Cine este tânărul electrocutat și transferat la Viena: Are 20 de ani și studiază Robotica în străinătate. Mama tânărului: Transferul s-a realizat categoric la presiunea publică

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 6 ianuarie 2020, 19:59 Actualitate | Sanatate


Pacienti mare ars (Arhiva)
Foto: AGERPRES
Tânărul care s-a electrocutat vineri dimineață, suferind arsuri pe mai mult de jumătate din suprafața corpului, și a fost transferat astăzi la Spitalui AKH din Viena are 20 de ani și studiază Robotica în afara țării, a povestit luni mama acestuia, într-o întâlnire cu jurnaliștii. Femeia mai spune că transferul tânărului la Viena, cu toate că în România nu există condiții pentru tratarea unui astfel de pacient, s-a realizat "categoric la presiunea publică".

Tânărul de 20 de ani a suferit arsuri pe mai mult de jumătate din suprafața corpului după ce s-a electrocutat în gara Chitila triaj, unde s-a urcat pe o locomotivă de tren.

Mama tânărului va ajunge mâine dimineață la Viena, pentru a fi alături de fiul său. Femeia a solicitat să nu îi fie făcut public numele.

Ea povestește că nimeni din spital și niciun oficial din vreo instituție nu a vorbit cu familia despre necesitatea unui transfer în străinătate, "până în momentul în care presa și societatea civilă au intervenit cu presiuni foarte mari".

Mama tânărului mai spune că primul oficial care a răspuns la telefon în acest caz a fost Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență: "Primul care a răspuns a fost domnul Arafat, ăsta este adevărul. Nu numai că a răspuns, ci a fost foarte prompt."

Femeia și-a început povestea spunând că fiul său are 20 de ani, a studiat un an Automatica în România, apoi și-a dorit să studieze Robotica în afara țării și a făcut acest pas. "Este o foarte mare dramă, e un băiat de 20 de ani electrocutat, un procent de 70% arsuri, o politraumă cu electrocuție", a mărturisit mama tânărului.

Ea a ținut să le mulțumească medicilor de la Spitalul Universitar, care "au făcut tot ce puteau ei omenește": "Trebuie să mulțumesc și simt nevoia să mulțumesc întregului corp medical de la Spitalul Universitar, care s-a luptat să îl stabilizeze și să îl țină în viață. Dar după aceea, a început dansul. Ținând cont de caracteristicile acestui pacient, lucrurile ar fi trebuit să se deruleze către un transfer în afară. Nu pentru că ar fi vrut familia să se plimbe, ci pentru că pur și simplu în România nu s-a reușit să se facă un loc unde să poată fi tratați acești pacienți."

"Incidentul a avut loc vineri dimineață, în jurul orei 9:30 - 10:00. A fost dus la Spitalul Universitar, unde medicii au spus că este foarte grav. Eu am fost absolut bulversată, nici nu știam în ce direcție să o iau. Au intervenit colegii mei, care au alertat societatea civilă, supraviețuitorii incendiului din Colectiv și presa", a mai mărturisit mama băiatului.

Femeia mai povestește că, la Spitalul Universitar, "după ce au reușit să stabilizeze copilul, ne-au explicat că nu este o secție acreditată pentru tratarea marilor arși și că trebuie transferat, s-a mers foarte mult pe ideea de transfer la Spitalul de Arși, în cursul zilei de sâmbătă. Ne spuneau că până luni oricum nu va fi transferat nicăieri, iar luni intră în discuție transferul la Spitalul de Arși. La ATI la Spitalul Universitar mi s-a spus că poate să moară în orice clipă. Oamenii s-au străduit, au făcut tot ce puteau ei omenește."

Ea spune însă că nimeni din spital sau din instituții nu a vorbit cu familia despre necesitatea unui transfer în străinătate, "până în momentul în care presa și societatea civilă au intervenit cu presiuni foarte mari": "Au intervenit prietenii și colegii mei, care au înțeles mult mai bine despre ce este vorba, și au alertat societatea civilă și presa. Eu nu mi-am dorit să fie tratat în străinătate, mi-am dorit să aibă o șansă de a fi tratat corect. Acea minimă șansă de supraviețuire pe care o are, să luptăm pentru ea. Nu ne-a vorbit nimeni de transfer în afară până în momentul în care presa și societatea civilă au intervenit cu presiuni foarte mari".

Femeia acuză și faptul că "există un Ordin de ministru și nu s-au urmat pașii recomandați acolo. Acolo se spunea foarte clar că un astfel de pacient trebuie să plece într-un spital din străinătate care să îi ofere tratamentul necesar."

