Milan isi da o noua intalnire cu Liverpool pentru cel mai important trofeu european si vrea revansa, dupa finala de vis din 2005, de la Istanbul, cand cormoranii au revenit de la 0-3. In semifinale, Milan a razbunat-o pe Roma, care fusese umilita pe Old Trafford, si a stricat visul Romaniei de a avea o echipa direct in grupe.

Milan avea nevoie de o victorie la limita pentru a merge in ultimul act, dupa infrangerea cu 3-2 din tur. Si rosso-nerri au defilat, marcand de trei ori, prin Kaka, Clarence Seedorf si Alberto Gilardino, fara sa primeasca vreun gol.

In ultimul minut de joc, Cristiano Ronaldo a primit un cartonas galben si va absenta la urmatorul meci din cupele europene. Care va fi sezonul viitor...

Milan reuseste astfel a treia calificare in finala in ultimii cinci ani. In 2003, au castigat trofeul intr-o finala 100% italiana, cu Juventus, disputata pe Old Trafford din Manchester si decisa la lovituri de departajare.

Doi ani mai tarziu, tot loteria penaltiurilor decidea ultimul act, dar in defavoarea milanezilor, care se vedeau egalati de Liverpool dupa 3-0 la pauza.

Pe 23 mai, la Atena, Liverpool si Milan isi dau din nou intalnire. Capitala Greciei gazduieste din nou ultimul act al competitiei, dupa finalele din 1983 si 1994. In '83, Juventus pierdea in fata lui Hamburger SV, pentru ca in '94, AC Milan sa zdrobeasca pe FC Barcelona, scor 4-0, si sa castige a cincea oara trofeul.