VIDEO Purtatorul de cuvant al Politiei Capitalei, suspendat din functie pe perioada desfasurarii unei anchete interne privind scandalul audierii elevilor de la Bolintineanu

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 iulie 2013, 16:14 Actualitate | Esenţial


Purtatorul de cuvant al Politiei Capitalei, inspector principal Alexandru Nicuale, este vizat de o ancheta in cadrul IGPR, pe perioada careia nu isi va mai exercita atributiile, fiind desemnata o alta persoana sa asigure interfata cu mass-media, au declarat surse din Politie pentru Mediafax.

Pana la finalizarea anchetei interne care il vizeaza pe Niculae, dispusa de ministrul de Interne Radu Stroe in urma scandalului privind audierea elevilor de la Liceul "Dimitrie Bolintineanu", a fost desemnata sa asigure interfata cu mass media agentul Emilia Mihai, au precizat sursele citate.



Politistii au mers, vineri, la Liceul "Dimitrie Bolintineanu", cu autocare, pentru ca 100 de elevi sa fie dusi la audieri, dupa sustinerea ultimei probe a bacalaureatului. In fata intrarii in curtea Liceului "Bolintineanu" erau zeci de parinti care isi asteptau copiii. Unii dintre parinti, nemultumiti ca politistii au venit la liceu pentru a-i lua pe elevi cu atocarul si a-i duce la audieri, i-au huiduit si au reclamat ca acestia fac un abuz. Totodata, la intrarea autocarului in curtea liceului au existat si altercatii intre parinti si politisti.

Purtatorul de cuvant al Politiei Capitalei, Alexandru Niculae, declara ca politistii au mers la liceu pentru a pune in executare peste o suta de mandate de aducere emise pe numele unor elevi care au sustinut examenul de bacalaureat la aceasta scoala. Acesta a spus ca politistii vor pune in executare aproximativ o suta de mandate de aducere emise de instanta, precizand ca elevii vor fi dusi cu autocare la audieri, insa nu au calitatea de invinuiti si nu sunt retinuti, iar parintii isi pot insotii copiii.

Procurorul sef de la Parchetul de pe langa Tribunalul Bucuresti Bogdan Staicu a declarat, ulterior, ca, procurorii si politistii au mers la liceu pentru a stabili modalitatea in care vom fi audiati cei 250 de elevi.

El a mai spus ca pentru audiere au fost emise citatii si nu s-a pus problema punerii in aplicare a unor mandate de aducere. Procurorul a precizat ca procedural acest lucru nu este posibil, mandatul de aducere fiind emis doar in cazul in care o persoana citata nu se prezinta.

Bogdan Staicu a precizat apoi, vineri seara, ca au fost emise mandate de aducere pentru aproximativ 100 de elevi care au sustinut bacalaureatul la Liceul "Dimitrie Bolintineanu", ce ar fi fost puse in executare daca acestia nu se prezentau la audieri in urma citarii.

Ministrul de Interne, Radu Stroe, declara, tot vineri, ca au existat mandate de aducere pentru elevii de la Liceul "Dimitrie Bolintineanu", dar nu au fost puse in aplicare, el apreciind totodata ca "Politia a lucrat foarte corect".


 Stroe a mai declarat, vineri seara, ca a dispus o ancheta la Inspectoratul General al Politiei Romane (IGPR) in privinta unui parinte bruscat de politisti la Liceul "Dimitrie Bolintineanu" si a purtatorului de cuvant al Politiei Capitalei, Alexandru Niculae.

"Eu am dispus deja la IGPR sa se faca o ancheta pe cele doua situatii. (...) A fost o busculada, una singura a fost cu un parinte si nu e in regula ca s-a intamplat pentru ca omul ala nu era venit chiar de pe camp, era dupa copilul lui. Vom vedea cine e vinovat, cine a actionat prea dur, cine n-a actionat in momentul oportun. Cu purtatorul de cuvant, la fel. El e tanar, a avut o balba cu privire la tribunal. E limpede ca a fost o greseala. Eu spun ca toti putem gresi la un moment dat mai mult sau mai putin. Chestiunea este ca noi, pe terenul nostru, al MAI si al Politiei vom incerca sa lamurim foarte scurt lucrurile", a spus Radu Stroe, la Realitatea TV.

