Sorin Oprescu: Ramane ideea construirii de adaposturi pentru cainii comunitari, vor fi luati de pe strazi in cateva luni

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 ianuarie 2012, 13:59 Actualitate | Esenţial

Primarul Capitalei, Sorin Oprescu, a declarat miercuri, dupa ce Curtea Constitutionala a decis neconstitutionalitatea legii privind cainii comunitari, ca ramane la ideea de a construi adaposturi pentru acestia, care trebuie stransi "cat mai curand" de pe strazi, intr-un termen de cateva luni. Oprescu a subliniat ca a gasit deja cateva solutii, in colaborare cu ONG-urile, fara a folosi bani de la buget.

"Am vorbit si cu primarii de sector, la 1 si la 2 exista deja adaposturi, ceilalti stau cu mana intinsa, dar vom interveni noi. Construim acum un adapost pentru 5.000-10.000 de caini. Viata in captivitate este scurta, insa trebuie sa ii strangem in cel mai scurt timp, cateva luni, de pe strazi", a declarat primarul Sorin Oprescu, pentru Mediafax.

Primarul Capitalei considera ca aceasta problema a cainilor comunitari "trebuia rezolvata ieri".

Oprescu a precizat ca adoptia acestor caini nu prea functioneaza, pentru ca multi dintre cei care i-au luat, ii lasa pe langa bloc, deci sunt tot pe strada, si, mai mult, nu ii hranesc.

Curtea Constitutionala a decis, miercuri, ca este neconstitutionala Legea referitoare la cainii comunitari, care prevede ca eutanasierea animalelor fara stapan se va putea face dupa ce autoritatile locale vor consulta populatia.


Judecatorii Curtii Constitutionale au admis, cu majoritate de voturi, sesizarea privind neconstitutionalitatea Legii pentru modificarea si completarea OUG 155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a cainilor fara stapan, facuta in 25 noiembrie 2011 de 70 de deputati PSD si 54 de deputati PNL.

Anuntul privind neconstitutionalitatea legii a fost primit cu urale de membrii organizatiilor de protectie a animalelor care miercuri protesteaza la Palatul Parlamentului, unde este sediul Curtii Constitutionale.

Regizori, compozitori, critici de film, ziaristi, pictori, sportivi, artisti plastici, fotografi, medici si societatea civila au cerut neadoptarea acestei legi.

Camera Deputatilor a adoptat, in 22 noiembrie, Legea privind cainii comunitari, care prevede ca eutanasierea animalelor fara stapan se va putea realiza dupa ce autoritatile locale vor consulta populatia prin sondaje de opinie, referendumuri sau adunari de cartier si ca toti cainii vor fi "cipati".


Prefectul Capitalei, Cristian Atanasoaei, critica, in decembrie, planul Primariei Capitalei de a rezolva problema cainilor fara stapan doar prin sterilizare si lasarea acestora apoi pe strazile orasului.

"Avand in vedere ca, in ultimii ani, media persoanelor muscate de caini a fost de circa 10.000 de persoane pe an, cu siguranta ca solutia pe care o propune Primaria Generala va perpetua aceasta stare de fapt", spunea atunci Atanasoaei.

Potrivit acestuia, municipalitatea ar trebui sa suporte cheltuielile cu tratamentul celor 50.000 de oameni care vor fi muscati in continuare.

In perioada 2009-2011, in Bucuresti au fost muscate si au beneficiat de servicii medicale 31.278 de persoane, adulti si copii. Totodata, numai in perioada septembrie - noiembrie 2011, 1.805 persoane au fost muscate de cainii fara stapan, potrivit datelor statistice ale Institutului de Boli Infectioase "Prof. dr. Matei Bals".

In perioada 2006 - 2010, costurile serviciilor medicale pentru persoanele muscate de caini au fost de 7.856.247,66 lei, adica aproximativ 1,8 milioane de euro.

Reprezentantii ONG-urilor spun insa ca in adaposturi pot fi dusi cainii agresivi si sefii de haita, ceilalti putand fi lasati liberi.

Directorul Autoritatii pentru Protectia Animalelor din Primaria Capitalei, Robert Lorentz, declara, in decembrie, ca programul de sterlizare va continua si dupa 1 ianuarie 1012 si va viza si zonele private de la periferie.

"Avem sprijinul ONG-urilor. In Bucuresti, aproximativ 80% dintre caini sunt sterilizati", a spus atunci Lorentz.

Potrivit acestuia, pana in luna mai ar putea fi sterilizati si cei 20% care nu au fost in acest program, iar Primaria Capitalei va deschide un adapost de dimensiuni medii pentru caini agresivi.

Robert Lorentz a precizat ca, potrivit evidentelor cabinetelor sanitar-veterinare, in Capitala sunt aproximativ 40.000 de caini sterilizati si vaccinati. El a adaugat ca in Capitala sunt intre 2.000 si 3.000 de femele nesterilizate.

