Ministerul Educatiei: Este inacceptabila suspiciunea de plagiat pentru articole stiintifice care au in comun doar exprimari in limba engleza specifice domeniului chimiei

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Joi, 29 noiembrie 2012, 16:04 Actualitate | Esenţial


Scrisoare MECTS
Foto: edu.ro
Ministerul Educatiei raspunde printr-un comunicat de presa acuzatiilor de plagiat aduse ministrului Ecaterina Andronescu si semnalate de cotidianul german Frankfurter Allgemeine Zeitung, care citeaza site-ul Integru.org. "Consideram ca opinia publica a fost dezinformata cu rea credinta, avand in vedere modul in care a fost denaturata realitatea, dar si pentru ca nu a fost solicitat si punctul de vedere al persoanelor incriminate", informeaza Ministerul.

"Consideram ca este inacceptabila asocierea celor doua lucrari, precum si suspiciunea de plagiat pentru articole stiintifice care au in comun doar exprimari in limba engleza specifice domeniului chimiei", se mai arata in comunicatul remis HotNews.ro de catre Ministerul Educatiei.

Victor Ponta a avut si el un scurt comentariu legat de acuzatiile de plagiat la adresa Ecaterinei Andronescu: "Daca mai stam mult in campanie electorala cu PDL o sa constatam ca suntem 20 si ceva de milioane de plagiatori".

Citeste Comunicatul integral al Ministerului Educatiei:

"Precizari referitoare la unele informatii eronate aparute in publicatia Frankfurter Allgemeine Zeitung

In Departamentul de Chimie Analitica din Facultatea de Chimie Aplicata si Stiinta Materialelor, colectiv in care lucreaza, din 1993, si doamna Aurelia Cristina Nechifor, au fost abordate, in cercetarea stiintifica, teme legate de particule feromagnetice si ferofluide, inca din 1991.

Teza de doctorat elaborata de doamna Aurelia Cristina Nechifor si coordonata de catre doamna Ecaterina Andronescu, a avut drept tema 'Sinteza si aplicatiile particulelor feromagnetice si ale ferofluidelor'. Teza a dezvoltat acest domeniu, aducand numeroase contributii originale.

In anii 1991-1994, au fost stabilite relatii de colaborare stiintifica cu laboratorul de profil al Universitatii din Utrecht, condus de profesorul Albert P. Philipse. Ca urmare a acestei colaborari, pe probe sintetizate in laboratorul din Romania de catre doamna Aurelia Cristina Nechifor, au fost realizate determinari prin microscopie electronica de transmisie in universitatea partenera. Imaginile de microscopie, in original, se afla si astazi in posesia doamnei Aurelia Cristina Nechifor. Acest lucru este certificat prin scrisoarea atasata, datand din 1994, semnata de profesorul Albert P. Philipse. In concluzie, imaginea de microscopie invocata apartine doamnei Nechifor.

Lucrarea mentionata de FAZ trateaza obtinerea unui nou tip de ferofluid, pe baza de tributil fosfat (TBP), sulfat feros, sulfat feroamoniacal, hidroxid de sodiu si acid percloric. Autorul Gerard Antonie van Ewijk foloseste, in articolul de unde se afirma ca s-ar fi copiat, o cu totul alta gama de reactivi - clorura feroasa, clorura ferica, amoniac si acid azotic, care nu au nici o legatura cu cei folositi in sinteza de catre doamna Aurelia Cristina Nechifor. Ca urmare, consideram ca este inacceptabila asocierea celor doua lucrari, precum si suspiciunea de plagiat pentru articole stiintifice care au in comun doar exprimari in limba engleza specifice domeniului chimiei.

Este de mentionat, de asemenea, ca Frankfurter Allgemeine Zeitung, preluand informatiile de pe un site, afirma ca nu a fost citat corect articolul 'Static and dynamic characteristics of magnetized journal bearings lubricated with ferrofluid' al autorilor T.A. Osman, G.S. Nada si Z.S. Safar. Afirmam, cu dovezi concrete, ca si autorii romani, ca si autorii de mai sus, i-au citat pe cei care au scris anterior pe subiectele respective, respectiv: Rosensweig RE, Kaiser R., Miskolczy G, Viscosity of magnetic fluids in a magnetic field, J Colloid Interface Sci, 1969, 29(4): 680-6 (citat in articolul de mai sus la pozitia 2, si in lucrarea autorilor romani la pozitia 5), si Moskowitz R, Ezekiel FD, Magnetic fluids - something to consider. Instruments Control Syst, 1975, 48:41-5 (citat in articolul autorilor straini la pozitia 6, si de autorii romani de asemenea la pozitia 6).

