Vaslui: Miting impotriva explorarii si exploatarii gazelor de sist

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 februarie 2014, 15:50 Actualitate | Esenţial

Peste 100 de persoane protesteaza, sambata, in Piata Centrului Civic din municipiul Vaslui fata de explorarea si exploatarea gazelor de sist, anunta Agerpres. La miting participa activisti de mediu din Vaslui si Barlad, dar si cetateni din cateva comune ale judetului. Oamenii au cerut demisia presedintelui Consiliului Judetean Vaslui, Dumitru Buzatu si a premierului Victor Ponta.

Protestatarii au afisat pancarte pe care scria: 'Stop Chevron', 'Inima de la Pungesti bate si la Bucuresti', 'Nu ne otraviti' sau 'Pe noi cine ne reprezinta? Stefan cel Mare, nu Ponta!'.

Participantii la miting au rostit impreuna rugaciuni, tinand steaguri tricolore in maini, si au infipt, de asemenea, stegulete in mormanele de zapada adunate in centrul orasului, langa statuia domnitorului Stefan cel Mare.

"Pentru asigurarea masurilor specifice de ordine si liniste publica se afla in misiune 30 de jandarmi. Nu au fost inregistrate violente, protestul fiind unul pasnic", a declarat purtatorul de cuvant al Inspectoratului de Jandarmi Judetean Vaslui, Lucian Modoranu.

Protestul este primul organizat in municipiul Vaslui si are autorizatie de desfasurare de la Primaria Municipiului Vaslui pentru intervalul orar 14.00 - 16.00.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1389 vizualizari

  • -6 (18 voturi)    
    altadata aveau si vrajitoare legate (Sâmbătă, 1 februarie 2014, 16:01)

    Wanheda [utilizator]

    acum doar iluzii desarte.
    Activisti ecologisti, hahahaha, ma intreb daca aia chiar stiu cu ce se mananca ecologia. Este unul mare ecolog la Iasi, el de profesie geolog dealtfel, vai de capul lui geolog. I-a explicat cineva cum e cu procesul de foraj si exploatarea conventionala, ca nu avea habar de asta macar, si i s-au intunecat privirile si a latrat ca un caine turbat: "baiiii, ma leshi, daca scoti gazu' afara, nu se duce la vale versantul?".
    • +5 (21 voturi)    
      archeopterix (Sâmbătă, 1 februarie 2014, 16:22)

      TontonMacoute [anonim] i-a raspuns lui Wanheda

      Ti-e suficienta "inteligenta" ta, minte ce-ti mai trebuie. Singurul tau scop este sa arunci cu noroi in altii. Pacat ca prostia nu doare! Frustare se numeste!
    • +2 (16 voturi)    
      Dar tu intelegi? (Sâmbătă, 1 februarie 2014, 16:34)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Daca nu sustii principiile ecologice, de ce insinuezi ca le-ai studiat sau ca le intelegi? Sau daca intelegi ecologia, atunci de ce nu incerci sa ne luminezi pe toti?

      Poate ca vasluienii nu se pricep la ecologie. Dar n-au ce invata de la tine in acest domeniu. Si pina una-alta, ei sint stapini pe pamintul lor.
      • 0 (14 voturi)    
        Romanii care se pricep (Sâmbătă, 1 februarie 2014, 16:44)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        cei care lucreaza in domeniu sau profesorii au doar vagi notiuni teoretice despre fracturare. Eu unul traiesc si lucrez in una din zonele fierbinti in domeniu. Daca vreti sa bagati la cap, bine, daca nu...doar /// la rusi in continuare.
        • +2 (8 voturi)    
          Good point (Sâmbătă, 1 februarie 2014, 17:39)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

          Judecata ta ar fi buna daca nu ar fi rea.

          Iarasi ai insinuat ca principiile economice le depasesc pe cele ecologice. Intrebarea este de ce. De ce securitatea ecologica este de importanta maxima. Ti-ai pus intrebarea?

          Banuiesc ca ai evitat raspunsul intr-un mod inelegant. Se vede din avion ca nu vrei sa te gindesti la ecologie. Ti-e groaza sa ajungi la vreo concluzie ecologica rationala. Macar fii cinstit fata de tine. Recunoaste fata de tine insuti ca ti-e teama sa-ti pui intrebari despre ecologie.
          • +1 (5 voturi)    
            Tu n-ai habar (Sâmbătă, 1 februarie 2014, 18:37)

            Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

            cat de puternici is aia de la mediu aici in Canada.
            Mi-am pus intrebari daca isi fac munca temeinic. Si-o fac. Da un search sa vezi unde e cel mai curat oras din lume, care are cea mai pura apa din lume.
    • +1 (1 vot)    
      cred ca era... (Sâmbătă, 1 februarie 2014, 22:52)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      ... provenit dintre studentii aceia de la Geologie de la Iasi, "sponsorizati" de Rosia Montana Gold Corporation, inca de pe acum vreo 11 ani >:)

