anii '30 ai sec. XX profesorul Nae Ionescu spunea ca cine nu are sange romanesc nu poate deveni roman, dar poate deveni un Mare Roman.Presedintele Iohanis poate prin astfel de gesturi sa devina un Mare Roman.
      Felicitari d-le Presedinte !

      PS Cer acestei organizatii bugetare (MCA) sa ne furnizeze numele unui legionar adevarat judecat si condamnat pentru ca a ucis evrei, Crimele puse in carca legionarilor au fost facute in numele lor de catre altii, agenti ai Sigurantei sau a altor servicii speciale. Si in Rusia majoritatea crimelor au fost comise in numele rusilor de catre altii de alte etnii. Nu le mai enumeram care.
      • -1 (5 voturi)    
        Nu ti-e rusine sa vii aici cu plagiatorul (Duminică, 28 decembrie 2014, 12:04)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Cain

        Nae Ionescu? Zat, pashol si pe turceste!
        • +1 (5 voturi)    
          Plagiator? (Duminică, 28 decembrie 2014, 18:16)

          GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          Plagiatorii sint peste tot, chiar si printre voi. Ia uite ce poti citi in The New York Times:

          France: Chief Rabbi Steps Down Over Plagiarism
          By STEVEN ERLANGER
          Published: April 11, 2013

          Sau in The Jerusalem Post:

          French chief rabbi resigns over plagiarism affair.

          After admitting to plagiarism and deception in his academic credentials Rabbi Bernheim decides do step down.
          • -1 (1 vot)    
            Acolo unde suntem ”noi” e Ponta plagiator (Luni, 29 decembrie 2014, 9:45)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

            capisci?
    • -1 (5 voturi)    
      Bati campii (Duminică, 28 decembrie 2014, 11:59)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Beles Canu

      dar e dreptul tau sa iei o organizatie criminala drept una curajoasa. Si ISIS are adepti, pe exact acelasi principiu, Cine e Vestul sa le spuna lor ca sunt criminali? Cine e lumea civilizata sa spuna ca legionarismul a fost o miscare criminala care a tarat tineretul Romaniei interbelice in prapastie? Mai bine acolo in bordeiul national fara aer curat, ca ne face sa tusim!
      • -1 (5 voturi)    
        Comunistii nu te-au deranjat cu nimic, se pare... (Duminică, 28 decembrie 2014, 18:20)

        GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Ii tot dai inainte cu legionarii, de parca ei ar fi ruinat Romania. Cit timp au guvernat?

        99,999% dintre romani nu au cunoscut nici macar un singur fost/actual legionar in persoana.
        • 0 (2 voturi)    
          Da, național-ceaușismul a ruinat România (Luni, 29 decembrie 2014, 9:46)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

          sau ești de altă părere?
  • +21 (27 voturi)    
    Opinie! (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 14:40)

    hotnewsfil [utilizator]

    Iohannis ar fi trebuit sa acorde acest ordin - Steaua Romaniei in Grad de Cavaler - intregii Asociatii a Detinutilor Politici, sa nu ramana unii (poate cei mai merituosi!) doar niste 'eroi necunoscuti' (la : 'si altii').
  • +17 (25 voturi)    
    discriminare intre victime? (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 14:48)

    U_swamp [utilizator]

    Centrul de monitorizare nu stie faptul ca regimul stalinist a bagat multi indezirabili in inchisori brutale etichetindu-i ca legionari, ca sa nu mai faca ancheta? Legionarismul a fost trecut pe lista neagra inaintea anului 1948 cind puterea partidului comunist a fost totala. Toti cei care au suferit pe nedrept in regimuri dictatoriale, evrei, studenti taranisti si liberali, tarani necolectivizati, elita intelectuala din timpul lui Antonescu au dreptul la recunoastere si respect in mod egal. De ce Iohannis nu cere infiintarea unui centru de monitorizare pentru victimele comunismului?
    • -1 (7 voturi)    
      Ce-are S cu prefectura? (Duminică, 28 decembrie 2014, 12:05)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

      "Decoratu'" a facut apologia legionarilor au ba? daca da, atunci consilierul lui KJ a dat-o cu oistea -n gard!
      • +2 (4 voturi)    
        Ba! (Duminică, 28 decembrie 2014, 18:26)

        GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Si daca cineva ar face apologia legionarilor, care ar fi problema intr-o tara distrusa de comunisti, stapinita in continuare de comunisti si in care poti sa faci linistit apologia comunismului si comunistilor fara sa fie ilegal sau sa te traga cineva de mineca? intr-o tara in care comunismul a fost "condamnat" de un presedinte comunist pe baza unui raport pus la cale de fiul unui cominternist, el insusi fost comunist, azi convertit la neomarxism?

