UPDATE Două spitale de copii din București, fără apă caldă și cu calorifere aproape reci timp de 3 zile / Situația s-a rezolvat vineri dimineață

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 15 noiembrie 2019, 9:58 Actualitate | Sanatate


Sectia de oncologie a Spitalului Marie Curie
Foto: AGERPRES
Două spitale de copii din București - Spitalul Marie Curie și Centrul de Recuperare Neuropsihomotorie Dr. Nicolae Robănescu - nu au avut apă caldă timp de 3 zile, iar caloriferele au fost aproape reci, au declarat, pentru HotNews.ro, managerii celor două unități medicale, Daniel Buzatu și Liliana Pădure. La Spitalul Marie Curie sunt internați, în acest moment, peste 300 de copii, iar la Centrul Robănescu peste 100. Cele două spitale au centrală comună, iar de vină a fost o avarie RADET.

UPDATE: Situația s-a rezolvat vineri dimineață, când apa caldă a început să curgă pentru prima dată după 3 zile, iar caloriferele au început să se încălzească.

Daniel Buzatu, managerul Spitalului Marie Curie, a declarat, pentru HotNews.ro, că spitalul a primit pe data de 12 noiembrie o înștiințare de la RADET, potrivit căreia se lucra la remedierea unei avarii, iar termenul de remediere anunțat în înștiințare era de 40 de ore. 3 zile mai târziu însă, cele două spitale tot nu aveau apă caldă. Daniel Buzatu mai spune că spitalul a încălzit în acest timp apa pentru copii, iar saloanele au fost încălzite cu aer condiționat.

Și managerul Centrului de Recuperare Robănescu, medicul Liliana Pădure, spune că în aceste zile apa pentru copii a fost încălzită, însă situația nu este normală. Liliana Pădure mai spune că astăzi, pentru prima dată după 3 zile, calorifere au început să se încălzească ușor și spera ca în curând să apară și apa caldă.

Ministerul Sănătății a anunțat, vineri dimineață, că o echipă condusă de secretarul de stat Horațiu Moldovan se va deplasa astăzi la Spitalul Marie Curie, pentru a verifica situația.

Problema a fost semnalată în premieră, joi seară, de Emanuel Ungureanu, deputat USR și vicepreședintele Comisiei de Sănătate din Camera Deputaților, pe pagina sa de Facebook: "Am fost în vizită acolo la Anastasia, o fetiță din Cluj-Napoca de 5 anișori, care suferă cumplit după un traumatism cranio-cerebral teribil. Am sunat din nou la spital azi, nu venise apa caldă."

"În acest centru de recuperare (Centrul Robănescu - n.red.) sunt îngrijiți copiii care au suferit accidente grave, traumatisme cranio-cerebrale, suferinzi adunati din toate colțurile României, copii foarte fragili! Cum este posibil ca nimeni să nu fie interesat de condițiile de igienă pentru acești copii? Alo, România, un spital din București, capitala României, nu are apă caldă de 3 zile și mamele nu își pot spăla copiii, saloanele nu se pot igieniza corespunzător! Mă aude cineva?", a atras atenția Emanuel Ungureanu.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5940 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    teoria conspiratiei (Vineri, 15 noiembrie 2019, 10:08)

    AdrianAdr [utilizator]

    si nu vede nimeni legătura intre scandalul Firea si ONG-ul "Noi construim un spital"?
    Spitalul cel nou se construiește chiar intre spit. Marie Curie si Centrul Robănescu.
    RADET e in faliment, iar in locul lui este firma primăriței, care in urma scandalului nu cred ca e interesata sa repare problema prea curând.
    • +4 (4 voturi)    
      cine voteaza PSD ? (Vineri, 15 noiembrie 2019, 12:36)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui AdrianAdr

      cine voteaza PSD ?
  • +12 (12 voturi)    
    Nu se poate! (Vineri, 15 noiembrie 2019, 10:13)

    asavreau [utilizator]

