Gabriela Firea l-a demis pe managerul de la Malaxa. Primarul general spune ca o echipa DNA este la spital

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 29 noiembrie 2016, 10:17 Actualitate | Administratie Locala

Gabriela Firea
Foto: Agerpres
Corpul de control al primarului general a demarat luni o verificare la Spitalul ''Malaxa'', a anuntat edilul-sef Gabriela Firea, luni seara, la re-inaugurarea Arcului de Triumf. Aceasta a declarat ca managerul spitalului, Florin Secureanu, a trimis luni o cerere de concediu pana pe 21 decembrie, la Administratia Spitalelor si Serviciilor Medicale Bucuresti, dupa scandalul aparut in presa, dar cererea nu a fost aprobata. Acesta nu mai este de gasit, a mai spus edilul-sef. 

UPDATE 11.19 Firea l-a demis pe Secureanu, informeaza Digi 24. Potrivit primarului general, o echipa DNA este la spitalul Malaxa.


"Este o situatie dificila la Spitalul Malaxa din Capitala in acest moment. Am fost informata ca o echipa a DNA se afla la Spitalul Malaxa. Din acest moment, actiunea demarata de ieri dimineata de Corpul de control al primarului general inceteaza, pentru ca nu putem sa suprapunem o cercetare a Corpului de control al primarului general peste o ancheta a DNA. Din primul moment in care am aflat ca DNA se afla la Spitalul Malaxa si investigheaza activitatea managerului care este in aceasta functie de noua ani de zile am luat decizia demiterii acestuia, iar pe parcursul zilei de astazi voi anunta care va fi, prin dispozitie, conducerea interimara a acestui spital. Nu puteam sa mergem mai departe cu aceasta conducere, cu atat mai mult cu cat incerc de ieri dimineata sa iau legatura cu domnul manager si pur si simplu se ascunde atat de reprezentanti Primariei, cat si de cei ai Administratiei Spitalelor si Serviciilor Medicale din Capitala", a spus Firea, prezenta la redeschiderea Observatorului Astronomic "Vasile Urseanu", potrivit Agerpres.

Ea a adaugat ca demiterea lui Secureanu este decizia pe care a putut sa o ia ca primar general, deoarece toti managerii de spitale au un contract direct cu Primaria Generala.

"Eu nu am schimbat niciun manager de spital, am mers pe buna credinta a fiecaruia dintre ei, am considerat ca cel mai bun audit sau cea mai buna dovada despre activitatea lor sa nu am idei preconcepute si sa vedem care va fi rezultatul muncii lor. In ce priveste conducerea Spitalului Malaxa, iata ca au aparut aceste evenimente pe care eu le-am aflat din presa si am luat ieri dimineata decizia actiunii Corpului de control al primarului, iar astazi, din momentul in care DNA a ajuns la Spitalul Malaxa, am luat decizia demiterii managerului", a adaugat Firea.

.....................................

"La Spitalul "Malaxa" din Capitala a inceput azi dimineata un control. Am aflat si eu din presa despre modul cum se exprima si cum se adreseaza managerul spitalului "Malaxa" celorlalti colegi din spital. Nu este un mod de lucru pe care sa il agreez, nu este un stil de conversatie cu care sa fiu de acord. L-am sunat pe domnul manager, pentru ca asa este normal, sa discuti cu persoana implicata, indiferent cat de grav ar fi un subiect. Avea telefonul inchis, l-am sunat de foarte multe ori, atat eu, cat si consilierul pe probleme de sanatate. (...) Astazi a avut deja o zi pe care nu a lucrat-o, deci a absentat de la serviciu neintemeiat, nemotivat, pentru simplul motiv ca cererea care a venit azi in jurul orei 11,00 la ASSMB si care solicita un concediu din data de 25 noiembrie, vineri, pana pe 21 decembrie, nu este legala, deoarece trebuia sa fie predata la Cabinetul primarului general si aprobata", a precizat Gabriela Firea, luni, citata de Agerpres.

Firea face apel ca managerul sa se intoarca la lucru. "Eu fac apel si pe aceasta cale la domnul manager sa nu se ascunda de primarul general si de presa, sa vina la serviciu, sa puna la dispozitie reprezentantilor Corpului de control al primarului toate documentele care se solicita, mai ales ca unele sunt din zona financiar-contabila si ele trebuie sa fie verificate, analizate", a mai declarat Firea.

Gabriela Firea a mentionat ca Florin Secureanu manageriaza activitatea Spitalului ''Nicolae Malaxa'' de noua ani, dar nu stie daca el a mai avut astfel de probleme in trecut.

