Presedintele Traian Basescu a plecat spre Washington. Agenda vizitei ramane neclara

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 13 septembrie 2011, 6:36 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a plecat, marti dimineata, in vizita de lucru in Statele Unite dedicata semnarii unor acorduri bilaterale, seful statului fiind insotit de seful SMG, de ministrii Apararii si de Externe, de directorii SIE si SRI si de ambasadorul american la Bucuresti, anunta Mediafax.

Plecarea a avut loc in jurul orei 02.45. Din delegatia romana fac parte, alaturi de presedinte, seful SMG, generalul-maior Stefan Danila, ministrul de Externe, Teodor Baconschi si ministrul Apararii, Gabriel Oprea. Este prezent si consilierul prezidential pe probleme de securitate, Iulian Fota. De asemenea, presedintele Traian Basesescu este insotit de directorul SIE, Mihai Razvan Ungureanu, de directorul SRI, George Maior, si de ambasadorul SUA la Bucuresti, Mark Gitenstein.

Administratia prezidentiala a anuntat, sambata, vizita de lucru a presedintelui la Washington, mentionand ca scopul deplasarii este legat de "finalizarea unor acorduri bilaterale".

Ziarul american The Hill scrie in editia electronica de luni ca presedintele Traian Basescu va avea marti, 13 septembrie, o intilnire cu vicepresedintele SUA, Joe Biden. Intr-un articol care prezinta agenda Casei Albe pentru aceasta saptamina, sursa citata scrie ca Barack Obama se va deplasa marti in Columbus, Ohio, pentru a-si sustine pachetul legislativ privind crearea de locuri de munca.

Sursa citata nu scrie nimic despre o intilnire Basescu - Obama.

Reamintim ca presedintele Romaniei, Traian Basescu, va face marti, 13 septembrie, o vizita de lucru in SUA. Administratia Prezidentiala nu a dezvaluit pina acum agenda vizitei si nici numele interlocutorilor presedintelui Basescu.

Singura comunicare venita de la Cotroceni a fost un laconic comunicat de presa in care se scrie ca "Presedintele Romaniei, Traian Basescu, se va afla la Washington, in data de 13 septembrie a.c., intr-o vizita de lucru, pentru finalizarea unor acorduri bilaterale intre Romania si Statele Unite ale Americii".

The Hill este o publicatie specializata in acoperirea lucrarilor Congresului SUA. Face parte din trustul News International, controlat de Rupert Murdoch, si este de orientare conservatoare.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3353 vizualizari

  • -7 (15 voturi)    
    Ar fi posibil, oare? (Marţi, 13 septembrie 2011, 7:07)

    omo [anonim]

    Atat discretia totala cu privire la agenda vizitei, cat si componenta ciudata a delegatiei (fara ministrul de externe sau al apararii si nici macar vreun ministru cu atributiuni economice!), ne pot duce la concluzia ca, mai degraba decat sa-l vada pe Obama la Casa Alba, o sa-l vada pe Viktor Bout in sala de judecata! Poate nu stiati ca procesul tracficantului a inceput de ieri!
    • -4 (12 voturi)    
      Mea culpa! (Marţi, 13 septembrie 2011, 7:36)

      omo [anonim] i-a raspuns lui omo

      Am citi mai cu atentie doar ultima parte a articolului si am ratat pragrafele in care se specifica prezenta ministrului de externe si a celui al apararii. Imi cer scuze pentru omisiune dar imi asum in continuare continutul mesajului!
    • +2 (2 voturi)    
      Pai... (Marţi, 13 septembrie 2011, 11:52)

      SS [anonim] i-a raspuns lui omo

      Ai citit prima parte a artcolului? Scrie clar componenta delegatiei; mai citeste odata.
  • -4 (16 voturi)    
    pai deja s-a clarificat putin.... (Marţi, 13 septembrie 2011, 7:15)

    costica [anonim]

    Presedintele va asista la semnarea Acordului de catre Ministrii de Externe !!!!!!!!!
    Pentru asta a mers in SUA, probabil asa cere Protocolul, sa fie prezent Presedintele Romaniei(nu si al SUA!!!) !!!
    Si cat se mai bateau in piept sustinatoriii de Traian Basescu cum va fi primit el in sfarsit la Casa Alba dupa ce MAE cu Dl Baconschi in frunte a facut eforturi disperate....
    Se pare ca Presedintele Obama are treburi serioase si mai importante in vreme de criza decat sa faca o poza cu Presedintele Basescu la o simpla intalnire de protocol.....
    Axa Bucuresti-Washington nu este asa cum ar vrea Romania, e numai atunci cand SUA au nevoie....
    • -4 (12 voturi)    
      Roata baladoare ? oare ... ? oare ... ? (Marţi, 13 septembrie 2011, 7:58)

      Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui costica

      Transferul de energie cinetica intre axe se face eficient cu roti baladoare. Oare, oare si presedintele Basescu ... oare, oare ?

