Noua Zeelanda si-a demonstrat inca o data intentiile de a castiga trofeul, reusind o partida aproape perfecta in fata Romaniei, de-a lungul careia a marcat 13 eseuri, primul fiind cel mai rapid de la actuala editie a Mondialelor, dupa doar 37 de secunde de joc.

Romania, sustinuta de aproape toti spectatorii de la Toulouse, se poate mandri cu marcarea unui eseu impotriva formatiei All Blacks, ceea ce nu a reusit Scotia, care a pierdut la zero jocul din grupe.

Neo-zeelandezii, care isi asigurasera deja prima pozitie din grupa, au debutat in forta, Sitiveni Sivivatu culcand balonul in terenul de tinta roman in secunda 37. Cel mai rapid eseu al acestui turneu final, si al treilea ca rapiditate din istoria Mondialelor. Recordul este detinut de scotianul John Leslie, de la CM 1999, cand a marcat dupa 10 secunde contra Tarii Galilor.

Joe Rokocoko a fost cel mai bun marcator al partidei, cu trei eseuri, iar Nick Evans a transformat sase dintre cele 13 eseuri ale neo-zeelandezilor, in timp ce Luke McAllister a reusit transformarea altor 4.

Cea mai aplaudata faza a partidei a venit in minutul 31, cand Marius Tincu a culcat balonul in terenul de tinta advers, dar Dimofte a ratat transformarea. In minutul 72, Vlaicu a fructificat o lovitura de penalizare.

Romania incheie competitia franceza pe locul 4 al grupei C, cu o singura victorie, 14-10 in fata Portugaliei, si cu un punct bonus obtinut in fata Italiei, cand a pierdut la mai putin de sapte puncte diferenta (18-24).