Parchetul Tribunalului Bucuresti anunta luni ca a fost inceputa urmarirea penala "in rem" pentru fapte de coruptie privind proba scrisa la limba romana de la bacalaureat la Liceul "Dimitrie Bolintineanu" din Capitala, fiind facute perchezitii la unitatea de invatamant cu sprijinul SRI, Directiei Generale Anticoruptie si Politiei Capitalei. In timpul perchezitiilor, s-au gasit sume de bani in salile de examen, inclusiv asupra unor profesori.

Elevii au fost perchezitionati de anchetatori la iesirea din sala, la multi dintre acestia fiind gasite fituici, au declarat marti, pentru MEDIAFAX, surse judiciare.

Cinci profesori din comisia de examen si 32 de profesori supraveghetori la Liceul "Dimitrie Bolintineanu" au fost audiati luni la Politia Capitalei, in cazul suspiciunilor de frauda la proba de limba romana a examenului de bacalureat.

Directoarea Liceului "Dimitrie Bolintineanu" din Capitala, Costica Varzaru, demisa luni din functie, a fost arestata preventiv pentru 29 de zile, marti, de Tribunalul Bucuresti, fiind acuzata de trafic de influenta in scopul fraudarii examenului de bacalaureat.

Sapte candidati la bacalureat de la Liceul "Bolintineanu" au fost eliminati din examen, dupa ce asupra lor au fost gasite dovezi care indica tentativa de frauda, "copiute, carti cu rezolvari, telefoane mobile", la proba de limba si literatura romana, a anuntat marti Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4680 vizualizari

  • +20 (26 voturi)    
    offf.... (Sâmbătă, 6 iulie 2013, 16:47)

    Codruta N [utilizator]

    De-ar face asta prin "sondaj", in fiecare an, aleator, in cate un liceu din fiecare oras...!!
    • +7 (7 voturi)    
      S-a procedat corect cu mandatele de aducere (Duminică, 7 iulie 2013, 6:25)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Nu este adevarat ca o persoana care are calitatea de martor trebuie obligatoriu citata mai intii si daca nu se prezinta se poate da mandat de aducere. Asta este teoria mincinosului si incompetentului de Ponta.

      Mandatul de aducere se poate elibera si fara citatie prealabila daca exista suspiciunea ca martorul are de fapt calitatea de invinuit lucru evident in cazul celor 100 elevi de la Bolintineanu deoarece directoarea arestata a liceului a dat politiei lista cu toti elevii care au dat mita iar procuratura mai are si alte date incriminatorii la adresa celor 100 absolventi.
      • -2 (2 voturi)    
        Hai na, să-ți cadă un nasture de la pantalon ? (Duminică, 7 iulie 2013, 21:05)

        Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Ia uite ce complot complotist- 100 de elevi care dau șpagă și Costica îi listează pe toți- așa e ea săracă cu duhul, PD-Listă...și să începem frate de la grădiniță cu Ni-no și cu mascații că poate țâncii ăștia sunt și mai și...
    • +6 (6 voturi)    
      Pai, prim plagiatorul, (Duminică, 7 iulie 2013, 10:55)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      a desfintat doua comisii care au dat verdictul ca a plagiat si ii rupe pe toti care au curajul sa-l contrazica. Acum v-a pedepsii pe toti care au curajul sa scoata la lumina ce s-a intamplat la scoala. Sunt sigur ca ii va pedepsi si pe copiii aia care au curaj sa depuna marturie corecta. Pt implicarea lui directa in justitie in orice tara civilizata trebuia sa demisioneze. Dragi romani, stati in case si tolerati hotia pt ca in curand o sa apartineti cu totii camatarilor. Dar totusi imi pare rau de copiii vostri dar nu de voi....
  • +38 (42 voturi)    
    Suspendat de Ponta pt. ca a spus adevarul (Sâmbătă, 6 iulie 2013, 16:55)

    dumitrica [utilizator]

    Purtatorul de cuvant al Politiei Capitalei, inspector principal Alexandru Nicuale a fost suspendat la ordinul lui Victor Ponta deoarece acesta spusese ca exista mandate de aducere pentru 100 elevi de la Bolintineanu iar ceva mai tirziu Ponta a aparut cu declaratii in necunostinta de cauza sustinind ca nu exista asemenea mandate, ceea ce era neadevarat.

