Traian Igas: Politia Romana investeste lunar circa 2 milioane de euro in combustibil. Exista cantitati destul de mari de carburanti pe care nu le gasim

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 7 decembrie 2011, 14:15 Actualitate | Esenţial

Ministrul Administratiei si Internelor, Traian Igas, a declarat, miercuri, ca Politia Romana cheltuieste lunar, pentru combustibil, doua milioane de euro, potrivit Agerpres. Ministrul Internelor a adaugat ca, in urma unui control demarat la nivel national, ca exista cantitati destul de mari de benzina care nu pot fi justificate.

"Lunar, Politia Romana investeste in combustibil aproximativ doua milioane de euro. (...) Am demarat un control la nivel national, au fost verificate 182 de unitati, la unele am gasit si anumite deficiente. Suntem intr-un moment in care cercetarile merg inainte, sa vedem ce s-a intamplat si cantitatile pe care practic nu le gasim sunt destul de mari. Vom lua masuri. Cel ce se face vinovat de aceste nereguli va plati", a declarat Igas.

Intrebat la ce suma se ridica frauda in cazul combustibilului, ministrul a spus ca nu se poate pronunta pana la finalizarea cercetarilor, adaugand ca acestea se vor termina intr-un termen scurt.

"Eu stiti ca sunt mereu cu piciorul pe acceleratie si nu accept termene foarte lungi", a spus ministrul de Interne, dupa audierea de la comisiile de buget ale Camerei Deputatilor si Senatului pe marginea proiectului de buget al MAI pe 2012.

Din ordinul ministrului Administratiei si Internelor, Directia Generala de Audit din cadrul MAI a efectuat, in perioada 14-18 noiembrie, o misiune de audit in scopul determinarii faptice a stocurilor de carburanti, a modului de tinere a activitatii contabile, precum si a executarii inventarierii carburantilor in cadrul unitatilor ministerului, informeaza MAI.

Directia Generala de Audit din cadrul MAI a verificat 182 de unitati ale inspectoratelor de arma a (Politie, Jandarmerie, IGSU, IGAv. etc), constatand lipsa a zeci de tone de motorina si benzina. Cauzele sunt anchetate de procurori, informeaza Mediafax.

In cadrul controlului s-a constatat o lipsa de 24,3 tone benzina si 8 tone motorina la IPJ Tulcea. De asemenea, s-au constatat lipsa a 13,34 tone benzina si 3,5 tone motorina la IPJ Arad (cauza fiind cercetata de Parchetul de pe langa Tribunalul Arad), a 0,9 tone benzina si 9,16 tone motorina la ISU Sibiu, pentru care a fost sesizat Parchetul Militar de pe langa Tribunalul Militar Cluj, a 2 tone benzina si 3,76 tone motorina la ISU Brasov, fiind sesizat Parchetul Militar Brasov si a 0,8 tone benzina la IPF Timis, situatie aflata in cercetare de catre organele unitatii.

Totodata, s-au constatat deficiente in tinerea si inregistrarea in contabilitate a cantitatii de carburanti, in modul de executare a inventarierilor lunare, precum si a modului de depozitare a carburantilor.

Citeste si VIDEO Zeci de tone de carburanti lipsesc de la 182 de unitati din subordinea Ministerului de Interne


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1766 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    tipic (Miercuri, 7 decembrie 2011, 14:23)

    hehe [anonim]

    io zic ca este vorba de fenomene paranormale.e alchimie.transformarea combustibilului in ceva care nu mai poate fi gasit .
    sa punem de o ghicitoare, ca banc nu mai are cum. e prea tarziu.

    situatia asta imi aduce aminte de bancul cu poitistul care mergea pe strada plangand.il opreste un prieten si-l intreaba de ce plange.si-i zice ca are un pantof maro si unul negru.la care ii zice sa se duca acasa sa si-i schimbe.replica a fost ca si acasa are tot unul maro si unul negru.

    deci: unde este combustibilul?...:))))
  • 0 (2 voturi)    
    ? (Miercuri, 7 decembrie 2011, 14:25)

    Neuronul stingher [anonim]