        Tu de libertatea de exprimare ai auzit?
      • 0 (2 voturi)    
        misto logica (Duminică, 28 decembrie 2014, 23:01)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        deci daca un legionar a spus la un moment dat ca 1+1=2, daca esti de acord cu el esti antisemit. Mda... cam cu asta se mananca, pe bani muulti, antisemitismul in ziua de azi.
        • -1 (3 voturi)    
          Matematica e recunoscută de toate popoarele (Luni, 29 decembrie 2014, 9:47)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          apologia crimei nu.
          • +1 (1 vot)    
            intrebare (Luni, 29 decembrie 2014, 14:17)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

            tu stii sa citesti macar? ca de priceput un exemplu sau metafora, m-ai lamurit.
    • -2 (4 voturi)    
      ai avea dreptate (Duminică, 28 decembrie 2014, 19:24)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

      in general,
      numai ca, in cazul in speta, omul a recunoscut ca a fost educat, in inchisorile comuniste, de legionari sadea, nu de tzaranisti saltati ca legionari.

      asa spune, ca a fost educat, in inchisoare, de legionarii pe care i'a intalnit acolo.

      interesant ca, tot pe acest site, unde legionarii si aparatorii lor sunt la mare cautare, atunci cand se vorbeste de biserica, majoritatea este anti religioasa, in special anti ortodoxa.
      mai baieti, pai ?!
      credinta cresitna, ortodoxa, era la baza doctrinei legionare...

      pas de mai pricepe !:))
      • +1 (3 voturi)    
        se poate (Duminică, 28 decembrie 2014, 23:03)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        daca legionarii erau prin puscarii si evreii la putere in momentul ala. History is a bitch, mai ales cand exista si surse de informare. Chiar daca se spune ca este scrisa de invingatori.
        • -1 (3 voturi)    
          Mind Never (Luni, 29 decembrie 2014, 15:42)

          LiviuOrnea [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          In aceleasi puscarii erau si evreii. Si la Canal . Si oriunde. La putere n-au fost evreii niciodata.
          Macar daca ar fi fost ar fi avut tara asta de mincare.
          Fa totusi ceva cu Mind ala al tau care-l tot pomenesti !
          • +1 (3 voturi)    
            yeah, right (Luni, 29 decembrie 2014, 17:22)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui LiviuOrnea

            Mai citeste un pic despre cine a impus cu forta comunismul in Romania inainte sa vorbesti. Hai ca nu e greu, te ajuta google. Ma mir ca centrele anti-semitism nu i-au acuzat si pe astia.

            Hai sa-ti dau niste hinturi:
            Hanna Rabinsohn, Aaron Gershwin, Smil Marcovici, Jakob Roitman, Moscu Kohn, Aaron Gerschwin, Alexandru “Sasa” Goldenberg, Saul Bruckner, etc

            Bineinteles, nu inseamna ca doar evreii au adus comunismul, dar mai usor cu pianul pe scari si cu maraielile sfertodocte politic corecte. Aia pe care i-am enumerat au servit un pic de putere, deci las-o, ca macane si pute...

            PS: ca sa nu te chinui, precum pari ca o faci... Hanna Rabinsohn este Ana Pauker. Doh...
            • -1 (3 voturi)    
              Pastreaza-ti hinturile (Luni, 29 decembrie 2014, 22:10)

              LiviuOrnea [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

              camarade ! E plin internetul de ele, nu e ceva asa de izoteric, n-ai ce sa mi le bagi sub nas ca pe niste trufandale ca de acolo te-ai adapat si matale. Toate informatiile antisemite si ideile antisemite sint din belsug pe net, cine are nevoie de ele le va gasi intotdeauna, e suficienta si frecventarea forumurilor, ca cel de fata !
              In alta ordine de idei - pt cei cu bun simt, nu e vorba de matale, nu mi-o lua in nume de rau - chiar si daca toata lista ta de hinturi , Ana Pauker cu tot,nu s-ar fi nascut, sau ar fi murit inainte de 1944, sau daca in Romania nu ar fi existat macar un singur evreu, trupele sovietice odata intrate si ocupind tara, nu art fi lasat -o necomunizata. Fara nici olegatura cu vreo etnie sau alta. Respectivii evrei citati- NU au actionat in numele sau in folosul evreilor! Evrei nu aveau nimic de cistigat din dictatura stalinista. Numai de pierdut. Ca dovada ca au roit-o de cit de bine le-a fost cu comunistii. Ia cele de mai sus ca un hint spre dezvoltarea gindirii, pardon de expresie!
              • 0 (2 voturi)    
                previzibil (Marţi, 30 decembrie 2014, 0:15)

                Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui LiviuOrnea

                Ai sarit de c in sus fara sa pricepi nimic din ce am scris si ti-ai mai si aratat limitele si directivele.

