Echipa lui Mircea Rednic a obtinut la Iasi punctul care ii ofera, matematic, titlul de campioana - inaintea ultimelor 4 runde, are 13 puncte peste CFR Cluj. Este al 18-lea titlu din istoria clubului dinamovist. Ultimul succes data din 2004 (sub conducerea lui Ioan Andone).

Mircea Rednic

A implinit 45 de ani la doua zile dupa superbul succes din Ghencea (4-2 contra Stelei). Mai are in palmares un titlu obtinut la comanda Rapidului (2003).

A jucat la Dinamo intre 1988 si 1991 in echipa construita de Mircea Lucescu, considerata una dintre cele mai puternice echipe de club din istoria fotbalului romanesc (calificata in semifinala Cupei Cupelor in 1990).

Claudiu Niculescu

A marcat la Iasi golul cu numarul 16 din stagiune.

Este in acest moment lider in clasamentul golgeterilor.

Bogdan Lobont

Cel mai reusit transfer din ultimii ani. Bogdan Lobont a fost adus inapoi in tara de la Fiorentina si paradele sale au rezolvat puncte importante pentru Dinamo in retur.

Prin prestatia la Dinamo, Lobont si-a recistigat locul de titular la nationala.

Catalin Munteanu

Unul dintre cei mai buni pasatori din Liga 1. In iarna, clubul l-a anuntat ca nu mai este dorit in Stefan cel Mare. Reactia suporterilor (care l-au sprijinit pe Catalin) i-a facut pe conducatorii lui Dinamo sa revina asupra deciziei.

Poli Iasi - Dinamo 1-1 (Palimaru 90+4, respectiv Niculescu 7 - 11m)

Repriza I

Claudiu Niculescu deschide scorul in minutul 7, transformind un penalty. Arbitrul sanctionase intrarea dura a portarului care l-a oprit pe Danciulescu chiar pe linia careului. Este primul penalty pe care Dinamo l-a primit in 30 de etape!

Ze Kalanga rateaza singur cu portarul ('23)! Ocazie uriasa - angolezul scapase singur, a condus mingea vreo 20 de metri, dar s-a "pierdut" in fata portarului...

Poli are prima ocazie in minutul 25 - dupa o lovitura de colt, Silvasan se inalta si reia putin pe linga poarta.

Claudiu Niculescu incearca un gol din "foarfeca" - este foarte aproape de o reusita extrem de spectaculoasa (29).

Parada de senzatie a lui Lobont - "zboara" dintr-o bara in cealalta pentru a respinge o minge catapultata de Sfirlea dupa o lovitura libera (34). Ofensiva sustinuta a iesenilor - citeva lovituri de colt, o bara si citeva suturi care au trimis mingea aproape de tinta.

Repriza II

Jocul isi mentine ritmul bun si in debutul celei de a doua perioade. Ze Kalanga are prima situatie de poarta (sut din unghi, prins in doi timpi de portar).

Portarul lui Dinamo, Lobont mai scoate o minge dificila - torpila din marginea suprafetei de pedeapsa (53). Tot Lobont deviaza o centrare care l-ar fi gasit pe Palimaru singur in fata portii (61).

Dinamo a efectuat primele modificari in efectiv si accepta jocul sustinut al adversarului. Baietii lui Rednic sunt cu ochii pe ceas - minutul 90 le va aduce titlul de campioni.

In minutele de prelungire, Poli Iasi a beneficiat de o lovitura de la 11 metri - executa Palimaru, respinge Lobont, acelasi Palimaru urmareste si trimite balonul in plasa: 1-1.