El adauga ca in adapostul de caini de la Pallady sunt 60 de animale, dar numarul acestora va creste pana la 600 dupa extinderea adapostului, iar in aceste locuri ar putea sa intre o mie de caini.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

1177 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    tare (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 14:11)

    jean [anonim]

    frate daca 20 de judecatori bosorogi sunt iubitori de maidanezi trebuie ca o tara intreaga sa suporte cacatii de pe strazi, urletele si si ferocitatea acestor patrupede. Au ajuns sa aiba mai multe drepturi ca oamenii. Mare ti-e gradina Doamne.
  • +7 (7 voturi)    
    . (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 14:12)

    kalashnikov [anonim]

    ramane doar ideea emigrarii... sau retragerii la mama naibii, la tara, in creierii muntilor...
  • +12 (12 voturi)    
    ONG-urile ce raspunderi au ? (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 14:14)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Vad pe strazi catele crotal in ureche (semn ca au trecut pe la un cabinet medical veterinar pentru deparazitare, vaccinare si sterilizare), dar care au burtile pana la pamant, semn ca ne pregatesc o transa noua de catelusi...

    De asemenea, sunt caini (masculi) cu crotal si o frumusete de "oua", numai buni de reproducere...

    Poate ar fi bine ca, in astfel de cazuri, Primaria sa verifice datele de pe crotali si sa faca plangere penala impotriva celor care au incasat banii si s-au prefacut doar ca sterilizeaza animalele.

    Asa, fara raspundere sau sanctiuni, ONG-urile vor continua sa "mulga" societatea de bani prefacandu-se ca rezolva o problema fara sfarsit...
  • +3 (3 voturi)    
    "Oprescu promite" pe Google (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 14:23)

    Vizitiul [utilizator]

    Atat am de zis.
  • +6 (6 voturi)    
    c.c (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 14:43)

    mos ion roata [utilizator]

    iresponsabili.
  • +9 (9 voturi)    
    si dupa asta (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 14:44)

    piktor [anonim]

    sa finanteze adaposturile alea din banii lui personali, din banii lui cutu-cutu si ale pensionarilor iubitori de javre si din salariile judecatorilor de la CC
  • +7 (7 voturi)    
    Din iulie si pana acum (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 15:43)

    Andy [anonim]

    La mine la bloc erau 4 caini si acum sunt vreo 12.
    Evident nimeni nu i-a aruncat in strada, ci pur si simplu s-au inmultit cei 4.
    Pana face Oprescu adaposturile pentru 50.000 de caini, numai in Bucuresti vor fi cel putin 80.000-90.000, asta presupunand ca alde Cutu-cutu si 4 labi au sterilizat o parte din caini.
    Altfel o sa ajungem ca in Sri Lanka, sa ne luptam pentru viata noastra.
    Vai de capul nostru de "europeni" rupti in dos.
  • -9 (9 voturi)    
    Mahatma Ghandi (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 15:45)

    nimeni [anonim]

    V-am mai scris asta:

    The greatness of a nation and its moral progress can be judged by the way its animals are treated
    • -3 (3 voturi)    
      Tot Ghandi (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:16)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui nimeni

      Ghandi:
      "To my mind," he said, "I hold that the more helpless a creature, the more entitled it is to protection by man from the cruelty of man."
    • -1 (3 voturi)    
      recomandare (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:58)

      alin [anonim] i-a raspuns lui nimeni

      te rog sa emigrezi in india si sa te faci budist. la fel cum ii rog pe cei care sustin legea sanatatii sa emigreze naibii in sua.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu (Joi, 12 ianuarie 2012, 9:18)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui nimeni

      te trateaza nimeni,nicicum,surely!
  • -5 (5 voturi)    
    Deci, daca se vrea, se gasesc solutii (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:06)

    Kiki [anonim]

    Perfect!!! Asa ii pune legea pe romani sa gandeasca si sa gaseasca solutii constructive, nu numai sa dea cu parul!!! Bravo. Decat sa se plateasca din banii mei dati la stat ajutoare pentru trintorii care stau acasa, sau comisioane pentru cei gen Miki spaga la contractele cu statul, prefer sa se duca acesti bani la crearea de adaposturi, unde vor mai munci, pe langa medici, si cativa oameni care, altfel, poate nu si-ar gasi nicaieri o slujba de unde sa castige bani cinstiti.
    • +1 (1 vot)    
      Care solutii? (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 18:18)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Kiki

      Daca mai crezi in gargara lui Au ma doare cainofilul cam ai o problema. Eu nu sunt de acord ca din impozitul meu sa se construiasca adaposturi pentru caini. Vreau sa se construiasca adaposturi pentru oamenii fara adapost ( nu ca as murii de dragul lor dar un om in mod noormal reprexita pentru o societate normala mai mult decat un animal. Sau sa le construiasca Oprescu din banii poprii. Pentru RATB nu sunt fonduri, stau autobuzele in garaj din motiv de lipsa de piese de schimb si de motorina,noi circulam pe multe linii la fel ca inaite de '89 iar primasrul construieste adaposturi.
  • -6 (6 voturi)    
    CUM AR FI....?! (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:44)

    cristina [anonim]