    Sa cumperi motorina pentru consum se numeste ca faci o Investitie? :)))))
    superb
    • +2 (2 voturi)    
      pai... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 15:56)

      digitalscribe [anonim] i-a raspuns lui Neuronul stingher

      pai daca iei in calcul vilele sefilor de politie... s-ar putea sa fie :-)
  • +2 (2 voturi)    
    e cheltuiala - cheluieste (Miercuri, 7 decembrie 2011, 14:26)

    rakleta [utilizator]

    ... nu investeste !
  • +5 (5 voturi)    
    simplu de urmarit dar nu vrea IGP -ul asta . pr (Miercuri, 7 decembrie 2011, 14:27)

    mirce a [anonim]

    Localizator pe fiecare masina ( sau GPS ) cum este cunoscut de marea masa a utilizatorilor . Si firmele serioase de monitorizare trafic pot lega consumurile de traseul parcurs de fiecare masina
    Dar de ce sa nu aruncam cu praf in ochii contribuabililor si sa spunem ca vom cerceta , vom pune in discutie ,,... pana uitam . Nu uitati cetatenti , multii politisti provin din fostii militieni care stiu cum se fura si cum se acopera urmele . Cei tineri si necontaminati sunt exclusi din sistem .

    Ca sa revenim , gps urile + sistemul informatic ofera date on line despre sute de masini .
    Daac avem sa zicem 41 judete a 200 de masini e treaba de 1, 2 ore pe zi sa le faci analiza si sa vezi anomaliile

    Dar poate ca este praf in ochi aruncat in bunul stil hotnews .

    Aa .. si inca ceva , mai scoateti dracului reclama aia mincinoasa de la BCR pensii . Nu respecta conditiile de legea reclamelor in media .

    :) cititorii vostrii sunt mai destepti decat ai lor .sac
    • +1 (1 vot)    
      ce ai inteles matale... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 16:02)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui mirce a

      Mirce a, poti sa pui GPS pe masinile cui doresti, ca politistul-hot-de-carburanti va merge la depozitul de combustibil cu propria-i canistra, si va fura cat il va tine capacitatea canistrei :))

      Se pare ca tu nu ai inteles faptul ca benzina si motorina se fura pentru uzul propriu al hotilor, si nu pentru uzul cu masinile politiei.

      Asa ca...
  • +2 (2 voturi)    
    Stimate D-le MInistru (Miercuri, 7 decembrie 2011, 14:28)

    ady [anonim]

    O simpla vizita la Politia rutiera in teritoriu de exemplu ne arata ca nimic nu s-a schimbat.Tonetele capusa care iti cer bani doar sa depui un dosar la rutiera ,sau sa faci o copie, necunoasterea legislatiei sau afisarea schimbarilor in legislatie rutiera ne este afisata..politisti burtosi care iti raspund intarziat ..nesimtirea functionarilor cu atitudinea dinainte de '89 exista..chiar unii se rastesc la tine cand le ceri explicatie pt incompetenta lor crasa si chiar recurg la amenintari ..asta doare cel mai mult si necesita masuri urgente
  • +6 (6 voturi)    
    furt benzina (Miercuri, 7 decembrie 2011, 14:32)

    mircea [anonim]

    Daca nu sunteti in stare sa descoperiti hotii vostri,cum sa mai prindeti pe cei din afara?Vai voua(pardon,NOUA)
  • -2 (2 voturi)    
    Eu stiti ca sunt mereu cu piciorul pe acceleratie (Miercuri, 7 decembrie 2011, 14:35)

    teo [anonim]

    Pai Coane , daca stai mereu cu piciorul pe acceleratie, ce te mai miri unde se duce combustibilul, adica ENERGIA aia de care trebuie sa dai explicatii. IN PICIOR! Adica LA DRACU!
  • -2 (2 voturi)    
    :) (Miercuri, 7 decembrie 2011, 14:35)

    alex [anonim]

    Foarte bine.
  • +2 (2 voturi)    
    Domnu' Ministru !!!! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 15:00)

    polonyca [utilizator]

