Cluj: Un fost prefect al judetului a lovit o femeie cu un copil pe o trecere de pietoni

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 august 2010, 21:17 Ultima ora


Fostul prefect al judetului Cluj Calin Platon, in prezent inspector guvernamental, a lovit cu masina o femeie cu un copil de trei luni, care se aflau pe o trecere de pietoni dintr-un cartier din Cluj-Napoca, in urma accidentului cele doua victime fiind transportate in stare grava la spital, relateaza Mediafax.

Purtatorul de cuvant al Politiei Rutiere Cluj, Sorin Precup, a declarat, sambata, ca accidentul a avut loc, vineri seara, pe o trecere de pietoni din municipiul Cluj-Napoca.

In urma accidentului, o femeie in varsta de 32 de ani si copilul acesteia au fost raniti grav, fiind transportati la Unitatea de Primire a Urgentelor de la Spitalul Judetean de Urgenta din municipiu.

"Accidentul a avut drept cauza neacordarea de prioritate pietonilor. Soferul unui autoturism, Calin Gavril Platon, a lovit pe o trecerea de pietoni din cartierul Grigorescu o femeie care traversa strada regulamentar impingand un carucior in care se afla un copil de trei luni. Ambele victime au fost ranite grav si au fost transportate la Unitatea de Primire a Urgentelor", a declarat Precup.

Din primele cercetari a reiesit ca soferul nu era baut in momentul producerii accidentului.

Potrivit sursei citate, Politia a deschis pe numele lui Calin Platon dosar penal pentru vatamare corporala grava din culpa.

De asemenea, Precup a precizat ca nu se stie, inca, ce viteza a avut masina cu care circula fostul prefect, aceasta urmand sa se stabileasca in urma anchetei.

Calin Platon nu a putut fi contactat pentru a oferi informatii despre accident.

Platon a fost subprefect al judetului Cluj si prefect intre 2008 si 2009, iar in prezent este inspector guvernamental.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4544 vizualizari

  • 0 (14 voturi)    
    ca si la Caransebes.... (Sâmbătă, 28 august 2010, 21:27)

    lili [anonim]

    or sa se lalaie cu dosarul asta mult si bine si in final ca si la caransebes o sa auzim de la avocatul portocaliului fost prefect ca Dna nu a evitat accidentul, care putea fi evitat, daca se asigura visand poate noaptea ca o sa aiba accidentul, ca n-a avut viteza mare....... Mai vorbim despre accidentul asta mult si bine....
    • +11 (13 voturi)    
      portocaliul e ..galben (Sâmbătă, 28 august 2010, 22:25)

      romaya [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Calin Platon e P.N.L,a fost consilier P.N.L ,sef de cabinet la Norica Nicolai si apoi prefect numit de Tariceanu ,iar acuma cred ca-i galben si ..la propriu..
      Nu te-ai informat ,te-ai grabit sa-l "vopsesti" !
      • +1 (1 vot)    
        tot un drac!!! (Duminică, 29 august 2010, 9:08)

        lili [anonim] i-a raspuns lui romaya

        Nu ajunge asta la inchisoare..... Alt muritor de rand ar fi avut soarta asigurata, cu astia de culori politice, de oricare or fi ele, nu se intampla asa ceva... A ajuns la inchisoare sotia lui Adrian Paunescu care a ucis o persoana intr-un accident de circulatie acum nu stiu cati ani buni ??!! NU. Nici asta nu va ajunge desi accidentul e deosebit de grav.
    • +6 (6 voturi)    
      e cam galben (Sâmbătă, 28 august 2010, 22:33)

      doru [anonim] i-a raspuns lui lili

      e fost portocaliu, daca asta adica liberal, daca politica conteaza intr-un astfel de caz...
    • +1 (1 vot)    
      Vorbesti aiurea (Duminică, 29 august 2010, 7:51)

      Danny_craiova [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Vorbesti aiurea rau de tot.La Caransebes expertiza de care vorbesti a fost ceruta chiar de 'inculpat' si intradevar sunt numai aberatii acolo,dar nici nu a fost luata in seama la dosar...Poate ca sunt eu mai visator,dar acesti criminali o sa plateasca mai devreme sau mai tarziu.
    • 0 (0 voturi)    
      domnule anonim (Duminică, 29 august 2010, 8:23)

