De ce nu poate sa ajunga Liviu Dragnea premierul Romaniei: O lege care opreste persoanele condamnate sa faca parte din Guvern, votata sub guvernarea Nastase, este in vigoare

de D. Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 22 noiembrie 2016, 13:41 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea si Klaus Iohannis la Cotroceni
Foto: Facebook - Liviu Dragnea
O lege votata in 2001 sub guvernarea Nastase arata fara echivoc ca pot fi membri ai guvernului  “persoanele care nu au suferit condamnari penale”, pevederea fiind in vigoare. Cum Liviu Dragnea a fost condamnat in aprilie 2016 la doi ani de inchisoare cu suspendare in dosarul fraudarii votului la referendum, actualul lider al PSD nu va putea fi desemnat din punct de vedere legal la functia de premier chiar daca partidul pe care il conduce castiga alegerile. Potrivit surselor HotNews.ro, Dragnea spera sa obtina, totusi, functia de presedinte al Camerei Deputatilor, deoarece prin decizia instantei nu i s-au interzis drepturile civile de a candida si de a fi ales.

Informatia ca Liviu Dragnea nu poate fi premier din cauza legii 90/ 2001 a fost publicata in premiera, luni, de DC News. Mai multi juristi consultati de HotNews.ro au confirmat ca legea n-a fost abrogata, ci a suferit unele modificari in 2004, tot sub guvernarea Nastase. Astfel, articolul (2) din legea 90 privind organizarea si functionarea Guvernului Romaniei si a ministerelor, in vigoare si astazi, are urmatoarea forma actualizata:
  • “Pot fi membri ai Guvernului persoanele care au cetăţenia română şi domiciliul în ţară, se bucură de exerciţiul drepturilor electorale, nu au suferit condamnări penale şi nu se găsesc în unul dintre cazurile de incompatibilitate prevăzute în cartea I titlul IV din Legea nr. 161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenţei în exercitarea demnităţilor publice, a funcţiilor publice şi în mediul de afaceri, prevenirea şi sancţionarea corupţiei, cu modificările şi completările ulterioare.”
De la ultimele modificari operate in 2004, legea nu a suferit alte modificari si este in vigoare si azi. Proiectul de lege care interzice unei persoane condamnate sa fie membru al guvernului a fost depus in Parlament in 1998, ca initiativa a guvernului Radu Vasile dar a fost votata abia in 2001, sub guvernarea Nastase.

Mentionam ca o serie de legi anti-coruptie, cum sunt si aceste prevederi, au fost votate in perioada guvernarii Nastase pe cand Roamnia se pregatea de aderarea la Uniunea Europeana si trebuia sa elimine asa numitele stegulete rosii din procesul pregatirilor de aderare. Legislatia ca si institutiile infiintate atunci, cum e si cazul DNA (initial PNA) erau insa forme fara fond, deoarece nici un lider important nu risca atunci sa fie anchetat sau condamnat.

Presedintele Klaus Iohannis a declarat, pe 26 octombrie, la Adevarul Live, ca nu va renunţa la condiţia ca premierul desemnat să fie o persoană fără o condamnare penală, dar nu a invocat atunci  legea care il opreste in mod explicit sa desemneze o persoana condamnata penal. Preşedintele a spus doar că şi agenţilor de pază li se cere cazierul la angajare, astfel încât este „inimaginabil” ca România să fie condusă de cineva condamnat.

Liviu Dragnea a spus ca nu-si doreste sa fie premier de fiecare data cand presedintele Iohannis a spus ca nu-l va desemna, dar pe de alta parte l-a acuzat ca “desconsidera Constitutia” din cauza ca s-ar implica in campanie pentru Dacian Ciolos. PSD nu si-a anuntat pana acum candidatul la functia de premier. Au fost vehiculate mai multe posibile nume, intre care europarlamentarul Sorin Moisa, ambasadorul Romaniei in SUA, Liviu Maior si chiar vicepremierul Vasile Dancu, dar nici unul n-a fost confirmat oficial.

Liviu Dragnea a fost condamnat, in data de 22 aprilie 2016,  in dosarul Referendumul la doi ani de inchisoare cu suspendare si la un termen de incercare de patru ani. Este o decizie definitiva si irevocabila a Inaltei Curti. El a fost acuzat de DNA de folosirea influentei sau a autoritatii de catre o persoana care detine o functie de conducere intr-un partid, in scopul obtinerii pentru sine sau altul de foloase necuvenite. Completul Inaltei Curti de Casatie si Justitie a fost condus de Livia Stanciu, in prezent judecator la Curtea Constitutionala.