In concluzie, consideram ca opinia publica a fost dezinformata cu rea credinta, avand in vedere modul in care a fost denaturata realitatea, dar si pentru ca nu a fost solicitat si punctul de vedere al persoanelor incriminate."

Cotidianul german Frankfurter Allgemeine Zeitung a semnalat joi, citand site-ul Integru.org, un posibil caz de plagiat in Guvernul Ponta: Ecaterina Andronescu, ministru al Educatiei, ar fi fost descoperita cu pasaje copiate in publicatiile sale stiintifice. Cazul dateaza din anul 2003 si este vorba despre un articol de cinci pagini din revista “Analytical Chemistry” intitulat “Synthesis of TBP-Based Ferrofluids“ care descrie un experiment al Aureliei Cristina Nechifor, doctorand sub indrumarea Ecaterinei Andronescu. Analiza textului ar arata ca parti importante din articol ar fi fost preluate din munca altor oameni de stiinta, scrie cotidianul german. Articolul co-semnat de Ecaterina Andronescu a fost inclus in lucrarea de doctorat a Aureliei Cristina Nechifor.

Aceste acuzatii de plagiat au fost dezbatute in mai multe randuri. Prima oara despre acest caz a scris in 2006 Iuliana Gatej in Cotidianul, in articolul "Cati Andronescu a mosit un plagiat". "In sintezele coordonate de Ecaterina Andronescu apar insa paragrafe dintr-o teza de doctorat, sustinuta de un chimist olandez pe nume Gerard Antonie van Ewijk la Universitatea din Utrecht in 2001. 'Am citit cele doua teze si gasesc asemanarea dintre ele ca fiind amuzanta. Este fara nici un dubiu cea mai evidenta copiere a unui text pe care am vazut-o pina acum', spune van Ewijk" - scria in 2006 publicatia citata. La acea data, Ecaterina Andronescu a declarat ca aceste acuze sunt false, scrie Cotidianul.

Cazul a fost readus in dezbatere in iulie 2012, cand Ecaterina Andronescu a fost numita ministru al Educatiei in guvernul Ponta. Stefan Vlaston a scris despre acest subiect pe Contributors.ro, facand trimitere la articolul publicat in 2006 in Cotidianul.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7549 vizualizari

  • +39 (45 voturi)    
    Voturi in minus. (Joi, 29 noiembrie 2012, 16:08)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Mai dai din gura? Voturi in minus pentru USL. Baga tare!
    • +9 (11 voturi)    
      cum am inventat pizza (Joi, 29 noiembrie 2012, 16:46)

      Marius_Buliga [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      am pus cascaval de la magazin in loc de mozzarella, ce-o mai fi si aia, si am pus ketchup de la magazin in loc de suc de rosii proaspat cu tot felul de ierburi de-alea!
    • +3 (5 voturi)    
      cum am inventat eu pizza (Joi, 29 noiembrie 2012, 17:07)

      Marius_Buliga [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      am pus cascaval de la magazin in loc de mozzarella, ce-o mai fi si aia, si am pus ketchup de la magazin in loc de suc proaspat de rosii cu ierburi de alea de pe la ei.
  • +21 (27 voturi)    
    si marmota invelea ciocolata in staniol... (Joi, 29 noiembrie 2012, 16:08)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    pardon abramburica...
  • +46 (52 voturi)    
    ...de ce... (Joi, 29 noiembrie 2012, 16:11)

    ALTAN [utilizator]

    ...raspunde Ministerul Educatiei???...nu ministerul este acuzat de plagiat,ci d-na ministru Ecaterina Andronescu...insa dupa bunul obicei comunist,cind un oficial este acuzat-inainte de '89 se 'ascundea in spatele Partidului,acum se ascunde in spatele unui organism guvernamental(ca sa aiba mai mare greutate!!!)...absolut PENIBIL d-na ministru...
    • +28 (30 voturi)    
      . (Joi, 29 noiembrie 2012, 17:08)

      lll23 [utilizator] i-a raspuns lui ALTAN

      Bine ca nu a raspuns ministerul de externe.
    • +25 (27 voturi)    
      marea abureala..... (Joi, 29 noiembrie 2012, 17:15)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui ALTAN

