Primarul Clujului, Emil Boc, i-a pus pe constructorii unui pod sa stea sub el la inaugurare, pentru a verifica rezistenta lucrarilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 30 iunie 2017, 13:16 Actualitate | Administratie Locala

Emil Boc
Foto: Agerpres
Primarul Clujului, Emil Boc, le-a cerut constructorilor unui pod, cu ocazia inaugurarii, sa se aseze sub el cand va fi traversat de primele autovehicule, ca metoda de verificare a calitatii lucrarilor executate, relateaza Agerpres.

"A fost o modalitate originala de a testa noul Pod Traian si vom generaliza in viitor acest procedeu la alte lucrari similare. Constructorul si-a asumat calitatea lucrarilor si a fost prezent sub pod la trecerea primelor masini, iar podul a rezistat cu bine. Sa speram ca podul va rezista 100 de ani, asa cum a rezistat peste 85 de ani vechiul pod. Lucrarile la noul Pod Traian au costat 6,5 milioane de lei si au inceput in august 2016. Podul are patru benzi de circulatie, piste pentru biciclete, trotuare pietonale cu loc de promenada. De sambata se va relua pe pod si circulatia mijloacelor de transport in comun", a precizat Emil Boc.

Vechiul pod Traian peste raul Somes a fost construit in perioada 1928 - 1931 si a costat atunci 6,6 milioane de lei.

In 2013, din cauza starii de degradare in care se afla, o femeie era sa cada in raul Somes printr-o gaura aparuta in trotuarul podului.

Emil Boc l-a premiat pe primul sofer care a trecut podul cu masina, acordandu-i o diploma, o cravata si un album al orasului.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

18663 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Sa stea sub pod (Vineri, 30 iunie 2017, 13:21)

    Martinezu [utilizator]

    La inaugurare e o chestie uzuala, si nu cred ca risca ceva.
    Cel mai bine ar fi sa ii puna sa stea sub el vreo 2 ani cand iese din garantie lucrarea.
  • -9 (15 voturi)    
    Si cum dreaq au stat sub pod , in barca ?!?! (Vineri, 30 iunie 2017, 13:25)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Ca podul este peste Somes ...
    • +5 (5 voturi)    
      primul (Vineri, 30 iunie 2017, 19:03)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      de care stiu ca a stat sub pod la inaugurare, a fost Anghel Saligny.
      crezi ca daca Saligny a stat sub pod pe Dunare, cei de la Cluj nu puteau sta sub pod pe Somes?
  • +8 (10 voturi)    
    . (Vineri, 30 iunie 2017, 13:29)

    Evq [utilizator]

    Tot la Anghel Saligny ne întoarcem.
  • -10 (12 voturi)    
    asta om mare, bre (Vineri, 30 iunie 2017, 13:31)

    moka [utilizator]

    curat safety
    • +6 (10 voturi)    
      :::::))))))))))))))) (Vineri, 30 iunie 2017, 13:52)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Chiar funny sa spui despre Boc ca e om mare !!!

      Bravo !
      • 0 (2 voturi)    
        hai sa va dau si mai mult (Vineri, 30 iunie 2017, 20:27)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

        podul se numeste traian ! :-)))
  • +25 (25 voturi)    
    exact (Vineri, 30 iunie 2017, 13:36)

    I [utilizator]

    exact asa se face! cand inauga autostrada cu loganul si paharul de apa in parbriz prostii se uitau la el ca la curca. Acum cu ce tronsoane s-au mai deschis, iti clantane dintii din gura cand sari peste un viaduct dar nici un pesedit nu s-a dus sa inaugureze autostrada ca Boc....
  • -18 (20 voturi)    
    Boc isi spala pacatele (Vineri, 30 iunie 2017, 13:43)

    mikef [utilizator]

    Boc isi spala cat de cat urmele si pacatele (din guvernarea Base) cu primaria Cluj, caci alta sansa nu are sa ramana intr-o functie publica si politica. E bine si asa....

    Legat de metoda de testare, e funny, dar e totusi o gluma amara. Cate panglici nu s-au taiat, chiar si in timpul guvernarilor Boc 1, 2, X cu poduri si sosele care apoi au crapat dupa scurt timp. Mai usor cu glumite dastea, nu prind decat daca ai memorie scurta.
  • +9 (9 voturi)    
    Originala ptr Ro. (Vineri, 30 iunie 2017, 13:56)

    Lok [utilizator]

    Din cate imi amintesc submarinele sunt testate la adancimea proiectata in prezenta inginerilor sudori sefi si adiacenti.
    E greu sa zici "merge si asa" stiind unde ajungi.
  • +13 (13 voturi)    
    Vezi ţaţă Firfirico ? (Vineri, 30 iunie 2017, 13:58)

    Canache [utilizator]

    mai lasă drac” promisiunile şi fă şi tu ceva !
  • -2 (2 voturi)    
    metoda . . . (Vineri, 30 iunie 2017, 20:32)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . nu e deloc noua. Anghel Saligny a stat sub podul de la Cernavoda in timp ce pe el trecea un convoi de 9 locomotive. Diferenta e ca el a stat acolo prin vointa sa si nu obligat de catre un primar al timpului. Boc greseste prin faptul ca obliga constructorul sa stea acolo. Si daca le cadea podul in cap? Intra sau nu intra Boc la mititica? Eu zic ca DA!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu facea Boc puscarie. (Vineri, 30 iunie 2017, 23:10)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Podul e testat mult inainte de orice deschidere oficiala, plus avize si toata documentatia aferenta. Obligatia este PR pur, dar in cazul unui accident in acel moment, constructorul este responsabil atat pentru viata lui cat si a cetatenilor ce trec deasupra.
  • +4 (4 voturi)    
    1 an (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 8:33)

    cris80 [utilizator]

    Ce nu remarca nimeni este ca podul nou a fost inceput in august 2016. Adica au facut podul intr-un an? Nu 3-4-5 cu amanari si intreruperi cum sunt obisnuiti bucurestenii?
    - si zic de Bucuresti ca in alte orase (cu mici exceptii gen Oradea) nu se mai construieste nimic