VIDEO Mark Gitenstein: Guvernele vin si se duc, important este parteneriatul romano-american, care va dainui

de V.M     HotNews.ro
Miercuri, 8 august 2012, 15:31 Actualitate | Esenţial


Mark Gitenstein
Foto: DGP / HotNews.ro
Ambasadorul SUA la Bucuresti, Mark Gitenstein, a declarat, miercuri, ca atat in Romania, cat si in SUA "guvernele vin si pleaca", importanta fiind insa relatia de parteneriat dintre cele doua tari, care va dainui pentru totdeauna si care nu poate fi distrusa, transmite Mediafax.

Mark Gitenstein a declarat, miercuri, la Flotila 71 Aeriana Campia Turzii, unde a asistat la o demonstratie din cadrul unui exercitiu militar romano-american, ca militarii romani si americani se antreneaza impreuna, lupta impreuna in Irak si Afganistan si mor impreuna.

"Vreau sa spun tuturor ca ceea ce este special azi (miercuri - n.r.), la acest exercitiu, nu este tehnologia americana si nici armamentul sofisticat, ci faptul ca un numar de 335 de militari americani si romani se antreneaza impreuna, impartasesc idei si cladesc un parteneriat. Guvernele vin si pleaca, atat in Romania, cat si in SUA, dar ceea ce este important este ce se intampla cu acesti militari, construind o relatie de parteneriat intre romani si americani, intre cele doua tari, care va dainui pentru totdeauna si care nu poate fi distrusa. Ne antrenam impreuna, aici, la Campia Turzii, luptam impreuna cu militarii romani in Irak si Afganistan si murim impreuna", a spus diplomatul american.

El a citat din piesa "Henric al V-lea" de William Shakespeare si le-a transmis militarilor romani ca sunt "fratii lui", asa cum a facut si in urma cu trei ani.
 
"Henric al V-lea le-a spus soldatilor lui «Cel care isi varsa sangele impreuna cu mine azi este fratele meu». Asta simt fata de romani, sunteti fratii mei si surorile mele, iar relatiile dintre noi vor dainui pentru totdeauna", a incheiat Mark Gitenstein.

Ambasadorul SUA la Bucuresti, Mark Gitenstein, a participat, miercuri, alaturi de ministrul Apararii, Corneliu Dobritoiu, la o demonstratie din cadrul exercitiului bilateral romano-american "Dacian Viper 2012", care se desfasoara la Flotila 71 Aeriana "General Emanoil Ionescu" de la Campia Turzii.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5178 vizualizari

  • -20 (20 voturi)    
    Sunset (Miercuri, 8 august 2012, 15:54)

    Mazeta [utilizator]

    „Guvernele vin și se duc, FMI rămâne și nu este al urmașilor voștri, ci al urmașilor urmașilor voștri în veacul vecilor”. Gitenstein cel Mare.
  • +21 (23 voturi)    
    mesaj clar (Miercuri, 8 august 2012, 15:56)

    Crup [utilizator]

    Ambasadorul SUA s-a intalnit luni cu ministrul de interne la acea vreme, Ioan Rus, puternic implicat in foarte dubiosul "mini recensamant", care ar fi trebuit sa redefineasca, intr-un mod complet ilegal, listele de alegatori, pentru a-i "iesi" USL-ului referendumul. La foarte scurta vreme de la acea intalnire, Ioan Rus isi da demisia si face niste declaratii stanjenitoare pentru USL.
    Ieri, acelasi ambasador s-a intalnit cu Ponta.
    Iar astazi, acelasi ambasador Statelor Unite declara public ca "guvernele vin si se duc".
    Pentru un diplomat, asa cum orice ambasador este, o asemnea afirmatie este de o duritate fara precedent. In traducea limbajului diplomatic, a spune asta e echivalent cu o CERINTA IMPERATIVA DE DEMISIE A GUVERNULUI PONTA. Si dat fiind vorba ca e vorba despre ambasadorul Statelor Unite, asta nu este o vorba in vant, sau o vorba care poate fi ignorata.
    Ne scapa oare Statele Unite de molima asta care s-a abatut asupra Romaniei, numit guvern Ponta? Molima care incalca in picioare orice lege, orice principiu, pe fata, si care pur si simplu NU guverneaza! Guvernul Ponta a ratat magistral tocmai indatoririle din fisa postului oricarui guvern: sa guverneze economic o tara! Ori, adcest guvern este ocupat doar cu demiterea (dupa referendum, ilegala) a lui Basescu.
  • -10 (12 voturi)    
    Brava natiune! (Miercuri, 8 august 2012, 15:56)

    Dedalus [utilizator]

    "Alons enfants de la Patrieeeee, Le jour de gloire est ariveeeeeeee...."!!!