Citeste mai multe despre   









24091 vizualizari
  • +36 (44 voturi)    
    pisoiu de TR stia asta (Marţi, 22 noiembrie 2016, 13:44)

    un domn [utilizator]

    insa facea pe Prostu..
    • -12 (24 voturi)    
      bucuria prostului (Marţi, 22 noiembrie 2016, 19:12)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Dragnea nu a spus niciodata ca doreste aceasta demnitate
      • +6 (16 voturi)    
        proshtii care il Adora (Marţi, 22 noiembrie 2016, 19:24)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

        ce au facut in vara anului 2012 ? reformulez..in prostia lor crezi ca ei stiu ce au facut in vara lui 2012 ?
        • -10 (16 voturi)    
          Legea din 2001 e neconstitutionala (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 4:14)

          dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Legea din 2001 care interzice persoanelor având condamnări sa facă parte din guvern este neconstitutionala. Atata vreme cât cineva are dreptul de a candida și a fi ales nimeni nu-i poate interzice sa beneficieze de aceste lucruri, indiferent de situație.
          • +5 (9 voturi)    
            ministrii nu se voteaza (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 6:46)

            alexro [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

            Ministrii (i.e. guvernul) nu candideaza si nu sunt votati. Sunt nominalizati de partidele reprezentate in parlament (si aprobati ulterior de presedinte).
            • -2 (6 voturi)    
              Miniștrii se votează de către parlament (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 8:56)

              dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui alexro

              Miniștrii, inclusiv premierul, sunt votați de parlament (vezi: http://www.mediafax.ro/politic/procedura-de-desemnare-a-premierului-romaniei-3607189).
              • +1 (3 voturi)    
                Ai auzit sintagma ”prim ministru desemnat”? (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 17:04)

                Barthales [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

                Conform Constituției, pentru a ajunge la votul în parlament trebuie sa fie mai întâi desemnat. Legea nu îi permite președintelui să desemneze ca prim ministru un condamnat penal. De asemenea legea nu îi permite prim ministrului desemnat să propună parlamentului un ministru condamnat penal.
          • +7 (7 voturi)    
            pai de ce nu faci cetatene o contestatie (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 9:55)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

            la CC? A, nu poti? Ghinion pt Dragnea.
          • +7 (7 voturi)    
            pentru dumitrica (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 11:11)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

            1. Nimeni nu candideaza la postul de ministru.
            2.Nu exista o decizie a Curtii Constitutionale care sa declare acesta lege neconstitutionala.
          • +2 (2 voturi)    
            Tu esti cu capu (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 19:33)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

            La cum gandesti, cauta un psihiatru, unul buncare sa iti dea pastilrle care trebuie ca altfel, lobotomy scrie pe tine.
          • 0 (0 voturi)    
            Si cine a declarat-o neconstitutionala? (Joi, 24 noiembrie 2016, 14:37)

            Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

            Crasma voastra? sau gasca de infractori psd?
  • +56 (68 voturi)    
    Eu nu stiu cum... (Marţi, 22 noiembrie 2016, 13:44)

    ddanescu [utilizator]

    ...nu i s-a interzis sa candideze unei persoane condamnate pentru fraude electorale. Mi se pare la mintea cocosului.
    • +37 (49 voturi)    
      Pai cine sa-i interzica? (Marţi, 22 noiembrie 2016, 13:50)

      mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui ddanescu

      Parlamentul? :)))))))))))))

      Referitor la legea aia... acusi dau baietii o suspendare a legii, ca in 2014 :)
      • +7 (13 voturi)    
        Cum cine sa-i inetrzica? (Marţi, 22 noiembrie 2016, 15:58)

        Barthales [utilizator] i-a raspuns lui mikeyu

        Trebuia sa-i interzica instanta. Dar Livia Stanciu ... a ajuns judecator la CC.
      • -2 (6 voturi)    
        Nu cred ca mai au timp ! (Marţi, 22 noiembrie 2016, 22:07)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui mikeyu

        Trebuie sa dea o lege care sa o suspende. Trebuie sa sune adunarea pentru a vota acea lege. Johannis nu o promulga, dupa ce o tine cat mai mult ,sa se gandeasca... O da inapoi. Iar se inruneste perlamentul si da aceeasi lege. iar o tine Johannis cat ii permite Constitutia. Apoi o da la Monitorul Oficial. Pana o tiparesc aia... Deci , nu mai au timp !
        • +2 (4 voturi)    
          mai intai o contesta.. ;) (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 1:29)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Poate fi contestata la CCR de guvern si presedinte inainte sa o intoarca.. deci se poate lungi si mai mult.
    • -30 (42 voturi)    
      Intreaba judecatorul de ce....? (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:47)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui ddanescu

