La 12 luni de la primul triumf in aceasta competitie, Olanda a castigat Campionatul European pentru jucatori sub 21 de ani pentru a doua oara, devenind prima echipa din Europa care triumfa pe propriul teren.

In finala de la Groningen, batavii au invins Serbia cu 4-1. Olanda a condus la pauza cu 1-0, dupa reusita din minutul 17 a lui Bakkal. In minutul 60, Babel a dublat avantajul gazdelor, iar Rigters a inscris pentru 3-0 in minutul 67, clarificand definitiv numele invingatoarei. Serbia a marcat golul de onoare in minutul 79, prin Mrdja, dar noul intrat in joc, Bruins a inchis tabela in minutul 87.

Maceo Rigters a devenit golgheterul competitiei, cu 4 reusite. Tot un olandez a fost principalul marcator al editiei trecute, Klaas Jan Huntelaar reusind tot patru goluri.

Cele doua finaliste, alaturi de Belgia si Italia au obtinut calificarea la Olimpiada de la Beijing, in urma participarii la aceasta competitie.