CFR majoreaza pretul biletelor cu 8,1% incepand de sambata

de Dragos Comache     HotNews.ro
Vineri, 31 august 2007, 0:00


CFR Calatori anunta ca, incepand de sambata, 1 septembrie, tarifele de transport pe calea ferata se vor majora cu 8,1%. Ultima majorare a avut loc la 1 iunie, cand calatoria cu trenul s-a scumpit cu 7,67%.

Astfel, un bilet la un tren accelerat Bucuresti-Constanta sau Bucuresti-Craiova costa 59,30 lei la clasa I, fata de 54,80 lei, inainte de majorare.

O cursa Bucuresti-Iasi cu acceleratul, la clasa I va costa 82,80 lei, iar cu trenul rapid va fi de 108,80 lei. Acelasi pret il va avea si o cursa cu rapidul pana la Cluj.

Daca mergeti insa cu rapidul din Bucuresti la Arad, Oradea sau Baia Mare un bilet costa, de sambata, 127,90 lei fata de 118,30 lei inainte de scumpire.

Facilitatile de calatorie acordate de CFR Calatori se aplica in continuare si dupa majorare. Astfel, navetistii vor avea reduceri de 50% din tariful integral la abonamente si iar abonamentele pentru elevi si studenti vor fi mai ieftine cu 75%.

CFR urmareste ca, pana la sfarsitul anului 2007, pretul unui bilet de tren sa se majoreze cu pana la 60% fata de pretul din 2006. Compania va opera o noua majorare incepand cu 1 decembrie.






5524 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    De ce 60% si nu 100% sau chiar 1000%? (Vineri, 31 august 2007, 14:43)

    bla bla [anonim]

    Cea mai tare companie!Sunt mandra de CFR!Tot inainte!
  • 0 (0 voturi)    
    nesimtirea cfr (Vineri, 31 august 2007, 14:43)

    Chiar_eu [anonim]

    Nesimtirea cfr atinge noi cote !
  • 0 (0 voturi)    
    Mai scump ca in Italia (Vineri, 31 august 2007, 14:44)

    Iulian [anonim]

    Ma rog, trenul in Romania in formula actuala e mai scump ca in Italia. Conditiile ca si conditiile, dar timpul de deplasare... 166 km in 2:30 ore?

    O medie de viteza halucinanta. Sa nu se sperie vacile de langa linie.

    Iar de cocinele de Accelerat si Personal nici nu mai spun.
  • 0 (0 voturi)    
    niste manageri adevaratzi nu avetzi ??? (Vineri, 31 august 2007, 14:53)

    cata [anonim]

    La noi e mai scump trenul decat microbuzul ! ...si companiile de microbuze au deja profituri frumusele. E foarte ciudat ca unde se transporta mai multi si mai inghesuitzi e nevoie de un pret mai mare ca sa se acopre costurile. Ar trebui data afara toata conducerea CFR pentru incompententa...si pusi niste manageri adevaratzi...nu capusele din astea de la partide care fura din buzunarul cetateanului.
  • 0 (0 voturi)    
    ha ha ha (Vineri, 31 august 2007, 14:55)

    C++ [anonim]

    noi mergem cu masina oricum
    asa ca poate cefereu sa-si bage preturile undeva
    de fapt nu e vorba de pret ci de conditii

    hai sictir cefere
  • 0 (0 voturi)    
    e mai scump decat in (restul) UE (Vineri, 31 august 2007, 15:23)

    piktor [anonim]

    nu, deja e mai scump trenul decat dc mergi singur in masina!!!
    si da, e mai scump decat in Italia si Elvetia, unde conditiile de mers sunt MULT mai bune!!!
  • 0 (0 voturi)    
    scump ca drq (Vineri, 31 august 2007, 15:40)

    Capello [anonim]

    da, eu ies mai bine cu masina singur decat sa merg chiar si cu reduceri cu cfr-ul!!
  • 0 (0 voturi)    
    e ciudat (Vineri, 31 august 2007, 15:41)

    eu [anonim]

    nu e mai scump decat in elvetia. Un bilet de la Geneva la Lugano e cam 150 de chf , adica 300RON, clasa 2-a.
    DAR in Elvetia exista tot felul de facilitati, abonamente, tichete cu un nr de calatorii si poti iesi mai ieftin. Si evident nu se compara conditiile din personalul nostru cu al lor.
    Sunt jenante preturile la noi!!!
    PS Microbuzele mi se pare foarte incomode, nu mai zic ca inghesuie oameni in ele pana nu mai ai aer.
  • 0 (0 voturi)    
    niste escroci (Vineri, 31 august 2007, 16:34)

    x [anonim]

    166 km in 2:30 ore? dar de 170 de km in 4 ore ce zici? intr-o mizerie de nedescris, la pretul de 270.000 lei vechi.
    nu mai merg cu trenul. sa mearga angajatii lor
  • 0 (0 voturi)    
    Exagerat de scump (Vineri, 31 august 2007, 16:36)

    Florin [anonim]

    Am mers de la Roma la Florenta (cam 250km) cu cel mai rapid tren al lor, Eurostar. A costat 30E, conditii ireprosabile, personal civilizat dar mai presus de toate a fost faptul ca am ajuns extrem de repede, judecand dupa standardele din Romania; iar pretul mi s-a parut chiar OK (un salariu mediu in Italia e de vreo 1500E).

