UPDATE Platforma online pentru programări în etapa a doua de vaccinare, funcțională, la trei ore după ce ar fi trebuit să se dea, oficial, startul înscrierilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 15 ianuarie 2021, 15:55 Actualitate | Sanatate


Platforma
Foto: Hotnews
UPDATE Platforma online de programare pentru etapa a doua a campaniei de vaccinare împotriva COVID-19 era funcțională vineri seara, la ora 18,00, potrivit unui anunț făcut de Serviciul de Telecomunicații Speciale. Startul înscrierilor pentru etapa a doua a vaccinării ar fi trebuit să se dea, oficial, astăzi, la ora 15:00.

După ce platforma nu era funcțională la ora 15,00, Serviciul de Telecomunicații Speciale a precizat că blocarea nu a fost generată de numărul mare de accesări, ci a fost vorba de o procedură de actualizare, pentru transferarea tuturor serviciilor de pe platforma disponibilă pentru etapa 1 pe varianta actualizată pentru etapa 2.

„Procedura de transferare și sincronizare a datelor și serviciilor din aplicația utilizată pentru etapa 1 în aplicația dezvoltată pentru etapa 2 s-a încheiat. Precizăm faptul că noua versiune a platformei a fost optimizată pentru a facilita înscrierea persoanelor vulnerabile – adulți peste 65 de ani și bolnavi de afecțiuni cronice. Aplicația are o interfață îmbunătățită, care să vină în sprijinul populației vulnerabile, a medicilor de familie, a angajatorilor și tuturor celor care doresc să se vaccineze”, a precizat în cursul serii STS.

După ce în prima etapă a campaniei s-au putut vaccina doar cadrele medicale, în etapa a doua au dreptul să se programeze la vaccinare persoanele cu vârsta peste 65 de ani, bolnavii cronici și angajații din "domenii cheie".

Cum te programezi pentru etapa a doua a campaniei de vaccinare:


  • Îți poți crea oricând contul pentru înscrierea pe platforma de programare, dar înscrierile efective pe platformă încep de vineri, 15 ianuarie, de la ora 15:00.
  • Vaccinarea efectivă începe de luni, 18 ianuarie.
  • Nu contează când îți creezi contul pentru înscrierea în platformă - înainte de 15 ianuarie sau din 15 ianuarie încolo. Acest lucru nu are legătură cu suprasolicitarea platformei și eventuala ei blocare, au precizat pentru HotNews.ro reprezentanții Comitetului Național de coordonare a activităților privind vaccinarea.
  • Programarea implică alegerea unei zile, ore și a unui centru unde vei merge să te vaccinezi.
  • Pentru persoanele cu vârsta peste 65 de ani, programarea se poate face individual, prin înscrierea pe platformă, prin medicul de familie sau prin call center.
  • Va exista un număr unic la nivel național - 021.414.44.25 -, iar sunând la acest număr apelurile vor fi preluate în cele 42 de call center-uri distribuite în fiecare județ.
  • O altă modalitate de programare va fi prin direcțiile de asistență socială din primării sau prin intermediul aparținătorilor, care își pot face cont și pot înscrie pe platformă până la cel mult 10 persoane din familie.
  • Aceeași procedură este și în cazul persoanelor cu boli cronice, cu recomandarea autorităților ca acestea să fie înscrise pentru vaccinare de către medicii de familie.
  • Angajații din activități în domenii-cheie vor putea fi înscriși în platforma de vaccinare și de către angajator. Persoana înscrisă intră apoi în platformă, se identifică în baza numărului de telefon, după care selectează centrul de vaccinare, data și ora la care vrea să se programeze pentru vaccinare.

