Crin Antonescu: Democratia se bazeaza pe folosirea dreptului de vot de catre cetateni, pe participare, si nu pe absenta

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 iulie 2012, 16:43 Actualitate | Esenţial

Presedintele interimar Crin Antonescu a declarat vineri seara, intr-o declaratie de presa sustinuta la Palatul Cotroceni, ca "participarea la referendum este singura garantie ca politicienii se vor conforma vointei poporului" si ca dreptul de vot "nu poate fi irosit, neglijat, subestimat".

Declaratiile lui Crin Antonescu:
  • Desi o campanie intensa, desfasurata intr-o atmosfera cu destula tensiune, a fost o campanie desfasurata in termeni normali din punct de vedere democratic. Este inca un fapt care dovedeste ca Romania e un stat in care manifestarea democratica este matura si ca nu suntem cu nimic mai prejos de colegii nostri din UE
  • As dori sa transmit doua mesaje
  • Primul e destinat tuturor oamenilor care lucreaza in institutii publice, cu responsabilitate in organizarea referendumului. Cer tuturor acestor institutii, tuturor oamenilor implicati in procesul electoral, sa-si faca datoria integral, sa respecte, sa apere si sa impuna unde e cazul legea si numai legea. Guvernul si institutiile implicate au luat toate masurile necesare pentru desfasurarea referendumului si le cer sa se manifeste fara nicio ezitare in spiritul si litera legii
  • Al dolea mesaj e destinat tuturor cetatenilor Romaniei. Dragi compatrioti, dreptul de vot e unul din cele mai importante castiguri dobandite. Dreptul de vot e un drept care garanteaza si apara direct sau indirect toate celelalte drepturi constitutionale. Este mijlocul fundamental de a interveni si decide evolutiile politice
  • Un referendum e o consultare a intregii natiuni intr-o chestiune concreta, considerata de interes national, si e poate singurul moment intre alegerile obsinuite in care cetatenii decid asupra un probleme de interes public, national
  • Scopul unui referendum este de a afla care e vointa nationala si de a se conforma cu totii acestei vointe
  • Acest drept nu poate fi irosit, neglijat, subestimat
  • Conform Constitutiei, fiecare cetatean cu drept de vot avem dreptul de a alege daca folosim sau nu acest drept, ce si cum votam. Nimeni nu poate fi obligat sa voteze, nimeni nu poate fi impiedicat sa voteze
  • Si una si alta sunt pedepsite de lege si am convingerea deplina ca fiecare cetatean al Romaniei va putea alege liber daca va folosi sau nu acest drept atat de important
  • Nu trebuie sa uitam niciunul dintre noi ca nimic trainic, durabil, fundamental nu se aseaza in democratie decat prin participare, prin folosirea acestui drept fundamental
  • Democratia se bazeaza pe folosirea dreptului de vot de catre cetateni, pe participare, si nu pe absenta
  • Cu increderea ca referendumul din 29 iulie va dovedi inca o data maturitarea democratica sui cetateneasca a romanilor, va doresc sa alegeti in fata constiintei dvs si a situatiei de azi a Romaniei calea de urmat
  • Sunt convins ca zilele urmatoare vor consacra inca o data pentru cine mai avea indoieli - eu unul nu am - ca Romania e un stat deplin democratic

HotNews.ro a transmis LIVE TEXT declaratiile presedintelui interimar



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4233 vizualizari

  • +34 (38 voturi)    
    Da Doamne (Vineri, 27 iulie 2012, 16:48)

    altom [utilizator]

    sa zica ca l-a lasat psihicu' de atata stress, ca nu a mai putut dormi de atatea griji pe capul lui si ca urmare SE DUCE IN CIVILIE - de tot!
    • +25 (27 voturi)    
      Parca zicea ca va fi discret (Vineri, 27 iulie 2012, 18:13)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui altom

      Sau vara nu poate sa doarma nici el?
      • -17 (23 voturi)    
        Antonescu e berlinez, voi veti DORMI la referendum (Vineri, 27 iulie 2012, 19:26)

        busola [utilizator] i-a raspuns lui banel

        ...Antonescu va pleca din viata politica daca revine Basescu la Cotroceni.

        Voi va veti trezi ca sunteti mai saraci.
        • +18 (20 voturi)    
          Democratia (Vineri, 27 iulie 2012, 20:02)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui busola

          se bazeaza pe folosirea dreptului de vot de catre cetateni, pe participare, pe alesi cinstiti si nu alesi incompatibili sau penali. Democratia se bazeaza pe respectarea de catre alesi a vointei cetatenilor exprimata prin referendum(300 parlamenrtari si unicameral).
          In cazul in care alesi respecta regulamentele si legile si vointa cetatenilor exprimata la referendum atunci ma pot chema sa-mi exprim vointa la un alt referendum. Pina atunci nu.
        • +19 (21 voturi)    
          Antenescu e berlinez.. (Vineri, 27 iulie 2012, 20:03)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui busola

          ...pisica verde e albastra si merele rosii sunt galbene.