      Daca nu cumva dintre ceo "sponsorizati" de Frank Timis... pare cam genul de "produse" de-ale lor :P
  • -7 (15 voturi)    
    Da! (Sâmbătă, 1 februarie 2014, 16:25)

    catuza [utilizator]

    Incredibil a iesit prostimea din 'celebrul 'oras Vaslui in strada, N-as crede! A ajuns civismul la Vaslui!? Sau protestatarii sunt tot ieseni,galateni sau barladeni.
  • -2 (10 voturi)    
    userul cu nume si mentalitate de fosila (Sâmbătă, 1 februarie 2014, 17:05)

    nellino [utilizator]

    Va invata principiile ecologiei tocmai din Canada, acolo unde gazele de sist exploatate la mama dreaq in nordul inghetat le-a oferit independenta energetica fata de.... americani!
    • +2 (2 voturi)    
      /// (Sâmbătă, 1 februarie 2014, 18:35)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      punct; habar n-ai de bazine de sedimentare...care nu se afla in nordul inghetat unde e Scutul Canadian, habarnistule.
  • +3 (7 voturi)    
    Canada isi distruge natura,la fel si SUA (Sâmbătă, 1 februarie 2014, 18:35)

    mihaitzateo [utilizator]

    In Canada si in SUA,prin exploatarea hidraulica a gazelor de sist,s-a distrus multa natura,de era foarte frumoasa.
    Astea cu Rusia si cu gazele de sist,e o aberatie,chiar Gazprom,companie rusa,vrea sa inceapa o exploatare prin metoda fracturarii hidraulice in judetul Bihor,la 20km de Baile Felix.
    Si nu numai Gazprom are concesiuni pe acolo ci si Chevron,OMV,MOL,Exxon si alte companii.
    De ce?
    Pentru ca in Romania,conducatori fiind incompetenti si neintelegand ce efecte poate avea exploatarea prin aceasta metoda,dau voie la oricine,sa exploateze.
    In SUA exista o rezistenta reala fata de aceasta metoda si in unele state din SUA s-a interzis aceasta metoda.
    • -1 (3 voturi)    
      Cand o sonda e data in productie (Sâmbătă, 1 februarie 2014, 21:32)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      Ramane o teava afara din pamant, conectata la un sistem de pipeline. Explica-mi cum se distruge natura???
      Pana una alta, mergi si vezi cum se distruge natura prin foraj conventional in Romania unde batalul de noroi este sapat direct in pamant, si nu exista nici o prelata in jurul rig-ului, se otraveste direct
  • +2 (6 voturi)    
    alo.....protestatari.... (Sâmbătă, 1 februarie 2014, 18:51)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    va sugerez,ca in asemea momente, sa solicitati guvernului, sa analizeze si sa utilizeze alte forme de combustie ,in loc de gaz, precum "peletii din biomasa", obtinuti din deseuri vegetale si animaliere.

    p.s.exista o firma romaneasca care confectioneaza , cemtralele termice "eco hornet", cu rentabilitate a arderii de 98% si cu unpret de cost de 3 ori mai mic decat al gazului.
    -la un asemenea protest ma raliez si eu , cu cond. sa nu deveniti anarhici.
  • +3 (3 voturi)    
    tot noi (Sâmbătă, 1 februarie 2014, 20:03)

    methalman [utilizator]

    Dar de ce ne certam intre noi despre ce e bn si ce nu. Mie imi da cu virgila faptul ca nu exista debateri serioase pe aceasta problema.

    Eu nu vreau gaze de sist pentru ca asta e parerea mea si nu condamn pe nimeni care nu e de acord cu mine.

    Daca cei care sunt la putere zic ca sunt ok, de ce nu isi asuma raspunderea cu subsemnatul pe hartie? Si in cazul in care se dovedeste ca nu au avut dreptate sa intre la racoare cativa ani?

    Problema nu e la noi astia de ne indignam, problema e mainile celor cu factor de decizie, dar atat timp cat noi ne certam intre noi, ei isi fac de cap (a se vedea ziua de azi care pentru mine a fost o zi trista o data cu schimbarea codului penal, dar asta e alta poveste...sau poate ca nu)
  • +1 (3 voturi)    
    In sfarsit! (Sâmbătă, 1 februarie 2014, 20:51)

    catuza [utilizator]

    Bravo Vasluieni ! Au venit bunicii vostri de la Pungesti si Bacesti sa protesteze la voi in oras ,iar voi pauza!
    Acum inteleg de ce la Barlad la fiecare din cele 8 mitinguri organizate au fost minim 2- 3 mii de persoane,nivelul de educatie face diferenta!
  • 0 (0 voturi)    
    mitingul propriu-zis (Duminică, 2 februarie 2014, 11:32)

    GeorgeSilvestrovici [anonim]

    https://www.youtube.com/watch?v=yzPIoOk3A-8