Cine se poate programa pentru vaccinare în etapa a doua a campaniei:


  • 1. Persoanele cu vârsta peste 65 de ani

  • 2. Bolnavii cronici diagnosticați cu una dintre următoarele afecțiuni, luați în evidență:
  • Diabet zaharat
  • Obezitate
  • Alte boli metabolice, inclusiv congenitale
  • Afecțiuni cardiovasculare
  • Afecțiuni renale
  • Afecțiuni oncologice
  • Afecțiuni pulmonare
  • Afecțiuni neurologice, inclusiv sindromul Down
  • Afecțiuni hepatice moderate/severe
  • Afecțiuni autoimune

  • 3. Angajații din "domenii-cheie, esențiale":
  • Personal cheie pentru funcționarea instituțiilor statului (parlament, președinție, guvern, ministere și instituții subordonate acestora);
  • Personalul din domeniul apărării, ordinii publice, siguranței naționale și a autorității judecătorești;
  • Personalul din sectorul economic vital;
  • Procesare, distribuție și comercializare a alimentelor de bază (panificație, lactate, carne, fructe și legume);
  • Uzine de apă, epurare, transport și distribuție apă;
  • Centrale electrice, producție, transport și distribuție curent electric;
  • Unități de producție, transport și distribuție gaze;
  • Unități de producție, transport și distribuție combustibili lichizi și solizi;
  • Unități de producție, transport și distribuție medicamente și materiale sanitare;
  • Transport de persoane și mărfuri;
  • Noduri feroviare, aeroporturi civile și militare, porturi esențiale;
  • Comunicații (serviciul de telecomunicații speciale, radio și televiziune naționale);
  • Personalul din unitățile de învățământ și creșe;
  • Personalul poștal și din servicii de curierat;
  • Personalul cultelor religioase;
  • Personalul din mass-media care desfășoară activități cu risc crescut de expunere la infecția cu SARS-CoV-2 (ex: reportaje în unități medicale);
  • Personalul din domeniul salubrității și deșeurilor.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


23035 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Quelle surprise... (Vineri, 15 ianuarie 2021, 15:59)

    TheFreeOne [utilizator]

    .
    • -6 (24 voturi)    
      inca un 'succes' al Guvernului PNL-USR (Vineri, 15 ianuarie 2021, 16:22)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      pana acum avem asa

      - liberalizarea pietei de energie FARA notificarea consumatorilor ca vor fi jecmaniti, au decis sa schimbe legea abia dupa ce s-a liberalizat piata

      - au inceput vaccinarea dar FARA sa puna la punct centrele de vaccinare, fara sa aloce fonduri si medici
      • 0 (6 voturi)    
        sa nu uitam (Vineri, 15 ianuarie 2021, 17:17)

        Vecin [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        programul Rabla pt electrocasnice
      • +5 (9 voturi)    
        da taticule (Vineri, 15 ianuarie 2021, 18:40)

        naenae [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        ca baietii aia de la STS care au coordonat acest proiect sunt pusi ieri de PNL, nu sunt din negura timpului pesedista ramasi pe acolo... nununu...Doamne Fereste!
    • +5 (9 voturi)    
      e ora 18:02 si inca NU merge (Vineri, 15 ianuarie 2021, 18:06)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      mi-am facut eu cont acum si NU MERGE

      apas completeaza profil, dupa confirmare email, si nu se intampla nimic
  • +20 (20 voturi)    
    Asta-i farmecul tarii noastre (Vineri, 15 ianuarie 2021, 16:07)

    Zapateado [utilizator]

    Si anume, nu poti avea surprize. Adica, surpriza ca ceva sa functioneza conform unei planificari este exclusa.
  • +16 (16 voturi)    
    Incompetenta la ea acasa (Vineri, 15 ianuarie 2021, 16:12)

    Akarui [utilizator]