          Daca saracia inseamna lipsa din viata politica si sociala a unor personaje ca Antenescu si Nastase, atunci imi doresc sa fiu cat mai sarac posibil, in fiecare zi.

          In alta ordine de idei, mai voi poporul asta 80-90% cati sunteti, ce tot va agitati atat si va lamentati in privinta celor care nu vor sa voteze? Nu aveti nevoie de un mizilic de 10%, sau chiar mai putin (conform spuselor celor ca voi si ca marii politicieni Antenescu si Poanta), va descurcati si singuri ca doar sunteti minim 15 milioane care nu-l mai vreti pe Basescu la Cotroceni si care sunteti de acord cu motivele si actiunile suspendarii lui Basescu. Daca va si straduiti putin, poate ca strangeti chiar si 30 de milioane de voturi, caci vointa, mijloacele si legile le aveti deja pentru indeplinirea acestui obiectiv.

          Succesuri! Cand te mai intalnesti cu Antenescu, sa-i transmiti din partea mea "Somn usor" si "Noapte buna"! Haidi pa!
        • +10 (12 voturi)    
          ESTE EVIDENT CA... (Vineri, 27 iulie 2012, 20:29)

          Jimmy Hoffa [utilizator] i-a raspuns lui busola

          Vom fi mai saraci pentru ca dupa 2 luni de guvernare USL cursul euro a sarit in aer. In tara e seceta. Recolte 0. Ala micu' spunea ca nu este o problema ca recolta este compromisa si ca ne vom descurca.

          Ce a facut USL, de cand este la butoanele Guvernului si de cand are majoritate in Parlament, pentru "propasirea spirituala si materiala a poprului roman"? NIMIC! Au avut treaba cu subjugarea institutiilor statului. Despre criza, despre investitii, despre nivelul de trai numai "Basescu e de vina!" Mereu vor spune asta pentru ca sunt incapabili sa conduca tara, sunt incapabili sa rezolve probleme. Este mai simplu sa dai vina pe altii!
        • +2 (2 voturi)    
          si iar ai dat cu mucii-n fasole... (Vineri, 27 iulie 2012, 23:01)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui busola

          eu chiar nu te inteleg ,esti masochist sau ai fost chinuit in copilarie?
      • +3 (3 voturi)    
        vara asta nu dor, vara asta nu dorm... (Vineri, 27 iulie 2012, 21:07)

        oximoron [utilizator] i-a raspuns lui banel

        nu e asta hitul verii..de unde discretie...
      • +1 (1 vot)    
        Parca... (Vineri, 27 iulie 2012, 22:34)

        ikataly [utilizator] i-a raspuns lui banel

        in parlament nu prea participa la vot...sau de altfel multi se abtineau sau boicotau votul...Apropo,uitasem ei sunt parlamentari iar noi suntem buni decat atunci cand votam spre interesul lor...atunci cand am votat reducerea nr distinsilor domni votul a fost ,,consultativ"...prostimea nu se pricepe la chestii asa tehnice (Socaciu)
  • +31 (35 voturi)    
    ia atentie ... (Vineri, 27 iulie 2012, 16:49)

    meddio [utilizator]

    s-a trezit dl presedinte din somn si vrea sa ne transmita un mesaj important pentru tara : "Buna dimineata dragi romani " .
    • +2 (2 voturi)    
      Crin Antonescu e demagog (Vineri, 27 iulie 2012, 21:31)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui meddio

      Crin Antonescu a furat presedintia, a abuzat de legi incat toata europa ne arata cu degetul, a legitimat plagiatul lui Ponta si ne vorbeste despre democratie?

      Acest om imi provoaca violente de limbaj, ma irita, ma jeneaza, ma enerveaza. trebuie sa scapam de Crin Antonescu !
  • +26 (30 voturi)    
    aceeasi propaganda... (Vineri, 27 iulie 2012, 16:50)

    andrei99 [utilizator]

    puteti sa dati una mai veche. e sigur la fel!
    • +36 (38 voturi)    
      incep sa ma simt ca pe vremea odiosului! (Vineri, 27 iulie 2012, 17:13)

      echos [utilizator] i-a raspuns lui andrei99

      Zilnic "presedintele" la televizor! :)
      • -16 (16 voturi)    
        Asta ma gandeam... (Vineri, 27 iulie 2012, 20:10)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui echos