"Este regretabil pentru ca e un spital foarte important al Capitalei. Daca cele exprimate in presa se confirma, se argumenteaza in raportul Corpului de control, consecinta este clara: incetarea contractului de management", a aratat Firea.


In presa au aparut informatii potrivit carora managerul Spitalului ''Nicolae Malaxa'' din Capitala, Florin Secureanu, ar fi scos bani din casieria unitatii medicale pe baza unor facturi fictive si vorbeste urat cu angajatii.

In plus, "Vrabi", iubita managerului Secureanu ar sta la baza unor contracte nemaivazute in sanatatea romaneasca, scrie Tolo.ro.

Spitalul Malaxa ar fi platit 9.000 de euro unei firme de bijuterii, sub pretextul ca "aceasta va curata instrumentarul de la Ginecologie", afirma sursa citata, care publica facturi, contracte si documente ale acestui caz.

"De asemenea, tot spitalul a platit 20.000 de RON pentru data roaming-ul folosit de 'Vrabi' in concediul din aceasta vara in Croatia. Suma se vede in contractul cu Vodafone", spun sursele ziarului.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
16019 vizualizari
  • +25 (25 voturi)    
    Control la granita (Marţi, 29 noiembrie 2016, 10:27)

    aniod [utilizator]

    caci tipul o sterge
  • +9 (11 voturi)    
    A intrat Malaxa in gura malaxoarei (Marţi, 29 noiembrie 2016, 10:30)

    tropotaru [utilizator]

    ce-i mai meliţă gura fioroasei, il sfarma-n doua pe Secureanu daca-l prinde.
  • +26 (28 voturi)    
    10 ani (Marţi, 29 noiembrie 2016, 10:33)

    adi.i [utilizator]

    10 ani v-a luat să faceți un control? A, stai, ați mai fost ca să luați șpăgile de rigoare și să faceți niște CT-uri pentru rudele voastre.
  • +10 (10 voturi)    
    O glumă... (Marţi, 29 noiembrie 2016, 10:36)

    SorinConstantinoaia [anonim]

    Mai este cineva care să nu știe că aceste corpuri de control sunt de formă??? reprezentate din slujbași platiți mizerabil care abia așteaptă să fie asmuțiți pe cineva pentru a își rotunji veniturile necesare la plata ratelor de la bancă, meditațiile copiilor, un abonament la sală sau alte lucruri pe care nu și le va permite in viața lui din salariul mediocru de la stat???
  • +17 (17 voturi)    
    fata hai, (Marţi, 29 noiembrie 2016, 11:04)

    iodixit [utilizator]

    tu nu ai inteles ca nu contractul lu ala ne intereseaza ci incarcerarea lui si restituirea banilor furati de el si de bombo..scuze vrabiuta.
  • +22 (24 voturi)    
    PSD, PSD, banii tai de unde 'e' ? (Marţi, 29 noiembrie 2016, 11:07)

    Sani [utilizator]

    Bre, Fireo, doar stii foarte bine ca managerii de spitale, directorii de scoli,...etc au fost pusi de PSD pentru a da bani la partid!
    Pe scurt rotatia banilor de la Stat -> PSD!

    Eh, acuma va dati loviti!

    Ia spune matale cand primeati bani la negru nu v-ati autosesizat ca se fura statul?

    Ah, NUUUUUU, atunci era OK, era pentru partid!

    Jigodii PSD-iste, la PUBELA cu voi!
  • +31 (33 voturi)    
    Traiasca presa libera! (Marţi, 29 noiembrie 2016, 11:07)

    GroWlithe [utilizator]

    Noroc cu Tolontan si oameni de genul lui care au rabdare sa faca investigatii de acest tip pentru ca altfel nu s-ar descoperi nimic. Spital platit de primarie, manager protejat de primar si functionari mituiti cu bani si analize gratuite...cat de usor e sa furi in tara asta!
    Normal ca are telefonul inchis...probabil se relaxeaza cu Vrabi pe o plaja intr-o tara fara contract de extradare deja.
  • +23 (23 voturi)    
    Noroc cu presa (Marţi, 29 noiembrie 2016, 11:23)

    mikef [utilizator]

    Eu nu-i inteleg pe angajatii aia de ce au suportat atat de multa vreme mizeriile aluia.
    De ce au suportat furturile?

    Cu tehnologia in ziua de azi il inregistrezi pe dobitoc si dai la presa. E simplu.
    • +2 (8 voturi)    
      Simplu (Marţi, 29 noiembrie 2016, 15:30)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui mikef

      Pentru ca si angajatii au mentalitatea romanului de rand - "de ce sa imi fac probleme singur", "de ce sa ma bag unde nu-mi fierbe oala"...

