Pana de curent in centrul Capitalei, locuitorii a aproximativ 100 de blocuri au fost afectati

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 28 ianuarie 2010, 21:15 Ultima ora


Bucurestenii care locuiesc in centrul Capitalei au ramas fara curent electric, joi seara, in urma unei avarii in cablurile de medie tensiune care alimenteaza zonele Panduri, Natiunile Unite, Calea 13 Septembrie, Bulevardul Libertatii si partial, Bulevardul Unirii, transmite Mediafax. Enel informeaza, intr-un comunicat de presa, ca avaria s-a produs in jurul orei 18.00.

Patru echipe Enel Distributie Muntenia au intervenit pentru izolarea defectiunii si alimentarea progresiva a tuturor consumatorilor afectati, prin preluarea lor pe alte surse de energie electrica.

Potrivit Enel, din primele cercetari, avaria ar fi survenit unui incident intr-o galerie de cabluri de medie tensiune, cauzele exacte ale producerii acesteia urmand sa fie stabilite vineri.

Primarul Sorin Oprescu i-a cerut directorului RADET sa deplaseze in cel mai scurt timp toate generatoarele din dotare pentru a se asigura, pana la remedierea defectiunii, incalzirea apartamentelor afectate de pana de curent, informeaza, intr-un alt comunicat, Primaria Capitalei.

Potrivit RADET, sunt afectate 11 puncte termice (ceea ce inseamna aproximativ 100 de blocuri de locuinte).

Reprezentantii RADET au trimis deja generatoarele din dotare pentru a pune in functiune cateva dintre punctele termice afectate de avarie, arata municipalitatea.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1990 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    asa si? (Joi, 28 ianuarie 2010, 21:44)

    oxitocina [anonim]

    Saptamana trecut a ramas fara curent tot Cotroceniul, 13 Septembrie, Semanatoarea si o parte din Crangasi. Vreo 3 ore. Si n-a scris nimeni despre asta.
    Cumva aveti redactia in zona si va credeti buricul tarii?
    • +2 (4 voturi)    
      chiar asa (Joi, 28 ianuarie 2010, 21:58)

      mos gerila [anonim] i-a raspuns lui oxitocina

      Si in Iasi a ramas un cartier intreg (Tatarasi) fara energie electrica astazi, de la ora 13 pina la 21 pentru ca niste baieti profesionisti de la E ON GAZ au sapat un sant si au rupt 2 cabluri, dar nu vad pe nimeni sa se dea cu fundul de pamint din cauza asta. Dar daca e vorba de buricul capitalei... mama-mama, a venit sfirsitul lumii!
      • +1 (1 vot)    
        pana dubla (Joi, 28 ianuarie 2010, 22:18)

        misescu [utilizator] i-a raspuns lui mos gerila

        Astazi in zona Unirii pe la ora 15h a fost prima pana de curent. Ne-au promis la telefon ca pana la 17.30h vor remedia problema, ceea ce s-a si intamplat spre bucuria noastra.... care bucurie nu a tinut mai mult de 30 min pentru ca pana s-a reinstalat... asa ca am plecat cu totii de la birou lasand vraiste totul, noroc ca aveam ratacite 2 lumanari mai mari pe la birou... si laptopurile pe baterie... le-am folosit ca sursa alternativa de lumina ;-)
      • -1 (1 vot)    
        e normal (Joi, 28 ianuarie 2010, 22:51)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui mos gerila

        Nu trebuei sa va suparati ca atunci cand se intampla ceva in buricul capitalei se scrie pe cand la cucuieti nu, e logic, acolo se fac bani, firme, comert etc :)
  • 0 (0 voturi)    
    Nu v-ati prins... (Joi, 28 ianuarie 2010, 22:11)

    Alex [anonim]

    Dragii mei, n-ati inteles... trebuie sa mai apara si stiri pozitive despre Oprescu din cand in cand. Mai ales ca a facut-o de oaie cu zapada. Chiar si-acum, 70-80% din strazile din oras nu au fost curatate... decat bulevardele, sa dea bine. Pana si pe vremea lui Videanu a fost mai bine.... MULT mai bine!
    • 0 (2 voturi)    
      Videanu (Joi, 28 ianuarie 2010, 22:43)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Videanu... videanu a fost primar bun, care chiar a facut ceva.
      • -1 (3 voturi)    
        Videanu (Joi, 28 ianuarie 2010, 22:52)

        zagado26 [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

        Da, a pus borduri.
        Altceva?
        Poate mi-a scapat mie!
        Sau e o gluma:)
        • +1 (3 voturi)    
          Probabil esti de la tara... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 2:23)

