Eugen Nicolaescu: "Daca furnizorii si producatorii de medicamente ne lasa sa ne facem treaba, speram ca in cateva saptamani sa rezolvam." Criza citostaticelor continua

de MVA     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 14:21 Actualitate | Esenţial

Eugen Nicolaescu
Foto: AGERPRES
​"Imi cereti sa rezolv o problema de 2 ani, intr-o saptamana sau intr-o luna", a replicat ministrul Sanatatii, Eugen Nicolaescu, intr-o emisiune Realitatea TV in care reprezentanti ai pacientilor i-au reprosat ca inca nu a fost rezolvata criza citostaticelor.

Eugen Nicolaescu este al patrulea ministru al Sanatatii care promite solutionarea acestei crize dupa ce, in ianuarie 2013, premierul Victor Ponta a afirmat ca va demisiona daca criza medicamentelor pentru bolnavii de cancer nu va fi rezolvata. In ultimele doua luni Ministerul Sanatatii a adoptat cateva masuri care, conform declaratiilor oficiale, nu si-au dovedit eficienta.


"Dumneavoastra dezinformati. Lasati-ma pe mine sa spun adevarul. De aproximativ 2 luni, de cand am reusit sa convingem sa dam niste bani in plus, au inceput sa se amelioreze lucrurile. Sunt mici sincope in anumite spitale, dar acelea nu se datoreaza Ministerului Sanatatii, ci unor oameni", a acuzat-o ministrul Sanatatii, Eugen Nicolaescu, pe Saviana Russu, moderatoarea emisiunii Realitatea TV.

Promisiunile autoritatilor si evolutia crizei citostaticelor in ultimul an:
Ministrul Sanatatii a continuat acuzele la adresa presei: "Niciunul dintre reporteri nu s-a dus la un director de spital sau coordonator de program sa-i intrebe: "De ce nu aveti domnule medicamentele?" Noi am inceput sa aflam unde se intampla asta. Pe unii am inceput sa-i dam afara. Cei care nu-si fac treaba sa ne lase in pace si sa se duca acasa. Sunt complet nemultumit de modul in care presa prezinta aceste stiri".

"Nu am identificat probleme cu managerii in foarte multe spitale. Am demis un sef coordonator de program de oncologie unde lucrurile sunt foarte grave", a mai spus Eugen Nicolaescu.

Ministerul Sanatatii l-a eliberat din functia neplatita de coordonator de transplant pe oncologul Benedek Istvan, care a acuzat in februarie 2013 lipsa medicamentelor citostatice. Benedek Istvan si-a pastrat functia de sef al clinicii de hematologie a Spitalului Judetean din Targu-Mures.

Mai multi manageri de spitale au acuzat faptul ca, pana pe 1 aprilie 2013, spitalele nu au avut un buget pe baza caruia sa primeasca fonduri de la CNAS si Ministerul Sanatatii pentru a putea achizitiona medicamente pentru bolnavii de cancer.

In urma articolelor publicate in presa, guvernul Romaniei a decis in februarie 2013 sa aloce 800.000 euro pentru rezolvarea crizei citostaticelor. La doua luni de la aceasta alocare, secretarul de stat Adrian Pana din Ministerul Sanatatii a admis ca procedura tehnica propusa de Minister pentru folosirea acestor bani "nu si-a dovedit eficienta pe care ne-o doream".

Ministrul Eugen Nicolaescu a mai declarat la Realitatea TV ca "nu se poate face totul cu barda, pentru ca multi [manageri/coordonatori, n.red] nu stiu sa se uite pe site-uri. Pentru doua medicamente care sunt scoase din uz avem o situatie de lipsa generalizata. Acum, in sfarsit, am gasit in depozite din Austria si saptamana viitoare le aducem. De cateva luni de zile sunt furnizori care au scos medicamentele de pe piata si au venit apoi sa ceara preturi de 70 de ori mai mare."