                Deci... faptul ca cei enumerati de mine au fost evrei si au fost la putere (printre multi altii) reprezinta o informatie si o idee anti-semita... bine asa... MCAAAAA.... SARIIIIITIIIIII... condamnaaaati istoriaaaaaaa. Mda, QED. Atata poti, pumpkin'...

                N-are nici dracu' ceva cu evreii, doar cu fetilii producatoare care se dau virgine si zbiara de restul ca sunt stoarfe. Greu de inteles pentru un altfel de virgin tipator...
  • -6 (26 voturi)    
    cei care ii ridica in slavi (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 14:53)

    victor L [utilizator]

    pe legionari ca luptatori impotriva comunismului ar trebui sa-i puna pe acelasi taler si pe nazisti, fascisti.
    Si ei au fost impotriva comunismului.
    Trebuie, totusi, facuta o alegere: recunosti ca in inchisoare "ai primit educatie legionara" si ca ii simpatizezi, suporti consecintele.
    Si saşii care au intrat in SS erau luptatori impotriva comunismului. Trebuie exonerati doar pentru ca acum ne-am ales un presedinte sas?
    • +7 (11 voturi)    
      Gandire comunista (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 19:05)

      IoanAlbescu [anonim] i-a raspuns lui victor L

      Gandirea comunista, ca parte a gandirii totalitare nu judeca indivizi ci categorii de indivizi. Eticheta de legionar, precum si cea de burghez sau chiabur te stigamtiza in obsedantul deceniu pana la lichidarea fizica. Daca repetam acelasi mecanism, dar inlocuim conceptele vom repeta aceasi greseala. Este trist ca in zilele noastre o organizatie care se doreste democratica, ma refer la acest Centru MCA incadreaza oameni pe categorii. Nu face altceva decat sa perpetueze concepte si mentalitati comuniste.
      In primul rand as sublinia ca eu inteleg gestul dlui Presedinte Johannis ca un gest la adresa fostilor detinuti politici si nu neaparat la adresa unui om. Desigur, Asociatia nu putea fi decorata, dar decorandu-l pe presedintele acesteia faci referire la toti membri acestei asociatii. Din aceasta asociatie fac parte si fostii legionari care au facut puscarie in timpul comunismului. (altii au promovat in randurile PCR - vezi zicerea "Capitane nu fi trist, Legiunea merge inainte prin partidul comunist). Deci participarea la comemorarile membrilor Asociatiei nu poate fi condamnata cu atat mai mult cu cat este o obligatie a presedintelui acesteia. Interventia Centrului MCA este inoportuna ca sa nu spun de rea credinta. Am impresia ca pe fondul unei inactivitati crase, au crezut ca pot sa-si justifice existenta si sa se bage in seama. Cred mai degraba ca s-au discreditat.
    • -1 (5 voturi)    
      Mai frate, dar luptatorii impotriva ceausismului (Duminică, 28 decembrie 2014, 12:11)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      unde dracu' sint? ca din anii de communism mai mult de ceausism am avut parte. Vreau sa aud de la tovarasii iubitori de ideologie criminala legionara daca Ceausescu si Emil Bobu erau romani verzi neaosi suta la suta ori ba! Coana Leana ? Dar puii de lele - de securisti - care umplu ministerul de externe si care dau cu gaze lacrimogene peste romanii care muncesc pentru o paine in tarile altoraalde tovarasul Dinu Tiberiu - ex socru Mutu - ce parere au? Sunt au ba rumani verzi ?
      • +1 (5 voturi)    
        luptatorii impotriva ceausismului? (Duminică, 28 decembrie 2014, 18:33)

        GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Din 1945 pina in 1964 au fost arestati, torturati, incarcerati sau pur si simplu exterminati toti cei care au indraznit sa scoata o singura vorba macar impotriva comunismului. Ceausescu a beneficiat de un popor terorizat, inspaimintat, purificat ideologic si intelectual. Dupa 20 de ani de teroare, decimare, jaf si crime nu mai exista nici umbra de opozitie. Uita-te la Coreea de Nord.
        • +2 (4 voturi)    
          Lasă băiete, că pe tine nu de libertate te doare (Luni, 29 decembrie 2014, 9:49)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

          lasă, cântă la altă masă, că la masa mea nu primesc decât virtuozi.
  • +16 (30 voturi)    
    Da,da, stim (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 15:28)

    mihnea2012 [utilizator]

