Forul european a acordat victoria Suediei, cu 3-0, dupa ce jocul din preliminariile EURO 2008, disputat la Copenhaga pe 2 iunie, a fost abandonat in minutul 89, cand scorul era egal, 3-3. Arbitrul partidei, germanul Herbert Fandel, a oprit partida din cauza unui suporter care a intrat pe teren si a vrut sa-l agreseze.

Danemarca a primit din partea UEFA o amenda de 100.000 de franci elvetieni si va disputa patru partide de pe teren propriu la 250 de kilometri distanta de Copenhaga. De asemenea, urmatorul meci al danezilor considerat pe teren propriu va avea loc fara spectatori.

Danezul Christian Poulsen, eliminat in acel minut 89, a primit o suspendare de trei partide, el ispasind deja o etapa, in meciul de miercuri, contra Letoniei.

Agresorul arbitrului german a fost retinut imediat dupa meci, dar a fost mai apoi eliberat, el cerandu-si scuze pentru gestul sau.

Federatia din Danemarca a anuntat ca va contesta decizia UEFA. "Sunt sanctiuni prea dure, care sunt mai severe decat ceea ce s-a intamplat in cazurile disciplinare precedente de la UEFA", a declarat secretarul general al Federatiei Daneze de Fotbal, Jim Stjerne Hansen, intr-un comunicat.