Concluzia ei este că "Nu s-au făcut pașii necesari, iar ca să se facă pașii necesari a fost obligatoriu să intervină societatea civilă. Transferul s-a realizat categoric la presiunea publică."


Citește pe larg aici:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















23542 vizualizari

  • +32 (36 voturi)    
    ROBOT sau ROman BO... (Luni, 6 ianuarie 2020, 20:16)

    vigni [utilizator]

    sa fii student la robotica si sa ai asemenea minte?
    • +10 (18 voturi)    
      Cocalar cu diploma in roboti (Luni, 6 ianuarie 2020, 20:45)

      LL [anonim] i-a raspuns lui vigni

      Nimic de adaugat in afara de faptul ca statul roman (adica noi) ii platim cheltuielile in spitalul din Viena.
    • +12 (18 voturi)    
      Cati prostalai d-astia reparam in strainatate (Luni, 6 ianuarie 2020, 22:52)

      madskillz [utilizator] i-a raspuns lui vigni

      Pe banii platiti din taxe? Bolnavii mor prin spitale iar glumetii astia le iau locul la vindecare prin Austria.
  • +20 (26 voturi)    
    NU A EXPLICAT MAMA... (Luni, 6 ianuarie 2020, 20:21)

    schroedinger [utilizator]

    Cum s-a electrocutat? Am inteles ca in triaj la Chitila.
    Cum adica? Ce cauta in triaj? Nu cumva era cocotat pe vreun vagon?
    • +14 (16 voturi)    
      De fapt (Luni, 6 ianuarie 2020, 20:57)

      Taica Precistan [anonim] i-a raspuns lui schroedinger

      scrie in articol ca a ucat pe o locomotiva . Un selfie de acolo baga in boala toti roboticienii de la facultate. Iar pipitele cadeau in extaz naucite de asa bravura. In fine, adevarata problema este ca la 4 ani de la tragedia de la Colectiv , Romania nu are inca o sectie pt tratarea marilor arsi. O tara europeana lasata de izbeliste.
      • +5 (5 voturi)    
        ARE sectie! (Marţi, 7 ianuarie 2020, 2:09)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Taica Precistan

        De fapt sunt 3 sectii (fara a socoti Brasovul) cu un total de 21 de paturi.
        Probabil, insa, toate erau ocupate :(
        • +1 (5 voturi)    
          sectiile sunt goale (Marţi, 7 ianuarie 2020, 8:23)

          t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          Lipsesc medicii, cunostintele, tratamentele medicamentoase...
          Degeaba avem paturi si sali de operatii daca medicii nostri nu au experienta in tratarea acestor cazuri. Valabil si pentru tratamentul multor cancere, valabil si pentru multe tipuri de transplant.
          Poate in acest ultim ceas si mobilizeaza si guvernul sa initieze o profesionalizare a cadrelor medicale, sa acorde facilitati si posturi medicilor romani experimentati dispusi sa se intoarca. Noi inca suntem la stadiul in care dam foc la pacienti, din greseala, si consideram ca se mai intampla. Avem nevoie de colaborare cu medici din strainatate, care sa fie invitati sa opereze la noi, pentru ai invata si pe ai nostri.
      • +5 (5 voturi)    
        dar (Marţi, 7 ianuarie 2020, 8:26)

        codrean [utilizator] i-a raspuns lui Taica Precistan

        in afara de arsuri pacientul era politraumatizat. La cap si torace. Spitalul de arsi din Bucuresti nu are capacitatea de a trata un astfel de caz, adica un ars politraumatizat. Se face mult caz de "intarzieri" dar procedura e mai complicata : se ia legatura cu serviciile unde ar putea fi tratat, aia cer o situatie medicala, foaia cu analizele si il accepta daca au locuri si cred ca il pot ajuta ! Se merge in paralel pe mai multe posibilitati si se alege optimul (posibilul ?) Cere ceva timp, totusi !
    • +14 (18 voturi)    
      voia si el un selfie. (Luni, 6 ianuarie 2020, 21:13)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      scrie in articol "s-a electrocutat în gara Chitila triaj, după ce s-a urcat pe o locomotivă de tren"

      dupa toata campania din vara.. tot mai exista cretini care fac asta.
    • +12 (18 voturi)    
      sa faca poze pe robotul locomotiva (Luni, 6 ianuarie 2020, 22:28)

      vigni [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      vroia sa isi faca poze pe robotul locomotiva
      se credea robocop
      lipsa de cultura elementara, de capacitate de a citi ce scrie si pe placute de avertizare tensiune
      Pacat, asa gresesc tinerii ca si la Colectiv
      dar salvarea vietii este alta problema
  • +11 (19 voturi)    
    pe locomotiva (Luni, 6 ianuarie 2020, 20:39)