      .....a Ministerului Invatamantului, care intre timp a devenit proprietatea maici Ecaterina, se vrea o explicatie savanta la un lucru banal. Adica, teoria chibritului !
      Chestiunea se rezolva simplu si ieftin : Mamaie, ai pus ghilimele de rigoare citatelor despre care se face vorbire si astfel sa arati explicit ca este o preluare de informatie, sau nu ? Ce atata balanganeala pe bani publici si mai ales de ce te ascunzi in chilotii ministerului ? Asa cum ai avut tupeu sa il cocolosesti si sa te auto flagelezi in public pentru plagiatorul mincinos, asa iesi si acum la bataie daca te tine tanga !
    • +13 (15 voturi)    
      dai in mine (Joi, 29 noiembrie 2012, 17:47)

      Angoasat [utilizator] i-a raspuns lui ALTAN

      dai in fabrici si unzine..e cat se poate de actual!
  • +39 (47 voturi)    
    Sigur (Joi, 29 noiembrie 2012, 16:18)

    vasile-roaita [utilizator]

    Basescu i-a platit pe cei de la Frankfurter Allgemeine Zeitung sa publice acest articol tovarasea ministru nici n-a plagiat nici gura nu-i miroase.
  • +24 (30 voturi)    
    rock (Joi, 29 noiembrie 2012, 16:21)

    TLiviu [utilizator]

    nu doamnelor si domnilor lucrarea dumneavoastra are preluari direct prin traducere cu mici modificari dar semantica si forma textului e idendica -imaginile publicate sant ale celui care le publica primul pana cand eventual nu este contestat lucrarea este un plagiat evident - lucrurile dealtfel se vor clarifica in curand -rusinica
  • +31 (37 voturi)    
    Iar ne crede doamna savantă... (Joi, 29 noiembrie 2012, 16:22)

    gabbi [utilizator]

    o naţiune de proşti....
    Nici chiar aşa MAMĂ A PLAGIATORILOR.
    Suntem şi doctori adevăraţi în ţara asta.
  • +29 (33 voturi)    
    Hai, nu zau! (Joi, 29 noiembrie 2012, 16:22)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    M/as fi mirat sa recunoasteti ceva!
    Exista ceva adevar in titulu; da, este inacceptabil sa avem asa guvern, asa premier si asa ministru!
    • 0 (0 voturi)    
      Plagiate!!! (Vineri, 30 noiembrie 2012, 12:49)

      BRUN [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      - Sa-ti fie rusine, Traian Basescu.......!!!!!!
      Gata, am rezolvat si problemele de plagiat, vezi ca se poate draga Abramburica?
  • +26 (30 voturi)    
    Da` plagiatul lui pontache e acceptabil .... Nu ? (Joi, 29 noiembrie 2012, 16:26)

    linarel [utilizator]

    abramburico lumineaza-ne si pe noi cum gindesti .... daca gindesti .
  • -35 (37 voturi)    
    ce acuzatii penibile (Joi, 29 noiembrie 2012, 16:38)

    Vladutz_Anton [utilizator]

    asta e tot ce-au putut gasi ca tema de campanie electorala ? Sunt destule furaciuni care se ascund sub pres, si se tot vine cu subiecte d-astea de 2 lei. O sa se ajunga sa nu mai poti folosi niciun cuvant pe motiv ca watchdog-ul german l-a gasit folosit in alta lucrare. Si culmea, cei care sar in sus cel mai tare la 'plagiatele' altora sunt aceia care au probleme mari cand trebuie sa deschida gura sa lege 2 vorbe.
    Si vai, ce coincidenta, acelasi cotidian german care se tot ocupa de 'plagiaturile' romanesti.