    Cum apare o apreciere pentru un anticomunism, hop ba ca e legionar, ba ca e antisemit. Recunoasteti cliseul bolsevic? In iunie 90 Iliescu spunea ca in piata sunt legionari, ca steagul legionar flutura pe politia capitalei!
    Hai ca nu ne mai duceti!
    putem citi si noi biografia acestui om! Pai in 1956 cand a inceput el sa activeze mai era garda de fier?
    Dezinformare ieftina!
    • -2 (6 voturi)    
      Daca decoratului ii plac legionarii (Duminică, 28 decembrie 2014, 12:14)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui mihnea2012

      atunci KJ a dat-o-n bara. Poate sa-i retraga decoratia asa cum rumanii lui Vadim au cerut pentru Tokes.
      • +1 (3 voturi)    
        decoratului ii plac legionarii? (Duminică, 28 decembrie 2014, 18:33)

        GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        decoratul nu a spus asta. asa cum incerci tu sa-i rasucesti vorbele folosind articolul hotarit (legionarii), ar rezulta ca ar fi vorba de toti. nu a cunoscut decit citiva, in puscariile comuniste si la astia s-a referit.

        de comunisti ce zici? sint misto, iti plac? e bine ca au exterminat sute de mii de romani, i-au jefuit pe toti cei care aveau ceva proprietati si au ruinat complet Romania?
        • +1 (1 vot)    
          o crima nu o scuza pe alta (Luni, 29 decembrie 2014, 15:49)

          LiviuOrnea [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

          te-ai prins, tov gradu?
  • +6 (20 voturi)    
    Antisemitim (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 15:43)

    Dacos [utilizator]

    ...inseamna si rasism contra neamurilor semitice.Dintre neamurile semitice sunt si arabii. La cate porcarele se aud despre ei pe canalele media detinute de catre astia care ne dau lectii de corectitudine politica intr-ale antisemitismului ar insemna ca,astia din urma, in fiecare zi sa ia o cate o amenda.
    • -3 (7 voturi)    
      ISIS Ura!! iata si aparatorul lui ISIS (Duminică, 28 decembrie 2014, 12:15)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Dacos

      exact ce ziceam.
      • +1 (3 voturi)    
        esti un troll, nene (Duminică, 28 decembrie 2014, 18:34)

        GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        de doi bani
        • -1 (3 voturi)    
          neah (Duminică, 28 decembrie 2014, 23:05)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

          trollii adevarati nu sunt inregimentati si o fac for fun. Bine, asta presupune logica + iq. Il acuzi de pomana ca le-ar avea.
  • -5 (25 voturi)    
    Calitate consilieri. (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 16:15)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Calibrul consilierilor isi spune cuvantul! Evident este o eroare si evident un consilier este vinovat si n-ar mai trebui sa fie consilier!
    • -3 (13 voturi)    
      Legiofilii dau minusuri postarilor rationale (Duminică, 28 decembrie 2014, 12:15)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      mai fratilor, nu e locul vostru aici pe Hnews.
      • +1 (5 voturi)    
        postarile rationale... (Duminică, 28 decembrie 2014, 18:38)

        GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        ...sint cele pe care"Maniu" le califica astfel. celelalte, nu!

        Si vad ca are mania sa faca ordine pe Hnews. Chestia asta (Hnews) nu e o afacere privata?
  • +12 (22 voturi)    
    MCA Romania (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 16:32)

    Clop [utilizator]

    Este facil sa comentezi/aberezi cand, in fapt, n-ai stat nici macar o singura zi intr-o inchisoare a comunistilor romani, pentru a-ti apara principiile de viata.

    Nu exista doar Holocaustul. Exista si oamenii care au suferit decenii in inchisorile comuniste, in Romania.