          Tetelu [anonim] i-a raspuns lui zagado26

          si nu ai prea fost la Bucuresti. Un singur exemplu iti dau, pe urma te las pe tine sa dai un exemplu din Oprescu, da? Io zic linia de tramvai 34, ma rog, pina la Pta Victoriei (din cauza de pasaj Basarab), cu tot cu asfalt si borduri aferente pe Stefan cel Mare, Mihai Bravu, parcari in spic pe unde s-a putut, deviere linie de tramvai la Obor. Lucrare necesara si realizata de... Bordureanu! Zi si tu din Oprescu ceva!
  • +2 (2 voturi)    
    Sectorul 2 e varza din vara! (Joi, 28 ianuarie 2010, 22:51)

    radu [anonim]

    Da domnule, e normal sa scriem cand pica electricitatea la grangurii din centru, dar aici pe la Iancului, Pantelimon, Vatra Luminoasa, unde a picat numai in ianuarie de vreo 6 ori (cate 5-6 ore) nu scrie nimeni nimic.
    Enel stie in ce hal sunt retelele dar nu face absolut nimic pentu a remedia complet situatia.
  • +3 (3 voturi)    
    Penele de electricitate din Bucuresti (Vineri, 29 ianuarie 2010, 8:36)

    Bucuresteanu [anonim]

    Doresc sa va informez ca aceste "pene" de curent nu sunt intamplatoare! Ele fac parte din strategia autoritatilor de a economisi electricitatea si se produc de regula noaptea,afectand in special aparatura in functiune atunci(calorifere electrice, conditionere, frigidere,etc)si mai putin activitatile umane! Spre exemplu in Cartierul Drumul Taberei asemenea incidente sunt programate pe zone, in zile succesive.Asa-zisele pene, pentru care niciodata nu este tras la raspundere distribuitorul de energie, desi abonatii platesc prin factura o taxa de abonat, care include si cheltuielile pentru intretinerea retelei, iar contractul stipuleaza obligatia furnizorului privind continuitatea alimentarii,asigura, in special dupa sarbatorile de iarna, recupoerarea energiei consumate pentru pavoazarea orasului de Craciun si Revelion!
    Oare ce parere are Autoritatea pentru Protectia Consumatorului?Mai exista ea?Mai lucreaza in folosul acestora , asa cum a fost proiectata sau mananca banii contribuabililor de pomana ?
  • 0 (2 voturi)    
    iarna nu-i ca vara (Vineri, 29 ianuarie 2010, 8:36)

    Daniel [anonim]

    RADET s-a facut ca ploua...nu au dat drumul la nici un generator...
  • 0 (0 voturi)    
    Si pe Mosilor (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:39)

    Orpheus [utilizator]

    Si in zona Mosilor, strazile adiacente, a fost pana de la 21:45 pana la 8 dimineata. Peste 10 ore!!!

    Si asta pentru ca nu si-a miscat nimeni fundul toata noaptea sa o rezolve. De unde stiu? De la tipa de la dispecerat care mi-a spus la 6 dimineata ca baietii nu au putut rezolva in cursul noptii.

    Poate le e frica de intuneric?
  • +1 (1 vot)    
    iar (Vineri, 29 ianuarie 2010, 10:53)

    alex [anonim]

    Acum 20-30 minute iar a cazut curentul prin zona pe acolo. Cel putin e cazul la Marriott.
  • 0 (0 voturi)    
    pana curent (Vineri, 29 ianuarie 2010, 13:41)

    cineva [anonim]

    giulestiul a avut 3 seri consecutive de bezna. Luni, marti si miercuri, s-a lasat cu flacari, scantei, artificii, politie si pompieri... Enel a reparat in fiecare seara in aproximativ 5 ore. Probabil ca abia a 3-a oara s-au hotarat sa faca treaba bine..... Dar... nu scrie nimeni de asta...!
  • 0 (0 voturi)    
    Ca de obicei (Vineri, 29 ianuarie 2010, 20:50)

    Aurelian [anonim]

    Ca intotdeauna trebuie sa intervina Oprescu ca sa rezolve problema. Si la deszapezire idem.In baza primarilor de sector am fi fost paralizati.Zona afectata de pana de curent se afla in sectorul 5 .Vanghele e ocupat cu meciurile din PSD.