VIDEO ARHIVA Actorul Jean Constantin, internat in spital din cauza unor probleme cardiace

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 5 iunie 2009, 15:06 Actualitate | Cultură

Jean Constantin in "Toate panzele sus"
Foto: Captura Youtube.com
Actorul Jean Constantin, in varsta de 81 de ani, a fost internat, vineri dupa-amiaza, la Spitalul Judetean Constanta, din cauza unor probleme cardiace. Starea lui Jean Constantin este stabila si nu ridica probleme grave, potrivit medicilor din spital, anunta Realitatea Tv.

Artistul s-a prezentat singur la Camera de primire urgente a Spitalului Judetean Constanta, acuzand probleme respiratorii.

Jean Constantin in "Revansa":



Jean Constantin s-a nascut la 21 august 1928, la Techirghiol, si a jucat, de-a lungul carierei, in peste 50 de filme, cele mai cunoscute dintre acestea fiind "Prea mic pentru un razboi atât de mare" (1969), "Razbunarea haiducilor" (1968), Haiducii lui saptecai (1970), Seria B.D., "Felix si Otilia" (1972), "Nu filmam sa ne amuzam" (1974), serialul tv "Toate panzele sus" (1976), "Eu, tu si Ovidiu" (1977), "Revansa" (1978), "Duelul" (1981), "Nea Marin miliardar"(1979),  "Iancu Jianu, haiducul" (1981), "Pruncul, petrolul si ardelenii" (1981), "Colierul de turcoaze" (1985), "Masca de argint" (1985), "Coana Chirita" (1986), "Miss Litoral" (1990), "A doua cadere a Constantinopolului" (1993), "Cum mi-am petrecut sfârsitul lumii" (2006),  "Pacala se intoarce" (2006)  si "Supravietuitorul" (2008).

Jean Constantin in "B.D. in alerta":



Jean Constantin in "Toate panzele sus":



Citeste mai multe despre   






















4018 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    sanatate (Vineri, 5 iunie 2009, 15:59)

    kitto [utilizator]

    multa sanatate maestre!
    un actor adevarat
  • +5 (5 voturi)    
    sanatate (Vineri, 5 iunie 2009, 16:28)

    odorica ion [utilizator]

    Un talent deosebit. Sa-i dea D-zeu sanatate si ani multi de aici inainte. Imi aduc aminte la mare la un spectacol in aer liber(l982), cind la final interpretind un scheci cu un tomberon, nu il mai lasau spectatorii sa plece, il aplaudau in picioare. Se ruga dupa fiecare reluare, a scenetei sa-l lase sa plece, ca este epuizat. Asa de mult era iubit, avea un talent urias. Sanatate si zile multe de aici inainte iubite maestre. papapa
  • +3 (3 voturi)    
    si? (Vineri, 5 iunie 2009, 17:08)

    stefan [anonim]

    Omul e in spital, la 81 de ani mai ai si probleme cu sanatatea.
    Nu e mort, de ce i-ati pregatit necrologul?
    De ce ne aducem aminte de astfel de persoane cind au probleme sau nu mai sunt?
    Sanatate maestre! SI viata lunga!
  • 0 (2 voturi)    
    Nea Jean (Vineri, 5 iunie 2009, 17:22)

    Ioan [anonim]

    L-am cunoscut personal multi, multi ani in urma.
    Un suflet mare si poate un om bun.
    Dar, din pacate, timpul nu iarta...
  • +1 (1 vot)    
    SANATATE (Vineri, 5 iunie 2009, 17:39)

    Ciprian [anonim]

    sa-ti dea dumnezeu sanatate si viata lunga nea jeane pentru tot ce ai facut pentru filmul romanesc. actori si in primul rand oameni ca tine si ca alti actori de generatie trecuta nu se mai nasc, voi a-ti avut in sange talentul deosebit, a-ti fost extraordinari de naturali la felul cum a-ti jucat in rolurile din filme(jean constantin, dem radulescu, florin piersic,ilarion ciobanu, ovidiu iuliu moldovan,gheorghe dinica,tamara buciucianu botez,amza pellea si lista poate continua ) sa ne traiesti multi ani si sanatate,, patraulea''
  • +2 (2 voturi)    
    UN TITAN (Vineri, 5 iunie 2009, 18:21)

    spaniolu [anonim]

    un titan desi s a cam plans ca nu l puneau sa joace si el rol de director sau ceva sef akolo...roluri extraordinare oricum....viatza lunga maeste...de la un constantean...
  • 0 (0 voturi)    
    Tratament (Vineri, 5 iunie 2009, 22:00)

    Cristi [anonim]

    Daca dl. Jean Constantin nu va incepe cat mai repede urmatorul tratament 100% natural, nu cred ca va mai trai mult.
    Tratament: www.fatima.dap.ro/Q10

    O singura rugaminte am: dupa ce sa va vindeca, sa nu uite sa faca cunoscut acest tratament in mass-media. Multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    urari de sanatate (Marţi, 9 iunie 2009, 22:03)

    ciri [anonim]

    Nea Jane, mai avem nevoie de dumneavoastra ca sa ne descretiti fruntile, sa ne faceti sa ridem din inima si nu in cele din urma pina la 100 si de ani mai este inca.Asa ca va doresc sa va refaceti cit mai repede, ca mai aveti de lucru.Publicul va doreste pe scena si la emisiunile de pe micul ecran.SANATATE!