      Probabil ca sa dus sa ridice foaia matricola a podoabei prezidentiale de la scoala, ca i-o cere Komisarul la Bruxelles sa o puna in dosarul profesional.

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
    • +2 (2 voturi)    
      Romania acorda respectul cel mai mare Americii... (Marţi, 13 septembrie 2011, 11:06)

      Romanasul [anonim] i-a raspuns lui costica

      Cat despre intalnirea cu Barack Obama ... dupa ce te-ai intalnit oficial de doua ori cu George Bush si la Casa Alba si in Romania,poate ca e mai bine asa .
  • -2 (18 voturi)    
    insotitorii sai: (Marţi, 13 septembrie 2011, 7:24)

    aiureli [anonim]

    Oprea, seful mafiei personale a lui Nastase si Fota, consilieruil care nu stie engleza!
    Normal ca Obama nu pierde timpul cu asemenea indivizi.
  • -4 (4 voturi)    
    "Ursul brun" il trateaza cu sictir .... (Marţi, 13 septembrie 2011, 9:43)

    Bula Romanul [anonim]

    Poate o avea mai mult succes la celalalt "urs".
    Politica Romaniei, politica Marii Negre.
    Unde o fi si marea asta, se intreaba "ursul brun".
  • -4 (6 voturi)    
    Programul vizitei (Marţi, 13 septembrie 2011, 10:03)

    Victor Bout [anonim]

    Basescu va vedea Casa Alba doar ca turist, din fata, de la gard. O sa faca o poza, poate doua ... O sa mearga sa dea cu subsemnatu la procesul lui Viktor Bout , si poate in ultima zi o sa isi cumpere niste magneti de frigider. Cam asta-i programul, cu marja de 1-2 ore. Noroc !
  • -4 (4 voturi)    
    pe bani publici am dreptul sa stiu ce face acolo.. (Marţi, 13 septembrie 2011, 10:24)

    Bogdan [anonim]

    Pana la urma vizita aceasta o platim noi, asa ca vreau sa stiu ce face in SUA. Mi se pare absolut stupid sa nu stiu toate detaliile acestei deplasari, ce atata secretomanie?!? Se discuta de parca ar fi vreo realizare personala ca cineva (cine ?!?) l-o fi chemat in SUA (de ce?) si cu totii stam cu sufletul la gura (ce-o sa faca acolo?!)... Parca suntem o tara din lumea a treia ...
    • -3 (3 voturi)    
      pai, ce sa-ti spuna daca nu face nimic!!! (Marţi, 13 septembrie 2011, 11:01)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Baconschi si Dna Clinton vor semna Acordul privind scutul antiracheta, iar Basescu va asista si va face putin turism prezidential ca si Vanghelie mai acum vreun an......
      Ce altceva sa faca ?!
      Ia sa-l fi intalnit pe Presedintele Obama sa fi vazut ce mai vuiau comunicatele Administratiei prezidentiale si ale Dlui Turcan iar pe forum sustinatorii de Basescu si de PDL ar fi saltat in zbor inalt, desi vizita asta este de interes national, nu e deloc meritul Presedintelui sau al altcuiva...
      Nefiind insa primit la nivel inalt, asta spune ceva despre pozitia Romaniei in lumea asta, pierduta intre marile puteri.....
      • +2 (2 voturi)    
        Aha! (Marţi, 13 septembrie 2011, 13:20)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui vio

        Sa inteleg ca nu te intereseaza banul; public atunci cand crin doarme si pontulici se da cu masinuta, cand bombonica pune coliva in telemorman, cand mazare isi plimba pastaia prin brazilia,.....
        Asta macar sta de vorba cu Obama, ilici a fost doar usier! Are gura mare de la cata... a primit in si de la Bush (tufis!)!
  • -1 (1 vot)    
    cu asa suita... (Marţi, 13 septembrie 2011, 11:09)

    catalin_mattei [utilizator]

    cu asa suita este clar ca sunt probleme legate de aparare.. poate se va discuta si de problema care a bagat Romania in corzi in fata UE cu privire la locurile de detentie ale CIA pe teritoriul nostru... in plus cred ca este o impolitete din partea americanilor ca seful statului roman sa nu fie primit de Obama.. nu pt presedintele roman care ca persoana nu merita dar pt PRESEDINTELE ROMANIEI, Romania care a dat carne de tun in Afganistan si Irak
  • +1 (3 voturi)    
    Gogu (Marţi, 13 septembrie 2011, 12:18)

    miki [anonim]

