UPDATE Insarcinatul cu afaceri al Ambasadei SUA, Duane Butcher, a venit la Guvern pentru o discutie cu Ponta

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 19 februarie 2014, 16:23 Actualitate | Esenţial

Duane Butcher
Foto: Ambasada SUA
Insarcinatul cu afaceri al Ambasadei Statelor Unite la Bucuresti, Duane Butcher, a fost miercuri la Guvern pentru o discutie cu premierul Victor Ponta, scrie Mediafax. Reprezentantii Ambasadei au declarat pentru HotNews.ro ca "insarcinatul cu afaceri al SUA se intalneste in mod curent cu o serie de reprezentati ai Guvernului".

Discutia cu premierul Ponta are loc in contextul actualei crize guvernamentale, generata de neintelegerile dintre PSD si PNL, dar si dupa ce Ambasada SUA s-a pronuntat, marti, raspunzand unei intrebari privind respingerea cererii de incuviintare a arestarii preventive in cazul deputatului PSD Vlad Cosma, ca nu comenteaza anchete in desfasurare, dar a subliniat ca toti demnitarii trebuie sa respecte cele mai inalte standarde etice.

"Nimeni nu trebuie sa fie mai presus de lege. Toti demnitarii trebuie sa respecte cele mai inalte standarde etice", se arata in raspunsul misiunii diplomatice.

Camera Deputatilor a respins, luni, prin vot secret, ridicarea imunitatii deputatului PSD Vlad Cosma. Liderul PSD, premierul Victor Ponta a votat primul, in plen, in privinta cererii Ministerului Justitiei de incuviintare a arestarii preventive a deputatului PSD Vlad Cosma, urmat de membrii Cabinetului sau, deputati.

In luna decembrie 2012, dupa ce ambasadorul american Mark Gitenstein si-a incheiat mandatul in Romania, Duane Butcher, adjunctul sefului misiunii diplomatice a SUA, a devenit Insarcinatul cu afaceri al misiunii diplomatice a SUA. El ocupa aceasta functie pana la sosirea noului ambasador al SUA in Romania.





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

3277 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Iar se lasa (Miercuri, 19 februarie 2014, 16:40)

    KostasP [utilizator]

    Cu ochelari de soare...
  • +5 (9 voturi)    
    pesedeule (Miercuri, 19 februarie 2014, 16:47)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Mitomanul asta chiar nu intelege cum e cu secretele NATO, UE si coruptia locala care vinde tot...trebuie sa i se aminteasca lunar in persoana acestui Mickey Mouse de Romania!
  • +7 (9 voturi)    
    ce mai spera..... (Miercuri, 19 februarie 2014, 16:48)

    translativus [utilizator]

    ....si americanii astia ? Inca nu si-au dat seama cu ce mincinos au de aface ?
    Isi racesc gura degeaba caci plagiatorului ii intra pe o ureche si ii iese pe cealalta.
    • +5 (5 voturi)    
      pai au decis sa mearga la Ponta (Miercuri, 19 februarie 2014, 18:09)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      sa intrebe cum au facut cresterea aia economica - sa invete dreaq si americanii astia de la adevaratii experti ;)
  • +8 (10 voturi)    
    urare (Miercuri, 19 februarie 2014, 16:49)

    bobie [utilizator]

    sa nu ramana cu urechile lui Mickey Mouse in mana
  • +9 (11 voturi)    
    Incepe urecheala. (Miercuri, 19 februarie 2014, 16:55)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Ce se mai aude de Huawei?
  • +11 (11 voturi)    
    Intarirea flancului estic (Miercuri, 19 februarie 2014, 17:00)

    Trojan.H [utilizator]

    Prima masura pentru intarirea flancului estic al NATO:
    Inlaturarea cartelului mafiot pro-rus din fruntea institutiilor statului.
    • -8 (10 voturi)    
      Putintica rabdare stimabile (Miercuri, 19 februarie 2014, 18:00)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      I se termina mandatul lui Basescu la sfarsitul lui 2014.
      • +5 (5 voturi)    
        Hmmmm! (Miercuri, 19 februarie 2014, 18:08)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Hai zi mai Kent, de ce-ti place tie de USL-ama?
        Doar o rugaminte: in "explicitare" sa nu pomenesti urmatoarele nume: Basescu, Base, Basul, Chiorul, etc.....
        Se poate?

        Logic te rog! Cu argumente!
  • +4 (8 voturi)    
    Il cam scoate la tabla (Miercuri, 19 februarie 2014, 17:02)

    Euunul [utilizator]

    fie pentru votul dat de PSD din CD in cazul Cosma (se pare ca PSD/PH da incet incet ora exacta in PSD) fie pe subiectul "stabilitatii"guvernamentale.
  • +6 (8 voturi)    
    Stiu de ce (Miercuri, 19 februarie 2014, 17:08)

    Electorul [utilizator]

    Ii lungeste urechile lui ponta cu vreo 2 cm si dupa aia ii da la palme cu nuiaua. Sa se invete minte sa nu mai faca obraznicii.
  • +6 (6 voturi)    
    insarcinat, de cata vreme? (Miercuri, 19 februarie 2014, 17:29)

    taranistu [utilizator]

    La mine in sat sarcina dureaza cam 9 luni de zile. Pentru o tara ca Romania nu ar cam fi vremea sa se termine si sarcina insarcinatului cu afaceri al SUA? Chiar nu suntem demni sa avem un ambasador american la Bucuresti?
  • +5 (7 voturi)    
    Cred (Miercuri, 19 februarie 2014, 17:54)

    Sani [utilizator]

    ...ca evenimentele din Ucraina nu prea le priesc derbedeilor anti-europeni & anti-NATO!

    Nu mai este timp de joaca!
    Afara pe faras bre Ponta & Co.

    Pentru rumanii fraieri - Votanti USL-ama:
    Bai, mai bine colonia unora care respecta legile decat a altora carora nu le pasa de ele.
    Ati Inteles?
    Vreti sa va desenez?
  • +9 (9 voturi)    
    ponta (Miercuri, 19 februarie 2014, 18:02)

    mihail nica [utilizator]

    va fi rau de noi cand ambasadele nu vor mai trimite oameni la palatul victoria !
  • +2 (4 voturi)    
    surpriza! (Miercuri, 19 februarie 2014, 18:04)

    robertto_ [utilizator]

    La luat prin surprindere pe ponta si nu a m-ai apucat sa fuga! Cred ca madam Butcher a intrat la Palatul Victoria pe usa din spate si a dat nas in nas cu ponta cand se pregatea sa spele putina si nu a m-ai avut de ales, acum trebuie sa stea la urecheala! :))
  • +5 (5 voturi)    
    derbedeii de la putere (Miercuri, 19 februarie 2014, 18:25)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    derbedeii de la putere au înțeles că UE (Europa) e slabă și divizată ! Ei fac jocul Rusiei !
    Numai SUA mai pot ține piept influenței Ruse !
  • +3 (3 voturi)    
    motivul: (Miercuri, 19 februarie 2014, 18:31)

    a4 [utilizator]

    Ucraina!!