    Ma uit la pretul unui bilet IC clasa I Bucuresti-Iasi (cam 400km): aproximativ 30E, face 6 ore!!!.
    Pretul este absurd pt nivelul de trai din Romania, conditiile proaste, mai dureaza si mult.
  • 0 (0 voturi)    
    SUNTETI PENIBILI DOMNILOR DE LA CFR (Vineri, 31 august 2007, 17:42)

    florica [anonim]

    mai cautati si in buzunarele stimabililor controlori, poate mai lasati pretul biletelor asa cum este acum! din tolba lor poate mai acoperiti din cheltuieli irosite pe stricaciunile vagabonzilor!
    stie cineva cum se circula pe un personal noaptea? sau? are cineva curaj sa mai calatoreasca singur, indiferent de ce sex este? fara lumina si fara politie, sau cu, dar careia nu ii pasa ca mai sunt si oameni respectabili totusi in acest mijloc de transport...

    e ciudat, nu se face mai nimic pt. imbunatatirea situatiei
  • 0 (0 voturi)    
    niste magari (Vineri, 31 august 2007, 19:52)

    gabi [anonim]

    in majorarea asta se dau si tzoale de stat pe jos in personalul de vineri noaptea spre mare(...ma rog daca ai loc sa stai si pe hol)? dobitocilor de la cfr, cocinele alea de vagoane cand le mai schimbati? liniile cand le modernizati?? vad ca la mariri va pricepeti foarte bine!cat de curand am sa renunt la "serviciile" voastre. MAGARILOR!
  • 0 (0 voturi)    
    imbecili (Vineri, 31 august 2007, 20:31)

    bulibasa [anonim]

    Pana cand vom mai suporta aceasta umilinta din partea CFR-ului: tarife europene pentru un serviciu execrabil. Voi da si un exemplu: garniturile personalelor sunt atat de jegoase incat ti-e scarba sa-ti pui macar plasa de cumparaturi, asta ca sa nu mai spun ca soarecii sunt ca la ei acasa. Pot da si exemple: personalul Tirgu Jiu - Timisoara, Arad - Brad, TImisoara - Resita si lista poate continua.
    Pe conducerea CFR nu-i intereseaza calitatea serviciilor, ci doar jumulirea buzunarului calatorului.
  • 0 (0 voturi)    
    Preturi mari, servicii putini (Vineri, 31 august 2007, 21:39)

    Cristi [anonim]

    E facuta cu cap, sa cotizeze cat mai multi la nashi :D. Pana acum respinsesem ideea dar de saptamana viitoare o voi aplica. Desi ar trebui sa scada preturile sa nu mai faca lumea asta, parca te imping la asa ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    CFR - iar majorare???!!! (Vineri, 31 august 2007, 22:11)

    sandra [anonim]

    Se majoreaza preturile la CFR din nou, dar care e motivatia? Au imbunatatit cu ceva transportul de calatori? Nu! Conditiile sunt mizerabile pe oricare tip de tren si clasa. Nu stiu cati dintre calatori sunt platitori adevarati, mare parte din ei sunt salariati care fac naveta. Sa intelegem ca trebuie sa le platim si acestora drumul? Mi bine mergi cu masina sau cu nasul... sau poate face d-nu Basescu o plimbare cu trenul sa mai vada si el cum se circula.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dracu cfr-isti (Duminică, 9 decembrie 2007, 15:19)

      Angy [anonim] i-a raspuns lui sandra

      Nu se poate, incredibil...cfr-ul si posta romana niste comunisti si niste excroci.....
  • 0 (0 voturi)    
    pret calatorii CFR (Sâmbătă, 1 septembrie 2007, 0:17)

    g.capsuna [anonim]

    Barcelona -Madrid , 654km, cu autocarul putin sub 25 € . Ce parere aveti domnilor de la CFR ? Pret carburant in Spania sub 1€. Ar trebui sa dam cu toti cei care conduc Romania de pereti, la noi in tara se extrag hidrocarburi si gaze, spaniolii nu au nici o picatura de petrol pe teritoriu national , dar consumatorul de aici cumpara mai ieftin decat in tara noastra carburantii. Ii mai suportam mult pe cei care conduc spre dezastru tarisoara noastra ?
  • 0 (0 voturi)    
    justificarea scumpirii (Sâmbătă, 1 septembrie 2007, 0:49)

    monica L [anonim]

    si cu imbunatatirile cu ramine?
    durata calatoriei, intirzierile, vagoane cu diferente minime intre clase, scaune incomode, imposibilitatea rezervarii sau achitarii online, imposibilitatea cumpararii unui loc la alegere, neintegrarea liniilor nationale in sistemul continental, securitatea redusa la calatoriile pe timp de noapte, lipsa unei retele nationale eficiente .. si atitea nimicuri care totalizeaza mai mult de 8%.
  • 0 (0 voturi)    
    traiti bineeeeeeeeeeeeeee (Sâmbătă, 1 septembrie 2007, 11:15)

    yo [anonim]

