UPDATE Vlad Voiculescu ar putea rămâne ministrul din umbră al Sănătății: Ioana Mihăilă (PLUS), secretar de stat în mandatul său, este propunerea pentru funcția de ministru

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 16 aprilie 2021, 10:17 Actualitate | Sanatate


Ioana Mihaila
Foto: Agerpres
Ioana Mihăilă, fost preşedinte PLUS Bihor și medic endocrinolog, secretar de stat în Ministerul Sănătății în mandatul lui Vlad Voiculescu, este propunerea USR-PLUS pentru funcția de ministru al Sănătății, potrivit surselor HotNews.ro. Vlad Voiculescu a afirmat vineri dimineață, în prima conferință de presă susținută după demiterea sa, că Ioana Mihăilă va avea tot sprijinul său, în cazul în care va fi desemnată. Desemnarea Ioanei Mihăilă ar putea însemna și că Vlad Voiculescu rămâne ministrul din umbră al Sănătății.

Din partea USR, prima variantă pentru funcția de ministru al Sănătății ar fi fost medicul Adrian Wiener, deputat USR-PLUS, însă PLUS a insistat să păstreze Ministerul Sănătății, după demiterea lui Vlad Voiculescu. Anul trecut, odată cu venirea pandemiei, Adrian Wiener a revenit în Spitalul Județean din Arad, unde lucrase ca medic, și l-a coordonat în primele luni ale pandemiei.

Ioana Mihăilă și soțul său, și el medic, au înființat o clinică privată în Oradea.

Odată cu fondarea PLUS, Ioana Mihăilă s-a implicat în politică și a devenit președintele organizaţiei judeţene Bihor. Ioana Mihăilă a fost și candidatul Alianţei USR-PLUS la Primăria Oradea.

De asemenea, Ioana Mihăilă a făcut parte din celula de criză PLUS COVID şi a contribuit la programul de guvernare USR-PLUS la capitolul dedicat managementului crizei COVID-19.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17834 vizualizari

  • -6 (50 voturi)    
    idee (Vineri, 16 aprilie 2021, 10:22)

    Nevermind [utilizator]

    Sa o propuna pe asta si sa-i coopteze pe demisi, voiculescu si moldovan. Dupa care sa le delege atributiile care l-au supi pe citu cel frumi.
    • -2 (34 voturi)    
      Eu cred... (Vineri, 16 aprilie 2021, 10:47)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Eu cred ca Voiculescu ar delega atributiile inapoi ...
    • +13 (19 voturi)    
      ar fi infarct! (Vineri, 16 aprilie 2021, 13:50)

      provest_1 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Mi-a trecut si mie prinn cap ideea.
      Indiferent cine vine, este suficient sa continue planurile lui Vlad ca sa le crape securtistilor vena!
    • +14 (20 voturi)    
      Primul pas pt noul ministru: Vlad. V CONSILIER (Vineri, 16 aprilie 2021, 14:10)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      primul lucru pe care trebuie sa il faca noul ministru al sanatatii e sa-l numeasca pe Vlad Voiculescu CONSILIER
  • -14 (36 voturi)    
    Se certau cu PSD, apoi PNL, acum intre ei... (Vineri, 16 aprilie 2021, 10:23)

    Miky60 [utilizator]

    .*.

    E bine, la inceput se certau cu PSD-ul, apoi cu PNL-ul, acum au ajuns sa se certe si intre ei... De ce oare se intampla toate astea? Ei erau schimbarea, ceva bun...

    .*.
    • -1 (23 voturi)    
      USR se cearta intre ei de cind se stiu (Vineri, 16 aprilie 2021, 11:31)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      E ceva normal la ei. Indisciplina de partid. Un lucru pentru care ii apreciez. Daca vrei sa stii cum gindeste un politician, la USR poti vedea. La alte partide, nu, ca e liniste in front.
      • +4 (8 voturi)    
        pai nu ca ei sunt obisnuiti (Vineri, 16 aprilie 2021, 12:40)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_P1

        linistea cum zicea iliescu
      • -1 (13 voturi)    
        isi fraudeaza alegerile interne, printre altele (Vineri, 16 aprilie 2021, 13:13)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_P1