    De peste o ora ma chinui sa fac o programare pentru mama... desigur fara succes. Cica acum se transfera "serviciile"... pai daca stiau ca nu sunt gata, atunci sa puna pe site un mesaj ca programarea nu e disponibila!! In loc de asta site-ul pare ca e pregatit si te lasa sa te chinui degeaba.
    • +9 (9 voturi)    
      la ora 18.30 (Vineri, 15 ianuarie 2021, 18:37)

      naenae [utilizator] i-a raspuns lui Akarui

      chipurile site-ul merge, dar cand dai click pe butonul care ar trebui sa te trimita in pagina de autentificare iti reincarca pagina principala, intr-o bucla.
      La ora 17.00 butonul care ar fi trebuit sa te trimita in pagina de autentificare era dezactivat.
      • 0 (6 voturi)    
        Schimba browser-ul... (Vineri, 15 ianuarie 2021, 20:12)

        matache [utilizator] i-a raspuns lui naenae

        ...la mine a mers cu Chrome, dupa ce am incercat cu:
        - Firefox, am sters cookie-urile, etc cativa pasi mergeau, restul nu;
        - Edge, acelasi rezultat, cu alte efecte "speciale";
        - Chrome, a mers in sfarsit, insa si acela cu opinteli.
        Telefonul confirmat de aplicatie pentru mama mea, a trebuit inlocuit cu un alt numar (al meu) pentru programare.
        In total, un fiasco la care ma asteptam, intr-un labirint in care pensionarul de 65+ ani sau utilizatorul obisnuit nu prea are multe sanse.
        Ceva demiteri?...
        • +2 (2 voturi)    
          Ati reusit sa obtineti programare? (Vineri, 15 ianuarie 2021, 20:52)

          Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui matache

          Ca la mine s-a blocat la butonul Salvare!
          • +1 (3 voturi)    
            Am reusit... (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 0:53)

            matache [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

            ...dupa 3.5 ore de nervi si incercari. Daca ar fi fost pentru mine, renuntam, insa a fost pentru mama mea care are peste 80 de ani.
            Si da, lucrez cu calculatoarele de peste 25 de ani, ca programator si designer, pot sa spun ca nu asa se face o "platforma" pe care o vor accesa zeci de mii de oameni in fiecare zi.
        • 0 (0 voturi)    
          Tare de tot (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 18:42)

          feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui matache

          La mine nu a mers cu Safari, Safari Technology Preview și nici Chromium. A mers cu Firefox.
          Între timp aparusera niște update-uri la platforma. Vedeam cum scad locurile disponibile și nu intelegeam cum scad. IN Firefox am putut selecta intervalele orare dorite.
  • +8 (8 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Vineri, 15 ianuarie 2021, 16:18)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    tot neputinciosi au ramas ... mereu le cade painea-n drum, in ultimu' minut ...
  • -5 (9 voturi)    
    mda (Vineri, 15 ianuarie 2021, 16:21)

    SoulSearcher [utilizator]

    la mine se incarca..

    ce browsere gen internet explorer 11 folosit ? :DDDD

    ffs get updated
  • +8 (8 voturi)    
    NU MERGE (Vineri, 15 ianuarie 2021, 16:24)

    GrigAl [utilizator]

    Nu va chinuiti... merge dar nu merge. Nu te poti loga de nici un fel.
  • +5 (5 voturi)    
    scrie: deschisă acum numai persoanelor juridice (Vineri, 15 ianuarie 2021, 16:27)

    Kivek [utilizator]

    asa scrie pe site acum: 'deschisă acum numai persoanelor juridice '
  • +11 (11 voturi)    
    La pamant (Vineri, 15 ianuarie 2021, 16:32)

    iquasar [utilizator]

    Domnilor platiti din bani publici, STS, guvern etc.,
    in ultimele luni aveati un lucru de facut:
    sa informati lumea pentru a folosi civilizat in 2021 o platforma online care sa functioneze punctual.
    cade serverul, schimbati modalitatea de autentificare dupa ora 15:00, apoi nu mai merge loginul.
    Aveti macar un comunicat oficial in care sa clarificati problema? cand remediati?
    In stil caracteristic, ati dat dovada iarasi de incompetenta.
    La capitolul campanie de informare si educare a polulatiei, iarasi la pamant:
    nu e de mirare procentul de populatie anti-vaccin.
  • +14 (14 voturi)    
    Nu te poti programa (Vineri, 15 ianuarie 2021, 16:32)