    :-) :-) :-)
  • -14 (18 voturi)    
    si ambasadorii vin si se duc (Miercuri, 8 august 2012, 15:56)

    periscop [utilizator]

    important e ca noi sa nu picam mereu de fraieri...
    • +11 (11 voturi)    
      Mda.... (Miercuri, 8 august 2012, 16:28)

      Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      Ambasadorii se schimba de regula mai rar decat guvernele. Si cred ca intr-adevar trebuie sa dam mai multa atentie limbajului dur - de obicei ambasadorii nu vorbesc in numele lor!
      Vedeti ca de obicei exista cam urmatoarele trepte de gravitate:
      - salutam decizia/faptul ca.... (f. bine ati facut!)
      - am fost informati ca ... (e ok deocamdata, nu ne afecteaza prea tare)
      - urmarim cu interes ... (hm, vedeti sa nu calcati mai tare pe bec)
      - suntem ingrijorati... (nu faceti voi bine sa rectificati trebusoara asta, ca nu-i a buna)

      Treaba asta cu "Guvernele vin si pleaca" e cam prea directa...
  • -14 (18 voturi)    
    adica (Miercuri, 8 august 2012, 16:09)

    Dinor3x [utilizator]

    nu ma intereseaza ce se intampla cu Romania atata timp cat scutul antiracheta va dainui pe teritoriul vostru! Halal imbarbatare!
    • +17 (17 voturi)    
      ba il intereseaza (Miercuri, 8 august 2012, 16:15)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui Dinor3x

      Ba il intereseaza ce se intampla in Romania mai mult decat pe poanta si adormescu, pe care singurul lucru ce ii intereseaza e sa-l dea jos pe Basescu cu orice pret si sa acapareze puterea deplina, tot cu orice pret.
      Singurii care se pot importivi netremniciilor si ilegalitatilor flagrante ale USL-istilor sunt UE si SUA. Opozitie din Romania e mult prea slaba, cat despre constiinta civica si patriotismul parlamentarilor obisnuiti din PSD, PNL, UNPR sau UDMR - imi pare rau s-o spun - dar nici nu poate fi vorba. "Patriotismul" lor se opreste acolo unde incep interesele lor personale, indiferent cat de marunte ar fi ele. Chiar daca - zice-se - reprezinta "suveranitatea poporului roman".
    • +10 (10 voturi)    
      Scut + investitii + punte strategica spre Caucaz (Miercuri, 8 august 2012, 16:23)

      agentgru [utilizator] i-a raspuns lui Dinor3x

      Preferi sa ne asigure protectia rachetele SA2 din anii '60 si Mig21 care au resursa epuizata ?

      Scutul antiracheta si intrarea sub umbrela SUA sunt cel mai bun garant al securitatii Romaniei. Ceva ce ne-a lipsit cu desavarsire in trecut in situatiile critice. Iar cum istoria se repeta, situatii critice vor fi si pe viitor. Si atunci, scutul va avea un efect hotarator.
  • -16 (18 voturi)    
    Mr Ambassador (Miercuri, 8 august 2012, 16:21)

    bancher [utilizator]

    I can't tell you how deeply touched I am by your wonderful and sincere words. ....
    ha, ha, ha....mai ales partea cu ,,murim impreuna'' a fost tare.
    De fapt noi intelegem foarte bine mesajul: o tara mica, ca sa fie aliatul SUA, trebuie sa plateasca gras tributul, inclusiv in vieti omenesti.
    Din pacate dl ambasador a omis sa ne spuna si noua ce iese Romaniei din acest parteneriat in care murim impreuna in Irak si Afgansitan...macar apartenenta Transilvaniei la Romania sa ne-o garanteze.
    • +7 (7 voturi)    
      Dobriy Den! (Miercuri, 8 august 2012, 16:44)

      Schimbare [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      spakOynay nOchi...

      astea trebuie sa le stiii din rusa, ca ca Bancher care esti trebuie sa-ti cunosti adevaratele surse de informare...
  • +7 (13 voturi)    
    Recunoastere tardiva (Miercuri, 8 august 2012, 16:24)

    Kayros [utilizator]

    Cat v-au așteptat părintii noștri și cata speranță inutila ați aprins în noi pentru ca acum, sa sugerați ca trebuie sa înghițim lovitura de stat ca trece?