    Cum ar fi ca de maine prostii sa fie omorati? sau oamenii lipsiti de suflet? sau cei care au inselat, au furat, au mintit???? Nu v-ati dori sa existe o lege care sa ne apere? nu de alta, dar singura vina a maidanezilor este aceea ca s-au nascut si traiesc printre noi....pe cand pacatele si defectele noastre....mai bine nu spun ca fiecare si le stie mai bine
    • +4 (4 voturi)    
      Bun rationament! (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:03)

      Andy [anonim] i-a raspuns lui cristina

      Dar cati dintre cei enumerati de tine stau pe strada si latra la tine? Sau te musca?
      Dar puii de la Avicola ce vina au ca tu nu ai minte? Ei tot mor ca sa te imbuibi tu de la KFC.
      Vai de capul nostru cu asa specimene de oameni.
      Dai din gura, dar nu spui nimic de fapt.
      • +3 (3 voturi)    
        da din gura? (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:18)

        barghieru [utilizator] i-a raspuns lui Andy

        Mai precis- latra..
    • +1 (1 vot)    
      O milostivo (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 18:21)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui cristina

      In ce societateoderna un animal are o valoare mai mare decat a omului? Te intreb si pe tine te-ai gandit vreodata la oamenii fara adapost? In rest gargara lacrimogena nu are valoare de argumeny.
  • +1 (1 vot)    
    EU (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 19:10)

    pop [anonim]

    bai doctore?ce ai facut de cand esti primar?de ce nu leai gasit adapost pana acum????????????????????????
  • +1 (1 vot)    
    se explică acum... (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 19:41)

    Ava [anonim]

    E chiar logic. Legea e votată neconstituțională, deci firmele care ”construiesc adăposturi” sau ”ridică maidanezi” sau ”sterilizează maidanezi” vor încasa niște bănuți importanți. Pe durată lungă, că nu stă nimeni să urmărească dacă același cîine a fost ”adunat” și ”sterilizat” de zece ori. Perfect logic și în ton cu economia de piață...

    Romînia nu mai are nici o șansă.
  • +2 (2 voturi)    
    Cine l-a oprit ... (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 19:56)

    Socrate [anonim]

    Cine l-a oprit pe doctorul hahalera sa faca adaposturi pana azi ?
  • 0 (0 voturi)    
    bani aruncati (Joi, 12 ianuarie 2012, 11:27)

    bobi [anonim]

    Pe legea actuală se cheltuieşte mai mult pentru câini decât pentru oameni. Tocmai de aceea trebuie schimbată.
    Dacă toţi câinii din Bucureşti sunt duşi în adăposturi şi sterilizaţi, plătim peste 107 milioane de euro pe an pentru ei.
    De banii aceia putem face 2 spitale sau 5 şcoli sau 2 săli polivalente
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 12 ianuarie 2012, 12:09)

    denis [anonim]

    Ar trebui ca cei care sunt impotriva eutanasierii sa ia acasa cate un caine si sa-l ingrijeasca pana la moartea naturala a acestuia.Cainele va fi vaccinat si sterilizat dar in acelasi timp i se va implanta si un cip care va contine numele stapanului care isi asuma responsabilitatea pentru el.Propun si ceva amenzi responsabile pentru cei ce nu respecta iar in cazul in care cainele musca si pe cineva atunci cel care a semnat pentru caine sa fie obligat sa plateasca si costul eutanasierii cainelui findca el l-a condamnat la moarte dandu-i drumul inapoi pe strada
  • 0 (0 voturi)    
    asdasdgd (Joi, 12 ianuarie 2012, 13:10)

    marius [anonim]

    Din nou , Romania dovedeste ca , din cauza unor oameni , nu poate intra in randul tarilor civilizate. Cum se face ca in alte tari , legi ca aceasta exista de ANI intregi si nu zice nimeni nimic , cum ??
  • 0 (0 voturi)    
    bani (Joi, 12 ianuarie 2012, 13:29)

    flo [anonim]

    Costul tratamentului medical pentru fiecare persoană muşcată de câine este de 4 milioane de lei (vechi).
    Pentru fiecare câine care se duce la adăpost, Primăria cheluieşte 375 de lei (3 milioane şi 750 de mii de lei vechi).
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 12 ianuarie 2012, 16:29)

    gabriela [anonim]

    bani aruncati aiurea pentru acesti caini,cati bani se baga in adaposturile lor, offf
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Joi, 12 ianuarie 2012, 17:45)

    david [anonim]

    atatea adaposturi le faceti acestori caini, in loc sa faceti aziluri, spitale si tot asa faceti adaposturi pentru caini.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 12 ianuarie 2012, 18:54)

    carla [anonim]

    nu este normal sa faceti atatea adaposturi pentru ei, bani aruncati aiurea pentru ei.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Joi, 12 ianuarie 2012, 21:04)

    batman [anonim]

    Maidanezii, ar trebui ridicati din toata capitala, suntem singura capitala europeana unde mai exista maidanezi pe strazi. Ne-am saturat sa circulam pe strada cu frica sa nu ne muste vre-un maidanez. Facet-i ceva cu ei!