VIDEO Silviu Ionescu, fostul diplomat care a facut un accident mortal in Singapore, a fost condamnat la 6 ani de inchisoare/ Ionescu s-a predat joi noapte la arestul central al Politiei Capitalei

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 13 februarie 2014, 19:08 Actualitate | Esenţial

Silviu Ionescu, fostul insarcinat cu afaceri al Romaniei in Singapore care a facut un accident mortal, a fost condamnat la 6 ani de inchisoare. Decizia pronuntata de judecatorul George Matei de la Curtea de Apel Bucuresti este definitiva.

UPDATE 23:30 Silviu Ionescu s-a predat joi noapte la arestul central al Politiei Capitalei

Silviu Ionescu a fost acuzat de omor din culpa si parasirea locului accidentului in urma caruia o persoana si-a pierdut viata. Ionescu a fost trimis in judecata in 1 iulie 2010, de catre procurorii Parchetului instantei supreme, care il acuza de ucidere din culpa, vatamare corporala din culpa, parasirea locului accidentului si fals in declaratii.

Potrivit acuzarii, in 15 decembrie 2009, in jurul orei 3.10, Silviu Ionescu, insarcinat cu afaceri "ad interam" al Romaniei in Singapore, in timp ce conducea un autoturism Audi A6 apartinand Ambasadei Romaniei, nerespectand culoarea verde pentru pietoni, a accidentat, la o intersectie semaforizata, doua persoane in varsta de 30 si, respectiv, 24 de ani, care traversau regulamentar.



Ionescu a parasit locul accidentului si a continuat sa conduca masina pana la urmatoarea intersectie semaforizata, unde, nerespectand, de asemenea, culoarea verde pentru pietoni, a produs un alt accident soldat cu ranirea unei persoane in varsta de 18 ani. Nici de aceasta data Ionescu nu a oprit, parasind locul accidentului si abandonand masina intr-o zona industriala a orasului Singapore, potrivit procurorilor.

Una dintre cele trei victime a decedat ca urmare a leziunilor grave ce i-au fost provocate in urma primului accident rutier, celelalte doua suferind leziuni.

Ulterior producerii celor doua accidente de circulatie, Silviu Ionescu a sesizat politia singaporeza cu privire la faptul ca autoturismul Audi A6 a fost sustras din fata Ambasadei Romaniei, dupa ora 2.00, situatie neconforma cu realitatea, pe care a sustinut-o si prin declaratiile date in fata autoritatilor judiciare singaporeze, au mai aratat procurorii Parchetului Inaltei Curti de Casatie si Justitie.

Pe de alta parte, Inalta Curte din Singapore i-a acordat despagubiri in valoare de 360.000 de dolari lui Bong Hwee Haw - una dintre cele trei victime. Bong, care la vremea accidentului din decembrie 2009 avea 24 de ani, a fost prima victima care a primit compensatii pentru ranile suferite.

Prietenul sau, Tong Kok Wai, in varsta de 30 de ani, a murit dupa zece zile de la accident, iar o a treia victima, Muhammad Haris Abu Talib, care avea 18 ani, a suferit rani usoare.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3185 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    Pai... (Joi, 13 februarie 2014, 19:29)

    MihaiGabi1 [anonim]

    Nu-i american ca sa scape :)
  • +7 (9 voturi)    
    In sfarsit! (Joi, 13 februarie 2014, 20:25)

    citizen_of_the_world [utilizator]