      A zis bine Dragos Ioan Coste de la USR - romanul e un animal care nu stie decat de frica si trebuie civilizat cu forta.

      Apoi l-au dat afara din partid, ca nu da bine sa le spui adevarul gunoaielor de romani.
    • +1 (1 vot)    
      De ce suporta abuzurile verbale ale (Marţi, 29 noiembrie 2016, 20:44)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui mikef

      nimicului aluia? De ce nu-l dau in judecata?
  • +6 (8 voturi)    
    sa nu te puna naiba (Marţi, 29 noiembrie 2016, 11:27)

    userivas [utilizator]

    1. Asta suna a "sa nu te puna naiba sa mai apari vreodata la servici!". 2. Pai su cu ea cum ramane cu favorurile facute de marele manager?
  • +20 (20 voturi)    
    incetarea contractului de management (Marţi, 29 noiembrie 2016, 11:30)

    andreeaandreea [utilizator]

    Declarati ca daca se adevereste atunci se va intampla "incetarea contractului de management".
    Dar ce ziceti de puscarie pentru fiecare persoana vinovata de aceste furturi? Si recuperarea integrala a prejudiciului?
  • +7 (9 voturi)    
    Un bun inceput (Marţi, 29 noiembrie 2016, 11:33)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Marea majoritate a directorilor de spitale trebuie demisi IMEDIAT, pentru ca au girat sau au fost complici la CRIMELE din sistemul de sanatate.
  • +12 (14 voturi)    
    ti-e cam frica, fireo.... (Marţi, 29 noiembrie 2016, 13:19)

    21unas [utilizator]

    cand o incepe sociopatul ala de secu sa vorbeasca, pe multi o sa-i traga dupa el in hazna
    inclusiv pe firea si cam jumatate din primarie. premiul-surpriza cumparat de 6,000 euro era asa.... o mica atentie si un pup-in-curism dintr-un luuuung sir de atentii pentru feuda malaxa
    sper ca DNA sa nu limiteze controlul la 2 premii si 3 bijuterii si sa sape prin toate facturile din ultimii 9 ani, inclusiv cele ptr hartie igienica
    cat cotiza un individ ca asta pentru marile noastre partide?
  • +3 (7 voturi)    
    bravo Firea... (Marţi, 29 noiembrie 2016, 14:25)

    Jupanu1970 [utilizator]

    ...dracu de toapa ! Este o masura buna. Asteptam sa vedem ce ruda plasezi in locul lui.
    Ideea ca mangerul de spital trebuie sa fie un doctor ...numai in Romania se aplica. Vai de capul vostru de enoriasi.
    • +2 (4 voturi)    
      Si ce fatza finutza de "doctor" are (Marţi, 29 noiembrie 2016, 20:45)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Jupanu1970

      nu e bun nici de macelar, c%c%nar da!
  • +5 (7 voturi)    
    tolontan (Marţi, 29 noiembrie 2016, 16:43)

    Razvan_M [utilizator]

    Cred ca Tolontan este un erou.

    A reusit sa scoata la lumina gunoaie care puteau de peste 10 ani, incepand cu Hexifarma. Este interesant de observat ca alte ziare de investigatii doar raporteaza scurt si sec ceea ce a descoperit Tolontan prin investigatii jurnalistice. Sunt zeci de mii de romani care au murit anual din cauza unui sistem nenorocit format din oameni ce fura cu consecinte mortale. Scoaterea la lumina a acestor furturi criminale poate duce la vindecarea sistemului, daca noi cei de pe margine punem presiune puternica si continua.
  • +7 (7 voturi)    
    Securene, te-ai ascus! (Marţi, 29 noiembrie 2016, 17:00)

    MAllen [utilizator]

    Acest om, are un CV online, in care specifica abilitatile de manager, poate lucra sub stres, este bun in comunicare, samd, cum se ofera aceste posturi?

    Daca va uitati la ultimele publicatii, veti vedea ca omul si-a pierdut interesul in medicina si s-a axat pe studiul bibliei. Crede ca asta il va face mai bun.

    Respect pentru curajul avut celor care au inregistrat, stiu ca nu este usor sa faci o astfel de cascadorie intr-o Romanie unde încă ne dârdâie chiloții să denunțăm lichele bine sus-puse. Respect din nou!
    • +2 (2 voturi)    
      Teza la puricat! Asta n-a citit ceva stiintific (Marţi, 29 noiembrie 2016, 20:46)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui MAllen

      in viata lui! este ultimul huligan.