Proiectul Pro Democratia privind votul uninominal, acceptat de Comisia electorala

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 28 august 2007, 0:00


Comisia parlamentara de Cod electoral a decis, marti, sa-si insuseasca proiectul Pro Democratia pivind introducerea votului uninominal. Proiectul urmeaza sa fie trimis Senatului iar parlamentarii vor depune intre timp amendamentele. Decizia a fost luata cu majoritate de zece voturi si doua abtineri apartinand parlamentarilor PRM.

Sedinta Comisiei a debutat cu demisia din acest for a social-democratului Anghel Stanciu, care a protestat astfel fata de proiectul Asociatiei Pro Democratia.

Odata cu insusirea proiectului APD, comisia a dat si un vot de respingere in bloc a celorlalte propuneri legislative care vizau modificarea sistemului electoral. Printre acestea figura si propunerea PSD de introducere a votului uninominal pur pentru alegerea Senatului si a votului mixt pentru alegerea Camerei Deputatilor.

Initiativa legislativa a APD prevede ca alegerea senatorilor si deputatilor sa se faca in sistem uninominal mixt prin compensare, mandatele urmand sa fie redistribuite candidatilor care au obtinut locurile doi si trei in colegiile uninominale, in functie de ponderea partidelor la nivel national.

Proiectul mai prevede ca, in cazul in care un partid obtine jumatate plus unu din colegiile uninominale, atunci redistribuirea se va face pe liste de partid, pe o asa-numita lista de rezerva.

















100 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    votul uninominal (Marţi, 28 august 2007, 13:30)

    comentatoru' [anonim]

    in sfarsit!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Marţi, 28 august 2007, 14:07)

    kaltz [anonim]

    poate fi consultat on line acest proiect ?
  • 0 (0 voturi)    
    sa votam!!!! (Marţi, 28 august 2007, 14:09)

    un cetatean [anonim]

    sa vina votul, sa vina votul, sa vina votul... in curand!!!
  • 0 (0 voturi)    
    GREU!!!!!!!!! (Marţi, 28 august 2007, 14:44)

    popescu [anonim]

    GREU dar poate pana la urma de voie de nevoie o sa ajunga in parlament !!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Uninominal da' totusi pe liste de partid. (Marţi, 28 august 2007, 15:31)

    MLZ [anonim]

    Pro Democratia a ales o mai buna reprezentativitate a cetatenilor care au votat sacrificand pentru aceasta selectivitatea.

    Adica doar ca cei care pierd la urne sa nu ramana cumva nereprezentati (nu le-a placut ABBA - The Winner Takes It All), au pastrat si incompetenta metoda de alegere pe liste de partid. Pacat!

    E un fel de boala lunga moarte sigura ....

    PS: Sa nu-mi spuna cineva ca "tot mai bine decat nimic", ca in spiritul asta si parlamentarii actuali sunt "tot mai bine decat Marea Adunare Nationala" ......
  • 0 (0 voturi)    
    parca a mai fost acceptat o data (Marţi, 28 august 2007, 16:05)

    Clau [anonim]

    Ptr vreo 2 zile, dupa care a venit PSD si a vrut sa-l 'imbunatateasca' pana s-a ajuns in situatia s-o ia de la inceput.
    De data asta pana cand tine 'aprobarea'? Macar 3 zile? Sa vedem si noi o evolutie ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    @ MLZ (Miercuri, 29 august 2007, 15:34)

    Razvan [anonim]

    Votul uninominal pur este o crima cu premeditare. Dezavantajele sunt enorme. Poti ajunge extrem de repede in situatia de a avea tot felul de mitici si manelisti in parlament. Acestia nici nu au nevoie sa faca parte dintr-un partid politic.
    Un mic exerciutiu de imaginatie ne-ar ajuta un pic.
    Imagineaza-ti la aceeasi masa incercand sa faca un guvern al Romaniei pe: Adi Minune, Teo, Vanghelie(PSD), Marko Bela(UDMR), Borcea, Tiriac, Patriciu, VC Tudor, Columbeanu (cu Monica evident), Hagi, regele Cioaba, imparatul Iulian si vreo 2-3 stiriste de la TV.
    Toti au fanii lor care-i pot propulsa in Parlament nu?
    Pana la urma si partidele au rolul lor chiar daca in Romania nu e prea evident. Sper ca in 20-30 de ani cine e de stanga sa aiba o platforma de stanga, cine e de dreapta sa sustina idei de dreapta iar cei de centru sa fie pe lina lor ideologica.
    La un vot uninominal pur, partidele nu mai conteaza.