Christian Shuster (USR Alba): Nu vom sustine niciodata o numire a lui Dragnea ca premier. Vor fi miscari de strada masive daca se intampla asta

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 14 decembrie 2016, 4:40 Actualitate | Alegeri Parlamentare 2016

Christian Shuster, candidat al USR Alba la Camera Deputatilor, a declarat, marti seara, ca formatiunea din care face parte nu va sustine niciodata o numire a lui Liviu Dragnea in functia de premier si ca, daca totusi acest lucru se va intampla, "vor fi miscari de strada masive din structurile USR si din societatea civila neafiliata politic", adaugand ca PSD "ar trebui sa se gandeasca mult mai bine daca doreste sa arunce tara intr-o lupta sociala de genul acesta in plina iarna", potrivit News.ro.

Christian Shuster a sustinut, alaturi de alti membri ai USR, o conferinta de presa la Alba Iulia, in cadrul careia a fost intrebat despre "preconizarile" liderilor PSD Alba privind posibila desemnare a lui Liviu Dragnea ca viitor premier. 

"Pentru noi este exclus, nu vom sustine niciodata asa o candidatura sau o numire in functia de premier. Vor fi miscari de strada masive din structurile USR si din societatea civila neafiliata politic, neafiliata, daca asa ceva se va intampla. Cred ca PSD ar trebui sa se gandeasca mult mai bine daca doreste sa arunce tara intr-o lupta sociala de genul acesta in plina iarna sau daca asteapta totusi putin sa se linisteasca apele dupa niste alegeri atat de involburate cum au fost acum. Cred ca ar fi un mod responsabil de a rezolva lucrurile daca ar numi alt premier, unul care sa fie totusi acceptat nu doar de majoritatea care isi poate impune punctul de vedere in Parlament, ci si de opozitie, pentru ca un astfel de premier va sti sa guverneze mult mai bine, stiind ca nu este tot timpul opozat si oprit din partea partidelor care nu sunt la guvernare", a declarat Christian Shuster, intr-o conferinta de presa..

Ulterior, contactat de corespondentul News.ro, Christian Shuster a declarat ca afirmatiile facute in conferinta de presa au fost "pareri personale" si nu a dorit sa le clarifice sau sa faca alte afirmatii privind acest subiect.

El a spus ca o pozitie oficiala care sa contina clarificari va fi emisa de conducerea centrala a partidului.

Christian Shuster a candidat din partea USR Alba pe prima pozitie la Camera Deputatilor, avand sanse sa ajunga in Parlament la redistribuire.
























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

1851 vizualizari

  • -3 (15 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 decembrie 2016, 7:18)

    vitan.sandu [utilizator]

    Si ce tefaci cismarule daca ies ailalti in strada?! A lui dragnea? Ca sunt de vreo cinci ori cat voi.
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Miercuri, 14 decembrie 2016, 9:19)

      VarailVarail1 [anonim] i-a raspuns lui vitan.sandu

      sunt de 5 ori pe naiba .. la jumatate din ei li s-a terminat deja uleiul dat pomana iar cealalta jumatate a simtit deja m/a psdista ..
    • +2 (4 voturi)    
      idioti ca tine ? bat 5 odata! (Miercuri, 14 decembrie 2016, 9:23)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      .
    • +3 (5 voturi)    
      Prietene (Miercuri, 14 decembrie 2016, 10:12)

      hanzo [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      "utilizator" de galeata si faina PSDista - voi nu iesiti din casa decat daca primiti 50 RON sa-l aplaudati pe Dragnea la congres.

      Iar Christian Shuster (pe care l-am votat) e lector universitar la UBB CJ si VP in senatul universitatii. Intre noi 2, cred ca stim cine e cismarul, "tovarase" vitan.sandu.

      http://alegeriparlamentare2016.ro/candidati/candidat_detail/id:490

      Eu unul ii multumesc dl-ui Shuster ca a avut curajul sa se implice in politica din Romania.

      Bai sandule, in caz ca nu stii - UBB CJ (Universitatea "Babeș-Bolyai" Cluj-Napoca), UMF IH CJ (Universitatea de Medicina si Farmacie "Iuliu Hatieganu" Cluj-Napoca) alaturi de Universitatea de Vest TM si UB (Universitatea Bucuresti) sunt top 4 universitati in tara, UBB fiind si in top 500 universitati in lume.

