​​DEZBATERE PUBLICA Vi se pare reprezentativa statuia de 50 milioane lei pentru Marea Unire ce va fi amplasata in Bucuresti?

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 28 iulie 2017, 11:51 Actualitate | Administratie Locala

Macheta Monument Marea Unire
Foto: Hotnews
Primaria Capitalei va plati circa 43 milioane lei plus TVA - in total 51,17 milioane lei - sculptorului Ioan Bolborea pentru realizarea monumentului "Marea Unire". Acesta va avea diametrul de 35 m si inaltimea de 25 m si va fi amplasat in Piata Alba Iulia, unde acum se afla o parcare si unde municipalitatea are in plan sa faca un parking subteran. Intrebarea cheie este daca Bucurestiul, sufocat de trafic si poluare, in care nu avem cu ce sa ajungem la munca, nu avem pasaje, piste pentru biciclete, transport public decent, are nevoie de o statuie de 10 milioane de euro?



Foto: Captura bolborea.ro - Stadiul lucrarii


Macheta/ Foto PMB

Cu banii acestia s-ar putea face un parc, un pasaj, s-ar putea moderniza un bulevard, s-ar putea amenaja 100 de km de piste pentru biciclete, cumpara autobuze noi, lucruri de care chiar avem nevoie.

Despre acest monument se discuta din anii 2000, iar Primaria Municipiului Bucuresti, prin Administratia Monumentelor si Patrimoniului Turistic, a organizat in data de 20.02.2007 un concurs de solutii pentru realizarea sa, concurs castigat de artistul plastic Ioan Bolborea. De atunci insa nu s-a mai auzit mare lucru despre monument, acesta revenind in discutie anul acesta, cu ocazia pregatirilor pentru Centenarul Marii Uniri. 

Valoarea alocata in anul 2017 pentru Monumentul Marea Unire este de 6, 5 miloane lei, conform Hotararii Consiliului General nr. 129/05.04.2017, iar restul banilor urmeaza sa fie platiti in urmatorii ani.

Sculptorul Ioan Bolborea, creatorul Monumentului Marii Uniri, care va fi amplasat in Piata Alba Iulia din Bucuresti, a declarat in iunie, intr-o conferinta de presa, ca o parte a lucrarii, sub forma de holograme, va putea fi vazuta de public incepand de anul viitor.

 "Am incercat sa surprind in acest monument, la modul figurativ, atmosfera sarbatoreasca a adunarii de la Alba Iulia, poporul care venea, entuziast, din toate tinuturile locuite de romani, pentru a fi de fata la implinirea celui mai maret act al istoriei noastre. (...) Monumentul aduce cu o cupola a carei origine este o entitate organica, un cactus. Este o planta pe care o apreciez foarte mult pentru faptul ca stie sa se apere pe sine si sa dainuie in imensitatea si vitregia desertului. Cupola aceasta cu nervuri si sute de oameni inlantuiti tine la adapost idealul unitatii nationale pe care noi, romanii de azi si cei care ne vor urma, trebuie sa nu contenim a-l proteja", declara artistul, potrivit propriului site.

Primaria Capitalei va plati circa 80 milioane de lei pentru patru statui destinate Centenarului Marii Uniri, acestea fiind dedicate Marii Uniri, Regelui Ferdinand I, politicianului IC Bratianu si generalului Henri Mathias Berthelot.

Bucurestiul mai are un monument de 3 milioane de euro - Aripi, amplasat in Piata Presei Libere, realizat in memoria luptatorilor din rezistenta anticomunista 1945 -1989 din Romania si din Basarabia. Monumentul, inaugurat in 2016, este amplasat pe locul fostei statui a lui Lenin, este constituit din trei aripi din otel inoxidabil, cantareste 102 tone si are o inaltime de 24 de metri.  Conceptul artistic al a fost realizat de sculptorul Mihai Buculei, al carui tata a fost detinut politic la Aiud.


Citeste mai multe despre   






















31762 vizualizari

  • +48 (50 voturi)    
    Un cactus? (Vineri, 28 iulie 2017, 11:59)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cam scump... Ma rog, dupa cartoful din Piata Revolutiei, un cactus e bine venit.
    • +27 (31 voturi)    
      Dupa Pasajul Urinii (Vineri, 28 iulie 2017, 12:21)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Urmeaza in ordine:

      - Pasajul Latrin

      - Statuia "Marea Uimire"
      • +17 (19 voturi)    
        degustibus.. (Vineri, 28 iulie 2017, 14:00)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

        poate ca unora le place. arta nu este intotdeauna pe gustul tuturor. pretul insa, este evident ca l-au umflat cu pompa.

        o alta problema este amplasarea. "Piata Alba Iulia" este de fapt un mare sens giratoriu. continuam astfel seria de lucrari de arta la care publicul nu are si nu va avea niciodata acces. de ce? probabil pentru ca scopul celor care decid la primarie este pur financiar - sa dea tunul, sa bage milioanele in cont si cam atat.
        • +17 (19 voturi)    
          Spalare de bani (Vineri, 28 iulie 2017, 14:09)

          Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Smecherii au gasit pretextul sa mai sifoneze niste bani.S-au inteles cu artistul si impart banul.Centenarul este un pretext pentru a sfifona niste bani sub pretexte de nationalism si aniverasre.In realitate sunt actiuni bine premeditate si cu finalitate precizata.
    • +29 (33 voturi)    
      Parcă ar fi o moschee? (Vineri, 28 iulie 2017, 12:36)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Asta ar merge la ceva aniversar pt.eliberarea de sub turci.Sau o fi proiectul marii moschei și vor să ne obișnuiască cu ideea.Din partea PSD este posibil.Și mai câștigă și niște bani,turcul plătește pentru moschee,iar PSD încasează pentru monuument
    • +29 (29 voturi)    
      Mie mi se pare... (Vineri, 28 iulie 2017, 12:51)

      Geo6101 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ...ca seamana cu celebrul "canci" numit popular si ciuciu, reprezentativ pentru viitorul maret al capitalei noastre sub regimul actual...
    • +24 (26 voturi)    
      Mai degraba marele arici (Vineri, 28 iulie 2017, 12:56)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Este un kitch ordinar. Fata de monumentul de la Piata Presei Libere (care este intr-adevar ceva deosebit) asta este un mare arici scump si tzepuitor (si la figurat - din banu public)
    • +18 (18 voturi)    
      multi oameni mici, ce par a fi furnici (Vineri, 28 iulie 2017, 13:33)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      aduce bine cu un observator astronomic.
    • +17 (19 voturi)    
      ! (Vineri, 28 iulie 2017, 13:40)

      neo13 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Suntem o natie virusata de peste 25 de ani. Acum avem si statuia potrivita!
    • -10 (16 voturi)    
      Pentru un monument de asemenea (Vineri, 28 iulie 2017, 14:26)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      amploare, poate sa nu fie deloc prea scump !
      Sa nu uitam ca, monumentul este conceput sa existe pentru totdeauna in Piata Alba Iulia din Bucuresti ! Sute si mii de ani !
      Daca tot se da, cate 20 milioane de lei pentru regele Ferdinand, politicianul IC Bratianu si generalu Henri Mathias Berthelot, nu mi se pare prea scump, sa dai 51,7 milione lei pe lucarea lui Bolborea. Este doar de 2 ori si jumatate mai scump.
      Sa nu uitam, conceptia originala este cea mai scumpa parte la costul unei monument.
      Sunt situatii la monumente, in care conceptia poate sa ajunga si la 70 %. La picturi si sculpturi mici. poate sa urce la 99% si peste.
      Cat la costat pe Dalii (ca munca bruta) ,,pictura cu ceasurile" ? cateva luni de munca ( timp in care a lucrat si la alte lucrari). Acum pretul, ar putea sarii bine, peste plafonul de 100 de milioane de Eu !
      • +1 (5 voturi)    
        Rau ai liat-o razna (Vineri, 28 iulie 2017, 20:14)

        Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Compari ipocrizia asta cu creatii celebre.
        Un nimic fara nici un aspect - fara un concept.
        Lipsa totala de simt artistic. Ocupa doar spatiu- genereaza doar sentimentul ca suntem tepuiti. Du-te ma!!!
    • -2 (14 voturi)    
      Chestia cu reprezentarea (Vineri, 28 iulie 2017, 14:59)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      La urma urmei, interpretarea unei abstractii spune mai mult despre mintea celui care priveste, nu despre cea a creatorului.

      Mie mi se pare potrivita. E o hora la baza si mai multe coloane ale infinitului care se unesc la varf.

      Si pentru ca tot lipseste un asemenea monument foarte important pentru demnitatea romanilor, e bine ca atrage atentia de pe acum.
      • +1 (7 voturi)    
        Imaginatia bate realitatea (Vineri, 28 iulie 2017, 15:29)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        Ar fi fost o idee geniala cu hora la baza si coloanele infinite convergente.

        Din pacate, din imagini nu reiese deloc asa ceva.

        Poate se inspira artistul si modifica lucrarea din mers. Mai are timp....
    • +6 (6 voturi)    
      Pare un mausoleu. (Vineri, 28 iulie 2017, 17:10)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Pe cine băgăm?
      • 0 (0 voturi)    
        Pe Iliescu? :) (Duminică, 30 iulie 2017, 14:22)

        Compresa [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        ...
  • +40 (46 voturi)    
    Hai mah (Vineri, 28 iulie 2017, 12:00)

    Rarara [utilizator]

    Faceti in puii mei spitale, crese, gradinite si ce este nevoie pentru viata de zi cu zi! Chiar este nevoie de astfel de monumente???
    • +11 (15 voturi)    
      Monumente (Vineri, 28 iulie 2017, 12:23)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Rarara

      Prin asta sunt cunoscute civilizatiile antice. Din nefericire primaria nu a inteles ca antic = mort.
    • -11 (27 voturi)    
      s-ar fi putut intreba (Vineri, 28 iulie 2017, 12:53)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Rarara

      E normal sa irosesti 6 miliarde euro pe rachete?
      Ar fi fost un fond extraordinar pt a finanta proiecte,construi parcuri tehnologice.?
      Am fi refacut centrele a 20 de orase
      Am fi putut construi un intreg parc olimpic
      Am fi putut construi 2 auyostrazi
      Am fi putut..
      • +11 (25 voturi)    
        Da,e normal (Vineri, 28 iulie 2017, 13:08)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        E nevoie de rachetele alea pentru ca sa nu fim ocupati de stapanii tai.Paniemaiesi ?
        • +8 (14 voturi)    
          Super normal (Vineri, 28 iulie 2017, 13:54)

