Gabriela Firea: Personalitatea politica cea mai indreptatita sa fie premier este Liviu Dragnea

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 12 decembrie 2016, 10:30 Actualitate | Alegeri Parlamentare 2016

Gabriela Firea il fotografiaza pe Liviu Dragnea
Foto: Hotnews
Primarul Bucurestiului, Gabriela Firea, afirma, pe contul ei de Facebook, ca "personalitatea politica cea mai indreptatita sa fie premier al Romaniei este presedintele PSD, Liviu Dragnea" iar "justitia nu a interzis, prin sentinta, dreptul de a alege si de a fi ales" al acestuia.

"Am afirmat aseara la posturile de stiri ca personalitatea politica cea mai indreptatita sa fie premier al Romaniei este presedintele PSD, Liviu Dragnea - vicepremier si ministrul Dezvoltarii in Cabinetul PSD. Victoria istorica a PSD in alegeri se datoreaza romanilor care cred in Programul nostru de guvernare dar acest document programatic nu ar fi existat fara implicarea presedintelui PSD si fara spiritul de echipa pe care l-a imprimat", considera Gabriela Firea.

In opinia sa, 'romanii au dat "un vot clar pentru Liviu Dragnea - premier, PSD partidul invingator!"

"Cu aceasta formula trebuie sa mergem la Palatul Cotroceni! Justitia nu a interzis, prin sentinta, dreptul de a alege si de a fi ales al domnului Dragnea. Presedintele tarii trebuie sa se obisnuiascu cu ideea ca cea mai legitima persoana pentru a conduce guvernul si pentru a aplica (...) Succes, Domnule Presedinte Liviu Dragnea! Sigur veti conduce un guvern eficient, atent la nevoile romanilor!", a incheiat aceasta.

Comentariile sale vin in conditiile in care cauza legea 90/ 2001, care nu a fost abrogata, ci a suferit unele modificari in 2004, sub guvernarea Nastase, prevede urmatoarele:

"Pot fi membri ai Guvernului persoanele care au cetatenia romana si domiciliul in tara, se bucura de exercitiul drepturilor electorale, nu au suferit condamnari penale si nu se gasesc in unul dintre cazurile de incompatibilitate prevazute in cartea I titlul IV din Legea nr. 161/2003 privind unele masuri pentru asigurarea transparentei in exercitarea demnitatilor publice, a functiilor publice si in mediul de afaceri, prevenirea si sanctionarea coruptiei, cu modificarile si completarile ulterioare."

Intrebat cum comenteaza aceasta lege, la inceputul lunii decembrie, Liviu Dragnea a raspuns:

"Vom respecta legea in masura in care o respecta fiecare cetatean. PSD nu va modifica aceasta lege. Inainte de a se pune aceasta intrebare ar trebui sa ne gandim cum sa poti sa modifici o lege in trei zile si sa fie publicata si in Monitorul Oficial. Nu incape discutie", a raspuns atunci Dragnea.

Dragnea a fost condamnat in aprilie 2016 la doi ani de inchisoare cu suspendare in dosarul fraudarii votului la referendumul din 2012.





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

6766 vizualizari

  • +25 (29 voturi)    
    Romanii il vor pe L Dragnea (Luni, 12 decembrie 2016, 10:36)

    NWalker [utilizator]

    rece
    • +17 (19 voturi)    
      Ar fi culmea dupa un plagiator sa avem un penal PM (Luni, 12 decembrie 2016, 10:47)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui NWalker

      ...ne-am face de rahatul lumii
      • +1 (1 vot)    
        Culmea, neculmea (Luni, 12 decembrie 2016, 11:30)

        dealucaragiale [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        Asta a votat poporul asta de cretino-idioti. Si deci vom avea un prim-ministru penal si un parlament in care Tariceanu va fi atotputernic. Vor face tot ce vor, de la modificarea Constitutiei pana la desfiintarea DNA-ului. Repet, pentru ca asta a votat poporul. Si cand spun poporul, nu ma refer la oamenii din mediul rural, fara studii, ma refer la mediul urban, unii chiar cu studii superioare. Dar Dragnea e Dragnea si-n curu' gol.
        Ne meritam soarta, la fel si dl. Presedinte Mutulica. I-am dat cu totii o sansa, am iesit in strada, ne-am luptat si ne-am furat-o. Acum ne conduce iar o sleata de penali corupti incompetenti care vor darama tot ce s-a facut bine in ultimul an.
        • +2 (2 voturi)    
          Nu vad de ce au oameni impresia ca presedintele... (Luni, 12 decembrie 2016, 14:32)

          UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui dealucaragiale

          ...face si drege in tara asta. Legile spun altceva.
          Poate jinduim dupa o figura eroica si atotfacatoare de bine dar realitatea e alta.
          Nimeni nu am vazut sa scrie clar ce putea sa faca Iohanis si nu a facut. Chestii majore adica nu vorbe la TV. Dar i se tot reproseaza ca nu a schimbat Romania cu macar vreo 120 de grade. Concret cum?
          • -1 (1 vot)    
            Pai fapte, nu vorbe (Luni, 12 decembrie 2016, 16:23)

            dealucaragiale [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

            Concret, ce sa zic?! Sa-l bage pe Dragnea in puscarie (ca doar condamnarea lui este pentru incercare de fraudare de alegeri)? Sau pe Ghita si pe multi altii? Si-as mai vrea sa recupereze si prejudiciile.
            Sigur, o sa ziceti ca nu e treaba presedintelui. N-o fi, ca nu stiu exact ce scrie in fisa postului, stiu doar ce zice Constitutia despre atributiile sale: "Presedintele vegheaza la respectarea Constitutiei si la buna functionare a autoritatilor publice, exercita functia de mediere intre puterile statului, precum si intre stat si societate".
            Asa zice la Constitutie acum, ca dupa ce-o fi Dragnea prim-ministru, poa' sa zica orice.
            Eu sunt un simplu cetatean, nu sunt in masura sa spun cuiva din clasa politica ce si cum sa faca. Insa am pretentia ca in Romania anului 2016 (inca) cetatenii sa fie suficient de inteligenti si de educati incat sa inteleaga ca programul de guvernare al PSD, bazat pe mariri salariale si scutiri de taxe inseamna bani tot de la noi, muritorii de rand.
            Si poate aici as vrea sa-si faca prezenta dl. Presedinte. Si nu pe Facebook, ci in viata reala. In presa, in media, din poarta-n poarta sa explice tuturor ce inseamna in primul rand statul roman, de unde vin banii statului si cum putem noi, ca oameni, sa ne luam tara inapoi. Ca prostii ca mine se lupta ca Don Quijote...
            • 0 (2 voturi)    
              Deci "concret" = nu stiu dar vreau! (Luni, 12 decembrie 2016, 21:32)

              UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui dealucaragiale

              Cum era rubrica aia din Catavencu? "Din putul gandiri"? Aia cu "din poarta`n poarta" e chiar antologica!
              • -1 (1 vot)    
                Amice, esti... (Marţi, 13 decembrie 2016, 8:30)

                dealucaragiale [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

                nu vreau sa scriu continuarea. Dupa cum v-am spus, eu sunt un nimeni, propuneti dvs. solutii, ca vad ca va considerati priceput.
                • +1 (1 vot)    
                  Cand nu va convin intrebarile atacati persoana? (Marţi, 13 decembrie 2016, 22:30)

                  UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui dealucaragiale

                  Ma asteptam la mai mult de la dvs altfel nu pierdeam vremea sa va raspund.
                  Eu am spus ca nu avea ce face practic a.i. sa aiba impact real si major iar dvs ati spus ca existau solutii dar nu le-a folosit si v-am cerut sa exemplificati. Acum imi cereti mie sa dau raspunsul dvs?
    • +5 (7 voturi)    
      Pai ,Dragnea este "ilegalist" ... (Luni, 12 decembrie 2016, 11:04)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui NWalker

      Urmeaza Pandele ,cu afacerile din Voluntari.
    • +4 (6 voturi)    
      Racoare (Luni, 12 decembrie 2016, 11:08)

      oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui NWalker

      Poate ca nu neaparat rece, dar macar tinut la racoare pentru un timp indelungat
    • +2 (2 voturi)    
      Sa dam respectul (Luni, 12 decembrie 2016, 12:41)

      talos [utilizator] i-a raspuns lui NWalker

      celor varstnici, intai Ilici! Desigur dupa ce e condamnat in dosarele revolutiei si mineriadelor. (ah, daydreaming!)
  • +8 (10 voturi)    
    "personalitatea" liviu das wunder kind (Luni, 12 decembrie 2016, 10:46)

    mnicku [utilizator]

    tusea si junghiu
  • +16 (18 voturi)    
    Un condamant penal pentru premier? (Luni, 12 decembrie 2016, 10:47)

    taro [utilizator]

    Sa fim seriosi.