        Nu este ca si cum s-ar certa constructiv. Se caftesc si se faulteaza unul pe altul pentru pozitii de conducere, nue ste vreo dezbatere de idei. Fura unul de la altul, se imping in jos. Pe scurt, se calca pe cadavre acolo pentru pozitii ne sef. Carieristi ineficienti atunci cand vine vorba sa construiasca ceva, dupa cum se vede si acum la guvernare: n-au facut/n-au INCEPUT absolut, dar absolut nimic din ce se laudau. Singura realizare: supraimunitatea magistratilor si asigurarea pensiilor speciale.
  • -9 (31 voturi)    
    si o foca de la circ (Vineri, 16 aprilie 2021, 10:25)

    Francisc 1 [utilizator]

    numai sa nu ne trezim cu tataru iarasi ca am pus-o !
  • +4 (34 voturi)    
    Nu conteaza numele, conteaza daca se bate cu MAFIA (Vineri, 16 aprilie 2021, 10:30)

    Gryphus [utilizator]

    numele celui propus e irelevant, ce conteaza e daca va VREA sa se bata cu ESENTIALII si cu MAFIA din santate care se opune raportarii corecte a incidentei covid, a mortilor de covid si altele
    • +1 (1 vot)    
      Cum s-a batut ministrul cu "mafia", concret (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 4:49)

      sampon [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      pana acum. Sau care era planul lui?

      Eu am auzit de neplata la timp a personalului si de lipsa paturilor in spitate. La ce a facut bine am auzit de publicarea unor date despre teste si despre vaccinari.
  • -3 (31 voturi)    
    Asta (Vineri, 16 aprilie 2021, 10:33)

    Alex2016 [utilizator]

    poate ne pune sa purtam 4 masti, si recomanda 3 saptamini de carantina care sa faca minuni. Super
  • +8 (36 voturi)    
    hai (Vineri, 16 aprilie 2021, 10:33)

    codrean [utilizator]

    sa fim seriosi !
    Doamna Doctor nu mai lucreaza in sistemul de stat, doar la cabinetul medical al familiei.
    Astfel, zic eu, nu cred ca are capacitatea organizatorica si autoritatea necesara acestui post !
    Nu ca Voiculescu ar fi avut aceste calitati. Si nici macar nu era medic ...
    • +6 (12 voturi)    
      suntem (Vineri, 16 aprilie 2021, 11:13)

      seb_h [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      PLUS bate USR. Au inceput la Cluj. ala mic tace shi-l sapa pe stalp.
      • -4 (16 voturi)    
        Da, or sa se faca de ras inca odata (Vineri, 16 aprilie 2021, 11:30)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui seb_h

        cu tanti asta. Deh, oamenii lui Ciolos
    • +6 (18 voturi)    
      Are clinica privata (Vineri, 16 aprilie 2021, 11:33)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Deci are spirit antreprenorial, stie sa organizeze ceva eficient. Parerea mea e ca fix asta trebuie si la MS. Motivul pt. care armata, nu MS coordoneaza vaccinarea...
      • 0 (2 voturi)    
        ce spirit antreprenorial vorbesti? (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:50)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_P1

        de unde a avut bani sa-si faca clinica privata, daca a lucrat inainte ca medic la stat?
        stim ca pana mai de curand, medicii de la stat aveau salariile foarte mici.
    • +3 (15 voturi)    
      Adrian Wiener e mult mai bun! (Vineri, 16 aprilie 2021, 11:42)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Ar trebui el numit ministru
      • 0 (6 voturi)    
        Pt. ce ar fi mai potrivit? (Vineri, 16 aprilie 2021, 13:29)

        Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Pt. competente, pt. ca e saritor sau pt. ca ar sti sa incaseze? Deoarece si ultima pare sa fie necesara...
    • +7 (13 voturi)    
      ... (Vineri, 16 aprilie 2021, 13:36)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Hai să fim serioși, da. Doamna Mihăilă a fost secretar de stat în Ministerul Sănătății și a supărat muuuuultă lume din PNL când a creat și propus ordinul MS prin care testarea Covid se face prioritar în laboratoarele din sistemul public, în detrimentul celor din privat.