          Tare_de_tot [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

          Foarte corect - este nevoie de cat mai multe si moderne mijloace de aparare.
          Si in nota mai glumeata - mai bine sa lase centrele si parcurile oraselor asa cum sunt ca la cum au facut Parcul Dr. Taberei cu 21 milioane de euro ..... mai bune lasa-le asa.
    • +13 (15 voturi)    
      nu toata lumea intelege "geniile ascunse" ........ (Vineri, 28 iulie 2017, 13:03)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Rarara

      marea unire se poate reprezenta si mai simplu si mai elocvent, oamenii reprezentativi care au facut unirea stand impreuna
  • +41 (45 voturi)    
    Oare (Vineri, 28 iulie 2017, 12:03)

    sorvas [utilizator]

    Este vreun om sanatos la cap care poate sa spuna ca DA, avem nevoie de o statuia asta ? Adica cum ai putea sa justifici nevoia unei statui cand poti intreba orice om pe strada, din orice categorie sociala si cred ca toti ar gasi un mod mai bune de a se cheltui acei bani, un mod prin care probabil s-ar rezolva nevoi reale ale Bucurestenilor.

    IDIOCRATIE nu democratie. Administratia cheltuieste bani asa cum cheluiesc interlopii, normal ca ti-e usor sa spargi bani pe care nu i-ai muncit....

    50 de milioane....RUSINE. Sa puneti statuia asta in curtea Catedralei Neamului. Neamu vostru de hoti si incompetenti ce sunteti...
  • +34 (34 voturi)    
    pfuuuu (Vineri, 28 iulie 2017, 12:05)

    costinescu [utilizator]

    clar, mi-am ales job-ul gresit. trebuia sa ma fac ´artist´ si sa lucrez cu primaria bucuresti. dar nu e timpul pierdut...
  • +31 (33 voturi)    
    Cactus?Varza?Mina antisubmarin? (Vineri, 28 iulie 2017, 12:09)

    tahomir [utilizator]

    O entitate organica in forma de cactus? Nu stiu ce treaba are cactusul cu intepatii de romanashi dar monumentul seamana cu o varza ceea ce e mult mai potrivit. Ca suntem vai de capul nostru de viezuri!
    • +14 (14 voturi)    
      Exteriorul (Vineri, 28 iulie 2017, 12:43)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      o fi un cactus sau arici stilizat, dar daca dimensiunile sunt corecte, in interior este un spatiu urias. Ce se face in interior? Parcare, birouri, poate chiar sediul primariei de sector, sediul ministerului culturii, ....
  • -18 (26 voturi)    
    statuia e ok (Vineri, 28 iulie 2017, 12:14)

    Hans Metter [utilizator]

    chiar mi se pare inspirata.

    Despre pret insa am cu totul alta parere.
    • +13 (13 voturi)    
      e cam ieftina totusi... (Vineri, 28 iulie 2017, 12:36)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      ...dupa cum arunca Știrea cu banii...
  • +24 (24 voturi)    
    Mie nu-mi place (Vineri, 28 iulie 2017, 12:14)

    Andradda [utilizator]

    Arata ca un cactus urias.
    • +6 (6 voturi)    
      cactussssssss... (Vineri, 28 iulie 2017, 12:37)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      de la fîsssssss
  • +18 (24 voturi)    
    conteaza (Vineri, 28 iulie 2017, 12:14)

    xanti [utilizator]

    Parerea noastra nu conteaza,oricum va fi amplasata.
    Marea Unire este o gluma proasta suntem mai dezbinati ca oricand.
    • +7 (11 voturi)    
      Gluma proasta (Vineri, 28 iulie 2017, 12:36)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Iar cu distrugerea programata datorata mafiei securisto-comuniste care a anexat tara si a jefuit-o de 3 decenii, nu vom mai fi de loc. ROMANIA nu merita sa existe ca stat, milioane de romani au plecat scuipind cu scriba in urma lor,
  • +22 (26 voturi)    
    Hmm (Vineri, 28 iulie 2017, 12:16)

    MinDepous [utilizator]

    Hai ca un set de supozitoare inca nu aveam in Bucuresti...
    • +5 (5 voturi)    
      ^^ Il votez (Vineri, 28 iulie 2017, 15:24)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      "Best comment" pe ziua de astazi, chiar daca aceasta abia a trecut de jumatate.

      Statuia are aspectul inspirat dintr-un vis urat. Daca nu au reusit sa gandeasca ceva mai frumos [gandeasca: my bad] atunci, puteau realiza ceva de maxim bun simt, asa cum a spus omul asta, inaintea mea, aici:
      http://www.hotnews.ro//stiri-administratie_locala-21927987-dezbatere-publica-are-bucurestiul-nevoie-statuie-50-milioane-lei-pentru-celebra-marea-unire.htm#comentariu_21928141

      Felicitari, @MinDepous, era sa cad de pe scaun de ras!
  • +20 (20 voturi)    
    Bau-bau (Vineri, 28 iulie 2017, 12:17)

    Godzillagrrr [utilizator]

    E "urâta cu draci pe ea"! :-)
  • +22 (22 voturi)    
    Mi mi se pare reprezentativa (Vineri, 28 iulie 2017, 12:19)

    Martinezu [utilizator]