    Trebuie sa recunoastem, cei din PDL au un avantaj mare in razboiul doctoratelor. Majoritatea abia au liceul terminat sau spiru la seral, deci la ei nu se pune problema de asa ceva, e greu sa le gasesti vreo 'hiba'

    Va mintiti pe voi insiva dragii mei postaci basisti platiti, aveti un cerc restrants pseudo-elitist care elucubrati pe internet incercand sa va convingeti reciproc unii pe altii de veridicitatea si corectitudinea ideilor pe care le sustineti, in timp ce marea masa a oamenilor nu intelege ce e ala plagiat si ale carei probleme sunt mult mai reale si mai apropiate de nevoile de baza ale existentei ca sa vibreze la asemenea ineptii abstracte care se debiteaza din germania.
    • +21 (23 voturi)    
      Dragul meu Danutz, (Joi, 29 noiembrie 2012, 16:58)

      aiureantramvai [utilizator] i-a raspuns lui Vladutz_Anton

      cand vei mai creste, iti vei da seama ca nu e vorba aici de luminarea maselor de tampiti pe care ii doare in mic si bere de plagiat. Iti vei da seama, probabil, ca aici e vorba de imaginea acestor personaje jalnice - Pinocchio, Buratino, whatever - imagine perceputa in cercurile inalte din EU. Si asta ii va durea pe cei multi si cu IQ sub 80 fix la portofel, adica fix unde nu le place.
      • -5 (9 voturi)    
        dragul meu xxx (Joi, 29 noiembrie 2012, 18:41)

        Vladutz_Anton [utilizator] i-a raspuns lui aiureantramvai

        Imaginea noastra afara e data de fiecare dintre noi cei care intram in contact cu cei de afara, nu de pseudo-imaginea creata din afara pentru 2-3 ministri.

        Este demn de admiratie gestul tau de a te preocupa de buzunarele celor cu un iq mai redus, dar tin sa-ti reamintesc zicala: cainele moare de drum lung...
        • +5 (5 voturi)    
          Dragul meu Danutz (Vineri, 30 noiembrie 2012, 2:10)

          aiureantramvai [utilizator] i-a raspuns lui Vladutz_Anton

          Cum merge cu scoala? Sper ca e bine si ai note bune. Nu de alta, dar cand vei iesi in lume, poate vei incerca sa imbunatatesti imaginea Romaniei peste hotare si vei incerca sa convingi anumiti oameni influenti denumiti in popor si "investitori" cum ca ar fi bine sa-si aduca banetul la noi in tara ca e cald si bine. Dar teama mi-e ca aia nu baga in seama decat pe cei pe a caror carte de vizita sta scris cel putin "secretar de stat in ministerul YYYY". Si cum la noi astia-s dau cu stangul in dreptul, de fapt isi dau cu copiuza in plagiat, imi inchipui cum vor curge investitiile.
          Deci, dragul meu Danutz, poate de data asta ai priceput.
    • +10 (14 voturi)    
      Tristul adevar e ca.... (Joi, 29 noiembrie 2012, 17:01)

      Rhadoo [utilizator] i-a raspuns lui Vladutz_Anton

      Acu, omul are un punct bun de vedere. Ce sa alegi, niste inculti care n-au liceul terminat sau niste falsi intelectuali cu doctoratul plagiat?
    • +10 (12 voturi)    
      cand concretul si abstractul de intalnesc (Joi, 29 noiembrie 2012, 17:09)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui Vladutz_Anton

      rezulta Romania anului 2012. Praduita si terfelita de specimene cu obrazul gros de care nu ne mai scapa nimeni. Ca deh, plagiatul nu conteaza. Ia sa plece lichele astea care nu s-au sfiit sa se cocoate in varful ierarhiei universitare prin furt si sa vina oameni care au muncit pentru asta sau oameni care au muncit fara sa aiba musai titluri peste titluri. Atunci problemele reale ale marii mase vor fi mai intai constientizate si poate intr-o buna zi rezolvate. Pana atunci votam cu mandrie hotii in speranta ca se vor ocupa si de glasul matzelor noastre. Ca doar atat conteaza, nu?
    • +11 (13 voturi)    
      nu, asta e tot ce s-a gasit.. (Joi, 29 noiembrie 2012, 17:17)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Vladutz_Anton

      ..ca sa intelegem de ce tine in brate un alt plagiator, Victor Ponta.
      Deasemenea asta e tot ce s-a gasit ca sa intelegem mecanismele acestei aliante, care pretinde ca reprezinta poporul roman si vointa acestuia(de parca ar fi un partid unic si restul nu mai trebuie sa conteze - asta ar trebuie sa inteleaga orice USList: ca mentalitatea lor e veche..cam de cand au aparut comunistii/bolsevicii..1917?!?).. cum? care mecanisme? O mana spala pe celalalta..
    • +5 (9 voturi)    
      Baiete! (Joi, 29 noiembrie 2012, 17:47)