      Este o propunere cel puțin la fel de bună ca Adrian Wiener. Din punctul meu de vedere nici nu contează care dintre cei doi este propunerea USR-Plus, am convingerea că amândoi ar continua lupta începută de Voiculescu.
  • -6 (22 voturi)    
    Din capitolul (Vineri, 16 aprilie 2021, 10:52)

    adi_69 [utilizator]

    Vrem depolitizarea sanatatii! Rafila e de porc ca e PSD, Andrei Baciu la fel, PNL. Noi punem "profesionisti", care nu au legatura cu politicul.
    • +7 (11 voturi)    
      ... (Vineri, 16 aprilie 2021, 13:07)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Andrei baciu era sa mai fie numit odata ministru ghici cand? In guvernul Ciolos.
      Dar i-au aparut pozele in chiloti si l-au retras. Probabil intre timp a demonstrat calitati de politician trecand la PNL asa ca presa a decis sa nu mai scoata pozele de la naftalina. Ia sa fi fost o femeie in situatia asta, oho. Orice articol despre ea ar fi fost asezonat cu pozele respective. Probabil daca acum era membru PLUS aveam "onoarea" sa le vedem in toata mass-media.
      La fel cum cimpeanu e tratat cu manusi desi a luat numai masuri haotice. Elevii de a8-a s-au trezit peste noapte ca vor da examen in iulie, dupa inca 2 zile s-a revenit. Si-a mai permis vreun ministru asa ceva? Daca facea Anisie asa ceva ar fi fost linsata. Acum e liniste si bine, presa nu observa, postacii psd-istii stau calmi, cata competenta la MEN....
      • +2 (6 voturi)    
        Te faci ca nu intelegi. (Vineri, 16 aprilie 2021, 14:58)

        adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Era vorba strict de medicii cu carnete de partid, iar puritanii de dadeau de ceasul mortii: la noi nu!
  • -3 (19 voturi)    
    Ar fi mai bun un barbat (Vineri, 16 aprilie 2021, 11:17)

    O_Tannenbaum [utilizator]

    Dar n-as vrea sa par misogin. Sunt!
    • +4 (8 voturi)    
      . (Vineri, 16 aprilie 2021, 13:12)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui O_Tannenbaum

      Baciu! Ala care a ratat sefia ministerului acum cativa ani pentru ca fusese model de lenjerie intima, un barbat adevarat. A fost si pe la Ciolos, dar campeanu nu a fost la PSD?
      Important e ca e barbat si toti misoginii romani vor dormi linistiti. Daca ar fi fost numita o femeie cu un profil asemanator, se ofilea internetul de jena la ceea ce s-ar fi scris la adresa ei.
  • +1 (23 voturi)    
    Analfabetii (Vineri, 16 aprilie 2021, 11:30)

    yol [utilizator]

    Din pnl chiar cred ca Nicolaescu sau Tataru au fost ministrii buni. D-aia e bine sa fie lasat deoparte pnl, e plin de molii depasite de vremuri. Si mai mult, sunt primi responsabili, alaturi de fratii lor din psd, pentru cum arata tara asta.
    Numai cine se joaca cu mucii poate sa creada ca usr-ul este de vina.
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Vineri, 16 aprilie 2021, 13:15)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui yol

      Nicolaescu a distrus farmaciile independente , cam toti au falimentat si au vandut lanturilor. Numarul de licente intr-un oras era limitat, pentru fiecare sensiblu/helpnet/catena inseamna ca o farmacie independenta a disparut.
      Dar cum nimeni nu suporta farmacistii presupun ca a fost un lucru bun.
    • -4 (6 voturi)    
      2020 (Vineri, 16 aprilie 2021, 13:39)

      macro1999 [utilizator] i-a raspuns lui yol

      Si voi cu cine guvernati? Cu AUR?
      Intrebati-va cum de sunteti voi la guvernare (sic!)
  • +11 (23 voturi)    
    USR+ (Vineri, 16 aprilie 2021, 11:31)

    hdd [utilizator]

    să înțeleagă că e nevoie de oameni abili politic.
    Acolo e un cuib de năpârci și nu te duci cu fustița de balet ci cu cizme și cu sapa,să le tai capu'.

    Nu știu cine e doamna.
    Dar au luat un pumn în gură, s-au vexat și acum văd că nu fac nimic. Se lăudau că rup norii, că îl dau jos pe Câțu... etc etc Vax. Furtună-ntrun pahar cu apă.

    Ar face bine să pună pe cineva tare de tot, care să rupă din ei.