      Oama [anonim] i-a raspuns lui lili

      Daca ai stii cum se framanta acest om si cum il mustra constiinta nu ai GANDII ASFEL , ai si tu conducatori auto in familie...spune doamne fereste si roaga-te ca victimele sa treacu cu bine peste aceasta incercare!
    • 0 (0 voturi)    
      E liberal (Duminică, 29 august 2010, 9:32)

      sfafsafa [anonim] i-a raspuns lui lili

      Alooo catre dezinformatorul de serviciu, vaezi ca a liberal !!!!
  • +1 (7 voturi)    
    yep (Sâmbătă, 28 august 2010, 22:06)

    mihaigalos [utilizator]

    .... cum fac sa mut si eu zebra aia daca mierlesc un fraier?
  • +18 (22 voturi)    
    justice (Sâmbătă, 28 august 2010, 22:35)

    Dinu [anonim]

    Daca sotia si copilul meu ar muri intr-un astfel de accident, iar persoana responsabila pentru accident ar scapa cu suspendare sau orice alta soltuie care sa il gaseasca in libertate, i-as ucide pe toti responsabilii pentru libertatea lui: faptasul si judecatorul !
    • -1 (1 vot)    
      hmm (Sâmbătă, 28 august 2010, 23:28)

      masteryodda [utilizator] i-a raspuns lui Dinu

      ai auzit si tu de Drassius Kedys si brusc te-ai gandit ca ai putea fi si tu un erou
    • +1 (1 vot)    
      De acord! (Duminică, 29 august 2010, 1:14)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Dinu

      .
    • +1 (1 vot)    
      Subscriu (Duminică, 29 august 2010, 3:12)

      x [anonim] i-a raspuns lui Dinu

      Pina cind in tara asta nu au sa fie impuscati niste nemernici de politicieni, judecatori nu vom avea liniste.
      Ceva de genul asta avem nevoie in tara asta:
      http://en.wikipedia.org/wiki/Vigilante
    • 0 (0 voturi)    
      zi doamne fereste (Duminică, 29 august 2010, 8:29)

      Oama [anonim] i-a raspuns lui Dinu

      zi doamne fereste, si roaga-te ca acele victime sa se refaca in timp util.....sa nu judeci inainte de a se finaliza ....oamenii mai au si constiinta si mi-ar placea sa o cercetez si pe a ta.....dar nu mai bine fa-o tu....ai avea multe de constatat!
    • 0 (0 voturi)    
      disperare (Duminică, 29 august 2010, 11:33)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Dinu

      Iata unde se va ajunge in curand datorita coruptiei si hotiei celor care trebuie de fapt sa guverneze tara asta si pentru care sunt platiti. Asta le scapa guvernantilor nostrii de toate culorile, ca intr-o zi, o sa fie cineva atat de disperat incat o sa treaca peste orice limita si o sa le stinga lumina. Sa nu uite ca orice sistem de aparare functioneaza atata timp cat atacatorului ii e frica de moarte, cand se trece de pragul asta, nu mai functioneaza nimic.
  • +1 (1 vot)    
    SAL (Sâmbătă, 28 august 2010, 23:58)

    RADU [anonim]

    si eu as face la fel ca tine dinu.mi-as cumpara o arma cu luneta si m-as duce in fat casei lui si ias omora pe toti si dupaia as incepe cu judecatorul care l-a pus in libertate
  • +3 (3 voturi)    
    Catre redactia HotNews.ro (Duminică, 29 august 2010, 5:58)

    iosiP [anonim]

    Va sugerez sa creati un dosar al accidentelor in care sunt impliati oameni politici, afaceristi sau beizadelele acestora. Dosarul va fi actualizat periodic in functie de noile evenimente petrecute dar si cu ocazia rezolvarii (sau "rezolvarii") cazurilor aflate "pe rol".

    Cred ca ar fi o initiativa utila intrucat dupa cateva zile de (eventuale) reactii ale mass-mediei peste aceste cazuri se asterne uitarea, facilitand astfel musamalizarile.