      Efectiv cineva trebuie sa dea peste nas analfabetilor ca tine, care probabil asteapta asistenta sociala pe Ianuarie/2017.

      Un om care nu avea treaba cu sistemul, cu politica in RO - efectiv isi lasa la o partea viata plina de realizari sa lupte cu gloata de analfabeti manipulati, lenesi, tupeisti si asistati sociali. Sa nu-i uitam pe aia condamnati penal (Dragneo ce se mai aude cu al 2-lea proces?).

      Nu sunt in USR - dar daca omul asta are nevoie de mine sa ies in strada, eu o voi face - pt. cat a facut el pt.mine. Si probabil si altii gandesc la fel.

      PSD - Nu gasiti in ciuma aia comunista un amarat care sa-l puneti prim-ministru sa minta, dezinformeze si sa fie sarcastic in fiecare zi? Trebuie doar sa nu fie condamnat penal...
    • 0 (0 voturi)    
      Ohohoho... (Miercuri, 14 decembrie 2016, 21:02)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Le dati ulei si zahar sau bani pentru doctori ca sa iasa in strada?

      Nu bei, voi sunteti sustinuti de oameni care habar n-au de democratie, ratiune sau credinta in viitorul Romaniei.
      Ei au doar SPAIME si/sau INTERESE!
  • -3 (3 voturi)    
    Da,am vazut cat de masiv au iesit votantii (Miercuri, 14 decembrie 2016, 8:48)

    xrogo [utilizator]

    vostrii la alegeri,daca ies toti cei care v-au dat 19%(ori 9%,ca nu stiu dupa care cifre sa ma iau),chiar destabilizati tara!!!
  • -1 (3 voturi)    
    USR (Miercuri, 14 decembrie 2016, 9:16)

    Cetateanu [utilizator]

    USR partid antidemocratic- anarhist?
    Speram ca putini da buni! Cand colo putini da...
  • +1 (1 vot)    
    si eu abia astept (Miercuri, 14 decembrie 2016, 9:44)

    zicsieu [utilizator]

    sa-i vad pe votantii PSD ca ies la demonstratii. poate cum au iesit la Colectiv sau Rosia Montana (astea imi vin in minte din ultimii ani). cat despre numarul de 5 ori mai mare am putea spune ca iohannis are in spate dublu de ce a obtinut psd. in concluzie astept psdistii sadea sa iasa si sa tina cu idolul lor, steaua si calauzitorul lor. sa nu uitam ce inseamna ca PSD (fsn, pdsr etc) sa isi cheme oamenii: MINERII.
  • +2 (2 voturi)    
    Votul conteaza dar si strada decide! (Miercuri, 14 decembrie 2016, 9:51)

    Miky60 [utilizator]

    Foarte bine, sa iesim in strada sa impunem legea si pe Dacian Ciolos premier! Cea mai buna zi ar fi 21 decembrie, in memoria revolutiei din 89!
    • 0 (0 voturi)    
      Doamne,cat de naivi pot sa fie (Miercuri, 14 decembrie 2016, 14:26)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      unii!
      • 0 (0 voturi)    
        ...si prosti.... (Miercuri, 14 decembrie 2016, 21:03)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        ALTII!
  • 0 (0 voturi)    
    miscari de strada (Miercuri, 14 decembrie 2016, 18:49)

    ValiValid [anonim]

    gata cu miscarile de strada pentru a da jos premieri , nu mai merge hau-haul!!!!!!!!!!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate! (Miercuri, 14 decembrie 2016, 21:15)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui ValiValid

      Acum, deocamdata n-aveti nevoie sa implorati un ajutor de la tehnocrati!

      Peste un an insa, dupa ce va fi evidenta lipsa de Know-how, savoir faire sau pentru votantii PSD, tradus, lipsa de cunostinte si resurse adevarate, veti cauta pretexte, ca si Ponta sa va dati la fund si sa bagati pe altii in fata.

      Atunci poate veti genera voi insiva demonstratii ca sa plecati!

      Atentie: lipsa de CUNOSTINTE nu de INTERESE / NEMOSAGURI / Pile si Relatii / Secretare ///, etc...