    Poate ca ONG-ul respectiv nu mai cu ce sa despice firul in patru, mi se pare total bizantina acuzatia.
    -----------------------------------------------------------------------
    http://www.kmkz.ro/de-pe-teren/interviu-dezvaluiri/octav-bjoza-oamenii-sint-orientati-catre-sexualitate-si-uita-sa-iubeasca/

    Rep.: Prin cîte pușcării ați trecut?
    O.B.: Paisprezece închisori și lagăre, în patru ani de zile: arestul Securității din Iași, arestul Securității din București, arestul Securității din Brașov, apoi închisorile Codlea, Gherla, Văcărești, Jilava, Galați, Brăila, iar ca lagăre de muncă au fost Balta Brăilei, Strîmba, Stoenești, Periprava Centru, Periprava Grindu, Salcia și faimosul Bac 4. Ca să înțelegeți condițiile de lucru ale deținuților, vă dau doar două amănunte. La Salcia, comandantul închisorii punea deținuții pe burtă în noroi, unul lîngă altul, ca sardelele. Punea rogojini peste ei și trecea cu un cal peste trupurile lor. Era una dintre plăcerile comandantului de la Salcia. Apoi, la Bac 4, eram scoși la tăiat de stuf cu picioarele goale în apa înghețată. Eram atît de flămînzi, că mîncam șerpi cruzi din baltă, șerpi care erau amorțiți și ei de frig. Am păstrat pielea unuia mîncat de mine acum cincizeci de ani acolo, e în expoziția pe care am deschis-o la Brașov.
    • -3 (5 voturi)    
      "Bizantina"? De unde vii, bacalaureatul il ai? (Duminică, 28 decembrie 2014, 12:17)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Stii ce-nseamna Bizant si ce-a fost in istoria lumii? "Bizantin" e pentru tine un adjectiv peiorativ. Daca asta e calitatea legiofililor cu atat mai bine!
      • +1 (5 voturi)    
        exista si un sens figurat, vezi mai jos... (Duminică, 28 decembrie 2014, 18:42)

        GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        BIZANTÍN, -Ă adj. 1. De (ca) la Bizanț, din timpul Imperiului bizantin. ◊ Stil bizantin = artă caracterizată prin predominarea cupolei, a suprafețelor și a liniilor curbe în arhitectură și printr-o variată bogăție de culori în ornamentație. 2. (Fig.) Intrigant, perfid, corupt. [Cf. fr. byzantin, it. bisantino, lat. bysantinus].

        Cum e cu bacul, bizantinule "Maniu"?
        • -1 (3 voturi)    
          Pentru un român verde nu ăsta e sensul (Luni, 29 decembrie 2014, 10:01)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

          semi-liceanule,
  • +12 (18 voturi)    
    Unde dai si unde crapa (politically correct) (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 16:45)

    Plagarus [utilizator]

    Crin Antonescu a spus că va rămâne în istorie drept cel mai bun preşedinte interimar după Văcăroiu !
    " Martirii din puşcăriile comuniste sunt, în continuare, nerecunoscuţi. Printre ei au fost mulţi preoţi a căror putere spirituală treceau de zidurile celulelor închisorii, dându-ţi forţă psihică. Totuşi, eroii noştri nu sunt beatificaţi sau martirizaţi, aşa cum se întâmplă la alte naţiuni
    Parlamentul României a fost mereu îmbâcsit de criminali, s-a sesizat cineva? Ofiţerii de Securitate sunt marii patroni de azi. Copiii lor sunt peste tot, în funcţii-cheie. De ce doar pentru copiii lor se poate, iar pentru ai noştri nu?“ ( Octav Bjoza)
    • +1 (7 voturi)    
      Excelent citat (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 19:38)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Din pacate insa, presa ne serverveste aceste fragmente foarte bine directionat...
      De ce oare?
  • +14 (24 voturi)    
    comunismul n-a fost inventat (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 17:09)

    Un cititor [utilizator]

    De români. Stiu ei domnii de la Centru cine a adus ciuma roșie. Pe când un centru de combatere al antiromânismului in SUA sau Israel?
    • +7 (15 voturi)    
      Pogromurile antievreiesti (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 19:05)

      Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Pogromurile antievreiesti n-au fost specifice secolului XX. Acestea au existat inca din Roma antica. Sigur nu intamplator, cum nici pogromul hoardelor evereiesti venite cu tancurile rusesti impotriva Poporului Roman nu a fost intamplator, ci al naibii de real!

      Asta tot de dragul adevarului.
      • -3 (9 voturi)    
        Legiofil=ceausescofil (Duminică, 28 decembrie 2014, 12:20)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Acestnicknameestedejainregistrat

        Mai baietica, daca evreii au adus comunismul, de ce romanii l-au pastrat? Si nu te mai da ca stii istorie, ca disciplina asta nu e o plastilina pe care crezi ca unul ca tine o poate manipula.
    • +3 (11 voturi)    
      Si in Europa (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 19:43)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      ar fi mare3 nevoie de un Centru de Combatere al Antiromânismului

      De ce nu se analizeaza crimele xenofobe indeptrate impotriva romanilor din Europa si ce masuri/planuri/etc au fost luate de guvernele de la Bucuresti?