    Firea spune zi de zi pe la unele tembeliviziuni că face și drege și că în spitalele din București este raiul pe pământ.Cei de lsa televiziune știu că primesc bani să ne mintă,dar ar putea să-i arate lui Firea,prin articole bine documentate,că cheltuie banii pe prostii,fudulie personală,un cult al personalității mai scârbos ca un WC din fundul curții.
  • +11 (11 voturi)    
    Vai (Vineri, 15 noiembrie 2019, 10:17)

    Akylas [utilizator]

    Vai, dar cum se poate asa ceva ? Asta dupa atata bine facut de PSD pentru romani si pentru Romania....
  • +7 (9 voturi)    
    Asta in BUCURESTI! (Vineri, 15 noiembrie 2019, 10:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ce-o fi prin țară? Sistemul de sanatate la noi e unui DE EXTERMINARE!
  • +13 (13 voturi)    
    Doamne-ajuta (Vineri, 15 noiembrie 2019, 10:21)

    JustinCase [utilizator]

    Inca zece milioane de euro la Buncarul Manuirii Neamului Prost. Amin!
  • +9 (9 voturi)    
    Oare nu exista si termene maxime de raspuns? (Vineri, 15 noiembrie 2019, 10:43)

    bigbrother [utilizator]

    nu lucrez in domeniu, dar cred ca orice lucrare trebuie sa aiba un termen maxim de rezolvare dupa care sa inceapa sa se lase rau, cu amenzi si penalizari.

    A devenit deja o regula sa vedem lucrari parasite sau unde lucreaza un singur Dorel si restul se uita. Poate ca ar trebui niste standarde de cost si timp puse de primarie a.i sa fie clar in cat timp trebuie rezolvata o lucrare, nu sa treneze cu zilele. Si mai ales, in situatii de genul asta unde implica spitale, sa fie alocate resurse speciale si termenul sa fie redus ca pentru o urgenta. S-a depasit termenul cu o zi: suturi in fund, cu doua-trei zile: amenzi si reducerea salariului celor care supervizeaza lucrarea, a trecut o saptamana: demiteri etc.

    Evident, delirez de la vremea de afara si ma cred intr-o tara aflata in Uniunea Europeana.
    • +6 (6 voturi)    
      Clientela (Vineri, 15 noiembrie 2019, 11:54)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Pentru Clientela Ciumei Rosii nu exista raspundere.
  • +9 (9 voturi)    
    . (Vineri, 15 noiembrie 2019, 11:41)

    Sarmat [utilizator]

    Furati pana nu mai puteti. Poate cand le ajunge cutitul la os bucurestenilor atunci vor vota cu capul.
  • +7 (9 voturi)    
    Vedeti ce se intampla? (Vineri, 15 noiembrie 2019, 12:15)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    vedeti ce se intampla daca ati votat impotriva pedesereului?

    Cat timp era Veorica la putere, nu au fost niciodata probleme cu apa calda sau caldura.
    La robinete curgea apa curata, fierbinte si gratuita, iar in toata tara curgeau numai lapte si miere.

    Cum au venit la putere liberalii si nazistul, cum au inchis aa calda la spitale, casa moara de frig copilasii!

    Sariti, oameni buni, si votati la loc pedesereul si pe Viorica, altfel raminem in plin iarna fara caldura si ap calda, si ne pier copilasii!
  • +8 (10 voturi)    
    nici un postac psd?! (Vineri, 15 noiembrie 2019, 12:28)

    liviu_ [utilizator]

    nu v-ati resuscitat creieru ca sa gasiti o minciuna penibila?!

    cat despre ce se intampla... aloooo DNA si procuratura mai exista?! firea d c nu e in arest?!
    • +1 (1 vot)    
      cum unde sunt (Vineri, 15 noiembrie 2019, 16:02)

      AdrianAdr [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      sunt pe la magazine sa foloseasca argintii primiti. Maine cred ca vor revenii sau poate pe seara.