    Filbert [utilizator]

    Tinarul asta robotist ce cauta acolo? Statul trebuie sa plateasca facturile imense pentru toti descreieratii? E de ajuns ca plateste elicopterele pentru senatorii cu diaree si pensiile speciale ale securistilor....
  • +17 (21 voturi)    
    Intre Bare: (Luni, 6 ianuarie 2020, 21:03)

    Codruta N [utilizator]

    CE cauta baiatul pe locomotiva aia?
    • +12 (16 voturi)    
      Pe Dumnezeu (Luni, 6 ianuarie 2020, 21:37)

      Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Si a dat de draq si fizica. Ce poti spune? Inteligenta artificiala adica cerebel din plastic.
  • +20 (24 voturi)    
    ne pare rau! (Luni, 6 ianuarie 2020, 21:10)

    miculescu-rucar [utilizator]

    dar ce cauta "copilul" de 20 de ani pe locomotiva?
    • +11 (13 voturi)    
      Un loc (Luni, 6 ianuarie 2020, 21:38)

      Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      La Darwin Awards
    • +12 (16 voturi)    
      .... cum ce cauta ? ..... (Luni, 6 ianuarie 2020, 21:54)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      Cum ce cauta pe locomotiva ? CELEBRITATEA ! A gasit-o, acum este celebru.
      • 0 (0 voturi)    
        Data viitoare va cauta (Marţi, 7 ianuarie 2020, 17:40)

        Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        CEREBELITATEA caci numai pe un cerebel solid poti pune ceva scoarta...
  • +10 (14 voturi)    
    trebuie data lege... (Luni, 6 ianuarie 2020, 21:12)

    Martha Logu [utilizator]

    .. daca mai urca pe locomotive sa isi faca selfieuri, sa-l duca la ma-sa acasa, nu la spital.
  • +2 (10 voturi)    
    Degeaba da ministrul un ordin. (Luni, 6 ianuarie 2020, 21:13)

    Cataleya [utilizator]

    Daca ministerul e inca plin de jigodii PSD-iste,...
    Vorba aia - Pana la D-zeu te mananca sfintii.
    Si de la D-zeu in jos, tot de sfinti te lovesti.
  • +17 (19 voturi)    
    Student la robotică? (Luni, 6 ianuarie 2020, 21:18)

    prec [utilizator]

    Și nu a studiat materia „Fizica”??? Despre curentul electric?
    Și ce căuta într-un triaj?
  • +3 (13 voturi)    
    N-are importanta cum s-a electrocutat (Luni, 6 ianuarie 2020, 21:45)

    DoruT [utilizator]

    Daca se electrocuta construind urmatoarea Tesla, era transferat mai repede in afara!?
    Ce importanta are?

    O tara normala, dupa ce a trecut prin dezastrul de dimensiunea celui de la Colectiv, ar fi trebuit sa aiba macar 10 camere pentru mari arsi la standardele din afara.
    Cum e posibil ca dupa atatia ani sa nu existe inca conditii? Cine raspunde? Nimeni! Stratul ala gros de nesimtiti din institutii si administratie nu le pasa decat de mariri si de zilele libere.
    • +5 (11 voturi)    
      nu suntem o tara (Luni, 6 ianuarie 2020, 23:28)

      nalbaroiu [utilizator] i-a raspuns lui DoruT

      normala...asta e clar. Aia care vor sa traiasca intr-o tara normala pleaca pe afara...din pacate. Aici am ramas noi si ne e greu sa recunoastem ca NU prea avem legatura cu ce se intampla pe afara...
  • +13 (15 voturi)    
    Legea lui Darwin (Luni, 6 ianuarie 2020, 22:17)

    ddm [utilizator]

    Constat ca oricat s-ar mediatiza, tot se gaseste cate unul sa se suie pe trenurile din Chitila sau pe podul din Herastrau. Dar tipul asta este cel mai titrat dintre ei. Pana acum erau numai elevi de generala sau de liceu. Cum sa te sui, mha, pe o locomotiva, cand nici pe un gard n-ai voie sa te sui, daca nu este al tau?
  • +17 (23 voturi)    
    ma rog... (Luni, 6 ianuarie 2020, 22:20)