      Pe de alta parte, mai nimeni nu stie (nici macar romanii) despre cati au omorat comunistii... acela nu a fost genocid ?

      Faptul ca suntem condusi numai de securisto-comunisto-interlopi ne-a adus aici. Oameni care nu au pic de respect pentru sine si cei din jur nu ar trebui lasati sa aiba functii politice.
  • +7 (15 voturi)    
    stie cineva (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 19:44)

    asdff [utilizator]

    cine e de fapt aceasta organizatie? Nu comentez acum comunicatul, e o parere ca oricare alta.

    Dar cine e aceasta organizatie, exista vreun nume si prenume care sa se identifice cu acest comunicat, cu care sa se poata discuta sau dezbate? M-am uitat pe site-ul lor si nu gasesti un singur nume de persoana, un reprezentant, ceva.
    • +2 (8 voturi)    
      Se pare ca... (Duminică, 28 decembrie 2014, 9:13)

      GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui asdff

      ... toata aceasta organizatie e... Marco Maximilian Katz, un om fara nici o meserie venit, dupa lovilutie, sa dea ceva tunuri in Romania.

      https://tinyurl.com/lw62vjn

      Din articol:
      "Marco Maximilian Katz s-a nascut in Bucuresti, in 1959, si a emigrat din Romania in Israel in 1977. Dupa 1994, el se intoarce in tara, ocupandu-se de infiintarea si managementul unei societati, care a operat in Romania pana in 1998. In 1992, Marco Maximilian Katz, impreuna cu un investitor strain, a condus activitatiile duty free din aeroporturile Otopeni, Timisoara si Constanta. De profesie comisionar vamal, M.M. Katz este un personaj multilateral..." etc.
      • 0 (2 voturi)    
        esti acum satisfacut gradule? (Luni, 29 decembrie 2014, 15:55)

        LiviuOrnea [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

        ca ai mai gasit unul fara meserie, ca tine ?
  • +6 (18 voturi)    
    Vitam Impendere vero (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 21:18)

    alexjecu [utilizator]

    Sunt departe de rigoarea si subtilitatea profesionistilor in antisemintism, ultimul pacat fundamental inscris pe Tabla Legilor, pentru a carui starpire actioneaza de ceva vreme o adevarata inchizitie. Cu ce vehementa! Departe de mine ideea de a lua in raspar adevarurile consacrate, dar, am o tulburatoare dilema, de cand cu povestea acestui Bjoza. Varsta nu pare sa-l recomande ca un militant legionar. Inteleg ca, adolescent fiind, crud carevasazica, a gasit sprijin moral la niscai legionari, suferitori ei insisi de grozavii in sistemul carceral comunist, intr-o masura care excede rigorile unei justitii democratice Acolo nu era o scoala de dezbateri academice, pe teze, cu argumente subtile, cu dispute pe doctrine, etc. Omul va fi ramas cu amintirea unui rest de umanitate care infrateste oamenii in infernul terorii. De la niste oameni etichetati de justitia acelor vremi ca legionari. Cand ma gandesc cat de usor se pun aceste etichete chiar si azi! Pe urma, chiar daca personajul va fi avand astfel de crezuri, mai normal ar fi, cand povestea este mai mult istorie, sa-i fie demontate argumentele, cum vad ca se face cu cele comuniste, nu sa fie pus la stalpul infamiei, fara drept de apel. Ca sa n-o lungesc mult, as vrea sa intreb daca acest Muraru nu este cel care a aparut in sfada bizantinei noastre intelighentii, pe chestia ICR, etc. cand cu Basescu si Ponta. Cat despre Iohannis, ar fi pacat sa se iroseasca in mahalaua damboviteana. L-am ales pentru altceva!
    • 0 (6 voturi)    
      citate latine dar nu stii ce inseamna Bizant! (Duminică, 28 decembrie 2014, 12:23)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui alexjecu

      Mai frate, ai citit ceva despre Imperiul Bizantin ca sa intinezi memoria acestui maret imperiu crestin facand adjectiv peiorativ din el?
  • +7 (11 voturi)    
    nazism = comunism = doctrina criminala (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 21:32)

    Mos Andrei [utilizator]

    MCA au facut o greseala grava cu acest comunicat, pentru ca ei reprezinta, la fel ca si AFDPR, interesele unor oameni ce au fost victime ale extremismului.