      "Eu nu stiu cum...
      ...nu i s-a interzis sa candideze unei persoane condamnate pentru fraude electorale"
      ==========================
      Intreaba judecatorul de ce....? Cu ocazia asta, poate afli si altceva decat ce-ti spune Binomul cu referire la condamnarea lui Dragnea.
      In plus, e bine ca judecatorul e INCA singurul care are dreptul de a decide suspendarea drepturilor electorale ale unei persoane.
      • -3 (17 voturi)    
        Care judecator,c-asa de bine a fost (Marţi, 22 noiembrie 2016, 19:23)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        condamnat ca inca nu i-a iesit motivarea,se screm astia sa motiveze ceva ca sa fie credibila condamnarea!!!
        • +2 (8 voturi)    
          Fantomas, tu esti? (Marţi, 22 noiembrie 2016, 22:21)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          ?
        • +2 (10 voturi)    
          Exact, daca era un jude pe bune (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 0:42)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Primea cu executare. Asa e in Pontanistan, din pacate.
  • +27 (31 voturi)    
    Pai nu el (Marţi, 22 noiembrie 2016, 13:47)

    Soljenitin [utilizator]

    Pai nu el, ci Tariceanu. Acolo este sparla.
    • +21 (25 voturi)    
      mda (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:25)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Era clar din momentul în care a declarat Dragnea că au un premier frumos.
  • +31 (39 voturi)    
    Ei (Marţi, 22 noiembrie 2016, 13:49)

    V. Veroiu [utilizator]

    Credeti ca ii pasa de lege? Pai daca ii pasa nu era condamnat in primul rand.
  • +22 (28 voturi)    
    Si nici ministru nu poate fi (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:00)

    Adri4n [utilizator]

    va trebui sa-si puna o pupila la "Dezvoltare Regionala" daca avem ghinion si castiga astia.
    • +19 (25 voturi)    
      Castiga aproape sigur (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:06)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui Adri4n

      PRU se apropie de 5% si ALDE are deja 6%. Daca astea doua nu cad sub 5%, jocurile sunt facute. Mai nasol e ca trebuie sa cada amandoua sub 5% ca PSD sa nu faca guvernul. PSD a jucat inteligent si a venit cu niste promisiuni si reduceri de taxe care sigur ii vor mari procentele. Desi, aici nu sunt sigur ca ei vor lua voturi de la nehotarati cat mai degraba de la PRU si ALDE. Ar fi haios ca PSD sa ia voturi de la acestea doua indeajuns de mult astfel incat ele sa nu intre in parlament dar nici PSD sa nu aiba 50%.
      • +1 (3 voturi)    
        haios (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:18)

        ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        right, cum s-ar zice, win-win situation :).
      • -8 (14 voturi)    
        hehe (Marţi, 22 noiembrie 2016, 19:16)

        Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        E tocmai viceversa, prin tara sunt simpatizanti PSD care vor vota cu ALDE tocmai pentru a-si asigura o alianta majoritara.
        • +3 (9 voturi)    
          unkiu tau Motocicleanu e in drum (Marţi, 22 noiembrie 2016, 21:01)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

          spre Brutarie, nu inteleg ce vrei sa spui, probabil ai fost pe camp...ai fumat iarba de toamna...detaliaza
        • +3 (9 voturi)    
          Te-a informat FSB-ul (Marţi, 22 noiembrie 2016, 22:22)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

          cum e prin tara?
        • +7 (9 voturi)    
          Alde trebuia sa fieALTE (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 0:43)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

          Alte canalii adica.
      • +4 (6 voturi)    
        pentru MasP (Marţi, 22 noiembrie 2016, 22:10)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        Fara sondaje ! Sondajele nu reflectarealitatea.
        Nu tebuie sa fim influentati de ele. Trebuie sa iesim la vot. Atat !
      • +2 (4 voturi)    
        sondaje ...miciuni stalinist securiste (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 7:16)