    Barbozen [utilizator]

    E combinatie. Am cont facut. Am incercat sa ma programez, totul bine si frumos pana cand sa selectez ora de la centru de vaccinare ales. Nu merge nu apare butonul de selectare al orei, dar in schimb se vede cu ochiul liber cum scad numarul de locuri disponibile. E o vrajeala, au dat prioritate la ghertoii de la stat.
  • 0 (4 voturi)    
    cu intirziere (Vineri, 15 ianuarie 2021, 16:34)

    aditza_1967 [utilizator]

    la 16.05 am primit emailul de confirmare programare
  • +5 (5 voturi)    
    ha ha (Vineri, 15 ianuarie 2021, 16:36)

    tkd [utilizator]

    pai ce nu era de asteptat?
  • +10 (12 voturi)    
    ... (Vineri, 15 ianuarie 2021, 16:38)

    cartograful [utilizator]

    mda, important era sa se razboiasca cu antivaxxerii imaginari. De fapt o campanie menita sa justifice previzibilul esec logistic al campaniei de vaccinare, ei, antivaxxerii sunt vinovati, nu noi care vrem dar nu ne lasa dusmanii poporului. Domnilor, cateva milioane de oameni ar vrea sa fie vaccinati si saptamana viitoare, ce le spuneti?
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Vineri, 15 ianuarie 2021, 17:54)

      andr1stE [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      mon cher. asa este :D inventii cu scop
    • 0 (0 voturi)    
      mda, cei 50% din personalul didactic care refuza (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 13:21)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      Vaccinarea sunt personaje imaginare.
      Poate de aia invatamantul este acolo unde este ca rezultate.
      Cat despre milioanele de romani care vor sa se vaccineze saptamana viitoare li se poate spune simplu ca nu sunt suficiente vaccinuri saptamana viitoare. Vor fi in saptamanile urmatoarea samd.
  • +9 (9 voturi)    
    :-( (Vineri, 15 ianuarie 2021, 16:44)

    Dan1990 [utilizator]

    Pai taman acum transfera datele? La ora 15:00???
    Si cu ce anume le transfera? Cu lingurita?

    As fi inteles o problema de performanta. Dar sa zici voalat ca de fapt nu e gata aplicatia e jenant. Spune macar adevarul.
  • +5 (5 voturi)    
    rusine (Vineri, 15 ianuarie 2021, 16:48)

    mtc [utilizator]

    Mai mare rusinea, demisiaaa
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Luni, 18 ianuarie 2021, 11:20)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui mtc

      da, da..

      sa plece vladutz si sa vina inapoi tanti aia cu spagutza de la PSD :DDDD

      ca aia se pricepea la astfel de platforme
  • +3 (5 voturi)    
    haha (Vineri, 15 ianuarie 2021, 16:50)

    Kato01 [utilizator]

    Pai normal ca nu merge... ca sa vada romanu cat de greu e sa obtii un loc, sa se simta norocos cand il prinde. Incercati la 3 dimineata cand e traficul redus.
    Pt programatori, intrati pe codul sursa si o sa gasiti link-urile de shortcut.
  • -5 (9 voturi)    
    Siteul functioneaza ACUM (Vineri, 15 ianuarie 2021, 16:57)

    drgrd [utilizator]

    Va rog frumos sa actualizati STIREA. Siteul functioneaza in acest moment
  • +7 (9 voturi)    
    nu merge platforma (Vineri, 15 ianuarie 2021, 17:02)

    tkd [utilizator]

    tot nu merge ....
    ca la noi
  • +9 (11 voturi)    
    toti IT-istii se bat cu pumnul in piept (Vineri, 15 ianuarie 2021, 17:05)

    levierul [utilizator]

    dar cand intri putin in treaba, vezi ca sunt IT-isti doar cu numele, cu salariu.
    • +3 (7 voturi)    
      pai normal (Vineri, 15 ianuarie 2021, 17:46)

      vanmorrison [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      sunt IT-isti angajati la Stat. Crezi ca daca platforma asta era un proiect intr-o multinationala mult injurata de stim noi cine, avea vreo problema? :)
      • +3 (5 voturi)    
        si aia de la privat.. (Vineri, 15 ianuarie 2021, 18:50)

