Aleksandr Soljenitin, cunoscutul scriitor si disident anticomunist, a murit la 89 de ani

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 4 august 2008, 1:34 Actualitate | Cultură

Aleksandr Solejnitin
Foto: AFP
Aleksandr Soljenitin, unul dntre cei mai cunoscuti disidenti anticomunisti din lume, a decedat duminica seara, la varsta de 89 de ani, din cauza unei insuficiente cardiace acute, anunta agentia AFP citand surse din familia scriitorului.

Fost soldat in Armata Rosie in cel de-al doilea razboi mondial, Alexandr Soljenitin a devenit cel mai cunoscut dizident din Uniunea Sovietica in epoca post-stalinista.

Aleksandr Soljenitina primit premiul Nobel pentru literatura in 1970,  pentru ca in 1974 sa fie expulzat din URSS.  Dupa o perioada petrecuta in tari precum Germania de Vest, Elvetia si Statele Unite ale Americii, Soljenitin s-a intors in Rusia in anul 1994. Anul trecut, fostul presedinte rus Vladimir Putin l-a decorat cu prestigiosul Premiu de Stat. 

Soljenitin a apreciat rolul lui  Putin in restabilirea puterii si mandriei Rusiei, acuzand Alianta Nord - Atlantica de faptul ca incearca sa ingradeasca suveranitatea Rusiei si "incercuirea totala" a acestei tari.   

Soljenitin a fost si un bun cunoscator al spatiului concentrationar din tara noastra; scriitorul rus a spus despre "Fenomenul Pitesti" ca a fost cel mai cumplit sistem de detentie din lume.

Una dintre cartile sale, "Arhipelagul Gulag", a ramas ca o referinta in literatura de detentie si in demascarea atrocitatilor regimului comunist din fosta URSS.



Presa internationala despre moartea lui Soljenitin:


























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3765 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Era o forta (Luni, 4 august 2008, 2:03)

    Alex [anonim]

    A comparat experimentul Pitesti cu spalarea creierelor din inchisorile chineze.
    • -1 (3 voturi)    
      DOAR PRIN COMPARATIE PUTEM INTELEGE MAREA PIERDERE (Luni, 4 august 2008, 9:38)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Alex

      ...noi ca români...nascuti poeti si anticomunisti....mai ales aici in acest forum...nu putem totusi percepe pe de a-ntregul...ce mare gol lasa in urma ....disparitia lui SOLIJENTZIN.....(asa a pronuntat odata la TV una... Iuliana Marciuk...care dupa nume pare a cunoaste totusi din familie limba marelui disparut) ...pentru a putea sa rezonam pe deplin ....ar trebui sa ne gandim ce ar fi pentru noi moartea unui mare anticomunist roman....de pilda a lui VLADIMIR TIZMANEANU ...zis si RAPORT....care , iaca pozna cunoaste si el limba rusa din familie....Un alt mare luptator anticomunist ...a carui pierdere ar fi de neinlocuit ....e Traian Basescu. E adevarat ca omul nu stie rusa....dar asta nu ar fi o problema ....atata timp cat vorbeste impecabil engleza.
  • +2 (2 voturi)    
    Un mare om (Luni, 4 august 2008, 8:36)

    balta alba [anonim]

    Un mare om si un mare scriitor! Cititi "DOUA SECOLE IMPREUNA" si ve-ti intelege mai bine lumea in care traim...
    • -3 (3 voturi)    
      am rezerve (Luni, 4 august 2008, 9:28)

      papadie [anonim] i-a raspuns lui balta alba

      Un mare scriitor si un mare patriot rus. Despre partea cu marele om am mari rezerve, daca tinem seama cat de suparat a fost de destramarea imperiului sovietic si de dorinta de libertate a popoarelor cotropite de rusi.
  • 0 (0 voturi)    
    Soljenitin (Luni, 4 august 2008, 9:57)

    Mihai [anonim]

    La adresa de mai jos gasiti un articol mai amplu despre Soljenitin si activitatea sa literara care a starnit juria autoritatilor sovietice.

    Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in ceata dreptilor!

    http://www.greco-catolica.org/a423-Scriitorul-anti-comunist-Aleksandr-Soljenitin-a-incetat-din-viata-la-89-de-ani.aspx
  • +2 (2 voturi)    
    Si totusi (Luni, 4 august 2008, 10:03)

    Un roman anonim [anonim]

    Intr-un eseu despre reformarea Rusiei a scris ca moldovenii trebuie lasati sa se uneasca cu Romania daca doresc aceasta. Desi nu aceasta a fost scopul operei eu as utiliza Arhipelagul Gulag pentru "invatamant politic" cu toti cei ramasi notalgici si/sau simpatizanti comunisti. Cred ca efectul ar fi "dvastator". Desi inteleg aluziile, nu consider ca era cazul sa se faca aluzii politice la Tismaneanu si Basescu. S-a piedut un luptator antidictaura ( pentru cei ce nu stiu sau "au uitat" s-a exprimat si impotriva atrocitatilor comise in timpul revolutiei franceze) prea mare in comparatie cu micimea luptei politice din Romania. Si pentru ca era si crestin Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca.
  • +1 (1 vot)    
    sa ne inchinam (Luni, 4 august 2008, 10:05)

    axl [anonim]

    A cazut o stea care a invins suferinta si sistemele absurde.
  • 0 (0 voturi)    
    Mare pacat (Luni, 4 august 2008, 11:26)

    pacat [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca!

    "O zi din viata lui Ivan Denisovici" mi-a schimbat viata si modul de gandire.
  • 0 (2 voturi)    
    Solzhenitsyn bravely told the world about the Jewi (Luni, 4 august 2008, 15:35)

    nu conteaza [anonim]

    “After returning to Russia in 1994, Solzhenitsyn published eight two-part short stories, a series of contemplative ‘miniatures’ or prose poems, a literary memoir on his years in the West (The Grain Between the Millstones) and a two-volume work on the history of Russian-Jewish relations (Two Hundred Years Together 2001, 2002). In it, Solzhenitsyn… documents the predominance of Jews in the early Bolshevik (Communist) leaderships… The reception of this work confirms Solzhenitsyn remains a polarizing figure both at home and abroad. According to his critics, the book confirmed Solzhenitsyn’s anti-Semitic views…”

    White people desperately need to know the truth about the Jewish role in world history and the danger that they pose. Thirty million White Christians died because of the Communist government created by the Jews in Russia. Today, we have neocon Jews dominating the US government, who are advocating torture, wars of aggression, warrantless wiretaps and secret prisons. We could easily be heading for another tyranny at the hands of the Jews.

    Hopefully, more great White writers and knowledgeable politicians will come forward and tell the truth about the Jews in their twilight years so that more White people will wake up to this great danger before it’s too late.

    ht
    • 0 (2 voturi)    
      aici este link-ul (Luni, 4 august 2008, 15:42)

      nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

      http://us.altermedia.info/news-of-interest-to-white-people/heroic-dissident-and-nobel-prize-winner-alexander-solzhenitsyn-rip_3438.html#more-3438
  • 0 (0 voturi)    
    titlu gresit... (Luni, 4 august 2008, 22:11)

    dan [anonim]

    acest om nu moare niciodata,a trecut direct in legenda.Milton Freeman spunea:"nimeni nu va poate sili sa fiti liberi,asta e treaba voastra".....Soljenitin a pus in practica aceasta si e incredibil de greu.Dumnezeu a avut nevoie de EL.