        ...si eu, Basescu asta merge si la cate 3 televiziuni pe zi ...
        • +2 (2 voturi)    
          ..si eu (Vineri, 27 iulie 2012, 21:53)

          valmon [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          e doar o "mica' diferenta:unul (cel "discret") nu este in campanie pe cand celalalt este si daca nu e primit la TVR merge unde e chemat...te-ai prins ? :)
  • +32 (36 voturi)    
    Demisioneaza? (Vineri, 27 iulie 2012, 16:50)

    mman [utilizator]

    Oare sa fie demisia? :)
    Daca e asa, asteptam pe ponta sa o plagieze.
  • +32 (36 voturi)    
    Ziua si declaratia (Vineri, 27 iulie 2012, 16:54)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Ziua si declaratia... Doamne fereste ca acest personaj sa ajunga Presedinte plin/ales pt. ca e in stare sa vorbesca mai mult ca Ceausescu; si nu numai la tv ci si la ...fierul de calcat...
    • +19 (21 voturi)    
      :) (Vineri, 27 iulie 2012, 18:09)

      anton.tanase [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean-roman

      Si incet incet ii da pe toti afara din politica sa ramana doar el, care este miezul si cel mai important om al tarii; s-a luat de Chiliman de parca ar fi fost fiu-sau. Nu stiu cum de il rabda PNL-ul pe acest mironosit tradator, ca este un partid cu istorie totusi.
      • +8 (8 voturi)    
        Referend (Vineri, 27 iulie 2012, 20:49)

        Elena23 [utilizator] i-a raspuns lui anton.tanase

        Acest partid nu mai are istorie,nu mai are verticalitate,un individ a acaparat tot lAcest partid insa ,a mai tradat in 46-48 si s-a apropiat de comunisti,adica a intrat la guvernare,dar ulterior comunistii i-au bagat si pe ei la puscarie....
  • +19 (23 voturi)    
    ... (Vineri, 27 iulie 2012, 16:55)

    Mr.C [anonim]

    N-are somn?
    • +2 (2 voturi)    
      Saracu'! (Vineri, 27 iulie 2012, 22:00)

      CetateanuBULA [utilizator] i-a raspuns lui Mr.C

      Amarat se chinuie sa isi plateasca intretinerea la apartamentu' ala amarat de 500.000 de euro al lui
  • +22 (26 voturi)    
    cele mai multe/zi (Vineri, 27 iulie 2012, 16:58)

    andrei99 [utilizator]

    crin este presedintele cu cea mai mare medie de conferinte pe zi dintre toti presedintii. singurul care repeta acceeasi conferinta de fiecare data. ne-am obisnuit, nimic serios.
    • +19 (21 voturi)    
      e un megaloman (Vineri, 27 iulie 2012, 18:14)

      anton.tanase [utilizator] i-a raspuns lui andrei99

      Se crede si el important, dar lasati-l ca oricum asta e peak-ul carierei lui. In cateva zile n-o sa-si mai aminteasca nimeni ca a existat.
  • +22 (24 voturi)    
    ultimul (Vineri, 27 iulie 2012, 17:12)

    skyradio [utilizator]

    va anunta ca a plimbat cucuveaua, a udat gazonul si florile si ca lasa cheia sub pres!
    adio!
    • +21 (21 voturi)    
      Declaratia interimarului (Vineri, 27 iulie 2012, 19:20)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui skyradio

      Ca facies: Contractat, botit, sifonat, cadaveric, cearcane cat casa.

      Body language: gesturi mici, fara naturalete, lipsite de anvergura gestuala anterioara, autoritate disimulata.
  • +20 (22 voturi)    
    Sa-si puna ceasul ... (Vineri, 27 iulie 2012, 17:14)

    za-k [utilizator]

    sa sune ca altfel nu ajunge la conferintza lui de presa.
    Sau sa il puna pe un consilier sa il trezeasca.

    O sa ne vorbeasca despre dictatorul suspendat si despre ce presedinte excelent, neimplicat, discret si nepartinitor politic este el. Toate minciuni desigur.

    Si apoi se va intoarce satisfacut la somn si le va spune
    consilierilor sa il trezeasca dupa referendum.