    Orice e gandit de Firea e reprezentativ pentru bucuresteni.
    Daca nu ar fi probabil ca s-ar revolta.
    Vedeti vreo revolta? NU .
  • +13 (13 voturi)    
    E câh! (Vineri, 28 iulie 2017, 12:20)

    Godzillagrrr [utilizator]

    E câh.
  • +15 (15 voturi)    
    Este oarecum reprezentativa! (Vineri, 28 iulie 2017, 12:21)

    calexe [utilizator]

    Numai ca in ultimii ani s-au tras muuuult mai multe tepe decât arata artistul in lucrarea sa.
  • +21 (23 voturi)    
    n-ati inteles (Vineri, 28 iulie 2017, 12:21)

    scharke [utilizator]

    statuia este de fapt un arici care in loc de tepi are tepe, sa nu uite romanul cate tepe si-a luat in alegeri...
  • +10 (12 voturi)    
    de ce ? (Vineri, 28 iulie 2017, 12:21)

    codrean [utilizator]

    De ce nu se fac concursuri pentru monumentele ce vor impodobi orasele / Cu jurii serioase, internationale, impiedicandu-se "aranjamentele" si stabilindu-se cat de cat corect valoarea lucrarii !
    Nici Rodin, nici Henry Moore nu cred ca au luat vreodata atatia bani pe o statuie ! Nu-mi veniti cu preturi de la licitatii, vorbesc de cat a luat artistul.
    • +8 (8 voturi)    
      În afară de ce spuneți, (Vineri, 28 iulie 2017, 12:49)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      aceste opere sunt MONSTRUOASE!!!!!!!!
  • -15 (19 voturi)    
    statuie (Vineri, 28 iulie 2017, 12:24)

    Mos Andrei [utilizator]

    avem nevoie si de parcuri si pasaje, la fel cum avem si de arta monumentala. iar implinirea a 100 de ani de la Unire chiar este un moment important, care e bine sa fie marcat printr-un monument, sau chiar prin mai multe.
    in plus, sunt de acord ca monumentul sa apartina perioadei curente ca stil, deci da, mi se pare perfect valabil ca sa face.
    • +8 (12 voturi)    
      Sunteți cumva (Vineri, 28 iulie 2017, 12:50)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Mos Andrei

      artistul ION BOLBOREA?
    • +1 (1 vot)    
      arta monumentala (Sâmbătă, 29 iulie 2017, 7:07)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Mos Andrei

      bucurestiul are monumente de arta monumentala cat nu poate duce. ase vedea "centrul civic", palatul parlamentului si mai nou tampenia neamului. nu ne ajung chestiil extrem de scumpe si extrem de inutile?
  • +16 (16 voturi)    
    NU! (Vineri, 28 iulie 2017, 12:24)

    thebblack [utilizator]

    Nu in general si un urias nu in cazul special al acestei aberatii.

    nu varza, nu cactus... piatra la rinichi!
  • +21 (21 voturi)    
    O porcarie (Vineri, 28 iulie 2017, 12:24)

    dana_s [utilizator]

    Un arici, o bomba de rachete, o aberatie.
    Sculptorul Ioan Bolborea vorbeste in articol de ... cactus ? Asta vrea pentru noi ? Un desert ? Ca tot fuge lumea de aici rupand pamantul, acum, la 100 de ani...
  • +16 (22 voturi)    
    Piata Alba Iulia (Vineri, 28 iulie 2017, 12:25)

    lp [utilizator]

    este o piata larga, cu un spatiu verde in mijloc, inconjurat de o parcare. Nu este o parcare ! Am tot asteptat sa transforme pajistea din mijloc (la care nici nu prea poti ajunge, doar sa o priveste pe geam) intr-un parc. In toata zona asta nu este nici macar un singur parc, ar fi fost grozav sa planteze niste copaci si sa puna vreo doua banci. Monumentul ala este monstruos, are dimensiuni demente
    • +8 (8 voturi)    
      ????? (Vineri, 28 iulie 2017, 16:23)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui lp

      Cum ar putea fi amenajat un parc intr-un sens giratoriu?! Cam pe unde s-ar ajunge la el? Si care ar fi beneficiul sa stai pe banca sau sa te joci cu copilul in gaze de esapament????
    • +3 (3 voturi)    
      spatiu verde (Sâmbătă, 29 iulie 2017, 7:12)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui lp

      da, o gradina (sau se poate dezvolta idea de catre cineva mai priceput) ar fi un frumos monument.

      in ce priveste parcuri in zona alba iulia... teoretic la 3 statii, practic la mai putin de 15 minute de mers pe jos parcul 23 august sau cum ii zice acum.
  • +11 (15 voturi)    
    Suntem niste inculti :) (Vineri, 28 iulie 2017, 12:29)

    Adisson [utilizator]

    Chiar ca e demn urmas al tepei si cartofului!
  • +8 (10 voturi)    
    Nu multumesc. (Vineri, 28 iulie 2017, 12:30)

    Sati [utilizator]

    Un arici stilizat.
  • +12 (14 voturi)    
    E asa urat de parca l-am facut eu (Vineri, 28 iulie 2017, 12:38)

    CICEROnescu [utilizator]

    :))))))))
    • +5 (5 voturi)    
      eeeeh, te lauzi... (Vineri, 28 iulie 2017, 16:42)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui CICEROnescu

      nu te cred; nici daca munceai 10 ani n-ai fi fost in stare sa scoti asa o tampenie de mare...
  • +12 (14 voturi)    
    wow (Vineri, 28 iulie 2017, 12:40)