    Aveti impresia ca Basescu s-a dus in SUA fara ca Obama sa stie?Faptul ca hAznaua 3 si Gadea in special nu stiu nu este o problema, nici pentru Basescu si nici pentru Obama.Agendele astea, mai ales cind se discuta la nivel de agentii de informatii,nu sunt cunoscute de toti amarasteni gen Stan,Gadea,Ciutacu,Badea ,Ursu si alte slugi ratacite
    ale varanului.Decit sa bate-ti apa-n piua dea proasta
    toata ziua mai bine va inchinati la moastele sfintului Paunescu sau la viitoarele moaste ale prea cuviosului CV Tudor.Sa nu uitati acasa gainile curentate pe Vrinceanu Firea si Dana Grecu adevarate dive ale jurnalismului de cumetrie.Ce zici varane?
    • -1 (1 vot)    
      Tu vorbestE in limba romana ? (Marţi, 13 septembrie 2011, 12:34)

      Gramatikon [anonim] i-a raspuns lui miki

      "Decit sa bate-ti (...)".
      Ia niste o ore de meditatie. Functioneaza ! ;)
      • +1 (1 vot)    
        Meditatie... (Marţi, 13 septembrie 2011, 13:17)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui Gramatikon

        "Odată, în hol la Athénée Palace, m-a arestat Securitatea pe motiv că fac speculă. «Cu ce?», i-am întrebat. Nu mi-au răspuns. Şi atunci mi-am adus aminte de vorba unui prieten de la Cluj: «Cu idei, frate, cu idei»". (Petre Tutea)

        Stimate Domn Gramatikon,
        Sa inteleg ca in ultima instanta trebuie sa combatem ideile cu gramatica, daca altceva nu ne-a ramas?

        Raman al D-voastra cu consideratie,
        Homo grammaticus

        PS: Un comentariu la subiect cu un ps micut de genul "fara suparare, dar este o mica greseala in textul D-voastra" ar fi fost probabil mult mai aproape de regulile polemicii civilizate stabilite de Universitatea din Oxford in 1890.

        http://www.erepublik.com/en/article/regulile-polemicii-civilizate-rules-of-civilised-polemics-730836/1/20
    • +1 (1 vot)    
      in mare... (Marţi, 13 septembrie 2011, 12:40)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui miki

      suntem o tara democratica: nu inseamna ca totul trebuie facut la vedere dar este normal sa se dea un comunicat in care sa se spuna macar ca se vor discuta probleme ce tin de siguranta nationala, etc si atunci nimeni cu scaun la cap nu va pune intrebari caci se cunoaste ca exista caracterul secret al unor astfel de convorbiri... Indiferent cat de negri in cerul gurii ar fi adversarii domnului Basescu trebuie tinut cont de anumite reguli pe care democratia le impune. Pt ca am fost o tara dominata de un comunism opac si criminal este cu atat mai important sa nu revenim cu aceasta secretomanie impinsa la extrem. este normal ca fiecare cetatean roman sa cunoasca agenda presedintelui sau caci acesta este alesul lor si reprezentantul lor. Din nefericire nu face deloc bine modul opac in care administratia prezidentiala trateaza vizita si acest lucru va genera foarte multe discutii, va conduce la episoade de scenarita...
      • +2 (2 voturi)    
        Care democratie? (Marţi, 13 septembrie 2011, 13:22)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        Aia de pe latrine?
        Si daca ti se dadea un comunicat, aveai mai mult spor la munca?
  • +1 (1 vot)    
    Detalii "tehnice" (Marţi, 13 septembrie 2011, 13:02)

    Daniel [anonim]

    Mama, ce au sarit plosnitele sa il atace imediat pe Basescu ca nu vrea sa anunte public agenda intalnirilor, locul, meniul, samd...

    Dupa componenta echipei care zboara in America, este clar ca se discuta si se semneaza chestiuni extrem de sensibile legate de siguranta nationala a Romaniei si de cooperarea militara pe termen lung intre SUA si Romania.

    Sa fie foarte clar pentru cei care nu au cunostiinte in domeniu: traseul, locurile de intalnire, detaliile unor asemenea intalniri intre sefii apararii sau ai serviciilor de informatii NU se comunica publicului. Punct. Nu mai e nimic de discutat. Daca se stiu dinainte, apar imediat plosnitele rusesti in cladirea respectiva....
  • 0 (0 voturi)    
    Cum? (Marţi, 13 septembrie 2011, 23:18)

    A. Pnee [anonim]

    A aparut in "The Hill" si in "The Valley" nimic?
    Scandalos! Sigur se va scrie despre asta in "The Times", bineinteles, fara menintionarea numelor, lipsite de importanta.