    CE-MI PLACE CAPITALISMUL.................HA HA HA
  • 0 (0 voturi)    
    ROMANICA COLONIA OCCIDENTULUI (Sâmbătă, 1 septembrie 2007, 11:18)

    yo [anonim]

    TREBUIE DISTRUSA ECONOMIA AUTOHTONA CA E CEAUSISTA MULSA SI SECATA DE RESURSE.....SARACA TARA BOGATA......ROMANIA MAMALIGA EUROPEI....
  • 0 (0 voturi)    
    ne mai surprinde? (Sâmbătă, 1 septembrie 2007, 13:03)

    Gabriela [anonim]

    De la Bucuresti la Fetesti (136 km) se fac 5 ore cu personalul si 4 ore cu rapidul, iar pe bilete se scriu niste ore ideale - ca poate asa simtim ca ajungem mai repede. Majoritatea celor care merg cu personalul nu cumpara bilete si, in momentul asta, imi este greu sa-i mai judec. Trenurile rapid sau IC care vin de la mare spre Bucuresti sunt adeseori aproape goale, pentru ca numai preturile difera cu mult de personal, iar orice om care intelege ca avem dreptul la niste conditii normale de calatorie prefera sa aleaga microbuzul sau autocarul.

    Mi se pare trist ca, intr-o perioada in care este foarte important sa se incurajeze folosirea transportului feroviar pe distante scurte, in scopul reducerii poluarii, in Romania toata lumea se vede obligata sa obtina permisul de conducere si sa-si cumpere masina.
  • 0 (0 voturi)    
    Baliverne (Sâmbătă, 1 septembrie 2007, 13:31)

    Alin [anonim]

    Nu luati in seama balivernele ca ar fi trenul la noi mai scump decat in strainatate. Acolo e cu sutele de euro. Partea buna acolo e ca trenul face mult mai usor distante de 100, 200km, nu ca la noi unde e nevoie undeva de la 3 ore in sus. Asadar parerea mea e ca au scumpit insuficient. Sa-l faca triplu dar sa mearga repede. Iau trenul sa ajung mai repede intr-un loc nu sa ma intreaca un biciclist sau un maratonist!
  • 0 (0 voturi)    
    superb!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Sâmbătă, 1 septembrie 2007, 14:43)

    ppp [anonim]

    Dar cu conditiile cum raman? In vagoane is conditii de tot rahatul iar cand vrei sa cobori din tren nu se dechide usa. In judetul Bihor a fost un pod intre localitatile Episcopia si Biharia care s-a prabusit dupa ce a trecut trenul. Ce mare noroc pentru CFR!!!!! N-au avut bani sa-l repare. Este un alt pod tot in judetul Bihor sau mai bine zis un podulet, ca il treci daca faci un pas mai mare, pe podul acela trenul merge cu cca. 10km/h, poate ca merge si cu mai putin. Cand o sa-l repare? s.a.m.d.
  • 0 (0 voturi)    
    Daca facem o comparatie corecta, e mai scump la noi decat in germania (Sâmbătă, 1 septembrie 2007, 21:19)

    sorin [anonim]

    Nu comparati IC-ul din romania cu IC-ul din Germania.
    In romania un IC face 400km in 6h; In germania un personal face 400km in 5h;
  • 0 (0 voturi)    
    pret (Duminică, 2 septembrie 2007, 13:45)

    P [anonim]

    IC Bucuresti - Constanta (225 km) face 6 ore. paris - amsterdam (3 tari) face 4 ore si jumate si nu e cel mai rapid tren al lor. suntem in UE sau nu
  • 0 (0 voturi)    
    E mai ieftin cu masina (Vineri, 7 septembrie 2007, 11:53)

    Ciprian [anonim]

    Cu o Dacia din `94 ma costa B-CT cam 50 RON benzina, nu GPL. Deja ies mai ieftin SINGUR. Daca merge inca o persoana ies de doua ori si ceva mai ieftin. Pot sa si fumez cat vreau, la ce restictii de viteza sunt la CFR pe ruta asta, garantat ajung mai repede cu Dacia. Prin urmare: luxos nu e; mai comod nu e; mai placut nu e; mai curat nu e; mai ieftin nu e. Va intreb CARE E AVANTAJUL de a merge cu trenul? Dar daca ai o masina mai rapida si economica decat o Dacia din `94 cum arata calculul? ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Pret bilet tren intercity (Miercuri, 17 septembrie 2008, 18:08)

    Lucia [anonim]

    Stie cineva cat mai costa un bilet intreg IC Bucuresti Timisoara?