    Bittick [utilizator]

    51 milioane pentru ariciul asta?!!! Nea Bolborea, cu ce-ti ramane dupa ce scazi parandarat-ul, te-ai aranjat pe viata!
  • -3 (7 voturi)    
    pai hai s-o luam asa... (Vineri, 28 iulie 2017, 12:54)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    un monument care reprezinta un eveniment important din istoria poporului roman cred ca este destul de reprezentativ indiferent de forma geometrica sau reprezentarea artistica a acestuia...acest lucru tine de inspiratia artistului care a realizat proiectul... in schimb, un locas antisocial precum cel al megascolii de teroristi islamici care s-a vrut a se construi in Romania de catre un stat islamist neprieten, nu ar fi fost deloc reprezentativ si oricum inutil pentru poporul roman...de ce nu ati pus aceasta problema la momentul respectiv asupra reprezentativitatii subiectului in cauza?!...
    • -4 (8 voturi)    
      amice, (Vineri, 28 iulie 2017, 14:28)

      cornerro [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

      daca forma nu ar fi importanta, orice idiot cu orice rahat ar fi artist. or adevarul nu e asta, doar unii idioti cu rahat pot fi; acesta, de pilda.

      - moscheea in discutie nu trebuia sa fie utila pentru TOT poporul roman, ci doar pentru acei romani de confesiune musulmana.

      - stat neprieten zici?
      "in aceeași perioadă și în aceeași ordine de idei, între Republica Turcia și România s-a semnat un Tratat de Prietenie Veșnică, acest tratat fiind și în prezent în vigoare." 1934.

      - dupa parerea ta, cat de reprezentative sunt pentru romania comentariile imbecile?
      • +4 (10 voturi)    
        amice... (Vineri, 28 iulie 2017, 16:33)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui cornerro

        la noi nu exista romani de confesiune musulmana ci doar foarte putini, insignifiant de putini, romani slabi de inger convertiti la islam (in general femei care s-au maritat cu turci sau arabi din pur interes financiar ci nicidecum datorita atractiei pentru acest cult satanic), sau etnici turci si tatari care in niciun caz nu locuiesc in Bucuresti...acestia din urma au inca prea multe moschei deschise in ultimii mai putin de zece ani in Constanta si imprejurimi (tot prin grija staului islamist turc) decat ar fi necesar pentru nevoile lor "spirituale", desi nu este nimic spiritual in acest cult... majoritatea turcilor si tatarilor din Romania li se rupe de islam...adica pe intelesul tau, nu au nicio treaba cu mersul la moscheie sau cu cultul (islamic) in sine...o mega moschee in Bucuresti nu ar fi avut absolut nicio justificare in afara aceleia ideologice de prozelitism islamic propavaduit de statul islamist turc sau de afaceri dubioase intre acesta si mafia politica bastinasa...capiche amice?...
      • +3 (5 voturi)    
        si da, turcia... (Vineri, 28 iulie 2017, 17:25)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui cornerro

        este un stat neprieten...cel putin la ora actuala...de fapt a incetat sa fie din momentul in care a alunecat pe panta islamismului fundamentalist...
  • +9 (11 voturi)    
    chiar asa: (Vineri, 28 iulie 2017, 12:58)

    Stapanu [utilizator]

    luati naibii autobuze noi din banii astia, si scrieti ceva aniversar pe lotul respectiv, si gata! (statuia e inutila)
  • +10 (10 voturi)    
    NUUUU !!!!! (Vineri, 28 iulie 2017, 13:00)

    Canache [utilizator]

    Şi apropo, aţi mai văzut vreo parcare supra sau subterană făcută/începută de coana Firfirica ?
    Mă refer la Bucureşti şi la parcare publică fireşte.
  • +13 (13 voturi)    
    DA, avem nevoie de statui, (Vineri, 28 iulie 2017, 13:01)

    Cristica987 [utilizator]

    De statuia lui Liviu la intrare in Turnu, dupa ce duce PSD la 1%
  • +6 (8 voturi)    
    Penibil! (Vineri, 28 iulie 2017, 13:01)

    mprodanus [utilizator]

    Ăsta e nivelul țoapei din Voluntari.
    Ăștia nu merită nici măcar să fie numiți "epigoni". Ar trebui inventat alt cuvânt.
  • +7 (7 voturi)    
    MAI BINE O PARCARE SUBTERANA... (Vineri, 28 iulie 2017, 13:04)

    schroedinger [utilizator]

    In P-ta Alba Iulia, iar deasupra un parc!
    De la cine vreti cultura? De la tzatza firea? De la Can Can?
  • +13 (15 voturi)    
    Orașul ăsta (Vineri, 28 iulie 2017, 13:05)

    Leul in iarna [utilizator]

    parcă e blestemat... Și țara... Dar parcă Bucureștiul e și mai și... Nu-i poate opri nimeni pe mizerabilii ăștia să umple toate piețele cu operele sculptorilor Ion Bolborea, Alexandru Ghilduș, Mihai Buculei... Niște monștri hidoși apar pe unde nu te aștepți... Aripile de la Piața presei sunt de-a dreptul amenințătoare, țeapa cu cartof din Piața Palatului e caraghioasă, căruța din fața