    Nu a fost la puscarie ca asa-i lege in Romania, ca "nu a omorat pe nimeni" doar a fraudat alegerile.

    Cine naiba da mana cu asa personaj? Nici macar Putin nu s-ar atinge de el. Nici figura aia stalinista de ministru rus de externe nu ar da mana cu el, ar trimite un vice-ministru care a pierdut tragerea la sorti.
    • 0 (0 voturi)    
      NOI (Luni, 12 decembrie 2016, 14:39)

      EmilNae [anonim] i-a raspuns lui taro

      poporul dam mina cu el ca NOI l-am ales sa guverneze DOAR pentru noi NU pentru altii. Sa-mi faca mie viata mai usoara si ma va durea fix in cozorocul de la sapca daca nu da merkel mina cu el.
      Inca o data in romania sa se guveerneze DOAR PENTRU ROMANI nu pentru altii.De acum incolo sa vina si rindul nostru.
  • +3 (5 voturi)    
    Legea va fi respectata (Luni, 12 decembrie 2016, 10:48)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    In Ianuarie vom avea alt premier. Cu majoritatea in parlament PSD-ul va modifica lejer legea. Din vara il vom avea pe Dragnea. Se va respecta legea.
    • +1 (1 vot)    
      Asa si trebuie (Luni, 12 decembrie 2016, 11:27)

      iooo [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

      Daca Dragnea ajunge premier dupa ce modifica legea foarte bine dar ce te faci daca Dragnea va fi propus premier si Neamtu' accepta de frica sa nu fie suspendat? E normal?
    • +3 (3 voturi)    
      deci legea va spune (Luni, 12 decembrie 2016, 11:54)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

      "Premier poate fi orice cetatean numit de parlament, chiar si urmariti sau condamnati penal"
  • +7 (9 voturi)    
    ''personalitate''... (Luni, 12 decembrie 2016, 10:48)

    astronaut [utilizator]

    pentru voi PSD-eii si votantilor vostrii ce -i drept vreo 3-3.5 mil , pentru restul este o personalitate neidreptatita avand in vedere faptul ca nu poti pune in fruntea unui Guvern fie si cel al Romanicii un CONDAMNAT PENAL !!
    • 0 (0 voturi)    
      DE UNDE STII TU (Luni, 12 decembrie 2016, 16:23)

      EmilNae [anonim] i-a raspuns lui astronaut

      ca restul este de acord cu tine.Ai facut un sondaj si ai aflat asta sau doar presupui tu asta ,sau asta crezi tu.Ce faci vorbesti in numele tuturor, cine te-a delegat.
      Terminati odata cu arestarea celor care nu au votat la voi.Tot asa pot spune si eu ca nevotantii au fost de acord cu psd si de aceia nu au votat.Sau eu nu am dreptate tu da ca asa vrei tu.Pina una alta la vot a fost o obtiune CLARISIMA fara dubii.Ati mincat o bataie sora cu moarte asa ca faceti o tacuta.PSD pune PM pe cine vrea el indiferent ce zic ambasadele, iohanis, voi, sau martienii.Ei au facut SINGURI aproape 50%.
  • +10 (14 voturi)    
    da, asa e. aia 18% dintre romani, il vor pe el (Luni, 12 decembrie 2016, 10:49)

    Lucian P. [utilizator]

    Vai de tara asta. Cat de ironic e imnul nostru. Daca 60% nu au realizat ca prin absenta lor ajuta aceiasi si aceiasi oameni care au furat tara 26 de ani. Amintiti-va de asta in fiecare zi cand mergeti la servici ca sa va platiti taxele, in fiecare zi cand stati in trafic cu orele pentru ca nu avem autostrazi si drumuri, cand vedeti ce e prin spitale, scoli, etc. Ati pus si voi umarul prin absenta voastra.
  • +5 (7 voturi)    
    Poporul doreste asta (Luni, 12 decembrie 2016, 11:10)