    Codruta N [utilizator]

    ... O inteleg oarecum pe mama, ca tremura sufletul in ea pentru viata copilului... :(
    Dar cand TU, ca mama, care NU ti-ai educat loaza, sa respecte niste legi si niste reguli elementare, sa reprosezi altora ca "nu respecta procedurile" (pe care, de altfel, daca le respectau, "copilu" nu era nici acum plecat din tzara, probabil) mi se pare CULMEA tupeului!!
    As fi inteles daca era un copchilas de 10, hai! 15 ani (ca la 15 fierb hormonii in ei si nu judeca) - dar "copilu" de 20 de ani nu avea creier DELOC? nu stia la ce se expoune si ca nu-i voie? Si ca nu degeaba nu-i voie?
    Acu', tre' sa platim toti, pentru un prost NEeducat! Ca... naaa... cica om ar fi si el...!

    Daca tacea, filozoafa ramanea!
  • +4 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 6 ianuarie 2020, 23:05)

    [anonim]

    • 0 (0 voturi)    
      În caz de război, aplicăm imediat strategia... (Marţi, 7 ianuarie 2020, 19:11)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui

      ...franțuzească: ne predăm!

      De ce credeți că Basarabia, Bucovina și Ardealul de Nord au fost cedate fără să se tragă un singur glonț în direcția vreunui român?
  • +3 (5 voturi)    
    Clinici de mari arși (Marţi, 7 ianuarie 2020, 1:03)

    Ad! [utilizator]

    Au fost inaugurate clinicile de mari arși de la Timișoara și Iași.
    E ciudat că nu a fost măcar propus transferul acolo.
  • +6 (10 voturi)    
    Premiul Darwin (Marţi, 7 ianuarie 2020, 2:35)

    Vlad-I [utilizator]

    O sa primeasca premiul Darwin. Cine nu are minte este eliminat din sistem. Cablul de tren poate parea inofensiv, dar prin el trece o forta care sa miste cateva trenuri, deci mii te tone, ai pune mana pe un cardan de camion ,?Pues si simplu daca te apropii de un cablu cu mii de volti, te frige de la distanta. D,aia izolatorii de portelan pe stalpii de pe camp au 1m lungime.
    • +1 (1 vot)    
      din pacate... (Marţi, 7 ianuarie 2020, 12:19)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      .. ne opunem lui Darwin pe banii nostri.
  • +1 (3 voturi)    
    deducem cateva lucruri (Marţi, 7 ianuarie 2020, 9:00)

    liviu_ [utilizator]

    1 - spitalele din romania la multi ani de la dezastrul din colectiv nu pot trata marii arsi!
    2 - presiuni ca sa fie mutat, ca daca esti prost si nu daci presiune cu plicu sau televiziunea mori cu zile!
    3 - ba nene premiile darwin de romania cand facem ca avem muuulti candidati! nu are 12-13 ani sa-i gasesti o scuza ca nu stia. Mai mult era student la ROBOTICA!!! pai acolo tre sa te pricepi si la electricitate in plm! ce dracu facea pe locomovita?! (ultima e o intrebare retorica)
    4 - statul plateste cheltuielile pt asta la Viena, dar in cazul Colectiv s-a kkt pe el 2 saptamani. prioritatile i guess... adica presiunea publica si ocrotirea bunului cel mai de pret al romaniei: prostia! pai aia care au murit din prostia ISU, lu piedone si a unor sefi de club nu merita salvati. asta care e prost cu acte in regula, da!

    Si uite cum in orice caz (nefericit) gasim toate "calitatile" poporului roman la un loc: coruptie (lipsa spitale), prostie (selfie pe locomotiva) si mult-iubita spaga (a fost mutat dupa presiuni, nu pt ca trebuie!)
  • 0 (0 voturi)    
    sanse (Marţi, 7 ianuarie 2020, 9:28)

    codyrocco [utilizator]

    nu prea are sanse de supravietuire - nu cu 70% din suprafata corpului afectata
  • +2 (2 voturi)    
    In caz de electrocutare.. (Marţi, 7 ianuarie 2020, 9:33)

    mircea_cjn [utilizator]

    ...arsurile interne sunt cele care cauzează de cele mai multe ori decesele.
    Să-i dorim tânărului imprudent insanatosire și mult, mult noroc.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce s-a urcat pe locomotiva? (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 13:26)

    quietguy58 [utilizator]

    De ce s-a urcat pe locomotiva?