Pe site-ul Ministerului Sanatatii a fost publicata, la inceputul lunii aprilie, lista citostaticelor lipsa, impreuna cu stocurile existente in acel moment in tara. Dintr-unul din aceste medicamente vitale, Vinblastina, pentru care nu exista alternativa terapeutica, se gaseau doar 5 fiole in Romania. Necesarul anual este de 20.000 de fiole.

"Am refacut colectivele de lucru, am revizuit sistemele de management si daca furnizorii si producatorii ne lasa sa ne facem treaba speram ca in cateva saptamani sa se rezolve lucrurile", a declarat ministrul Sanatatii.

"Vom negocia cu producatorii si furnizorii, dar nu putem accepta mariri de pret de 70 de ori. Pentru anumite medicamente, in urma discutiilor de doua luni cu Comisia de Oncologie, am reusit sa facem niste scheme alternative. Sa speram ca medicii vor tine cont si ca pacientii nu vor avea de suferit".

"Bolnavii care au nevoie acum de aceste medicamente sa incerce sa gaseasca impreuna cu medicul un tratament alternativ. Relatia medic-pacient este esentiala in acest caz. Pentru unele medicamente deficitare este clar ca trebuie sa intervim la nivel guvernamental, dar daca sunt furnizori unici ne pot pune pumnul in gura."

Doar trei dintre cele 26 de medicamente citostatice care nu se gasesc in prezent in fiecare spital din tara, au alternativa terapeutica.


Citeste mai multe despre   







  


2844 vizualizari
  • +15 (17 voturi)    
    Cel mai AROGANT ministru (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 14:38)

    roman diaspora [utilizator]

    Acest individ ar trebui DEMIS! Sofort! Sunt necesare demonstratii in care sa se ceara DEMISIA! Va dati seama cat de obraznic va ajunge peste catva timp? Ponta, asta e cel mai competent guvern? Rusine!!!!!
      #showComment
  • +16 (18 voturi)    
    Ne lași?!! (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 14:41)

    corvus coraX [utilizator]

    Eși cel mai mare gargaragiu și mincinos. dacă ceilalți fură dar nu omoară, tu, cu fiecare zi ai vieți pe conștiință. Alături de alt oportunist, Arafat...aș scrie mai multe ce am în buricele degetelor dar nu va trece postarea
  • +12 (12 voturi)    
    pai... (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 14:52)

    MPop [utilizator]

    daca nu esti capabil lasa pe altul!
    ...Ponta...nu uita ce ai promis...ca te stim om de cuvant...nu de altceva.
      #showComment
  •    
  • +12 (12 voturi)    
    Mincinos, tupeist si arogant (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 15:31)

    Razvan_M [utilizator]

    In rest un ambalaj gol de continut ca mai toti trapadusii lui Voiculescu.
  • +7 (9 voturi)    
    nu fi demagog (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 15:40)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    nu soarele se invarte in jurul pamantului

    ci invers

    pune mana si fa treaba ca a-ti primit un vot
  • +9 (9 voturi)    
    dar cu bolnavii de diabet ce ati avut? (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 16:59)

    bamse [anonim]

    OK, am inteles <povestea> cu medicamentele oncologice. Dar cu insulina pentru diabetici ce aveti? Am fost azi la farmacie ca sa iau reteta bunicii si mi s-a spus ca nu mai au voie sa elibereze insulina. Ca asa le-au spus cei de la CAS, ca nu au pret de referinta pentru decontare si ca, eventual, o sa se rezolve. Daca vreau neaparat, pot sa iau cu banii jos.
    Cand o sa se rezolve domnule ministru? Bolnavii de diabet insulino-dependenti NU POT TRAI FARA INJECTIILE ZILNICE !!!
    Trebuie sa inceapa sa moara oameni ca sa va miscati mai repede sau aste e politica de stat in sanatate acum ( nu avem bani pentru medicamente si cea mai buna metoda sa facem economii e sa eliminam sursa cheltuielilor ADICA PE BOLNAVII PE RETETELE CARORA SE DUC BANII ) ????
      #showComment
  •    
  • +4 (4 voturi)    
    Mă tot uit pe geam și sper, (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 17:01)

    minus [utilizator]