    Pentru a-si salva imaginea sa de premier autopretins competent, Ponta suspenda din functie un om care si-a facut datoria si a informat corect cetatenii.

    Nu este la prima mizerie de acest fel Ponta care recent l-a rechemat pe ambasadorul Romaniei in Muntenegru pe motiv ca nu l-a instiintat desi acesta se prezentase la locul accidentului in mai putin de o ora si informase imediat, inainte de ora 19, MAE si pe presedintele Romaniei, in acord cu atributiile sale.

    De asemenea, Ponta in mod mincinos a dat vina pe un functionar pentru o lege pe care el primul ministru a semnat-o fara sa o citeasca. Ulterior s-a dovedit ca functionarul in cauza nici nu exista si vina apartine in totalitate premierului.
    • +18 (18 voturi)    
      acarul paun................. (Sâmbătă, 6 iulie 2013, 21:00)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      "evident", purtatorul de cuvant al politiei, este vinovat de toata bulibaseala cu care au actionat cele 2 institutii ale statului, politia si parchetul.
    • +4 (4 voturi)    
      mesagerul sa fie ucis! (Duminică, 7 iulie 2013, 10:53)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      politica USL: Ponta vorbeste (evident aiurea), faptele sunt altele, drept care cel ce-l contrazice pe atoate stiutorul este mazilit:
      . oltchim, mechel, bac, Zaharescu, etc
  • +29 (35 voturi)    
    deviza usl (Sâmbătă, 6 iulie 2013, 18:01)

    lucadd [utilizator]

    Distugem institutiile statului si le inlocuim cu ale noastre moravuri.
    Curaj purtatorului de cuvant al politiei, procurorilor si tuturor care sunt supusi presiunilor, sa nu cedati in fata "borfasilor" usl
  • -19 (23 voturi)    
    Ala nu e purtator de cuvant (Sâmbătă, 6 iulie 2013, 18:05)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    ci un ageamiu.

    Singurul care poate fi adus la audieri direct cu mandat de aducere, fără a fi citat, este invinuitul/inculpatul.

    Elevii sunt doar martori, deocamdata.

    Martorii trebuie sa fie citati, iar daca nu se prezinta va fi emis un mandat de aducere. Nu este obligatoriu ca mandatul de aducere sa fie emis de instanta de judecata, ci poate fi emis si de organul de urmarire penala (procuror, organe de cercetare penala).

    Deci... nota 2 la procedura penala pentru politistul-purtator de cuvant.
    • +16 (18 voturi)    
      Da mai ai dreptate (Sâmbătă, 6 iulie 2013, 19:17)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Jimmy Hoffa

      Mita asa, din neant, s-a materializat in buzunarele profesorilor.

      Iar profesorii din marinimie cand au vazut banii, au zis asa, hai sa-i lasam pe astia sa copieze. Dar bineinteles, nici unu si nici altul nu au nici o legatura. Totul s-a intamplat arbitrar.

      Asa, ca iti dau dreptate. Cand vorbim de niste evenimente arbitrare, fara nici o legatura unul cu altul......cum sa fie elevii majori posibili inculpati?

      Ei sunt niste elevi silitori, care au invatat mititeii, si BUBULII .......
      • -4 (8 voturi)    
        Ai inteles macar (Duminică, 7 iulie 2013, 0:53)

        Jimmy Hoffa [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        ce am scris? Nu am vorbit despre cine a dat sau cine a luat mita, ci despre actele procedurale incheiate la un anumit moment prin raportare la calitatea unor persoane. Procurorul explica foarte clar cum sta treaba cu MARTORII (citare mai intai si de-abia apoi mandat de aducere). Elevii au calitatea de martor. Daca se constata ca exista probe si indicii temeinice ca au savarsit vreo infractiune se va da o rezolutie de incepere a U.P. si vor putea fi adusi cu mandat fara a fi citati mai intai. Simplu. Asta spune legea. Nu stiu de ce palavragesti
        • +3 (3 voturi)    
          Aceea care are (Duminică, 7 iulie 2013, 12:30)