    Teatrului Național parcă ar fi încărcată cu zombi, Aleea trandafirilor din parcul Herăstrău are în mijloc o rotondă cu capete uriașe de politicieni care mai degrabă înspăimântă privitorul... În afară de bani, e vorba și de un kitsch uriaș propagat de INCULȚII care au ajuns să decidă în materie de artă... O să ajungem să ne adunăm în Piața Victoriei și ca să protestăm împotriva operelor de artă promovate de politicienii din PSD-ALDE. Pentru care o operă de BRÂNCUȘI e prea scumpă și nu merită s-o avem...
    • -1 (1 vot)    
      Google Skopje (Vineri, 28 iulie 2017, 18:59)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

      Googlati "Statues in Skopje" si vedeti ce pericol ne paste.
  • +12 (12 voturi)    
    Oribila! (Vineri, 28 iulie 2017, 13:05)

    dandra [utilizator]

    Ca orice monument hidos din beton din aceasta capitala.

    A se vedea monumentul comunismului de la casa presei libere.

    Si hai sa realizam o chestie: afacerea cu aceste monumente este doar alta afacere pentru baieti destepti si alt mod de a spala bani.

    alo, dna!
  • +9 (11 voturi)    
    Un cactus de 10 milioane de euro?! (Vineri, 28 iulie 2017, 13:09)

    Klaus_ [utilizator]

    Eu nu zic ca nu ne trebuie si monumente in Bucuresti. Dar nu poti sa platesti 10 milioane de euro pe o asemenea hidosenie, care mai ocupa si loc. Cateva zeci sau sute de mii de euro cred ca erau suficienti bani pentru un monument decent. Oricum, ar trebui sa ne bucuram ca doamna Firea nu a decis sa puna panselute in locul ala - ne-ar fi costat si mai mult;)
  • +10 (12 voturi)    
    parere (Vineri, 28 iulie 2017, 13:23)

    dum_i [utilizator]

    Ca simbol pentru Revolutia din 89, am ales o teapa (cea din Piata Revolutiei).

    Ca simbol pentru Marea Unire, aparent alegem mii de tepe, orientate in toate directiile. Sa ajunga la fiecare cetatean.

    Pentru ca pana la urma, totul se reduce la:

    "Cum nu vii tu, Ţepeş doamne, ca punând mâna pe ei.."
    • 0 (0 voturi)    
      . (Vineri, 28 iulie 2017, 20:31)

      Evq [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Sau poate pentru că ne-am luat, și continuăm să ne luăm, țepe, țepe, țepe...
  • +4 (6 voturi)    
    Inca o porcarie pe bani publici (Vineri, 28 iulie 2017, 13:25)

    Pac-pac [utilizator]

    Ca sa limitam efectele dezastruoase asupra cheltuirii banului public, cred ca trebuie o lege organica pentru limitarea cheltuielilor pentru astfel de achizitii.
    Concret, esti PMB, nu poti comanda statui si monumente peste 1 mil. euro. Esti primarie de oras intre 200.000 si 400.000 locuitori, nu poti comanda peste 600.000 euro, esti primarie de oras cu 15.000 locuitori, nu poti comanda peste 50.000 euro.
    Faci arta si povesti pentru adormit copii DAR cu limita la banul public.
    Sunt convins ca acest cactus se putea aduce din China, printat de o imprimanta 3D, la un pret de 100 de ori mai mic.
  • +13 (13 voturi)    
    Prea grandilocvent (Vineri, 28 iulie 2017, 13:27)

    n.dumiritu [utilizator]

    Ceea ce spune multe despre noi. Ne simtim ingrati si meschini daca nu aducem in mijlocul orasului o movila babana din piatra pentru a-i cinsti pe niste inaintasi care aveau desuetul obicei de a-si da viata pentru o idee. Apoi, punem in preajma copiilor nostri orori "artistice" coplesitoare prin marime, absconse prin mesaj. Dupa aia ne miram ca ei se exprima prin tot felul de mijloace economice, minimaliste. Monumentul asta vorbeste mai mult despre inadcvarea noastra in acest prezent decit despre gloria si maretia acelui trecut.
  • +11 (13 voturi)    
    Nu stiu cine a dat aprobarea dar, (Vineri, 28 iulie 2017, 13:57)

    Tare_de_tot [utilizator]

    Monumentul va avea 35 m si inaltimea de 25 m.....

    Cat un bloc de locuit de 8 etaje; deci va ocupa toata lumina pietei; foarte bine; de ce sa se simta unii mai liberi; sa le punem cat mai multe cladiri in fata.....

    Un bust sau statuie cu unul din autorii Unirii strica sau ce?
  • +13 (15 voturi)    
    Schimbare de nume a pietei Alba Iulia (Vineri, 28 iulie 2017, 14:09)

    Casargoz [utilizator]

    Mie îmi place: seamănă cu un iglu.
    Peste ani și ani lumea se va obisnui:
    -unde ne vedem? la iglu..
    -unde ai parcat? sub iglu?
    Dar parca mai bine semăna cu un cort de papuași,
    Am putea muta parlamentul înăuntru.
    Coliba parlamentului, simetric fata de casa poporului.
    In cazul asta bucureștenii din piața alba Iulia vor avea nefericirea la locuiască "la Papuași".