    Vreau să cadă bani din cer!
    etc, etc....
  • +6 (6 voturi)    
    Cine POATE sa-l demita p-asta ?! (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 17:35)

    costica [anonim]

    Repede !
    Asta ne sfideaza efectiv, sfideaza si jigneste presa, jigneste managerii din spitale, jigneste pe toata lumea, cand de fapt oamenii lui recunosc clar ca NU au reusit sa rezolve criza citostaticelor, iar reportajele zilnice din spitale cu oameni amarati ce-si cumpara singuri citostatice continua !!!
    Demiteti-l naiba cat mai repede!
    Oricum guvernarea USL e jalnica, Nicolaescu asta incompetentul va face si mai mult rau!
    Ce-a platit PDL pentru incompetenta guvernului Boc, dar ce vor plati USListii pentru toata bulibaseala si incompetenta lui Nicolaescu asta si a celorlati ministri, ca NU-i unul mai breaz, dimpotriva, TOTI o apa si-un pamant !!!
    Demiteti-l repede, nici peste 1 an nu va fi altfel in sistemul medical romanesc cu incompetentul asta de Nicolaescu !
    Cine-l poate demite pe asta ?!
    Si mai ales, cand ?!
    Cat mai repede !!!!!!
      #showComment
  • +6 (6 voturi)    
    Nu de scuze au nevoie acei oameni (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 17:55)

    bigbrother [utilizator]

    Ci de solutii EXTREM de urgente. Cine nu a avut un bolnav in familie, nu poate sa inteleaga drama prin care trec acele familii si despre cati bani este vorba in toata povestea asta. Familia mea a trecut acum 7 ani prin asa ceva..si intr-un fel ne bucuram ca s-a terminat. Cu siguranta ministrul nu are aceasta problema deci nu-l afecteaza mai mult decat orice alta solicitare.

    Ce nu reusesc sa intelega iditotii astia de guvernanti este ca vorbim de viata umana. Si ca boala poate lovi pe oricine, fie el muncitor sau ministru sau cazul cel mai rau posibil,copil.

    Toata treaba asta este o mare porcarie. Daca ar fi fost vorba de ceva ce ii afecta in mod direct, sa fi vazut atunci implicare. Eu l-as lua de guler pe ministru si l-as duce in spitale sa vada cu ochii lui drama prin care trec acei oamenii, poate asa constientizeaza ca se joaca cu viata unor oameni in timp ce milioane de euro dispar lunar in buzunarele diversilor acoliti.

    Sau, ca solutie extrema, as merge in audienta la ministru insotit de o parte din bolnavi. Exagerand poate, acelor oameni le trebuie un John Q.

    Rusine tuturor guvernantilor si tuturor celor care ii sustin. Mai ales dupa nebunia cu analizele false, incep sa cred ca nu mai exista nicio speranta pentru oamenii astia.

    Mai mai gandesc si ca poate ii putem ajuta noi ceilalti oameni, din putinul nostru. Daca o entitate juridica de incredere ar solicita si strange donatii din partea oamenilor, poate s-ar strange niste bani. Evident, este o solutie temporara, dar orice este mai bun decat nimic.
  •    
  • +6 (6 voturi)    
    Ghicitoare (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 18:39)

    Sani [utilizator]

    Care popor din Europa are cei mai multi prosti sau naivi?
    Si in ce procent?

    raspuns ajutator: % = 70%
    Pentru raspunsul complet adresati-va lu' Ponta & friends.
      #showComment
  • +6 (6 voturi)    
    Dl. Nicolaescu ii invata jurnalism... (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 18:57)

    Mihail AD [utilizator]

    ...pe ziaristi.