          PERIFERIGERI [utilizator] i-a raspuns lui Jimmy Hoffa

          bani in sutien e martor, nu? Elevii care erau in salile cu catedre echipate cu sute de lei erau tot martori, nu? Banii erau pusi acolo de Sfantul Duh!
  • +30 (30 voturi)    
    Politisti si militieni (Sâmbătă, 6 iulie 2013, 18:37)

    Trojan.H [utilizator]

    Nevasta-mea se mira aseara ca purtatorul de cuvint arata ca un om normal, vorbeste ok si n-are moaca de militian. Eu i-am spus ca tocmai asta e motivul pentru care n-o sa aiba viata lunga in acel post.
    Acum o jumatate de ora mi-a spus ca s-a saturat sa tot am dreptate :))
    • +15 (15 voturi)    
      true (Sâmbătă, 6 iulie 2013, 23:12)

      rpd [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Aceeasi senzatie am avut-o si eu. Persoana normala, vorbea ok, s-a descurcat poate chiar prea bine in fata camerelor si mi-a parut un pic atipic pentru un politist. Parea chiar competent. Balba facuta cu tribunalul e scuzabila. Se mai poate gresi uneori chiar si la case mai mari. Mi-ar parea chiar rau de el sa nu-l repuna in funtie.
  • -10 (18 voturi)    
    Acarul Paun e de vina (Sâmbătă, 6 iulie 2013, 18:38)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Deci un biet politist va plati pentru incompetenta si nemerniciile procurorilor bas ist. El doar repeta ce i-au spus procurorii ca doar nu credeti ca s-a apucat sa inventeze de la el cu atatea televiziuni in jur.
    • +11 (11 voturi)    
      Fiind vorba de coabitare (Sâmbătă, 6 iulie 2013, 22:49)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      poti scrie, daca vrei sa fii corect, nemerniciile procurorilor basisto pontisti.
    • +1 (1 vot)    
      Poate pentru asta a si fost suspendat (Duminică, 7 iulie 2013, 14:29)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      Pentru ca si-a permis sa exprime punctul de vedere al procurorilor
  • -14 (22 voturi)    
    E tara plina de juristi! (Sâmbătă, 6 iulie 2013, 19:30)

    ccteddy [utilizator]

    Cum se face ca procuratura a obtinut participarea politistilor la aceasta actiune? Simplu: le-a aratat mandatele de aducere. Purtatorul de cuvant al politiei nu a clipit nici o clipa cand a comunicat adevarul. Elevii au fost inculpati pe baza unei acuzatii extrem de grave: au liceul terminat la zi. Asta da amenintare pentru discipolii lui Morar si Covesi. Inca o generatie mai cultivata ca ei nu se maj poate admite. Tatuca Basescu le-a dat rdin clar: Doar tinichigii si chelneri!
    • +20 (22 voturi)    
      mai (Sâmbătă, 6 iulie 2013, 20:17)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ccteddy

      bine tinichigiu si chelner, ma, decit absolvent semidoct de fabrica de diplome ca tine ma, abramburiciule, platit de varan sa injure.
    • +1 (1 vot)    
      Tu cum ai luat bac-ul (Sâmbătă, 6 iulie 2013, 20:32)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui ccteddy