    O atitudine corecta ar fi fost sa il invite pe dl Octav Bjoza sa clarifice pozitia fata de Miscarea Legionara.
  • -3 (7 voturi)    
    Amatorism... (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 21:54)

    Costin1968 [utilizator]

    ...zidari la Statua ...lui Base...atat...
  • +3 (15 voturi)    
    Centrul pentru Combaterea Antisemitismului (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 22:01)

    adrian88000 [utilizator]

    se discrediteaza singur. In loc sa tune si sa fulgere zile in sir dupa ce un islamist turmat a intrat intro sinagoga la Ierusalim si a omorat mai multi evrei( de exemplu ) , ei iau " atitudine " acum.
    De ce ? Impotriva cui ?
    Un batran , care a fost inchis pe nedrept de comunisti. Ce rau a facut el ? A stat in celula cu niste legionari care l-au invatat ce inseamna dragostea de Patrie.
    Potoliti-va cu criticile!
    Vedeti antisemitismul acolo unde este evident si nu-l cautati cu lupa acolo unde nu este !
    • -3 (9 voturi)    
      Iata ca postari ca a ta justifica (Duminică, 28 decembrie 2014, 12:23)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      centrul asta sau ce-o fi!
      • 0 (4 voturi)    
        nu e frumos (Duminică, 28 decembrie 2014, 23:08)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        zici "ce-o fi" despre locul de munca? urat din partea ta!
        • -1 (3 voturi)    
          Mersi, pui o pilă? (Luni, 29 decembrie 2014, 10:02)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          sau fără șpagă nu te bagi?
      • +1 (1 vot)    
        pentru maniu (Luni, 29 decembrie 2014, 21:21)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Ma confunzi ! Nu sunt de loc antisemit. Dimpotriva! Dara sta nu ma impiedica sa vad ca acest Centru pentru Combatera Antisemitismului a facut o gafa.
        Si cu astfel de gafe se discrediteaza. Atat !
  • +9 (17 voturi)    
    Ce este anti-semitismul? (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 22:06)

    GRadu007 [utilizator]

    MCA Romania (affiliated to ADL (ANTI-DEFAMATION LEAGUE) since 2003, cum scrie pe site-ul MCA) e o extensie in Romania a organizatiei conduse de Abraham Foxman.

    Recomand cu cea mai mare caldura tuturor celor interesati sa afle ce este anti-semitismul documentarul DEFAMATION (premiat la o multime de festivaluri internationale) al cineastului israelian YOAV SHAMIR. Pornind chiar de la intrebarea "Ce este anti-semitismul?", YOAV SHAMIR, un tinar cineast nascut, crescut si educat in Israel, care nu a cunoscut niciodata in mod direct anti-semitismul traind in Israel, realizeaza un documentar extraordinar de onest, cu filmari in Israel, in Polonia, in Ucraina si in Statele Unite. Mie baiatul asta mi-a cistigat stima.

    Abraham Foxman si organizatia sa, ADL, cu un buget anual de 70.000.000 $ in anul realizarii documentarului (2009), sint in centrul atentiei realizatorului documentarului.

    Reactia stupefiata a ADL dupa iesirea publica a filmului o puteti citi cautind pe google articolul cu titlul:
    "ADL Statement on "Defamation," a Documentary Film by Yoav Shamir".

    Va asigur ca veti afla din acest film EXACT CE ESTE ANTI-SEMITISMUL. Cu precizie chirurgicala.

    In locul lui Abraham Foxman, dupa demascarea asta, as fi desfiintat ADL, as fi cerut iertare tuturor celor pe care i-am prigonit fara nici un motiv si m-as fi calugarit.

    p.s.
    Filmul de 90 de minute al lui Yoav Shamir poate fi vazut pe youtube la adresa:
    http://youtu.be/7LIaW0r7CwA

    p.s.2
    Dupa vizionarea filmului veti intelege ca vorbele MCA Romania, ca apendice al ADL, nu valoreaza nici macar o secunda de atentie. Si asta pentru ca, din ziua aparitiei documentarului lui Yoav Shamir, creditul ADL a devenit egal cu ZERO. ZERO ABSOLUT.
    • 0 (6 voturi)    
      Pai vad ca te-ai calugarit deja (Duminică, 28 decembrie 2014, 12:24)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

      multi ani inainte!
  • +6 (18 voturi)    
    o diferenta dela cer la pamant (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 22:19)

    mucenic [utilizator]

    Gestul Presedintelui Iohannis m-a impresionat pana la lacrimi. Comentariul MCA m-a dezgustat pana la lacrimi.
  • +3 (9 voturi)    
    cugetare (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 23:28)

    Mos Andrei [utilizator]

    Tocmai mi-a venit o idee nastrusnica, care daca e adevarata schimba multe.