    Dar cei de la cultura ma vor bate: sigur ca exista un simbolism:
    Este virusul ZIKA, prezentat copiilor tridimensional. Sau e virusul hepatitei C?
    Nu știm pana nu vom vedea monumentul.
  • +4 (10 voturi)    
    Zgarcitilor (Vineri, 28 iulie 2017, 14:22)

    Koczka [utilizator]

    Pai si un vagon de tren e vreo 2 mil EUR. Nu merita o statuie comemorativa 10 mil EUR ? Chestia e ca mi se pare cam mica pentru un oras ca Bucurestiul. Dar asa sunt si strazile pe care circula masinile si mintea celor care aproba dezvoltarea haotica a orasului.
    • +2 (4 voturi)    
      Aiurea... (Vineri, 28 iulie 2017, 15:37)

      Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Eu spun ca nu merita 10 mil. Cum ma contrazici?
      Faptul ca Bucurestiul are un buget enorm, nu e un argument.
      Cum se justifica suma aia? Materiale, manopera, etc?!? A luat cineva la puricat asta?
      Cu 10 mil. euro faci un hypermarket (cladire + instalatii +mobilier - fara teren). Si tu spui ca-i o nimica toata pentru o balega de beton?!?
  • +9 (9 voturi)    
    arata ca un fel de mamaliga romaneasca cu ţepi (Vineri, 28 iulie 2017, 14:30)

    tropotaru [utilizator]

    sau ca kaktus fara tuş
  • -4 (6 voturi)    
    Partea lipsa se aseaza spre Est, spre Mo si Bucov? (Vineri, 28 iulie 2017, 14:42)

    D-or [utilizator]

    Ideea unui "TOT" caruia ii lipseste inca "O PARTE" nu e deloc rea.

    Nici ideea unor "tepi " care definesc, separa si protejeaza interiorul nu e deloc rea.
    Doar ca acesti "tepi" sunt cam grosolan realizati si cam desi.

    Efectul va depinde enorm de materialul din care va fi realizat monumentul. Daca va fi realizat din marmura alba sau va fi placat cu o ceramica alba sau cu un material sticlos, poate nu va arata prea rau.

    Pretul monumentului va fi justificat - sau nu - de material. Sa speram ca va arata pretios si nu ca un ciment ordinar.
  • +6 (6 voturi)    
    Adrian Nastase spera sa se faca (Vineri, 28 iulie 2017, 14:50)

    Radu10 [utilizator]

    Bila din Pta Alba Iulia ii este tare draga lui Adrian Nastase si spera sa se faca, dupa cum a declarat pe blogul lui la data de 17 octombrie 2015.

    Credeam ca pana si PSD-UL se saturase de gusturile lui AN, se pare ca e resuscitat acum prin bila "centenara"
    • +4 (4 voturi)    
      Deci ION BOLBOREA (Vineri, 28 iulie 2017, 16:57)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Radu10

      împarte banii cu FIREA și cu ADRIAN NĂSTASE? E bine de știut... Că poate s-o găsi cineva să-i tragă la răspundere pentru felul în care cheltuiesc banul public...
  • +5 (7 voturi)    
    ... (Vineri, 28 iulie 2017, 15:05)

    a.nonim [utilizator]

    Nu voi incerca sa judec valoarea artistica, asta trebuie sa o faca oamenii de specialitate. In niciun caz nu este kitsch. Kitsch autentic este aleea cu statui din parcul lui Piedone. Absolut grotesc, iti provoaca repulsie din prima clipa (de altfel tot parcul este in ton). Au fost multe acuzatii (nefondate) de kitsch, dar culmea, cel mai mare kitsch din Bucuresti trece neobservat. Ba mai mult, multora le place...
    Revenind la monument... Pare neinspirat, mesajul e greu descifrabil, sugereaza o retragere, o strangere a randurilor, o aparare disperata a ceva, nu se stie ce. Ori unirea a fost din contra, un moment de varf, de incununare a unor eforturi, de deschidere, mai ales de speranta. Monumentul nu transmite deloc asa ceva, din contra, mai degraba teama si inchidere. Mai da impresia si ca artistul si-a depasit posibilitatie, ceva nu se leaga, de altfel la o asemenea dimensiune probabil niciun artist nu ar reusi sa redea cu adevarat ceea ce simte.
    Cat priveste banii, la inaltimea unui bloc de 10 etaje, cam asta e pretul de asteptat. Intrebarea e daca intradevar avem nevoie de o asemenea amploare?

    PS: Mesaj pentru autori, puteti face mai mult decat o "dezbatere" care nu poate duce la nicio concluzie, cel mult prilej de bascalie. Spre exemplu sa cereti parerea unor artisti, critici de arta, arhitecti, intr-un cuvant oameni care au legatura cu arta. Nu oricine poate sa judece o opera de arta.
  • +4 (4 voturi)    
    De loc (Vineri, 28 iulie 2017, 15:14)

    revelare [utilizator]

    Anumite lucruri trebuie să rîmâne în forme cât mai clasice. La Operă, la recepție la ambasade te duci în costum închis și cravată, ca să arăți abordabil.
  • +7 (7 voturi)    
    curat romanesc (Vineri, 28 iulie 2017, 15:53)

    Bolovanul [utilizator]

    Un simbol foarte romanesc: cactusul! Pe bune?


    Altfel ... forma este interesanta si exprima cumva etosul de "cetate asediata" al nostru.
  • +8 (8 voturi)    
    Artistul a fost complet neinspirat, iar juriul ... (Vineri, 28 iulie 2017, 16:13)

    Habermas [utilizator]

    care a ales asta a fost absolut idiot.

