Concluziile lui Nelu Tătaru după 3 luni de epidemie: Avem un management al sistemului deprofesionalizat - manageri de spital, Ministerul Sănătății, INSP, DSP, Unifarm

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 2 iunie 2020, 15:39 Actualitate | Sanatate


Nelu Tataru
Foto: Agerpres
Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a vorbit, marți, în cadrul dezbaterii "Resetarea sistemului de sănătate: de la experiența din criza Covid, la reformă și modernizare", organizată de Curs de guvernare, despre concluziile la capătul a 3 luni de epidemie de coronavirus în România, "un complex de împrejurări cu care nu ne-am mai întâlnit". Una dintre cele mai mari probleme identificate de Nelu Tătaru este "un management al sistemului deprofesionalizat", el nominalizând aici atât Ministerul Sănătății, Institutul Național de Sănătate Publică, Unifarm și Direcțiile de sănătate publică.

"Urmează o peroadă grea pentru Ministerul Sănătății", a anunțat Nelu Tătaru, care vorbește despre reorganizarea și comasarea unor direcții din instituția pe care o conduce.

"Gândiți-vă la un DSP oarecum deprofesionalizat (...) Un DSP populat de unii care nu aveau alte locuri de muncă, la un moment dat. Un DSP care nu putea evalua un management al spitalelor", spune Nelu Tătaru.

"Să găsești în spitale medici și asistenți fără proceduri, fără protocoale, fără să existe dialog între management și personalul medical", a adăugat Nelu Tătaru, care spune despre pandemie că "a fost un moment în care am putut evalua fiecare management pe acolo pe unde am trecut - 10-15% dintre spitale au avut manageri."

Potrivit ministrului Sănătății, în acest moment în sistem "Sunt nereguli care trebuie cât mai curând remediate, încercăm să peticim."

Nelu Tătaru spune că o altă mare problemă pe care a identificat-o este "inexistența unei politici investiționale coerente".

"Cred că cea mai mare problemă pe care o văd în acest moment este politizarea sistemului", afirmă ministrul Sănătății, care spune că "Avem nevoie de un pact pe sănătate."








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5406 vizualizari

  • -8 (26 voturi)    
    Ce evaluează? (Marţi, 2 iunie 2020, 15:47)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Spitalele care au stat goale in timpul epidemiei, in vreme ce bolnavii cronici mureau care pe unde apucau? Faptul ca spitalele fără bolnavi au primit bani ca și cum ar fi funcționat 100%? Achizitiile directe dubioase? Masca de la Romarm care a costat... 1 milion de euro? Acum si-a dat el seama ca DSP sunt sinecuri? Până acum de ce a tăcut, că doar e politruc de vreo zece ani?
  • +30 (30 voturi)    
    Mai rău! (Marţi, 2 iunie 2020, 15:50)

    fdaniel [utilizator]

    E deprofesionalizat și politizat!
    Adică și proști(deprofesionalizat) și hoți (politizat).
    • -3 (7 voturi)    
      150 la ATI (Marţi, 2 iunie 2020, 16:09)

      TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      de unde concluzia asta?
    • +5 (11 voturi)    
      Acum au aflat politicienii? (Marţi, 2 iunie 2020, 17:37)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Ma repet: majoritatea functionarimii din RO vine la serviciu ca sa treaca zilele pana la salariu sau ca sa ia spaga. Incompetenti, indiferenti, superficiali, dezinteresati, inculti, fuduli... Daca maine ar disparea 50% probabil efectul ar fi aproape nul.
      • +5 (7 voturi)    
        Efect (Marţi, 2 iunie 2020, 18:49)

        Ibit [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

        Nu ai dreptate : efectul ar fi pozitiv !
  • +21 (25 voturi)    
    de Adaugat (Marţi, 2 iunie 2020, 15:53)

    un domn [utilizator]

    Colegiul Medicilor !
    • +6 (6 voturi)    
      ai scris gresit (Marţi, 2 iunie 2020, 17:12)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      corect e 'Colegul Medicilor'
  • +21 (21 voturi)    
    Hollowed out (Marţi, 2 iunie 2020, 15:54)

    aqualung [utilizator]