    Numa' bine,
    za-k/
  • +17 (19 voturi)    
    va fi ... (Vineri, 27 iulie 2012, 17:18)

    rochiri [utilizator]

    ... o ultima dezvaluire despre basescu... cred ca le da cu virgula la sondaje :)
    Oricum Crin a facut agent electoral din Presedentia Romaniei !
  • +12 (14 voturi)    
    oare ce a visat ? (Vineri, 27 iulie 2012, 17:38)

    furioasa [utilizator]

    si simte nevoia sa ne impartaseasca ?
    ca demisioneaza ? eeee... ar fi prea frumos !
  • +9 (11 voturi)    
    oare ce a visat ? (Vineri, 27 iulie 2012, 17:38)

    furioasa [utilizator]

    si simte nevoia sa ne impartaseasca ?
    ca demisioneaza ? eeee... ar fi prea frumos !
  • +18 (20 voturi)    
    Nu intelegeti (Vineri, 27 iulie 2012, 17:39)

    altom [utilizator]

    bietul om se trezeste si el, se uita prin Cotroceni, vede ca e singur cuc si mormaie in barba nu am cu cine sa joc o tabla, un sotron ceva ce naiba sa fac? Gata, stiu anunt comunicat de presa si vorbesc si eu azi cu cineva...Dupa aia pot sa dorm si eu linistit pana maine. Ca poimaine scap in sfarsit, ce mi-o fi trebuit?
  • +14 (16 voturi)    
    noooo... (Vineri, 27 iulie 2012, 18:08)

    ggna [utilizator]

    o sa se planga ca, dimineata pe la 14.00 cand facea o baie si el in piscina de la Vila Dante l-o surprins Antena 3 Dana Grecu cu emisiunea ei in direct....Acuma, el o sa spuna ca "nu e ceea ce crezi", numai ca aia cu transmisia nu l-au "prins in cadru", fiindca ei credeau ca o sa se trezeasca abia dimineata pe la 16.00...
  • +20 (22 voturi)    
    În 30 de zile a reușit să mă sufoce. (Vineri, 27 iulie 2012, 18:28)

    rgz [utilizator]

    Ne-am săturat de Crin. Nu-l mai vrem pe toate gardurile, pe toate ziarele, pe toate ecranele... nu puteți să-l ignorați?!
    • -20 (22 voturi)    
      . (Vineri, 27 iulie 2012, 19:06)

      basescujudecat [utilizator] i-a raspuns lui rgz

      Preferi basescu in masina, la piata, la supermarket, pe trotuar in fata sediului, pe strada in fata sediului si tot asa ? Macar asta nu hahaie a alcoolic. Lasa omul sa doarma, iti trebuie un presedinte odihnit
      • +21 (21 voturi)    
        Nu-mi doresc USL. (Vineri, 27 iulie 2012, 19:16)

        rgz [utilizator] i-a raspuns lui basescujudecat

        În 30 de zile am văzut că președinția României face campanie electorală pentru USL. Am văzut că pupitrul președintelui este înlocuit cu studiourile Antena 3. Am văzut că banii cheltuiți pentru protecția și deplasările președintelui (fie el și interimar), bani publici, sunt folosiți pentru a face propagandă.
        Da, prefer să-l văd pe Băsescu în tricou Polo albastru la supermarket, plătind din portofelul lui.
        Sincer, mă sperie că nu-l văd pe Antonescu la supermarket, la piață, pe trotuar. Nici pe Ceaușescu nu-l vedeai.
        Și apreciez calitatea ta de postac, altfel nu-mi explic de ce ți-ai înregistra un username la hotnews.ro cu "basescujudecat".
  • +16 (16 voturi)    
    Dezacord? (Vineri, 27 iulie 2012, 19:17)

    rgz [utilizator]

    "Conform Constitutiei, fiecare cetatean cu drept de vot avem dreptul de a alege daca folosim sau nu acest drept, ce si cum votam."
    Dezacordul "fiecare cetățean...avem dreptul" este marca hotnews sau Crin Antonescu? Nu m-ar mira să fie de la tovarășu', ne-am obișnuit cu analfabetism, plagiat, furt... Asta devenim.
  • +15 (15 voturi)    
    ... (Vineri, 27 iulie 2012, 19:28)

    viorellucaci [utilizator]

    D-l Crizel Antenescu tocmai si-a adus o lauda, cum ca ar fi dat dovada de "normalitate"pe parcursul campaniei...l-as fi crezut daca dormea ...
  • +15 (15 voturi)    
    garantie? (Vineri, 27 iulie 2012, 19:30)

    dan3 [utilizator]

    "participarea la referendum este singura garantie ca politicienii se vor conforma vointei poporului". Am vazut la referendumul pentru parlament unicameral cum s-au conformat politicienii vointei poporului.
  • +14 (14 voturi)    
    Una spune acum alta facea in primavara (Vineri, 27 iulie 2012, 19:41)

    fane_grija [utilizator]

    Fapte:
    In momente de criza pentru Romania opozitia USL a boicotat lucrarile parlamentului, alegand neparticiparea si responsabilitatile ce-i revenea in cadru procesului democratic.
    Vorbe:
    "Nu trebuie sa uitam niciunul dintre noi ca nimic trainic, durabil, fundamental nu se aseaza in democratie decat prin participare, prin folosirea acestui drept fundamental"
    Sper ca romanii sa faca diferenta intre fapte si vorbe.
    Asa cum ne indemna Ion Iliescu in 2007, duminica voi boicota mascarada asta pusa in scena ca sa-si vada Voiculescu visul cu ochii: o justitie aservita penalilor.
  • +13 (13 voturi)    
    crizel absentel (Vineri, 27 iulie 2012, 19:53)