    Urmaresc cazul asta de la bun inceput, si sincer, mi-am pierdut sperantele ca se va mai face vreodata dreptate. Imi crapa obrazul de rusine de cate ori ma duc in Singapore, fiindca de fiecare data sunt intrebat de catre partenerii nostri de acolo despre acest caz. In sfarsit pot sa le dau o veste buna, poate mai spala un pic rusinea pe care o imprastie acesti nesimtiti peste tot in lume.
    • 0 (4 voturi)    
      .... (Vineri, 14 februarie 2014, 8:34)

      rocknum [utilizator] i-a raspuns lui citizen_of_the_world

      defapt vroiai sa ne spui ca tu te plimbi prin Singapore :))
      Si eu cand ma duc prin USA, mai beau o bere cu Arnold
  • +4 (4 voturi)    
    seralu', neica! (Joi, 13 februarie 2014, 20:39)

    nimrod [utilizator]

    ad interim :)
  • +7 (7 voturi)    
    era si timpul! (Joi, 13 februarie 2014, 23:20)

    Daniel_007bis [utilizator]

    tot noi il tinem si pe asta pe masa si casa, sau il trimitem la locul faptei?
    Ar trebui ca puscariasii sa-si asigure singuri costurile de intretinere, fie prin munca, fie din alte resurse.
    • -2 (2 voturi)    
      Cam cum? (Vineri, 14 februarie 2014, 10:45)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Daniel_007bis

      Cum vezi tu ca ar putea sa isi asigure intretinerea, inchisi fiind?
      Ii scoti incolonati la fabrica de anvelope?
      Construiesti fabrici si uzine pe langa puscarii?
      Angajezi 1000 de gardieni pentru a avea grija sa nu puna detinutii mana pe diverse obiecte, sau sa nu o stearga din intreprindere?
      Cred ca e mai ieftin sa ii tii in acelasi loc si sa le dai de mancare. Asta daca nu cumva ideea ta de munca seamana cu a comunistilor, care-i exploatau pe detinuti la Canal ca pe sclavi.
      • +1 (1 vot)    
        e mai greu (Vineri, 14 februarie 2014, 11:33)

        lucyan [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        cu fabrici si uzine dar sa se intretina singuri nu este asa de greu, fiecare penitenciar ar putea avea cate o gradina de legume, ferma zootehnica sau diferite sectii, de mobilier de ex., cum stiu ca mai exista, nu mai vorbesc de munca in folosul comunitatii...
        este hilar sa aloci 2500 lei pe luna pentru fiecare detinut cand salariul minim este de 850 lei, sa platesti ajutoare sociale de 350 lei si pe urma sa platesti alte firme pentru curatenia orasului...
        cat priveste exploatarea, mai usor, peste topt in lume s-a procedat asa, detinutii au fost folositi la munci grele, inclusiv sua...
        este corect sa le asiguri conditii de detentie pe care multi din cei "de afara" nu si le pot permite?
        dupa ce ca primesc pedepse de batjocara unii, cum este si acest caz, ne mai si rad in fata postand mesaje pe facebook sau blog, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    CE MA SURPRINDE (Vineri, 14 februarie 2014, 21:56)

    Ellias [utilizator]

    e ca acestui Ionescu ( nu il cunosc-deci nu ii tin partea) i-i se da 6 ani ca a omorat din culpa UN OM, iar acelui roman ( de la TV-Huidu) ca a omorat 3 persoane, nu-i da nimic. Legile astea nu mai sunt legi. Altii care au omorat cate 3-4 oameni, or care fura de rupe, sau au adus tara de rapa cu tot cu oamnenii care si-au pus funia de gat de atatea lipsuri, nu li-i se intampla nimic. Astea nu sunt legi domnilor. E bine ca l-a condamnat, insa au facut-o DOAR de ochii celor din afara...ca in tara e jale.
    • 0 (0 voturi)    
      Un pic diferit (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 0:39)

      citizen_of_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Ellias

      De acord in mare parte, insa este totusi o diferenta intre cele doua cazuri. Pe langa accidentul provocat de catre Ionescu mai sunt o serie de alte infractiuni:
      - a fugit de la locul faptei
      - a dat declaratii false la politie (cum ca i s-a furat masina, ca de fapt n-a condus-o el, etc.)
      - a incercat sa se sustraga investigatiei
      Din punctul meu de vedere, isi cam merita soarta.