Ultimul minut poarta din nou noroc Realului care era la doar cateva zeci de secunde de pierderea titlului. Madrilenii erau condusi la Zaragoza cu 2-1, iar Barcelona avea avantaj de un gol in partida cu Espanyol. In minutul 89 totul s-a intors, Van Nistelrooy egaland pentru Real pentru ca in aproape acelasi moment Raul Tamudo sa inscrie contra Barcelonei.

Cele doua formatii intra cu acelasi numar de puncte in ultima runda, avantaj avand madrilenii datorita meciurilor directe, primul criteriu de departajare in campionatul spaniol.

Nici Sevilla nu a reusit mai mult decat o remiza pe teren propriu cu Mallorca, ramanand la doua puncte distanta, dar pasteaza inca sanse la titlu.

In ultima etapa, duminica viitoare, Real Madrid va intalni pe teren propriu pe Mallorca, Barcelona va juca in deplasare la ultima clasata, Tarragona, iar Sevilla va primi vizita lui Villarreal.