Mihai Razvan Ungureanu, dupa ce Mihai Gadea a prezentat o presupusa lista a cheltuielilor de protocol ale fostului premier, in valoare de 10 miliarde de lei vechi: Nu eu semnez deconturile

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 18 septembrie 2012, 17:59 Actualitate | Esenţial

Realizatorul emisiunii "Sinteza zilei" de la Antena 3, Mihai Gadea, a prezentat, luni seara, o presupusa lista de cumparaturi pentru activitati de protocol din perioada de 78 de zile in care Mihai razvan Ungureanu a condus Guvernul. Potrivit lui Mihai Gadea, lista de cumparaturi de protocol ar valora 10 miliarde de lei vechi. Mihai Razvan Ungureanu, citat de Antena3.ro, a raspuns marti dimineata: "Nu eu semnez deconturile. Oare cine va da o explicaţie pentru aceste cheltuieli?"

Mihai Gadea a citat in emsiunea de la Antena 3 un document emis de Guvernul României la cererea postului de televiziune, continand cheltuielile pentru activitatile de protocol efectuate in perioada 09.02.2012 - 07.05.2012.
  • Lista cumparaturilor de protocol si inregistrarea integrala a emisiunii, aici.

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

6998 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    protocol in papuci de casa (Marţi, 18 septembrie 2012, 18:18)

    Gustav666 [utilizator]

    E lista reala, nu "presupusa". Domnul Ungureanu ar trebui insa sa declare fara echivoc ca nu a beneficiat de bunurile care fac subiectul listei si ca nu a aprobat niciodata oportunitatea unor asemenea chetuieli. Nu ca nu a semnat deconturile, pentru ca nu il vad achizitionand prsonal unghiere si ser fiziologic.
    • +7 (13 voturi)    
      clasic latrina tv... (Marţi, 18 septembrie 2012, 19:07)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      raspunsul ala oficial (din partea guvernului care este condus acum de Ponta) spune 1 milion RON. o fi mult, o fi putin? 3000 de euro/zi. nu stim, ca n-a cerut latrina tv si cheltuielile pentru 2 luni de guvernare usl, ca sa facem comparatie. de ce o mai spune tanarul gadea 10 miliarde? ca suma e de anul asta, la 7 ani de la denominare!..
      urmeaza intoxicarea... o hartie venita de la 'colegii' de la jurnalul national, fara semnaturi, fara stampile, fara nici o dovada. jurnalism de latrina. felicitari tuturor colaboratorilor!
      • +2 (2 voturi)    
        MRU e responsabil pentru cei din echipa lui (Marţi, 18 septembrie 2012, 22:03)

        nb2k [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Orice politician ar trebui sa-si asume responsabilitatea pentru faptele celor din echipa cu care lucreaza. Asta nu a inteles nici Basescu si se pare ca nu intelege nici MRU. Achizitiile respective au fost facute de cei din echipa lui, de oameni cu care el a ales sa lucreze, si este responsabil de faptele lor. Ca o paranteza, avand in vedere si celelalte achizitii de care s-a aflat dupa ce a venit USL la guvernare, nu pot sa nu remarc obiceiul ministrilor PDL de a risipi sume imense pe protocol si achizitii indoielnice.
    • 0 (4 voturi)    
      cel mai gresit comentariu... (Marţi, 18 septembrie 2012, 19:42)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      MRU putea spune orice, dar cand zici "Nu eu am semnat" asta induce automat ideea ca el a facut-o, dar nu exista vreo dovada...

      foarte neinspirat raspuns, oricare ar fi adevarul...
      • +1 (5 voturi)    
        si daca nu a semnat-o? (Marţi, 18 septembrie 2012, 20:01)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        trebuia sa minta ?
        • +1 (1 vot)    
          un exemplu, ca sa fiu mai clar: (Marţi, 18 septembrie 2012, 21:46)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          sa spunem ca la o fabrica, un audit descopera ca s-au facut cheltuieli nejustificate de genul celor de care este acuzat MRU, iar directorul spune senin: :Nu eu am semnat deconturile". Intrebare: ce impresie lasa acel director?

