Madrilenii s-au impus cu 4-3 in fata lui Espanyol Barcelona, dupa ce finalistii din Cupa UEFA conduceau cu 3-1 la pauza, prin hattrickul lui Walter Pandiani, care a marcat cele trei goluri intr-un interval de 19 minute, intre minutele 15 si 34.

Intre timp, Ruud van Nistelrooy redusese din diferenta in minutul 30, cu al 21-lea gol stagional. Olandezul si-a consolidat pozitia de lider in clasamentul golgheterilor din Spania, avand doua reusite in plus fata de Diego Milito (Zaragoza) si Frederic Kanoute (Sevilla).

La patru minute dupa pauza, capitanul Raul si-a readus echipa in joc, pentru ca peste alte opt minute, Juan Antonio Reyes sa restabileasca egalitatea.

Real si-a adjudecat insa victoria abia in minutul 89, Gonzalo Higuain fiind cel care ii aduce pe madrileni pe prima pozitie a clasamentului.

FC Barcelona a remizat pe teren propriu cu Betis si a cazut pe locul 2 in clasament. Catalanii au condus cu 1-0, dupa penaltiul transformat de Ronaldinho in minutul 5, dar s-au vazut egalati in ultimul minut de joc, dupa reusita altui brazilian, Rafael Sobis.

Granzii campionatului spaniol, Real Madrid si FC Barcelona sunt la egalitate de puncte, 66, cu patru runde ramase de disputat. Avantajul in aceasta situatie il au madrilenii care conduc in intalnirile directe (2-0 pe Santiago Bernabeu, 3-3 pe Nou Camp). Pe locul 3 al clasamentului se afla FC Sevilla, la doua puncte de lider.