    Este o problemă peste tot în instituțiile statului: persoanele competente au plecat în toate celelalte direcțiile, pentru că acolo toți politrucii cu gura mare se impun cu pumnul și nu-ți poți face treaba. Până la un punct, instituțiile funcționau, pentru că exista totuși un schelet de profesioniști care încă mai țineau lucrurile în funcțiune. Acum și acel schelet s-a subțiat până la dispariție.
    • +1 (1 vot)    
      asa-i (Miercuri, 3 iunie 2020, 9:25)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

      dar de ce tipa toata presa ca salariile la stat sunt prea mari ? Cum ai putea mentine oameni capabili pe salarii mici ? Ti-i ia "privatul" imediat si ramai cu ...
      Pe de alta parte concursurile ar trebui facute "pe bune,"exigenta mai mare, evaluari periodice corecte.
      De politizare ati auzit ? Vad ca si Ministrul stie ...
      • 0 (0 voturi)    
        Și altceva (Miercuri, 3 iunie 2020, 18:05)

        aqualung [utilizator] i-a raspuns lui codrean

        Statul oferă și altceva, cum ar fi siguranța locului de muncă. Și salariile la stat sunt mai mari decât în privat în multe domenii.
  • +12 (20 voturi)    
    A descoperit apa caldă (Marţi, 2 iunie 2020, 16:05)

    amari [utilizator]

    Dl. ministru a descoperit apa caldă. Aproape tot sistemul bugetar e o colecție de incompetenți. Iar spitalele sunt în top. De la manageri, medici până la personalul de curățenie, totul e la un nivel catastrofal.
  • +7 (11 voturi)    
    Ati tot votat hoti pentru spagi electorale (Marţi, 2 iunie 2020, 16:28)

    emil bobu [utilizator]

    Asumati-va raspunderea.
  • 0 (18 voturi)    
    pai, depolitizati-l (Marţi, 2 iunie 2020, 16:28)

    carmen_i [utilizator]

    Si ce te opreste pe dumneate, tov. Nelu Tataru sa depolitizezi sistemul sanitar? Aaa, am inteles, nu se poate sa dam afara putorile, rudele, spagarii, inompetentii, amantele si pe cei numiti de partid. Ei cu ce sa-si plateasa ratele la BMW, vila si piscina?

    Atunci de ce trancanesti aiurea. tov. Tataru?
    • +4 (4 voturi)    
      si ce urmeaza .. (Marţi, 2 iunie 2020, 18:26)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

      Doar daca declaram razboi altora ,sa ne bata si sa ne conduca ,alta solutie nu mai vine .S-amputit treaba definitiv,dupa ce-au furat pensiile a 5 milioane de oameni(au redus pct.de pensie pana la nivel de bascalie) nu mai au nici-o cale de a mai fura ceva ...
  • -4 (14 voturi)    
    Aha, deci e Epidemie, nu Pandemie (Marţi, 2 iunie 2020, 16:38)

    Parzivall [utilizator]

    Si tot ati feshtelit-o!!!
  • -4 (10 voturi)    
    mda (Marţi, 2 iunie 2020, 16:46)

    noi2013 [utilizator]

    Concluziona de colo directorul de spital de la Husi.....
  • 0 (4 voturi)    
    Lol (Marţi, 2 iunie 2020, 18:43)

    HP [utilizator]

    Pai esti ditamai ministrul, ar trebui sa il bagi in sedinta pe Orban si sa depolitizati tot.

    Stiu, nu se poate, veti fi si voi "invinsi de catre sistem", precum Constantinescu.

    Pai sistemul sunteti voi...
  • 0 (4 voturi)    
    Management sistem sanitar (Marţi, 2 iunie 2020, 18:48)

    Ibit [utilizator]

    Dar managerii de la spitalul din Campeni - un chelner si cel de la Neamt - patron de pompe funebre nu au fost cumva numiti in functie de " deprofesionalizatul " Nelu Tataru " ?
    A iesit ministrul Tataru cu vreo scuza sau justificare pentru aceste numiri de " marca " ?
    • +2 (2 voturi)    
      nu cred in (Miercuri, 3 iunie 2020, 9:29)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      etichete !? Si Lincoln, de pilda, a inceput de jos !
      O functie din tinerete, uneoriocazional, pe o perioada scurta de timp, nu te marcheaza pe viata ! Hai sa vedem CV-ul integral !