      Calin_file_de_dosar [utilizator] i-a raspuns lui Vladutz_Anton

      Te imbeti cu apa rece considerandu-ti adversarii ideologici needucati! Si mai si spune o gramada despre caracterul tau...
      Ce comunica ditamai Ministerul Educatiei (cel ne-acuzat de plagiat) in apararea ministrului educatiei (cel cu musca pe caciula) este praf in ochii celor mai saraci cu duhul...
      Chiar numai cei mai putin slefuiti intelectual pot sa se lase adormiti de avalansa de termeni tehnici in care abunda comunicatul... nu de alta dar 6 profesori universitari, colegi (pana mai ieri) ai tovarasei Andronescu au vazut clar: PLAGIAT NESIMTIT!

      Dar or fi si astia niste basisti nenorociti, fara liceu terminat, elemente ale occidentului decadent, mai stii!?...
  • +3 (5 voturi)    
    asteptare... (Joi, 29 noiembrie 2012, 16:46)

    republicanu [utilizator]

    Asteptam ,din partea dl DTapalaga o analiza cu trei concluzii si o propunere !
  • +15 (17 voturi)    
    Am inteles! (Joi, 29 noiembrie 2012, 16:59)

    Kepler [utilizator]

    Andronescu si Ponta sint in aceeasi galeata!
    Si ce coincidenta! Acelasi an, 2003!
    Se explica dece sint buni prieteni!
  • +19 (21 voturi)    
    Ce nu realizeaza (Joi, 29 noiembrie 2012, 16:59)

    European [utilizator]

    cei care vin si posteaza comentarii, incercand sa minimalizeze importanta plagiatului, este ca nu fac decat sa sublinieze ca nu au foarte multa scoala. Nici-un om care a obtinut o diploma de doctorat, masterat sau chiar facultare, pe cai cinstite, invatand zi si noapte, nu considera plagiatul lipsit de importnta. Pe scurt, domnilor aparatori ai plagiatului... plagiatul inseamna furtul muncii altui om, ca atare, un plagiator=un hot. De aici, pe cale logica, se impune concluzia ca un hot nu are capacitatea (si nici competenta ) sa rezolve problemele grave ale tarii. Departe de a fi eltisti, nu suntem toti imbecili...
    • +4 (4 voturi)    
      Un hot rezolva problemele (Joi, 29 noiembrie 2012, 18:48)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui European

      si mai bine si mai repede decat un cinstit, altfel nu e hot.
      • +1 (1 vot)    
        Un hot (Joi, 29 noiembrie 2012, 23:01)

        European [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        rezolva problemele personale mai repede decat un cinstit, nu problemele tarii.
  • +15 (17 voturi)    
    doamna asta (Joi, 29 noiembrie 2012, 17:11)

    javier [utilizator]

    ne pune sa facem analiza pe text

    1. scrisorica de la profesor face vorbire de niste "pictures", care pot fi orice. sa ne rata doamna "the picture" originala, daca se afla in posesia ei, dupa cum zice
    2. faptul ca in articolul romanesc sunt analizati alti compusi chimici decat in articolul original nu are nici o relevanta, tot plagiat ramane. daca eu scriu un articol despre noul cod de procedura civila si copiez in el un paragraf din istoria comparata a religiilor, plagiat se cheama ca am facut, chiar daca lucrarea mea are alta tema
  • +21 (23 voturi)    
    Scrisoare proba (Joi, 29 noiembrie 2012, 17:15)

    adrian.munteanu [utilizator]

    Doamna ministru ANDRONESCU,

    Aduceti ca proba in apararea dumneavoastra o scrisoare care certifica in anul 1994 ca imaginile din articol apartin doamnei Nichifor.
    Daca ati fi citit cu atentie analiza de pe integru.org ati fi constatat ca referentii afirma ca imaginea originala a fost publicata pentru prima data in anul 1993 (autor Ana Mariana Nechifor)

    Oricum din scrisoarea pe care o prezentati nu rezulta ceea ce afirmati dvs. Doamna Nichifor lucreaza dupa cum afirmati, in colectivul dvs. din anul 1993. Sa intelegem deci ca daca imaginea originala a fost publicata pentru prima data in 1993, doamna Nichifor facea deja cercetari pe subiectul incriminat? In acest caz.