    Multi dintre noi stim ca nazismul la fel ca si comunismul au fost doctrine criminale. Totusi, doar nazismul a fost condamnat la nivel mondial. Decizie care face ca evreii sa fie victime, ca si natiune.

    Oare exista o presiune care prin care sa se doreasca diabolizarea doar a nazismului si nu a comunismului? Daca s-ar pune semnul '=' intre ele, se va lua in considerare propagarea de catre unii evrei a comunismului, si nu ar mai fi vazuti ca victime ca si natiune.

    La prima citire a acestui articol am fost si eu uimit, dar prea l-au atacat astia exact pe presedintele AFDPR, sincronizat din mai multe parti, intr-un moment cheie al directiei de condamnare a comunismului pe bune in Romania.
  • 0 (6 voturi)    
    Pt bajetii (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 23:35)

    KostasP [utilizator]

    Care si-au luat multe minusuri. Voi sunteti exact ca nebunul care circula pe contra sens si ii crede nebuni pe ceilalti, care circula normal. ///
  • +5 (11 voturi)    
    Putina istorie (Duminică, 28 decembrie 2014, 0:15)

    Draky [utilizator]

    Cateva pagini de istorie in spate vor aminti MCA ca evrei rusi au sustinut in Romania asa zisii comunisti, PMR, PCR , organizatii la fel de criminale ca cele blamate de MCA, fara ca cineva sa "planga" etern pentru distrugerile umane, culturale, materiale...
    • 0 (6 voturi)    
      Doi de "i" baietas (Duminică, 28 decembrie 2014, 12:26)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Draky

      ca sa te bagam in seama.
  • -2 (6 voturi)    
    ... (Duminică, 28 decembrie 2014, 10:56)

    rerenenegate [utilizator]

    Am facut pe acest site niste declaratii antirusesti si antimaghiare (corecte zic eu) - deci trebuie sa-mi iau adio de la decoratii (nashpa; nu ca nu mai puteam fara ele)...
    • +1 (5 voturi)    
      Declaratiile dumitale (Duminică, 28 decembrie 2014, 12:27)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui rerenenegate

      valoreaza cat o ceapa degerata. Anti-rusesti fac si eu, dar anti poporul rus ci anti mafia oligarhica. Anti-maghiare nu, fiindca as sluji cauza ruseasca. Dar asta nu poti sa intelegi.
  • -8 (14 voturi)    
    Bravo centrului MCA (Duminică, 28 decembrie 2014, 11:58)

    istoriograf [utilizator]

    Simpla privire asupra valului de comentarii si asupra numarului de voturi arata atat ca acest Centru MCA si-a facut datoria precum si faptul ca mai mult ca niciodata, este intr-adevar nevoie de acest centru de monitorizare a antisemitismului in Romania.
    • +4 (12 voturi)    
      liantul comunitatii evreiesti (Duminică, 28 decembrie 2014, 15:03)

      rViki [utilizator] i-a raspuns lui istoriograf

      Rolul MCA este de a produce antisemitism la populatia majoritara. In acest fel, se impiedica integrarea in societate a evreilor. Pentru evreul simplu, o lume fara antisemitism este de dorit, el se va integra in societatea unde traieste si se simte bine ca minoritar. Dar aceasta integrare care in timp produce disparitia comunitatii, este o catastrofa pentru sefii comunitatii. Iata rolul important al MCA : producerea si intretinerea antitemitismului in Romania.
      • +2 (4 voturi)    
        corect (Duminică, 28 decembrie 2014, 23:11)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui rViki

        Asta la nivel macro si nu numai la noi. E amuzant cand se pune egal intre cei scarbiti de organizatii de genul asta si scopul lor transparent si anti-semiti.
  • -7 (7 voturi)    
    Kaus Wrener Johannis (Duminică, 28 decembrie 2014, 14:23)

    KovácsEmőke [anonim]

    Oare ce a facut Klaus Werner pemntru poporul maghiar ? Numai din acest aspect pot sa fa raspund. Sper ca va fii un bun maghiar daca cunoaste tercutul si autonomia sasiilor din Ungaria milenara.