    Nu ați înțeles deosebirea dintre Basescu si Iliescu?

    ce lobby va mai trebuie sa nu acceptați prietenia unuia care va va împușca noaptea in cap?
    • 0 (0 voturi)    
      Si tu preferi sa-l ai dusman? (Miercuri, 8 august 2012, 17:51)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Kayros

      Unul care e in stare sa te impuste in cap in timp ce dormi? Si daca-l ignori poate fi o greseala fatala.
  • +10 (10 voturi)    
    Si romanii saracesc (Miercuri, 8 august 2012, 16:31)

    Savitar [utilizator]

    Indiferent de guvern, asta a uitat sa mentioneze. Il iert numai daca scapa tara de molima tonto-kakareasca.
  • -10 (10 voturi)    
    Eu cred ... (Miercuri, 8 august 2012, 16:37)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... ca dl Basescu tocmai a fost lasat din brate si de americani. Afirmatiile domniei sale legate de scut si despre valorile democratice din Romania care se termina o data cu plecarea sa tocmai au fost infirmate ... americanii nu isi iau scutul inapoi si nici nu pleaca la scara lor sa se joace singuri.
  • -5 (5 voturi)    
    e un mesaj subliminal (Miercuri, 8 august 2012, 16:59)

    ChavaLito [utilizator]

    vrea sa zica defapt:guvernele voastre se schimba dar voi tot ramaneti colonia SUA, CIA a fost organizatia mafiota care a 'reusit' sa il asasineze pe Ceausescu si aceeasi SUA a fost ce'a care a impus Romaniei toate guvernele care au fost si care sunt in prezent. toate au 'relatii' stranse cu SUA care nu are decat un singur scop: Vanzarea Tuturor Resurselor Strategice corporatiilor criminale din SUA (Chevron,bechtel,goldman sachs si alte banci gigant care au bugetul mai mare ca bugetul uniunii europene.
    • +1 (1 vot)    
      si rusii, si rusii (Miercuri, 8 august 2012, 17:46)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui ChavaLito

      stai, mai, nu fii nedrept: nu se facea nimic daca nu era gorbaciov de acord. Si acum am fi scandat ceusescu reales la al x-lea congres. Iar cand s-a batut palma, intelegerea a fost ca romania este lasata in zona de influenta a rusiei - vezi ilici, legea lustratie, care la noi nu s-a aplicat, si ce a mai urmat. Ca pe urma am reusit cumva sa scapam spre vest, e alta poveste, dar, dupa cum vezi, suntem o mingie de ping pong: cand la est, cand la vest.
    • +3 (3 voturi)    
      CIA lui Iliescu? (Miercuri, 8 august 2012, 18:46)

      Kayros [utilizator] i-a raspuns lui ChavaLito

      Absolut gresit, dragul meu.

      Serviciile au fost cele sovietice. Tara a fost plina de "turisti" rusi, ucrailieni, etc. , nu de americani.

      Cel care a luat puterea s-a numit Ilici, nu Ratiu.


      Think about it!
  • 0 (0 voturi)    
    Suntem buni la "interpretari"... (Miercuri, 8 august 2012, 18:56)

    Lucky1 [utilizator]

    In loc sa ne pierdem in interpretari, care de care mai fantezista, am respecta "ad literam" legile si regulile democratiei. Asta este cea mai importanta conditie care trebuie sa o indeplineasca un popor, sa o impuna partidelor si guvernelor, indiferent de culoarea lor politica. Atunci, nu vom mai avea nevoie sa facem interpretari, vom fi pe picioarele noastre, indepedenti cu adevarat, nu vom mai avea nevoie de altcineva sa ne traga de urechi afara din rahatul in care persistam, ciclic, sa ne afundam...
  • +2 (2 voturi)    
    Buna asta cu guvernarile trecatoare (Miercuri, 8 august 2012, 20:16)

    EXEs [utilizator]

    Si eu sper ca guvernarea Obama sa treaca cat mai repede. Sa inchizi ochii la toate aceste mizerii stiind foarte bine ca in spatele lor este Rusia este total inacceptabil. Nu pot sa uit cum Clinton ne-a dat un sut in dos impingandu-ne in zona gri-rosiatica atat de draga lui Ilici si neo-comunistilor lui.
    Daca mai era BushW. presedinte sau macar un alt presedinte republican toata tarasenia asta s-ar fi incheiat extrem de rapid. Ma intreb ce mai urmeaza dupa pierderea Ucrainei si varza din Romania. Eventual o revolutie transnistreana care sa readuca comunistii la putere in Moldova.
    Inteleg ca si-au umplut democratii buzunarele cu afacerile cu gaze de sist din Polonia si Romania, dar la principii stau extrem de prost. Sunt in stare sa vanda toata Europa numai s-o duca bine toti sarantocii din America.
  • 0 (0 voturi)    
    Guvernele vin si pleaca (Miercuri, 8 august 2012, 22:05)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    asa e, sper ca atit obamba cit si pontel-crizel sa dispara cit mai repede. Atit pentru binele nostru, cit si pentru cel al americanilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce vreti mai mult de atit? (Miercuri, 8 august 2012, 23:14)

    Trojan.H [utilizator]

    1) Guvernele vin si pleaca
    2) Relatia de parteneriat dintre cele doua tari:
    - va dainui pentru totdeauna
    - nu poate fi distrusa
  • 0 (0 voturi)