    Complacindu-va in aceasta minciuna nu faceti altceva de cit sa aruncati cu zoaie peste munca onesta a celor care chiar muncesc pentru ceea ce publica.
    • +3 (5 voturi)    
      Persoane diferite (Joi, 29 noiembrie 2012, 17:41)

      alex751 [utilizator] i-a raspuns lui adrian.munteanu

      Sa fim atenti la confuzii: sunt 2 doamne Nechifor:
      Ana Mariana Nechifor - cu articolul original din 1993 in care apare imaginea; si Aurelia Cristina Nechifor, prim-autor al articolului acuzat de plagiat, in 2003. Cristina Nechifor foloseste in 2003 aceeasi imagine ca Mariana Nechifor in 1993, fara a cita lucrarea initiala. De unde si acuzatiile de falsificare a datelor.
      • +2 (4 voturi)    
        clarificare (Joi, 29 noiembrie 2012, 18:17)

        adrian.munteanu [utilizator] i-a raspuns lui alex751

        exact acest lucru am dorit sa il scot in evidenta.

        este posibil ca intre persoane sa fie o relatie de rudenie. Ana Mariana Nechifor publica in 1994 un articol cu profesorul Philipse....
      • 0 (2 voturi)    
        clarificare (Joi, 29 noiembrie 2012, 18:29)

        adrian.munteanu [utilizator] i-a raspuns lui alex751

        Nu am facut confuzii. Exprimarea mea nu este clara. Ana Mariana Nechifor publica in 1994 impreuna cu prof. Philipse....Este posibil sa fie rude....
  • +10 (12 voturi)    
    hmmmm... (Joi, 29 noiembrie 2012, 18:04)

    Archaeon [utilizator]

    Stimabililor... doar cateva comentarii ca ma apuca plansul... Lasa-ti-o p-aia cu, vai, abia atata au gasit...

    Va zic foarte sigur, in stadiul in care se afla cele 2 articole, original si copiat, se afla, cred, mai mult de 60% din cercetarea romaneasca. Si crede-ti-ma ca stiu ce spun!

    Nu e problema ca sunt "ecsprimari" specifice chimiei, asta-i varza'n ochi aruncata la aia cu IQ mai mica sau egal cu 0 (care voteaza useleul si saliveaza la latrine), problema e ca s-a copiat principiul. Adica, gasim obtinere/sinteza sau ce-o fi obtinuta prin REDOX. Noi, universitarii, schimbam un pic solutiile si/sau reactivii si gata, am @#$%at un articol... ce mai conteaza ca avem randament scazut de reactie. Avem un articol ca sa poata d-na sa aiba si doctorat, nu?!

    Cel mai clar e ca avem niste "Concluzii" copiate cuvant cu cuvant! Si acolo iti dai seama exact de plagiat.

    Cautati, ca exista si articole in care exista o exprimare cam asa "s-a folosit metoda [citare] insa am inlocuit reactivii si am obtinut etc etc..." Asta inseamna sa faci un articol documentat :D

    Asa ca stimati postaci care-i mai luati apararea, imi pare rau de Cati, da' odata si odata asta trebuia sa se intample!
  • -7 (13 voturi)    
    hoti (Joi, 29 noiembrie 2012, 18:23)

    zaphoss [utilizator]

    Decat PDL si Basescu, orice este mai bun, chiar si 20 mil. de plagiatori !!! De ce? Fiindca PDL-istii au demonstrat in trei ani de guvernare ca sunt total incompetenti, ca nu au avut nici un fel de scrupule de a jefui tara asta si pe locuitorii ei ca niste talhari la drumul mare, ca nu s-au sfiit sa-si tradeze tara si concetatenii pentru a-si indeplini obiectivele (vezi aici concesiile facute UDMR).
  • +6 (8 voturi)    
    ... (Joi, 29 noiembrie 2012, 18:26)

    kido [utilizator]

    Daca mai stam mult la guvernare cu USL o sa constatam ca suntem 20 si ceva de milioane de doctori
    • 0 (0 voturi)    
      respect! (Vineri, 30 noiembrie 2012, 9:59)

      exasperat [utilizator] i-a raspuns lui kido

      punct ochit, punct lovit!!!
  • -1 (3 voturi)    
    acum e nevoie de o a 3-a parere (Joi, 29 noiembrie 2012, 18:27)

    Sergiun [utilizator]