    Dacă au.
    • 0 (2 voturi)    
      pai ce sa faca? (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:54)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      poate mai scot in strada niste tefelisti depresati de pandemie?
  • -15 (25 voturi)    
    Smecher Catu (Vineri, 16 aprilie 2021, 11:42)

    idealogul [utilizator]

    Catu a propus o femeia ca sa nu poata fi criticata.
    Toti suntem egali dar femeile, persoanele de culoare si minoritatile sexuale sunt MUUUUULT mai egale decat restul.
    Daca doamna Mihaila ar fi transexual si ar avea vreo ruda din Africa ar putea ramane ministru vreo 20 de ani. Nimeni nu va indrazni sa o critice de frica BLM+Antifa+Soros+facebook+twiter+....
    • +3 (11 voturi)    
      ... (Vineri, 16 aprilie 2021, 13:20)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      De cand face Citu face propunerile din partea Plus? Din contra, o femeie (vezi si Anisie) va fi mult mai expusa, se vor activa toti barbatii adevarati jigniti ca o femeie ia decizii.
      Daca arata bine , e clar cum a ajuns acolo, daca nu arata in vreun fel special ii pun direct eticheta de proasta si incompetenta si ii vor vana orice balba.
      Nu conteaza ca altii fac prostii de zece ori mai grave, incepand cu marele macho cimpeanu.
  • -7 (21 voturi)    
    Mafia clinicilor private (Vineri, 16 aprilie 2021, 12:46)

    AndyXXX [utilizator]

    E clar pe mana cui vor sa ne dea astia de la USR. Dar n-o sa le mearga fiindca oamenii au inteles acum ce e cu ei: adunatura de impostori si ticalosi.
    • +5 (13 voturi)    
      .... (Vineri, 16 aprilie 2021, 13:24)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

      A fost mai bine cu mafia "de la stat"? Cu domnul Beuran, profesor universitar , plagiator si medic spagar la stat, traficant a locurilor de medic la spitalul Floreasca. Clar stie sa se descurce.
      Ce sa caute privatii, e clar ca nu-s in stare de nimic saraciile.
    • -2 (2 voturi)    
      stai asa, ca asta nu e totul! (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:58)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

      se mai pregateste o noua divizie de lipitori e bugetul de sanatate: navigatorii de pacienti!
      o alta liota de taietori de frunza la caini pe bani publici!
  • -2 (14 voturi)    
    Are toate ... (Vineri, 16 aprilie 2021, 14:13)

    Gigi Kent [utilizator]

    Are toate premisele sa fie un fel de VVV cu fusta. Daca vine si dansa si face pe "desteapta" pe la minister, nu stie nimeni cu ce se ocupa exact si mai are 2-3 evenimente grave o sa aiba acelasi parcurs. Poate, fiind medic, nu face aceleasi greseli.
  • -1 (13 voturi)    
    Medic endocrinolog de conjuctura (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:27)

    Fides [utilizator]

    Uneori e bine sa vezi si ce medic este omul, ce parcurs a avut, cum a fost tras de sot dupa el, cat de slab este pregatit profesional, dar si in plan politic. Oradenii o cunosc si au simtit ca nu trebuie sa o voteze ca si primar. VV nu a performat de nici o culoare, insa aici cu aceasta posibila numire trecem in alta paradigma - palaria nu e numai prea mare pt. ea, dar in mod voit se vrea ca Min. Sanatatii sa continue degringolada. Mihaila este acarul Paun binevenit, ea nu intelege uneori nici macar ceea ce citeste, daramite sa cugete liber la schimbari in sanatate. Va fi jale.
    PS.
    Asta e destinul acestei tari, sa vina aia la putere cu schimbare, iar schimbarea sa fie, citez "fatidica".
  • +1 (7 voturi)    
    Ha ha ha (Vineri, 16 aprilie 2021, 19:44)

    Gigi Kent [utilizator]

    Auzi "ministru din umbra". Apreciez tentativa de a-l zugravi drept o eminenta cenusie in domeniul insa omul era de un habarnism crunt, uneori esuat intr-un umor involuntar de zile mari: Inchideti usa sa nu intre cineva sa vada ca nu port masca. Ah, sunt la TV, deci ma vede oricum toata lumea. Totusi sunt singur mai. Si singur fiind ...vorbesc cu voi.
  • +1 (1 vot)    
    Daca (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 12:52)

    sorance2000 [utilizator]

    USR considera ca Voiculescu a facut bine ce a facut, nu vad nicio problema ca USR sa numeasca pe altcineva care sa continue tot ce a inceput sau si-a propus Voiculescu. Spor la treaba.
    Sa vedem ce va face Catu; va da afara in fiecare saptamna/luna pe ministrul sanatatii din partea USR? Nu va putea face asta pentru ca ar bate la ochi.
    Mai exista o posibilitate; daca a se ating puncte f. sensibile acolo, PNL va forta ruperea coalitiei, pentru ca, in my opinion, PNL nu doreste sa faca reforme, si nici el insisi nu vrea sa se reformeze.