    ElianaMarginean1321880628381 [anonim]

    cine vorbeste de prezenta, chiulangiul numaru' unu' :)))))
  • +13 (13 voturi)    
    votul meu (Vineri, 27 iulie 2012, 20:00)

    CipD [utilizator]

    cu siguranta votul este un drept si unul care trebuie exercitat. si nu trebuie sa uitam lucrul asta nici la parlamentare, cand avem in sfarsit sansa sa scapam de chiulangiii si lenesii din parlament, sa ii trimitem acasa pe cei ca mirel talos pentru care cultura nu e ceva ce se invata ci ceva ce se serveste la tv, ca un serial.
  • +12 (12 voturi)    
    Ai uitat "dle " presedinte interimar (Vineri, 27 iulie 2012, 20:08)

    Cami2012 [utilizator]

    Ai uitat cand ai spus ca Diaspora NU trebuie sa aiba drept de vot , ca NU trebuie sa voteze ? Parca spuneai ca nu minti si nu ai mintit niciodata . Inca o minciuna MARE de tot. Alaturi de cei din Diaspora ne vom exercita si noi dreptul de A NU VOTA !
    In alta ordine de idei , cum iti permiti "dle" presedinte pana luni , sa ni te adresezi cu "dragi compatrioti" ? Ne iubesti ca sarea in ochi sunt sigura. Mai bine du-te sa dormi , lasa declaratiile, ca oricum minti de ingheata apele.
  • -9 (17 voturi)    
    Adevarata față a realității (Vineri, 27 iulie 2012, 20:09)

    AIius [utilizator]

    Antonescule, Antonescule, de ce nu ai spus tu tot adevarul? De ce nu zici ca Basescu a ajuns implantat in Romania intr-o familie de romani, el fiind la origine din exterior? Pentru cine nu stie, Basescu este de etnie maghiară. El, Tismaneanu, Kovesi etc. Astia sunt 'sateliti' politici, plasati de mici copii in familii autohtone, crescuti in cultura tarii respective si apoi ridicati in functii de conducere care sa serveasca interesele externe. Asta se intampla de sute de ani in capitalism si chiar in comunism (de ex. Iliescu, Roman, etc.)
    • +2 (2 voturi)    
      Ce sa faci si tu? (Vineri, 27 iulie 2012, 22:27)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui AIius

      Ce faci plagiatorul sef.. De unde nu e, nici originalitate nu se cere..

      Poate ca totusi esti multumit de banii primiti. Macar atat...
  • +7 (7 voturi)    
    absenta la vot (Vineri, 27 iulie 2012, 20:21)

    LaurentiuVasiescu [anonim]

    Este tot o masura a democratiei. Cam asa cum a fost si in cazul boicotului USL din parlament ... cu toate ca au fost alesi acolo pentru a reprezenta intereseul poporului, erau obligati prin votul acord lor la aceasta reprezentare.

    Ce sa stie unul care are 1% prezenta in senat?
  • +11 (11 voturi)    
    Ce vor face romanii? (Vineri, 27 iulie 2012, 20:23)

    Rafaila [utilizator]

    La vremea respectiva am anticipat corect intentia de fraudare masiva a referendumului de catre USL. Nu mai incape indoiala ca ei organizeaza referendumul nu ca sa-l cistige ci ca sa il fure. Intrebarea mea este ce se va intimpla in ziua in care vor fi date publicitatii rezultatele referendumului la care - se va spune - participarea a fost de 54% din numarul celor inscrisi pe liste - implicit ca referendumul a fost validat si ca un procentaj majoritar de DA valideaza legal demiterea presedintelui!? Ce se va intimpla in ziua in care poporului roman i se va comunica minciuna la care se lucreaza deja? Ce se va intimpla cind poporului i se va spune ca presedintele a fost demis, conform legii - prin minciuna legalizata?!
  • +8 (8 voturi)    
    Sunteti niste impostori (Vineri, 27 iulie 2012, 20:28)

    tvisan [utilizator]

    Cat a lipsit USL de la lucrarile parlamentului unde ar fi trebuit sa voteze? Nu uitati, parlamentarii din propria vointa au candidat pentru acele locuri unde ar fi trebuit sa voteze. Cum a ramas cu referendumul cu parlamentul de 300 de locuri? Aia nu e vointa poporului caruia politicienii trebuie sa se supuna?
    Nesimtitilor, ati dat foc la tara situatia ei nu e pe roze si acum vreti ca poporul sa scoata castanele din foc.
  • +9 (9 voturi)    
    jos hotia! (Vineri, 27 iulie 2012, 20:30)

    I [utilizator]

    e un drept nu o obligatie mestere! si cum ati facut tot posibilul sa furati "referendumul" eu NU o sa ma prezint la vot! Cand o sa invatati ce e respectul atunci mai vorbim.
  • +11 (11 voturi)    
    NU! (Vineri, 27 iulie 2012, 20:37)

    minus [utilizator]

    Ati uitat un "NU".