    Inainte de a ....debita , ar fi mai sanatos sa va consultati cu cineva competent !!! Altfel , uite , de fiecare data o umpleti de sange: achizitionarea de combustibil NU ESTE O INVESTITIE , ESTE O CHELTUIALA !!!! Of , of.....mai,mai.....
  • +3 (3 voturi)    
    Se duc la shaorma (Miercuri, 7 decembrie 2011, 15:07)

    Pedro [anonim]

    Si la masa la pranz cu masina de polutzie.
    Si sa duca cate un coleg acasa seara tot cu masina de polutzie.
    Si LA FURAT CALORIFERE de la o firma care s-a inchis de putzin timp (in cardashie cu tziganii).
  • +1 (3 voturi)    
    Cheltuieste nu ivesteste (Miercuri, 7 decembrie 2011, 15:28)

    vigilante's way [anonim]

    Politia cheltuie,nu investeste...asta asaa..ca pentru nea igas.
    Sau poate el acasa investeste in benzina...o sti el ceva?!
  • +1 (1 vot)    
    Bleaga (Miercuri, 7 decembrie 2011, 16:06)

    Vizitiul [utilizator]

    Si Bleaga sarea in sus sa nu zicem de minister ca e corupt...bleah!
  • +2 (2 voturi)    
    inca o informatie (Miercuri, 7 decembrie 2011, 16:08)

    James Bond [utilizator]

    Desi furtul este condamnabil, nu pot sa nu remarc faptul ca totalul achizitiilor in 2011 (in decursul a zece luni, poate), Politia Romana a cheltuit in aceasta perioada (si nu "investit") aproximativ 20 milioane euro in combustibili, totalizand o cantitate de aproape 20.000 tone (la un pret de 1 euro/ litru).

    Totusi... cateva zeci de tone inseamna in procent < 0.5% din total...
  • -1 (1 vot)    
    ce aiureala (Miercuri, 7 decembrie 2011, 20:37)

    visio [anonim]

    cheltuiala de care vorbeste ministrul nu este o investitie; este pur si simplu o cheltuiala de intretinere; daca s-ar cumpara truse criminilastice, sau avioane invizibile ar fi alta mancare de peste; dar..ce poti cere unor guvernanti fara mama-fara tata? numai de astia am avut dupa 89 incoace....punem competenti in locul lor?
  • 0 (0 voturi)    
    vinovatul (la singural) este: (Miercuri, 7 decembrie 2011, 22:15)

    razvan [anonim]

    probabil ca vor gasi vinovatul... de fapt toata lumea il stie. este plutonierul major Stefan Ciuculete din comuna Bodriganii de Campie.
  • +1 (1 vot)    
    pacat ca nu suntem auziti (Joi, 8 decembrie 2011, 2:52)

    NickCiulea1323305134051 [anonim]

    Se pare ca toti vedem, toti auzim, toti vorbim...dar nu ne asculta nimeni. Stau si ma gandesc acum, chiar daca nu ma mai uit la TV de ceva timp, imi placea chestia aia de la ProTv unde se difuzau seara tarziu parerile telespectatorilor, in mare parte nu erau cenzurate politic. Acum insa nu mai putem sa ne facem auziti decat prin aceste canale media, comentarii la diferite articole, crezand ca cineva le da citire....Din pacate doar noi intre noi le mai citim, atat !!! Scuze de off topic insa cred ca degeaba ne agitam pe aici. Ei fura (investesc) linistiti in real life, noi ramanem sa-i inuram/judecam/ etc pe forumuri ! Se pare ca sunt mai destepti ca noi, ne-au inchis in cutiile astea mici legate la internet ! Cu respect, un inginer telecom !
  • 0 (0 voturi)    
    culmea incompetentei e la MAI !!! (Joi, 8 decembrie 2011, 9:40)

    costica [anonim]

    Sa te plangi ca Ministru de Interne ca-ti lipseste benzina!!!
    Cum cum sa rezolvati cazurile de acest gen de la altii, cand voi nu sunteti in stare sa va rezolvati la voi in curte ??!!!!!!!!!
    Culmea incompetentei!!
    Hai in Schengen cu asemenea incompetenti!!!!!!!!!!!