      ca esti praf la limba romana, partea de topica a frazei/gramatica?
  • +2 (8 voturi)    
    unde-o fi Cristi Ciocan? (Sâmbătă, 6 iulie 2013, 20:02)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Eu l-as suspenda pina cind ar putea demonstra ca IQ-ul i-a crescut la 99,99. Si fara sa te pricepi la procedura penala, nu pare un baiat destept. Admit ca nimeni nu s-ar fi legat de inteligenta sa daca nu ar fi cazut pe bec fata de pozitia premierului.
    • +3 (5 voturi)    
      Suspenda si USL pe cine poate (Duminică, 7 iulie 2013, 0:20)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      Istoria se repeta:
      - presedintele PSD a declarat de multe ori ca toate problemele puterii se rezuma la imagine. Prin urmare, e normal ca cel care raspunde sa fie purtatorul de cuvant.
      - se adevereste inca o data ca, de cate ori dl. premier isi incepe fraza cu "inteleg ca", ceva e in neregula.
      - intrucat problema nu mai e de coruptie, ci de abuz in serviciu, guvernul se transforma si el din factor raspunzator in salvator al natiunii
      - dl. prim ministru are in mod clar o problema cu mandatele. Cand e cazul unui mandat (de exemplu, pentru vizitele internationale), nu il cere. Cand e vorba de citatie, vrea mandat. N-am retinut exact ce profesie are dumnealui, postas? Ca parca si despre Posta si pensii vorbea, la un moment dat.
  • +22 (22 voturi)    
    o manipulare (Sâmbătă, 6 iulie 2013, 20:09)

    pragmatism [utilizator]

    L-au gasit pe acarul Paun!!!! Haos in institutiile statului ... un guvern neputincios si incompetent!!! L-au gasit pe tanarul asta care n-a facut decat sa spuna ... exact ce-l instruisera sefii lui. Rusinos!!!!
    • -3 (5 voturi)    
      Hai sa nu luam apararea (Duminică, 7 iulie 2013, 0:55)

      Jimmy Hoffa [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      incompetentilor. In articol apar 2 declaratii - cea a politistului si cea a procurorului. Din compararea lor se vede ca politistul e paralel cu procedura penala.
      • +4 (4 voturi)    
        Hai sa nu mai vorbim (Duminică, 7 iulie 2013, 1:58)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui Jimmy Hoffa

        Dupa parerea ta, ce atributii si obligatii are un "purtator de cuvant" ?

        Eu cred ca e un sol. Transmite un mesaj, nu il elaboreaza.

        Un purtator de cuvant nu are cum gresi. E exclus. E doar o portavoce. Daca cineva a gresit, nu a fost baiatul ala.

        Daca tu furi si eu te vad si te reclam, nu pe mine ma condamni pentru furt ci pe tine.
        • -1 (1 vot)    
          Purtatorul de cuvant (Duminică, 7 iulie 2013, 16:53)

          Jimmy Hoffa [utilizator] i-a raspuns lui HP

          nu este papagal, ci unul care are habar despre domeniul in care activeaza, la care se adauga niste cunostinte despre comunicare. Are o responsabilitate uriasa. In mod normal, nu oricine poate fi purtator de cuvant. Daca e doar o portavoce, de ce nu inregistreaza "sursa" un mesaj audio si il distribuie presei? Sau de ce nu apare direct "sursa" si sa transmita mesajul? Politistul a facut niste greseli elementare. Compara-i declaratia cu cea a procurorului, precum si cu normele din Codul de Procedura Penala si vei intelege.
          • +2 (2 voturi)    
            Purtatorul de cuvant, da (Luni, 8 iulie 2013, 18:18)

            HP [utilizator] i-a raspuns lui Jimmy Hoffa

            Tot nu intelegi ce inseamna un purtator de cuvant. El "poarta" cuvantul, adica transmite un mesaj, nu il elaboreaza.

            Daca ar spune ce crede el, l-ar da afara in secunda doi. Purtatorul de cuvant nu e acolo sa-si dea cu parerea, ci sa transmita ceea ce i-a fost incredintat.

            Da, e doar o portavoce. Nu se inregistreaza un mesaj audio pentru ca exista o chestie care se numeste derogare de responsabilitati si alta chestie care se numeste arhitectura de posturi.