    Uitand ca alianta d-niei sale a condus ministerul in ultimul din cei doi ani, e contrariat ca directorii de spitale nu sunt hartuiti de paparazzi in cautare de medicamente. In realitate, este normal ca acestia sa mearga cu intrebarea la factorii responsabili cu coordonarea. Guvernul se presupune ca asta face. E evident ca dansul prefera sa vorbeasca despre subiecte mai placute simtului politic, dar asta nu inseamna si ca jurnalistii - dintre care multi au rude afectate de starea sistemului de sanatate - trebuie sa urmeze agenda politicienilor oportunisti.
      #showComment
  • +8 (8 voturi)    
    Un pacalici (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 19:19)

    Archaeocyathus [utilizator]

    Care recunoaste ca e incompetent. Dar au 70%...ii doare in paishpe.
  • +8 (8 voturi)    
    Ce mai conteaza (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 19:20)

    Kappa [utilizator]

    pe linga cinci luni de zile de la semnalarea problemei, in care nu i-a calcat nimeni pe bombeuri, inca o luna, sau doua sau patru pentru a o rezolva?
    Ce deosebire esta intre asta si Mengele?
    Si asta omoara constient, prin neinterventie.
    La mai mare, tov.Ministru!
  • +3 (3 voturi)    
    ce va doreste USL-ul (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 20:59)

    mockito [anonim]

    deviza USL-ului pt romani este: "sa muriti bine!"
  • +2 (2 voturi)    
    Si daca (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 21:04)

    micul [utilizator]

    furnizorii si producatorii nu va lasa ce faceti ,ii bateti la fundulet ?
  • +1 (1 vot)    
    Nicolaescu, Vosga si Ponta (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 23:41)

    un dac [utilizator]

    vrobesc extrem de mult fata de cat fac.
    Nicolaescu traieste intr-o lume paralela de mult, dar acum a luat-o razna complet. In lumea lui paralela guvernul este guvernat de legile date de producatorii de medicamente, de farmacii, de directorii de spitale....Bai omule, doar tu poti modifca asta, dimpreuna cu USL-ul, nu tata mare. Cum sa te plangi de cineva care functioneaza dupa regulile impuse de tine? Esti complet dus?
    Faptul ca Dragnea va gasi si data viitoare solutii sa puna morti pe liste nu inseamna ca trebuie sa omori oameni cu incompetenta ta gandindu-te ca oricum veti fi realesi.
  • +3 (3 voturi)    
    Contopistul asta arogant... (Duminică, 7 aprilie 2013, 0:02)

    Justin Puscasu [anonim]

    omoara oameni. Se pare ca "strategia" lui e sa reduca cheltuielile lasand bolnavii dependenti de anumite medicamente sa moara.
    E suficient sa prelungeasca criza citostaticelor cu inca 6 luni ca sa injumatateasca cererea.
    Ceva trebuie facut. Nu exista nici o asociatie a bolnavilor cronici care sa dea Ministerul in judecata, sau sa faca plangere penala impotriva acestui nechemat?
  • 0 (0 voturi)    
    Sanatate (Duminică, 7 aprilie 2013, 1:01)

    Pontosul [anonim]

    Procentul e de 95%
  • 0 (0 voturi)    
    ziceati ca stiti ! (Duminică, 7 aprilie 2013, 5:38)

    fosta zoezoe [utilizator]

    in plus mata nu esti novice in ale ministerului si mai esti si liberal adicatelea stii comportamentul privatilor producatori sau furnizori ! Daca le dati banii la 3 ani ce vrei sa faca ?Victimele sunt ale tale ! Il acuzati pe Boc de aroganta.Nici nu stie ce e aia .Tu si kaka detineti monopolul arogantei cu iohanis si arafat garanti .
  • 0 (0 voturi)    
    unde esti ? (Luni, 8 aprilie 2013, 2:18)

    coor [utilizator]

    aia cu coasa , sa ni-l iei si sa-l duci !