    Participarea la referendum NU este o garantie ca politicienii se vor conforma vointei poporului.

    Aceasta afirmatie nu este o prezumtie. Este dovedita prin urmarile referendumului din 2009.
    Politicienii nu s-au conformat vointei poporului.
    Sunt aceiasi politicieni care azi ne indruga verzi si uscate despre democratie.

    PS. Ion Iliescu sustine ca "Boicotarea alegerilor, decisa de PDL este antidemocratica; ea inseamna teama de opinia populara".
    Asta este si mai tare: daca nu stiati, duminica sunt alegeri!
  • +6 (6 voturi)    
    cica (Vineri, 27 iulie 2012, 20:42)

    ggna [utilizator]

    campani normala si democratica...asa esti tu in mod "normal"???
  • -13 (15 voturi)    
    La Rahova cu marele carmaci securist si slugoii ! (Vineri, 27 iulie 2012, 20:56)

    gv [utilizator]

    Daca nici acum nu scapam de scarnavia asta de betiv securist si las, insetat de alcool si de putere, inseamna ca ne meritam soarta.
    Chiormaliul securist recurge la cele mai lase si josnice siretlicuri pentru a fugi de votul poporului roman si pentru a se agata cu ghearele si cu dintii de putere.
    Acum ori niciodata, trebuie sa-i tragem un sut satanei spre Jilava, impreunacu toti slugoii oranjgutani, care se agita pe forumuri si pe televiziunile aservite dictachiorului securist.
    Betivul infractor si securist TREBUIE SA PLECE, pentru ca:
    - a calcat in picioare toate institutiile si puterile statului, pentru a-si satisface setea de putere;
    - a batjocorit si umilit milioane de oameni, medici, profesori, pensionari, militari etc;
    - a preluat atributiile de sef al guvernului care nu-i apartineau;
    - a taiat salariile si pensiile;
    - a indemnat medicii si profesorii sa plece din tara;
    - a produs depopularea tarii cu circa 4 milioane de oameni, care au fugit in cele 4 zari, lucru care nu s-a intamplat nici pe timp de razboi;
    - a indatorat tara cu 20 de miliarde de euro, in timp ce sustinea ca nu mai luam bani de la FMI;
    - s-a imbogatit ilegal prin "tranzactii succesive" cu intrelopi si regi ai asfaltului, din care a castigat milioane de euro;
    - si-a acordat ilegal casa din Mihaileanu ca primar, cand de fapt avea locuinta in Bucuresti;
    - si-a pregatit vila Dante ca sa-i fie acordata pe viata, cu milioane de euro de la buget, in plina criza;
    - sfidand electoratul roman si bunul simt, a fortat alegerea progeniturii analfabete ca europarlamentar, obligand PD-ul sa-i cedeze din voturi.
    Slugoi basisti, voi stati mai bine acasa, seful vostru va vota pentru voi, ca asa e in democratia de tip basist.
    • +4 (4 voturi)    
      Clarificare (Vineri, 27 iulie 2012, 21:21)

      coco04 [utilizator] i-a raspuns lui gv

      O sa-ti spun ceva.
      Daca chiar te intereseaza banii ; vezi ca banii:

      Nu ii da Basescu !
      Nu ii da nici Ponta !
      Nu ii da nici Antonescu !
      Nu ii da Boc!
      Nu Basescu a taiat salariile ci REALITATEA economica .
      Banii sunt produsi de INVESTITORI prin rezultatul muncii lor.
      Alti bani veneau de la UE.
      Daca vor mai veni.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu voi merge la vot (Vineri, 27 iulie 2012, 21:53)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui gv

