Pe un stadion unde spectatorii au fost interzisi in urma unei decizii dubioase a Comisiilor FRF, Universitatea Craiova a facut instructie cu Poli, reusind cea mai categorica victorie din actuala editie de campionat. Dublele lui Michael Baird si Dorel Stoica, precum si reusita lui Mihai Dina, n-au putut fi insa aplaudate de spectatori. Unica reusita a banatenilor i-a apartinut lui Andrei Cristea.

Partida s-a disputat pana la urma fara spectatori, desi in urma cu doua zile banatenii anuntasera ca vor permite accesul spectatorilor. Conducerea lui Poli a respectat totusi regulamentul, incalcarea acestuia aducand pe langa pierderea partidei la masa verde si o depunctare.

"Ii felicit pe baieti ca la pauza, cand era 1-1 au constentizat ca se poate juca, marca si castiga la Timisoara. A fost cel mai bun meci de cand sunt eu la echipa. Imi pare rau ca nu s-a jucat cu suporteri, pentru ca a aratat ca un meci amical. Eu am urmarit mult jocul lui Poli inainte de acest meci si am speculat faptul ca erau mai obositi decat noi."

Florin Cioroianu - antrenor U.Craiova

"Am suferit o infrangere usturatoare si umilitoare. Ne-am deconectat, nu am reusit sa ne montam indeajuns, dupa toate problemele care s-au vehiculat in jurul acestui meci. Am resimtit lipsa publicului. Am facut greseli din care sper sa invatam."

Valentin Velcea - antrenor Poli Timisoara

"Meciul asta ne-a demonstrat ca suntem muritori. Poate jucatorii se credeau invincibili. Trebuie sa luam partea buna din acest esec si sa ne mobilizam pentru meciul cu UTA."

Marian Iancu - presedinte Poli Timisoara

Mihai Dina a deschis scorul in minutul 7, in urma unui sut din marginea careului mare. Balonul a fost usor deviat de Emeghara si l-a pacalit pe Pantilimon.

Poli Timisoara a egalat in minutul 31. Gigel Bucur a patruns pe partea dreapta si a trimis in fata portii de unde Andrei Cristea a reluat, mingea l-a atins pe Mircea Bornescu si a intrat in plasa. Este primul gol primit de Universitatea in mandatul lui Florin Cioroianu care a reusit in patru meciuri, tot atatea victorii.

Craiova a debutat perfect si in mitanul secund si a marcat golul doi in minutul 50. Michael Baird a trimis din marginea careului mare un sut plasat, la coltul lung al portii lui Pantilimon care a plonjat tarziu, fiind surprins de executia australianului.

In minutul 62, Poli Timisoara a ramas in 10. Gabriel Canu l-a faultat in suprafata de pedeapsa pe Baird si arbitrul Victor Berbecaru a dictat penalti si eliminare. Dorel Stoica a transformat lovitura de pedeapsa, cu o scarita pe mijlocul portii, peste Pantilimon, care s-a culcat inainte ca olteanul sa execute.

Al doilea penalti al oltenilor a fost obtinut de acelasi Michael Baird, in minutul 82, cand australianul a fost faultat in careu de Sorin Radoi. Din nou capitanul Dorel Stoica a transformat, de aceasta data sutand plasat, langa bara din dreapta lui Pantilimon, tintuit pe linia portii.

Michael Baird si-a incheiat seara fantastica cu un nou gol. In minutul 90, Baird a fost punctul terminus al unui contraatac rapid al Craiovei, australianul a patruns in careu si a sutat de la 13 metri puternic si la semi-inaltime, Pantilimon neavand nicio sansa.

Fanii nu le-au facut reprosuri dupa acest esec, spunandu-le antrenorului Valentin Velcea si capitanului Dan Alexa ca pentru ei singurul lucru care conteaza este victoria in fata celor de la UTA Arad, dupa care vor sa sarbatoreasca alaturi de jucatori si de antrenor chiar pe terenul rivalei.

Un grup de 60 de suporteri ai echipei Poli Timisoara a venit la vestiare, imediat dupa meciul cu Universitatea Craiova, iar acestia au cantat, au scandat numele echipei favorite si pe cel al antrenorului Valentin Velcea, dar si lozinci impotriva rivalei UTA Arad, pe care Poli o intalneste in runda viitoare.