            Iar daca sursa ar da singura mesajul, ce rost ar mai avea purtatorul de cuvant ? "Sursa" nu e platita ca sa transmita mesaje catre televiziuni.
  • -1 (3 voturi)    
    Un mare mister misterios... (Duminică, 7 iulie 2013, 0:10)

    Krokodilul Chichiricios [utilizator]

    100...250 de elevi. 7 procurori- chipurile. Oare de ce nu s-au dus procurorii la liceu ? Mi se pare mai normal decât să aduci un elev la parchet- ca pe un inculpat.
    • +4 (4 voturi)    
      Dar raspunsul e foarte simplu (Duminică, 7 iulie 2013, 14:39)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

      De anul trecut, de cand s-au deplasat procurorii pentru o ancheta importanta, dl. prim ministru (fost procuror) repeta intr-una ca nu mai vrea procurori care sa sicaneze oamenii si procese verbale incheiate pe capota masinii.
      Acum, au fost lasati sa se ocupe de ceremonie politistii, aflati sub umbrela unui ministru USL. Din pacate, dl. premier nu a realizat diferenta, si a continuat vesel sa-si exprime opiniile personale, fara sa se informeze, pana a generat un nou conflict.
      Dar - lac sa fie ca broaste destule - un tap ispasitor se gaseste intotdeauna. Iar de cand cu institutia suspendarii, nici nu e prea mare sacrificiul asumat in favoarea barosanului. Obicei, dealtfel, mult practicat in comunism.
      • -1 (1 vot)    
        Păi procurorii erau intrinseci... (Duminică, 7 iulie 2013, 17:12)

        Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

        Și anul trecut- câtă vreme badea Ion nu era inculpat- poate că ar fi trebuit abordat cu ceva mai finuț decât pulanul. Cu un pic de decență intelectuală, aici ar fi trebuit să existe un circuit procuror-mediator (psiholog/sociolog)-elevi. Mediatorul stabilea dacă cineva are ceva de zis- desigur, daca procurorii nu-i considerau pe toti posibili vinovati si nu vroiau sa le aplice ”metode specifice”. Ăia care aveau ceva de zis- erau mai departe intervievați de procurori. Avantaje: nu mai ieșea scandal, din 100 de elevi rămâneau 10 maxim care dădeau declarații, nu mai era nevoie de 7 procurori...
  • +2 (2 voturi)    
    De asta nu se ia bac-ul (Duminică, 7 iulie 2013, 9:01)

    Armadilo [utilizator]

    Ca nu stim nici sa citim. Oameni cu scaun la cap, daca insusi ministrul de interne a recunoscut ca au existat mandate de aducere, ce prostii tot vorbiti????

    Intrebarea nu este daca au fost sau nu, intrebarea ii cine le-a emis???

    Purtatorul de cuvant nu a facut decat sa informeze, el a stiut bine ca exista asa ceva. El nu a facut altceva decat sa de-a pe fata greseala cuiva de la parchetul general sau de unde s-or fi eliberat acele mandate.

    Eu nu spun ca procurorul nu are dreptate, asa o fi procedura, insa de unde stia politistul de mandate?

    Cine si de ce a eliberat asa ceva?
  • -3 (3 voturi)    
    Ne legam de forma nu de fond ... (Duminică, 7 iulie 2013, 11:11)

    Gigi Kent [utilizator]

    Bine ca nu a fost suspendata o femeie de serviciu de la Politie.

    Ca purtatorul de cuvant o fi un ageamiu e una, problema e de ce s-au emis mandate de aducere inainte de a fi citati martorii. Iar asta e problema procurorului de caz care ar trebui suspendat ... dar nu-i asa, justita este independenta, martorii trebuie batuti preventiv si apoi intrebati daca au constinte despre caz samd.

    Dar nu se va intampla nimic, la fel cum a fost cu bibliile pe capota la referendum o sa iasa Kovesi si o sa zica ca totul e ok si ca Antena 3 face presiuni la adresa justitiei sau ceva.
  • +4 (6 voturi)    
    ...rusine...rusine...rusine... (Duminică, 7 iulie 2013, 12:03)

    ALTAN [utilizator]

    ...rusine Primului Ministru ,pt ca a intervenit si a intrerupt o ancheta penala in desfasurare...rusine Ministrului de Interne care nu stie sa-si sustina subordonatii...rusine Procurorului General ,care a permis Primului Ministru sa se amestece in activitatea procurorilor...domnilor ministrii voi ce si pe cine aparati??? ati ajuns a aparati infractorii si infractiunile ??? RUSINE VOUA!!!