    1. Acest monument este complet INUTIL. Nu in statui sta unitatea, ci in faptele reale. Mentalitate de Bucuresti Micul Istanbul in toate "splendoarea" lui. Si discutia se poate incheia aici.

    2. Pe urma, daca ar fi sa vorbim la modul pur artistic despre aceasta propunere de monument, el transmite exact mesaul ca ar trebui sa ne inchidem in sine, si sa indreptam toti tzepii la restul lumii. Pai asta a fost rostul unirii, fratilor? Eu credeam ca a fost exact opusul: emanciparea, eliberarea, zborul. Forta, nu slabiciunea. Evolutia, nu involutia.

    Inaltarea spre cer, "the sky is the limit for our nation", ca sa zic asa. Nu ingroparea in pamant, de frica a tot ce ne inconjoara. Nu suntem in secolul XIX ci in secolul XXI, ce naiba! Lumea vorbeste de IT, calatorii spatiale spre marte, smart cities, internetul este parte din viata noastra, etc, iar juriul lui peste de Bucuresti, vorbeste de ... un cactus care rezista in desert (ca aaa, uitaseram ca suntem inconjurati de Sahara. Cum treci granita, cum dai in Sahara, camile, beduini etc, iar noi inca il asteptem probabil pe Moise).

    Asa ca si din punct de vedere artistic mi se pare o ratare ... monumentala!

    Nebunia asta trebuie sa fie oprita.
  • +6 (6 voturi)    
    Ah, cactusul... (Vineri, 28 iulie 2017, 16:19)

    jcjc [utilizator]

    ...această plantă tipic românească.
  • +6 (8 voturi)    
    rastel cu supozitoare (Vineri, 28 iulie 2017, 16:41)

    revo [utilizator]

    1. seamana cu un rastel plin cu supozitoare,
    2. sau cu un rastel in care sunt depozitate capete de racheta sau proiectile mari.
    3. seamana si cu un arici, o fiinta vulnerabila, care trebuie sa se apere de lume cu ajutorul tepilor. Noi chiar asa de vulnerabili suntem, incat trebuie sa ne creasca tepi?
    3. omuletii aia scheletici iti sugereaza prizonierii din lagarele de exterminare, speriati si lipsiti de aparare; nici macar nu se tin de maini, ca intr-o hora, fiecare a desfacut bratele neputincios, ca in fata plutonului de executie;
    4 . cactus?! Ce treaba are Romania cu cactusii? Ce treaba are Unirea cu cactusii? Aaa, poate pentru unguri sa fi fost un cactus (infipt in cur), asa da, ar fi de inteles ce vrea sa exprime.
    5. structura asta, odata amplasata in piata aceea super aglomerata, se va murdari si afuma in cateva saptamani. Cum va fi intretinuta? Pentru ce ne trebuie inca un maldar de murdarie in Bucuresti?

    Dupa 100 de ani de Marea Unire, asta este imaginea pe care noi insine vrem sa o proiectam lumii, de tara slaba, vulnerabila, care trebuie sa se apere cu tepi?
  • +5 (5 voturi)    
    AVEM NEVOIE CA DE AER!!! (Vineri, 28 iulie 2017, 19:39)

    Crioan [utilizator]

    Neaparat sa se faca, urgent, si mai multe!
    Oricat costa, nu e prea mult.
    Parerea noastra?

    nu prea conteaza, cand am votat-o pe Gabitza, i-am cedat controlul orasului!

    daca doream spitale, scoli, un trafic decent, cu siguranta votam pe oricine altceva, numai nu pe striista Varanului!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Ca de obicei! (Vineri, 28 iulie 2017, 19:55)

    ber [utilizator]

    Mi se pare ca aceasta statuie este prea vranceano-firista!
  • +4 (4 voturi)    
    mai poate fi oprit ? (Vineri, 28 iulie 2017, 21:35)

    Hei [utilizator]

    Nu ma duce deloc cu gandul la unire. Nici dupa ce am aflat ce a vrut autorul.
    Un monument trebuie sa vorbeasca de la sine. Sa nu aiba nevoie de explicatii.
    Si sa transmita o emotie placuta. Sa-ti faca placere sa-l privesti. Ori imaginea cactusului, pe langa faptul ca n-are legatura cu Romania, te duce imediat cu gandul la tepi, durere si respingere.
    Mecanismul de adaptare al plantei e admirabil, dar e un simbol potrivit pentru alta idee. Pentru cum poti supravietui cu putin, aproape cu nimic... O fi premonitoriu?
  • +5 (5 voturi)    
    aceasta (Sâmbătă, 29 iulie 2017, 10:47)

    andrei1232000 [utilizator]

    constructie poate reprezenta orice, de la omagiul adus mamutului preistoric si pana la capita de fan din gradina taranului roman.
    si uite asa se manifesta universalitatea artei. poate fi chiar si rahat cu mot.
    cu banii dati pe statuie se construiau vreo 5 camine pentru batrani sau vreo 5 camine pentru copii abandonati sau niste internate sociale pentru amaritii care nu-si pot trimite copiii la scoala. un astfel de monument trebuia donat de un artist adevarat municipalitatii cu ocazia centenarului.
    dar s-a mers pe principiul cine spaguieste mai mult. si ca de obicei iese o mare porcarie, in stilul celebru al familiei sfintilor primari.