      Antonescu: "participarea la referendum este singura garantie ca politicienii se vor conforma vointei poporului" Gindindune si la referendumul precedent (300 parlamentari si unicameral) cu actuali politicieni nu avem cu siguranta nici o garantie.
    • +2 (2 voturi)    
      Infiereza tovarase, asa, cu manie proletara ! (Vineri, 27 iulie 2012, 21:55)

      dan tulceanu [utilizator] i-a raspuns lui gv

      Parca vad afisele din timpul razboiului rece, in care capitalisti erau infatisati ca niste monstri hidosi care atenteaza la bunastarea poporului. As putea sa-ti demontez toate "motivele" tale, dar imi dau seama ca ar fi timp pierdut. Deschide televizorul ca-i gadea pe acolo.
    • +2 (2 voturi)    
      acelas text ... (Vineri, 27 iulie 2012, 21:59)

      val111 [utilizator] i-a raspuns lui gv

      il veti gasi pe o gramada de site-uri. Veti gasi traducerea acestui text pe site-uri frantuzesti, germane si engleze.
      Ce este de remarcat in tote posturile "antibasescu" est limbajul de mahala.
      Nu am vazut pina acum NICAIERI un mesaj antibasescu pe un ton civilizat si fara insulte de cea mai joasa speta. numai in acest text : "scarnavie" "satana" "betiv" etc ...
      Cred ca asta spune mult !
    • +1 (1 vot)    
      Sa facem totu pentru mat (Vineri, 27 iulie 2012, 22:59)

      morometu [utilizator] i-a raspuns lui gv

      Dupa citirea articolului din FAZ sunt consternat si nu-mi pot explica cat de jos poate ajunge romanul...
  • +2 (2 voturi)    
    Incredibil !! (Vineri, 27 iulie 2012, 21:02)

    DMC [utilizator]

    Omul care pana sa vrea interimar a avut zero prezente in Parlament (locul ala unde poporul te trimite ca sa votezi in numele lui) acum, ne spune senin ca :

    " Democratia se bazeaza pe folosirea dreptului de vot de catre cetateni, pe participare, si nu pe absenta"

    INCREDIBIL !

    Adica el nu se ducea sa voteze nici cand noi il plateam iar acum el ne preda noua principiile democratiei.

    Caragiale nu e vina ta ca azi ai ramas mic in fata lui, e doar meritul lui ca e un caracter asa mare!
  • +1 (1 vot)    
    Mergi, mata, domnule! (Vineri, 27 iulie 2012, 21:15)

    madame [utilizator]

    Referendumul nu e al romanilor, ci al celor 259 de parlamentari corupti!
    Vreau alegerile parlamentare pentru Parlamentul Romaniei si apoi mai discutam.
  • +2 (2 voturi)    
    dom' anto (Vineri, 27 iulie 2012, 21:35)

    costinescu [utilizator]

    democratia se bazeaza pe participare si nu pe absenta? povesteste-ne, te rugam, cate ceva din experienta ta de senator
  • +2 (2 voturi)    
    Crinulet, (Vineri, 27 iulie 2012, 21:36)

    releu [utilizator]

    stii ce ne lipsea, printre altele, dar legat de ce spui, inainte de 89 ?
    Iti spun eu, ist(o)ericule: dreptul de a NU merge la vot.

    Ne incolonam cu coada intre picioare si ne prezentam la vot, ca doar nu eram nebuni sa riscam sicane etc pt ceva care oricum era dinainte hotarat, indiferent ce faceam noi acolo in buletinul de vot.
  • +3 (3 voturi)    
    Crin, nu ai inteles nimic (Vineri, 27 iulie 2012, 21:51)

    dan tulceanu [utilizator]

    Este o mare diferenta intre alegeri si referendum. Alegerile sunt importante, trebuie sa participam la ele, de acord. La referendum insa este alta branza, daca se trezesc 10 adormiti din parlament ca vor ei sa li se faca paturi in sala de sedinta, ca vor sa schimbe numele unei strazi, ca vor sa faca o linie de metrou, etc, daca pe mine nu ma intereseaza problema respectiva, nu ma duc la referendum, deci las-o mai moale cu responsabilitatea civica si alte porcarii. Voi ati facut gogomania si vreti acum ca poporul roman sa o gireze prin votul sau. Voi ati intrat in hora, voi trebuie sa jucati, noi eventual vom sta la o terasa si vom asculta muzica. Hai salut, ne vedem la Niculitel.
  • +2 (2 voturi)    
    Informatie pentru Crin (Vineri, 27 iulie 2012, 21:57)

    CetateanuBULA [utilizator]

    Dom' Presedinte NEALES

    Dovediti va rog frumos ca aveti un coeficient de inteligenta macar supraunitar

    Si daca nu te prezinti la vot poate fi considerat in unele regiuni democratice ca fiind un vot ( de blam pentru clasa politica de obicei indiferent de culoare politica )

    Daca la nivelul IQ subunitar pe care il dovediti ( cel putin asa se vede ) intrebati pe unu care s-o pricepe oarecum aveti niste oameni pe acolo care sint recomandati de niste diplome pe bune!