        Anonimul [utilizator] i-a raspuns lui vanmorrison

        Te-ai uitat la aplicatiile bancare, de telefonie mobila. Sunt praf, pline de bug-uri si nu lucreaza cu angajati de la stat..
    • +4 (6 voturi)    
      exagerezi (Vineri, 15 ianuarie 2021, 17:50)

      Andrei__ [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Pe unde am lucrat eu nu s-a intamplat niciodata sa punem pe piata astfel de produse. Cand lucrezi la nivelul asta si stii ca platforma urmeaza sa fie folosita de zeci de mii de oameni, trebuie sa fii pregatit.

      Daca sectorul privat ar prelua proiectele astea, altfel ar sta situatia. Dar la noi cineva mereu are un verisor, un nasuc sau un cumnatel care are 10% din cunostintele unor profesionisti si cere 500% peste media pietei.
      • 0 (0 voturi)    
        posibil, dar putin probabil (Luni, 18 ianuarie 2021, 12:17)

        levierul [utilizator] i-a raspuns lui Andrei__

        Nu contest, poate in bula ta, lucrurile sunt roz. Nu cunosc astfel de cazuri.
  • +12 (12 voturi)    
    Platforma (Vineri, 15 ianuarie 2021, 17:06)

    nevada [utilizator]

    Aiurea. Nu merge. Nu inteleg de ce a fost vaccinat Iohanis fara a fi programat pe platforma Rovaccinare. Daca il programau pe platforma -sa zicem la ora 16.01, cei de la STS isi dadeau seama ca nu functioneaza.. Asa s-au facut de rusine. Acuma ce servicii se transfera? MAI, SRI etc?
  • +11 (11 voturi)    
    sublim (Vineri, 15 ianuarie 2021, 17:09)

    queeq [utilizator]

    O organizare de exceptie: bagi CNP-ul si zice ca nu ai 65 de ani;mai scrie undeva ca persoanele cu boli cronice sub 65 sa se programeze la call centere; call centerul DSP Cluj (de exemplu) are program 8-16.
    De ce naiba mai platim ceva impozite in tara asta nu stiu...
  • +3 (3 voturi)    
    ora 17.15 (Vineri, 15 ianuarie 2021, 17:15)

    Vecin [utilizator]

    „În acest moment se transferă datele din aplicația de programare pentru etapa I in aplicația de programare pentru etapa a II-a de vaccinare.
    Vă rugăm reveniți!
    Vă mulțumim pentru întelegere!”
  • -1 (5 voturi)    
    Romania lucrului bine facut .......... (Vineri, 15 ianuarie 2021, 17:20)

    Dinu-I [utilizator]

    Asta-i sloganului presedintelui si guvernul sau. Lt.col Gheorghita a fost avansat in grad de colonel pentru maretele realizari exceptionale in cateva zile de la numire in functia de Coordonator National al......bla,bla,bla.
    Bine ca s-a vaccinat Iohannis al spitalul militar!. Cine s-o fi vaccinat cu celeale 4 * 5 doze ramase de la vaccinarea conducatorului. Ceasuescu nu fi suparat. Ai demni urmasi in festivisme, raportari super optimiste/realizari excdeptionala si taieri de panglici.
  • +6 (6 voturi)    
    Totdeauna suntem... (Vineri, 15 ianuarie 2021, 17:23)

    matache [utilizator]

    ...furiosi pe cei care conduc, fara sa intelegem cancerul incompetentei transpartinic insurubate in administratie. Pana cand nu vom intelege cat de necesara si dificila este o reformare din temelii a sistemului administrativ, care promoveaza reguli si competente inchipuite ce le justifica existanta, fara ca sa poata produce ceva cu adevarat functional, nu vom scapa de aceste probleme. Sunt constient ca ministrii sunt cei care raspund pentru ineficienta aparatelor pe care le supervizeaza, dar reformarea din mers este o sarcina extrem de dificila - totusi, nu avem nicio sansa daca aceasta nu este infaptuita.
  • +3 (5 voturi)    
    17:25 (Vineri, 15 ianuarie 2021, 17:26)