    Si ca veni vorba, cu marea femeie de afaceri care a spulberat o studenta pe trecerea de pietoni (in ziua sosirii delegatiilor NATO) ce se mai aude? Dar cu marele jurnalist stiti-voi-care si cei doi scuteristi ucisi in timpul efectuarii unei manevre interzise?
    • 0 (0 voturi)    
      dar cu sotia lui Adrian Paunescu??!!! (Duminică, 29 august 2010, 17:33)

      lili [anonim] i-a raspuns lui iosiP

      care in 2004 a ucis 3 persoane si a accidenatat grav 1 persoana ???!!!! NIMIC. Asa va fi si in acest caz.... O s-o lalaie mult si bine pana cand vom uita si vor aparea alte cazuri cu politicieni, beizadele, persinalitati, rude, cunostinte ale astora.....
  • 0 (0 voturi)    
    Platon (Duminică, 29 august 2010, 7:12)

    Vizitiul [utilizator]

    Cica se incadreaza la relatie platonica :)
  • 0 (0 voturi)    
    Reflectati (Duminică, 29 august 2010, 9:02)

    oama [anonim]

    Indiferent de culoarea politica sa nu uitati ca acolo la volan e un OM, fie actual sau fost .....Prefect. Desi era mai presus de Lege ....ISUS NU A DAT CU PIATRA,,,,, NOI PUTEM. Voi o faceti si nu stiti ce e in constiinta acelui om , pe care desi il iubesc cu disperare , nu pot sa il ajut sa treaca peste mania voastra. Eu ma rog ca acele victime sa treaca cu bine peste acest tragic incident, iar voi care judecati dupa o stire tv, sa nu uitati ca veti cel putin un conducator auto in familie!
    • 0 (0 voturi)    
      Felicitari, am cateva sugestii pentru tine... (Luni, 30 august 2010, 13:34)

      iosiP [anonim] i-a raspuns lui oama

      1. Sa circule Isus la fel ca acest individ: ar ajunge si el acolo unde ii este locul!

      2. Noi nu dam cu piatra pentru ca e OM ci pentru ca, din experienta noastra (tu probabil traiesti pe alta planeta) "jmekerii" nu platesc pentru faptele lor.

      3. Nu stiu ce e in constiinta acelui om (daca are asa ceva). Stiu insa ca sociatetea a decis sa pedepseasca astfel de (infr)actiuni... cel putin teoretic.

      4. Sunt conducator auto de vreo 30 ani dar nu mi s-a ridicat vreodata carnetul. Si nici n-am omorat pe nimeni!

      5. Iubiti-va cu disperare, daca vreti, dar dupa ce iese din puscarie! Sunt convins ca "acele victime" il "iubesc" la fel de... disperat ca si tine. Sincer, l-as iubi si eu dar mi-am terminat incarcatorul!
  • +1 (1 vot)    
    Legea e buna dar este aplicata gresit (Duminică, 29 august 2010, 9:55)

    Eugenica [anonim]

    Nu are importanta ce functie are ori la ce partid activeaza.A gresit si trebuie sa raspunda ca oricare din noi.Problema e la organele de cercetare si la instantele de judecata care trebuie sa aplice corect legea.Acest individ s-a crezut mai presus de lege.Normal trebuie suspendat din toate functiile si sa-si rezolve problemele de natura penala singur.Numai ca noi,oamenii simpli,nu mai credem in justitie.Au existat atatea gafe "intentionate"incat sunt prea bland cand spun cand spun ca ne-au dezamagit mai sus mentionatii.Referitor la partide si la guvernati precizez ca acestia sunt niste scursuri ale societatii,niste fomisti si niste lingusitori s.a.m.d.
    Mi-e greata sa mai scriu.....
  • +1 (1 vot)    
    SI EU LA FEL, DINU! (Duminică, 29 august 2010, 10:19)

    Y [anonim]

    pentru ca in tara asta de rahat numai asa iti rezolvi lucrurile!!!
  • -1 (1 vot)    
    Ca in melodia lu` Parazitii... (Duminică, 29 august 2010, 10:31)

    martianu [anonim]

    Cat ma costa sa mut zebra?
  • +1 (1 vot)    
    Românul adevărat NU se vede decât pe (Duminică, 29 august 2010, 12:49)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    sine-însuşi în Oglindă !
    Ceilalţi nu contează !
    Lipsă mare de caracter, educaţie ....etc. !
  • +1 (1 vot)    
    ee (Duminică, 29 august 2010, 21:26)

    anonim [anonim]

    sa va zic ceva am fost chiar azi la decesul copilului si va sopun sigur ca nu scapa subprefectul de arest si inchis