    Bai fratilor daca papitoiu asta ajunge cumva (ptiu drace) "presedinte ales" cred ca o sa avem parte de cozi de asteptare pentru viza de plecare definitiva in orice tara extrem de slab dezvoltata nu imi pot permite sa dau nume!

    Cu stima si respect !
  • +2 (2 voturi)    
    viceversa cum zicea Caragiale (Vineri, 27 iulie 2012, 22:05)

    dezamagitul [utilizator]

    Democratie inseamna si neparticipare fiindca este un drept al fiecarui cetatean care nu este de acord cu modul de acaparare a puterii de tip hitlerist a unor indivizi verosi si fara scrupule intr-un timp foarte scurt .ceuasescu era un mic copil pe langa voi . Acesti inivizi insetati de putere au facut atatea nereguli in doua luni cat nu au facut a lui basescu in 8 ani . Dreptul meu este sa nu legitimez aceste lovituri mafiote de tip voiculescu delator si hot care incearca sa fenteze justitia pana or ajunge ai lui la putere cu majoritati aranjate ca la piata eu iti dau ceva daca tu votezi cu mine.Dar poporul este naiv dar nu prost si le va dejuca planurile si acum si in Noiembrie . Comunisti astia au confiscat si piata revolutiei si lozincile de atunci .
    Vorba lui oprescu o sa ne castigam portia de libertate , nimeni nu ne va mai trage la raspundere.
    Comunisti stangeti randurile .
  • +2 (2 voturi)    
    Precizare (Vineri, 27 iulie 2012, 22:16)

    Un cititor [utilizator]

    Stimate domn, cine considera ca acest referedum e de interes national, asa cum ati afirmat? Poporul roman, sau un grup de parlamentari care considera ca au primit un cec in alb de la alegatorii lor? Ramine sa vedem..
  • +2 (2 voturi)    
    Ai tupeu, C. Antonescu, sa ne tii lectii despre (Vineri, 27 iulie 2012, 22:31)

    Law_and_Order [utilizator]

    democratie.

    Complotezi la dezintegrarea statului de drept, dar ai neobrazarea sa ceri electoratului sa-si puna singuri streangul de gat!

    DISPARI din politica, incompetent nesimtit!
  • +1 (1 vot)    
    Ce faci mai CACARAU (Vineri, 27 iulie 2012, 22:37)

    burebista [utilizator]

    Vorbesti ,cum sa mearga poporul la vot cind voi a-Ti pregatit fraudarea referendumului ,pt ce ?a da ca sa fie peste 9 milioane pe care voi nu le puteti stringe ,asta va doare Vooi FRAUDATI dar daca VIN LA VOT VREO $ MILIOANE NU MAI puteti fura INCA 6 milioane .Sunteti ce i mai mari mincinosi ,CIND ACEST PLAGIATOR ORDINAR cu foia de hirtie in mina zice ca nu am semnat ,cum mai ordinarule cind acolo scriemare ACORD deci nu ai semnat o pagina ci un acord cu anexe si fata de toti voi cei trei cacarai a_ti semnat ,voi V_ati dat cu stingul in dreptul ca si de atitea ori.NU LA referendum prin statul acasa BOICOT TOTAL
  • 0 (0 voturi)    
    Nu este adevărat (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 13:34)

    omliber [utilizator]

    Democraţia se bazează pe respectarea legilor, drepturilor cetăţenilor, pe statul de drept. Dvs - adică USL - aţi forţat legile, constittuţia (aşa cum este ea) până dincolo de corectitudine. Adică aţi încălcat legile şi constituţia. Aţi hotărât (în Parlament) printr-o majoritate nelegitimă formată prin trocuri parlamentare (adică mită sub diverse forme) suspendarea preşedintelui într-o perioadă critică pentru România, pentru Europa. Nici un parlamentar din majoritatea mai sus pomenită nu şi-a întrebat electorii dacă asta era şi agenda lor. Dacă nu ne prezentăm la vot marea majoritate dintre noi este pentru că noi, cei care v-am trimis în Parlament nu avem aceleaşi priorităţi cu ale dvs.
    Aşa aţi făcut şi în 2007! Nu v-a interesat ce gândim, ce vrem... Atunci populaţia României v-a spus ce vrea, v-a mai spus, mai târziu că vrea parlament unicameral şi 300 de parlamentari. Suntem prea săraci să susţinem unul din cele mai mari parlamente din lume cu o eficienţă atât de mică. În Uniunea Europeană sunt mai multe ţări cu parlament unicameral decât bicameral. parlament bicameral au, în special, federaţiile..
    Aşa că absenteismul este un răspuns democratic: în cazul acestui referendum - nu este prioritatea noastră; în cazul alegerilor parlamentare nu avem pe cine alege - este între mai rău şi mai puţin rău.