    OK, explicatia e mult mai buna si mai detaliata decat cea din cazul primului ministru.
    Acuma ca exista 2 parti clar formate , sa se faca o comisie de experti si sa analizeze treaba. Si sa ajungem la un rezultat.
    Daca nici de data asta nu suntem capabili sa ajungem la o solutie (sau germanii au informatii gresite sau ministerul) atunci ne putem p-sa pe capacitatea expertilor din educatie de a analiza/explica orice.
    Se noteaza ca Ponta a deschis iar gura desi in cazul lui acuzatia a fost adusa de una din cele mai respectate reviste de stiinta si dublata de comisia universitatii care i-a dat diploma. Taran.
  • +5 (5 voturi)    
    parerea mea (Joi, 29 noiembrie 2012, 18:46)

    luci30 [utilizator]

    ca este sau nu plagiatoare,o sa las pe altii sa demostreze,dar ca este o manipulatoare asta DA.Priviti-o si ascultati-o cu atentie si veti vedea cum schimba directia discutiilor alunecind subtil pe linga subiect,si directionindu-l in alta parte.
  • +5 (5 voturi)    
    nerusinare (Joi, 29 noiembrie 2012, 18:52)

    inlocsadorm [utilizator]

    "Die Affäre war 2006 schon einmal von einer rumänischen Journalistin aufgedeckt worden, blieb aber folgenlos, weil die Berichterstattung von deren Zeitung selbst unterdrückt und der Artikel aus ihrem Online-Archiv entfernt wurde, mutmaßlich aufgrund einer politischen Intervention. Damals hatte der holländische Chemiker Gerard van Ewijk von der Universität Utrecht der Journalistin bestätigt, dass die Ergebnisse seiner Arbeit „schamlos“ kopiert und als eigene Forschungsleistungen ausgegeben worden seien." zice FAZ
    adica afacerea plagiatului a fost expusa in 2006 de o jurnalista, dar a ramas fara urmari, articolul fiind sters din arhiva online a publicatiei, la interventie presupus plitica. la vremea aceea, chimistul olandez Gerard van Ewijk a confirmat faptul ca rezultatele cercetarilor sale au fost copiate "rusinos" si prezentate drept rezultate proprii de catre persoanele incriminate.
  • +2 (2 voturi)    
    citat (Joi, 29 noiembrie 2012, 23:01)

    h12 [utilizator]

    Imi permit sa va sugerez un articol aparut in urma cu un an...Acest articol precizeaza H-ndexul doamnei ministru...http://www.campusnews.ro/stiri-opinii-8278188-apel-catre-rectorii-universitatilor-din-romania.htm
  • 0 (0 voturi)    
    Puteti . . . (Vineri, 30 noiembrie 2012, 8:52)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . spune ce vreti si cat vreti, stampila va este pusa in frunte si pe ea scrie mare: PLAGIATOR! Asa ca daca vreti sa mai aveti credibilitate printre universitarii din intreaga lume dati-va urgent demisia, renuntati la lucrarea respectiva, cereti scuze celui pe care la-ti plagiat si poate poate va salvati onoarea si cariera! Daca nu, s-ar putea ca la un moment dat cand veti intra intr-o aula plina cu studenti acestia sa va intoarca spatele!
  • +1 (1 vot)    
    resemnare (Vineri, 30 noiembrie 2012, 9:57)

    exasperat [utilizator]

    eu raman uimit cum putem noi romanii sa acceptam un p.m. plagiator si un MINISTRU AL EDUCATIEI!!!!! plagiator, dar imi revin rapid si-mi dau realizez ca daca un mazare este ales primar de atata timp, un becali este europarlamentar si in nu stiu ce sat sau comuna, aia de acolo si-au votat un primar aflat in inchisoare, pai vorba unor postaci usl-siti ce mare scofala!!! atat poate creierasul lor micut.
  • 0 (0 voturi)    
    Faza tare - umflare in pene (Vineri, 30 noiembrie 2012, 13:23)

    Pepi [utilizator]

    In raspunsul ministerului gasim urmatoarea formulare:
    "Teza a dezvoltat acest domeniu, aducand numeroase contributii originale."

    Acele numeroase contributii originale din teza au dezvoltat domeniul respectiv intr-o asa masura ca au fost mai apoi complet ignorate de toti cercetatorii: articolul impricinat NU ESTE CITAT IN NICI O ALTA LUCRARE, nici macar in publicatiile ulterioare ale autorilor!