          Atentie! Eu nu spun ca e vinovat sau nu, ci spun ca lasa sa se inteleaga ca are o implicare. Si sincer, MRU mi se pare cam snob.
    • 0 (0 voturi)    
      Dottore! (Miercuri, 19 septembrie 2012, 14:27)

      Snaipar [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Am mari indoieli in privinta veridicitatii acestui document, oricine poate scrie un text si apoi sa-l imprime si sa-l prezinte ca fiind o mare "bomba"! Pentru "autenticitate" ii poate adauga o stampila si o semnatura! Voi de cei de la A3 mereu prezentati dezvaluri-"bomba". Acest document e o facatura!
      Pentru cei care nu cunosc cat de cat cum se fac aceste achizitii, nu va inchipuiti ca a fost cineva la supermarket, le-a pus in cos si a decontat bonul de casa!
      Constat ca sunteti disperati sa ascundeti lipsa guvernarii reale din Romania si a temelor de interes, sigur voi guvernati in studio si preferati sa atacati pe oricine care nu e de accord cu voi!
      Preferati sa simulati jurnalismul, la fel cum Ponta simuleaza ca gurverneaza aceasta tara!
  • +7 (13 voturi)    
    stilul Antena 3 (Marţi, 18 septembrie 2012, 19:27)

    AliKimiku [utilizator]

    doua mici observatii
    1) valoarea este data in lei vechi 10 miliarde fiindca suna mai bine decat 1 milion lei noi-nu ca suma ar fi mica dar la psihicul antenizatilor
    2) desi pe site-ul Antena3 in preambul sint enumerate 7 categorii de activitati/cheltuieli de protocol textul ulterior induce opinia ca cele 10 miliarde au fost consumate pe cosmetice si alte consumabile.
    Eu unul nu inghit bullshituri din astea. Daca A3 si Gadea sint corecti sa ne prezinte o situatie comparativa cu cheltuielile de protocol pe cele 5 luni de guvernare antenista.
    • +1 (1 vot)    
      stilul antena 3 (Marţi, 18 septembrie 2012, 22:07)

      melurul [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      Mai bine ai invata limba romana si nu ai folosi termeni de rahat gen Bullshituri. Daca iti plac Bullshiturile pleaca in mata in America.
  • -9 (13 voturi)    
    este bine (Marţi, 18 septembrie 2012, 19:27)

    evoque [utilizator]

    sa fii prim-ministru, sa folosesti cuvinte inteligente ca sa impresionezi prostimea si este si mai bine sa dispui de banul public dupa cum vor papuci tai fara sa semnezi deconturile. Misto domnule, sictir domnule, halal popor.
    • -1 (1 vot)    
      si ce ai vrut sa zici? (Marţi, 18 septembrie 2012, 23:58)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      hai sa vedem si un decont al lui ponta
  • 0 (0 voturi)    
    Boeing 707 (Miercuri, 19 septembrie 2012, 9:51)

    gabriel4west [utilizator]

    Pe sistemul, eu nu semnez, deci nu ma priveste. Ca si cum intr-o institutie un serviciu administrativ functioneaza de capul lui. Atunci de ce nu au cumparat si un Boeing 707? Rezulta ca la Guvern face fiecare ce vrea? fara nici un control de la seful guvernului ? Mai MRU, cred ca ai cam imbulinat-o la poporul roman cu lista asta - dupa ce ca si asa nu prea te aveau la suflet.
  • +2 (2 voturi)    
    latrinaA3 (Miercuri, 19 septembrie 2012, 11:04)

    vicy [utilizator]

    Minciuna sfruntata, denaturarea faptelor, mistificarea adevarului, deturnarea atentiei de la adevarurile grave catre subiecte sterile - pe scurt, tot ce au invatat de la bolsevicul Iliescu. Din fericire, nu mai suntem naivii din 1990, cu mintile carora Iliescu se juca dupa bunul plac.
    Rusine!
    Avem mare incredere in viitorul nostru Presedinte Mihai Razvan Ungureanu.