        TRABI [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        intotdeauna sondajele au fost comandate si mai ales psd au facut ce au vrut ....se vede prin minciunile anterioare si fraudarea alegerilor ...cazul dragnea condamnat . De junatate de secol , nu cunosc pe nimeni care sa fi fost intrbat de ceva intr-un sondaj ....minciuni .
        Lumea nu-i mai vrea . Vom vota masiv , inclusiv diaspora , USR + A.N. Schimbarea este in desfasurare . Toate televiziunile , toti analistii , formatorii de opinie , sunt oamenii rusilor si tradatori de neam pentru cativa gologani . Se va termina in maxim 2 ani .
    • +13 (15 voturi)    
      iesi (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:16)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

      la vot ca sa scada ghinionul.
  • +27 (37 voturi)    
    stai asa (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:06)

    manon [utilizator]

    ca pune repede de-o ordonanta de urgenta si abroga legea :))) ca doar de la revolutie tot asta fac, se joaca de-a legiutorii...fac si desfac sa le fie lor bine.
    • +5 (9 voturi)    
      nu merge (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:16)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui manon

      ordonanta n-au cum ca nu-i guvernul la ei. Pentru lege trebuie sa se intruneasca parlamentul (cu p mic ca atat merita), sa voteze, sa o revoteze dupa ce o tine Iohanis la el timpul maxim, sa treaca dupaia de CCR care e recunoscuta pentru verdicte lente. N-au cand fizic.
      Plus ca ar scoate lumea in strada, si-ar taia singuri craca inainte de alegeri.
      Deci nu, Dragnea sa-si ia adio ca o sa fie in guvern. (asta daca nu ne trezim cu o surpriza in justitie si il achita).
    • +11 (17 voturi)    
      ordonanta (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:22)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui manon

      de urgenta o da guvernul, si nu exista guvern fara prim-ministru. singura lui sansa e sa amine numirea prim-ministrului pina se abroga legea in shparlament, probabil ca va fi votata inainte sa se usuce stampila pe voturi...
      sau daca nu e fomist tare poate isi rupe de la gura si asteapta sa ajunga prim-ministrel la prima remaniere, intrebarea e cine o sa-l "suplineasca".
      • +1 (5 voturi)    
        imposibil sa o modifice in timp util. (Marţi, 22 noiembrie 2016, 16:00)

        stefansb [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

        trebuie aprobata de iohanis si iohanis va retrimite in parlament orice modificare tragand insa de timp suficient incat sa treaca momentul alegerii premierului.
        Problema e ca toti sunt a fel, daca nu e Dragnea si e altul tot aia e.
    • +16 (20 voturi)    
      ordonanta de urgenta.... (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:48)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui manon

      Ordonanta de urgenta o da guvernul. Si am dubii ca Ciolos ar face asha ceva. In schimb parlamentul poate oricind modifica o lege, in aplauzele poporului uslamist.
    • 0 (4 voturi)    
      pentru manon (Marţi, 22 noiembrie 2016, 22:12)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui manon

      Fii calm. Ordonanta de Urgenta poate da Guvernul, nu parlamentul. Doar nu crezi ca Ciolos va face asa ceva !
  • +18 (26 voturi)    
    Extinsa la primari si alti functionari publici! (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:32)

    mihai1986 [utilizator]

    Aceste prevederi trebuie extinse si la primari sau alti functionari publici. Nu e posibil intr-un stat de drept membru UE, in care coruptia este amenintare la adresa sigurantei nationale, ca infractorul gutau de la Valcea sa candideze si sa ocupe in continuare fotoliul de primar al mun. Rm. Valcea, dupa ce a fost condamnat in doua randuri, in doua dosare diferite, pt. comiterea unor infractiuni de coruptie, savarsite in calitate de primar...
    • 0 (4 voturi)    
      Cunosc confi univi, care, dupa comiterea (Marţi, 22 noiembrie 2016, 22:24)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui mihai1986

      infractiunii, au fost unsi de statul roman si considerati demni sa predea tineretului studios, fiindca inca ”se continua urmarirea penala”....
  • -23 (33 voturi)    
    wishful thinking... (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:33)

    demaGOGU [utilizator]

    ...KWJ nu se poate opune valului popular care...calca totul in picioare.
    • +14 (22 voturi)    
      valul popular va vota 55 % USR (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      a se intelege ca votanti clasici P$D si votanti clasici penele vor vota astfel incat penele si P$D la un loc sa nu aiba mai mult de 40 % ! vei vedea !
    • +12 (18 voturi)    
      /// (Marţi, 22 noiembrie 2016, 15:12)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ai fost pe pajiste iar?
      Nu te-ai saturat sa tot bati atata campii?
      Incurca lume ce esti.
    • +4 (12 voturi)    
      Inclusiv legea ? (Marţi, 22 noiembrie 2016, 15:17)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Cred ca la tine e delir
    • +5 (13 voturi)    
      ai grija ce iti doresti postacule (Marţi, 22 noiembrie 2016, 17:42)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ponta nu a cazut din cauza de vot in Parlament ci din cauza de "val popular". Deci nu lui Johannis trebuie sa ii frica de valuri ci fix lui Dragnea.
      • +1 (7 voturi)    
        PUNCTUL pe I (Marţi, 22 noiembrie 2016, 21:48)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        frumos si Complet spus (ca de obicei la postarile tale)
      • -3 (5 voturi)    
        Smecherul Ponta s-a retras, nu-l dadea (Marţi, 22 noiembrie 2016, 22:25)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        jos niciun val popular la nesimtirea lui si s-a retras fiindca planuieste o revenire,
        • -2 (6 voturi)    
          daca nu pleca Ponta PSD era acum la 20% (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 1:09)

          robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          dar ati vrut sa plece....
          • +2 (4 voturi)    
            spre MosCow,,insa vad ca nu a ajuns (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 7:00)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

            mai este nitzel...apoi se Duce..ca un adevart "tezaur National"...de nu mai stim de el...AMIN !
          • +1 (1 vot)    
            Inca un an cu mitomanul (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 10:17)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

            si toata tara era la -20%! Uita-te le legi da acum Dragnea. Ce l-ar fi oprit pe Monta sa dea si el cu ambele maini ordonante de urgenta de mariri de salarii?
  • -13 (23 voturi)    
    separarea apelor (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:42)

    gazuldebasist [utilizator]

    Certitudinile sint clare:
    pesedeul va cistiga cu procent mare si va forma coalitia de guvernare
    Dragnea nu se va autopropune premier; are sigur pe cineva la inaintare, care nu e condamnat, dar poate fi in ancheta penala.
    Va trebui sa inclestam dintii - numai o hotarire definitiva de condamnare departajeaza un faptuitor de un suspect/ martor.
    Daca nu se respecta acest principiu, atunci sa nu ne plingem ca securitatea si bratul ei justitiar fac politica in tarisoara..
  • +10 (14 voturi)    
    persoanele care nu au suferit condamnari penale (Marţi, 22 noiembrie 2016, 15:16)

    boogiewoogie [utilizator]

    ar trebui aplicata si la Parlament !
  • +20 (24 voturi)    
    La cum sunt pesedistii de ingamfati (Marţi, 22 noiembrie 2016, 15:24)

    Susufler0 [utilizator]

    si de suficienti, mi-e clar ca habar nu aveau de legea data in vremea lui Nastase !

    Nu-i vorba, e clar ca in 2001 legea aia nu putea sa-l vizeze decat pe obraznicul de Basescu, de care ministresa justitiei, penala Rodica-Mihaela Stanoiu se tot interesa la Bombonel cand ii face dosar !

    Inca o data, de data asta la distanta de 15 ani, se dovedeste ca in Romania o lege, ca-i fundamentala, ca-i ordinara, nu e pt cine se pregateste, ci pt cine se nimereste.

    PS. In 2003 a fost modificata Constitutia Romaniei pt Nastase si a beneficiat Basescu iar cu 2 ani mai inainte fusese adoptata
    o lege care sa-l blocheze pe Basescu sa mai ajunga ministru ori chiar PM, deoarece urma sa i se faca dosar si sa fie condamnat, dar legea il impiedica pe pesedistul Dragnea sa ajunga Premier !

    PPS. In cazul asta, sa ne traiesti nea Livache !
    • -5 (7 voturi)    
      votati linistiti PSD, nu o sa fie Dragnea premier (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 1:11)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      asta e concluzia
  • -3 (13 voturi)    
    ! (Marţi, 22 noiembrie 2016, 15:55)

    tudorr [utilizator]

    O fi dar BOR i-a iertat pacatele si e vrednic de scaun!
    • 0 (0 voturi)    
      Scaun moale sau tare? (Joi, 24 noiembrie 2016, 14:39)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      De care e vrednic infractorul de teleorman?
  • +2 (8 voturi)    
    "Decat"atat pot sa spun... (Marţi, 22 noiembrie 2016, 16:50)

    MaQ [utilizator]

    "Decat" atat pot sa spun...HA HA HA !
  • +8 (12 voturi)    
    din categoria.. (Marţi, 22 noiembrie 2016, 17:18)

    akillies [utilizator]

    .."cine sapa groap altuia, cade el in ea", p$d castiga detasat premiul de gorparul anului! :))

    stia el nastase ce stia cand a dat aceasta lege... il dibuise pe d-alde dragnea si ale sale voturi "nemuritoare" din teleorman!