    Martinezu [utilizator]

    Semnalul trimis atat de clar de popor este ca isi doreste hoti la carma tari.
    Eu zic Dragnea premier, Ponta presedinte ( pana candideaza Firea ca ea este mult mai indreptatita la presedintie) si Tariceanu sef la justitie.
    Baronii PSD in ministere sau prefecturi.
    Sa traiasca bina romanii asa cum au votat.!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Draqneea decât el poate fi (Luni, 12 decembrie 2016, 11:20)

    tropotaru [utilizator]

    Dupa "cel mai cinstit" guvern a lui Ponta, Romania trebuie sa incerce altceva: guvernul "decat cu suspendare".
  • +4 (4 voturi)    
    mda (Luni, 12 decembrie 2016, 11:32)

    SoulSearcher [utilizator]

    reporter: dar legea doamna Firea.. legea zice ca nu..

    gabi.firea: legea suntem noi de acum, pai la ce scor am scos ieri, ne permitem sa votam orice, oricand, oricui...

    reporter: cum asa?

    gabi.firea: uite asa bine
  • +2 (2 voturi)    
    Dragnea presedanti (Luni, 12 decembrie 2016, 11:42)

    Adriana_10 [utilizator]

    Am votat Pesedeu ca stie ei ce face acolo, ne da bani si noua la astia saracii, nu fura doar ei, ca hotii astia da la Peneleu. Huo Peneleu! Hai dragneo mancatiAS xxxx ta.
    dami si mie sa am ce da da mancare la puradei
    • 0 (0 voturi)    
      pai da (Luni, 12 decembrie 2016, 14:25)

      Adriana_10 [utilizator] i-a raspuns lui Adriana_10

      Pai n-ati vazut la antene ca peneleu e niste hoti?
      huo
  • +3 (3 voturi)    
    Mentalitatea PSD: legea e facuta pentru prosti (Luni, 12 decembrie 2016, 11:43)

    bigbrother [utilizator]

    Atat de mult o intereseaza legalitatea actiunilor incat nici macar o lege modificata chiar de partidul ei nu o poate impiedica sa vorbeasca prostii. Cum se spune, cand e bine, e de mine, cand e rau, schimbam legea ca d'aia avem majoritate!. Vax populi, ciolanul e al nostru!

    Din fericire, nu oricine pune botul la tampeniilee debitata de aceasta cucoana (sirul prostiilor spuse se pierde in negura timpului, cu un maxim cand a fost purtator de cuvant). Exista Curtea Constitutionala, exista Uniunea Europeana..sa zicem ca solutii sunt.

    As fi vrut sa spun si ca exista un Avocat al Poporului, dar am impresia ca Ciorbea este de fapt mort si astia il folosesc pe post de marioneta, ca in filmul ala "Week-end cu Bernie". Nu ca aveam pretentii de la el, tipul e dator vandut si oricum, un avocat pus de politicieni nu poate reprezenta niciodata poporul.

    Pe scurt, PSD va conduce tara prin guvern, conduce Bucurestiul prin Firea..ar trebui sa fie scris la intrarea in tara la fiecare punct vamal "Voi ce intraţi, lăsaţi orice speranţă!" Macar sa stie lumea ca iadul exista.
  • +2 (2 voturi)    
    pai, (Luni, 12 decembrie 2016, 11:53)

    Cezy [utilizator]

    SARU' MANA SEFU',! Dupa Gudurel, hop si Gudurica!
  • +2 (2 voturi)    
    Ce ironie! (Luni, 12 decembrie 2016, 12:19)

    Amad [utilizator]

    Un penal care a fost condamnat pentru fraudare de alegeri, castiga acum ”fara fraude” mai multe procente decat atunci cand le-a fraudat.
    Ce draku e in mintea noastra, nu pricep!
  • 0 (0 voturi)    
    Cineva si-a pierdut Firea... (Marţi, 13 decembrie 2016, 13:09)

    AlexVlase [anonim]

    ... sa si-o ia inapoi...