    IpseAnton [utilizator]

    Nu functioneaza. Rezultatul zilei de azi este un curcan vaccinat.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Vineri, 15 ianuarie 2021, 17:29)

    tirolez [utilizator]

    Mie tot nu-mi merge platforma. Adica imi cere date de autentificare, dar nu intra in aplicatie.
  • +1 (7 voturi)    
    Iohanis (Vineri, 15 ianuarie 2021, 17:39)

    vasile. [utilizator]

    cum s-a programat? A stiu a intrat in fata precum Tariceanu acu cativa ani. Halal tara. RUSINE ROMANIA
  • +6 (6 voturi)    
    NU MERGE - AFARA CU INCOMPETENTII (Vineri, 15 ianuarie 2021, 17:41)

    VasilescuA [utilizator]

    E 17:40. Nici platforma si nici linia telefonica nu functioneaza. In orice firma privata, pentru asa o bataie de joc, erau zburati de la sefi pana la programatorii de 2 bani. Dar, stai, aici suntem la Stat, impostura si incompetenta nu se pedepsesc.
  • +1 (1 vot)    
    lasa domne (Vineri, 15 ianuarie 2021, 17:53)

    andr1stE [utilizator]

    ca voi oricum va vaccinati. stati far' de grija! doar trebuie sa va certati tabara cealalta
  • 0 (0 voturi)    
    nginx e facut de un rus (Vineri, 15 ianuarie 2021, 18:23)

    maiorulmura [utilizator]

    Igor Sysoev
  • +1 (1 vot)    
    ... (Vineri, 15 ianuarie 2021, 18:35)

    tirolez [utilizator]

    Nu merge, ma logez si nu imi mai apare meniul.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Vineri, 15 ianuarie 2021, 19:02)

    tirolez [utilizator]

    De fapt vad ca doar pe firefox nu mai merge, pe chrome am reusit.
  • +1 (1 vot)    
    De la rabla pt. electrocasnice la rabla STS (Vineri, 15 ianuarie 2021, 19:30)

    Plagarus [utilizator]

    Chiar daca ai cont confirmat, reusesti logarea,faci cativa pasi -nume CNP -te blochezi la validarea numarului tel.
    Nici o speranta de bine,nu de mai bine.in toate cele.
  • +1 (1 vot)    
    merge o laie (Vineri, 15 ianuarie 2021, 19:40)

    scharke [utilizator]

    dau Salveaza la datele personale si nu face nimic...
    probabil nu e bun Safari...
    • +1 (3 voturi)    
      Da , nu salvează datele cu adresa, (Vineri, 15 ianuarie 2021, 20:31)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui scharke

      Telefonul și emailul.
      Asta pt că au făcut conturi fără datele esentiale, iar acum la completare NU SALVEAZĂ!
    • +1 (1 vot)    
      si eu m-am chinuit 3 ore sa-mi programe mama..... (Vineri, 15 ianuarie 2021, 22:10)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui scharke

      cu Safari si Google si , dupa ce selectam ziua, ma oprea la ora de programare. Timp in care vedeam disperat cum scad locurile libere.

      Pana la urma am reusit pe Edge. Cred ca e si o problema de browser
  • +3 (3 voturi)    
    Nu merge (Vineri, 15 ianuarie 2021, 22:10)

    lazarus101 [utilizator]

    Am intrat doar de curiozitate sa vad cum merge site-ul minune si nicio surpriza, E O MIZERIE! Mama mea are sub 65 dar e in evidenta cu diabet zaharat insa cand incerc sa salvez primesc eroare ca nu figureaza in evidenta cu boli cronice...
    • +1 (1 vot)