Vlad Voiculescu: Gabriela Firea a transmis în ASSMB mesajul ca documente privind achizițiile făcute la spitalele din subordinea Primăriei să fie făcute pierdute

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 1 noiembrie 2019, 17:22 Actualitate | Sanatate


Vlad Voiculescu
Foto: AGERPRES
"Gabriela Firea a transmis în ASSMB mesajul ca documente privind achizițiile făcute la spitalele din subordinea primăriei să fie făcute pierdute", afirmă fostul ministru al Sănătății, Vlad Voiculescu. El îi roagă pe "toți angajații (funcționarii sau nu) din toate instituțiile din subordinea Primăriei să nu dea curs unor cerințe ilegale și imorale. Este mai bine așa pentru toată lumea".

"Aflu din surse credibile care din motive evidente vor să rămână anonime că Gabriela Firea a transmis în ASSMB mesajul ca documente privind achizițiile făcute la spitalele din subordinea primăriei să fie făcute pierdute. Îi rog pe toți angajații (funcționarii sau nu) din toate instituțiile din subordinea Primăriei să nu dea curs unor cerințe ilegale și imorale. Este mai bine așa pentru toată lumea", spune Vlad Voiculescu, candidat la Primăria Capitalei la alegerile locale de anul viitor.

Fosta șefă a Departamentului juridic ASSMB, Nicoleta Lavinia Coțofană, a comentat la postarea pe Facebook a lui Vlad Voiculescu: "Domnule Voiculescu, aflu că mi-au sigilat biroul, ridicat laptopul. Mă refer la biroul în care se regăsesc documentele din Gomoiu si au dat afară experții angajați de ASSMB, cei care au descoperit ilegalitățile."

Vlad Voiculescu afirmă că, în cazul în care va fi ales primar general al Capitalei, va comanda, în prima săptămână, "un audit (intern și extern) complet în toate instituțiile subordonate PMB. Unul financiar și unul de performanță. Până atunci, îi cer noului premier si noului ministru al Sănătății să trimită Corpul de Control al Premierului și Corpul de Control al Ministrului Sănătății la instituțiile asupra cărora planează suspiciuni - dar cel puțin la ASSMB, la Spitalele Gomoiu, Foișor și Sf. Maria".

De asemenea, el promite că va publica "toate cheltuielile și contractele din domeniul sănătății din ultimii 5 ani și nu doar în acest domeniu. Nu e nimic nou, am creat cadrul pentru asta prin ORDINUL nr. 1.258 din 7 noiembrie 2016*, ordin semnat de mine. Toate achizițiile spitalelor publice de peste 20.000 lei ar fi trebuit sa fie perfect transparente publicului. Ordinul nu a fost și nu este respectat, iar Primarul General și ministrul Sănătății sunt complici".

Vlad Voiculescu promite, de asemenea, că va interzice "orice cheltuială media care nu are ca obiectiv informarea justificată a cetățenilor, în interesul acestora. Orașul nu devine mai sigur pentru că bucureștenilor li se spune asta în reclame tv, nici nu merge cineva la spital pentru că a văzut un salon și niște echipamente medicale fără niciun om prin preajmă într-o reclamă tv".

Gabriela Firea se laudă că a construit Spitalul de copii „Victor Gomoiu”, clădire începută însă pe vremea lui Sorin Oprescu și preluată de actualul primar general în stadiul de finalizare de 85%. Mai mult, potrivit unui raport al Corpului de Control al Guvernului, citat de Libertatea.ro și referitor la perioada 2012-2017, prețuri de achiziții ale echipamentelor au fost majorate și cu 2.485%.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10131 vizualizari

  • +38 (40 voturi)    
    Caz de pușcărie, dacă-i adevărat!!! (Vineri, 1 noiembrie 2019, 17:30)

    prec [utilizator]

    Cum să „pierzi” facturi și avize!? CUM SĂ PUI SUBORDONAȚII SĂ FACĂ AȘA CEVA!?
    • -28 (36 voturi)    
      Dumnezeule, unde ati fost ascunsi? (Vineri, 1 noiembrie 2019, 19:34)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Dumnezeule, unde ati fost ascunsi?
      Mai frate, pana acum credeam ca numarul imbecililor capabili sa puna botul la o asemenea scorneala e mic, dar sunteti din ce in ce mai multi.
    • -23 (31 voturi)    
      Esti atat de naiv? (Vineri, 1 noiembrie 2019, 19:35)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Incat sa crezi ca-i adevarat?

      Chiar nu vezi satra de impostori securisti de la #coruptiarezist care a impanzit toate institutiile statului, ONG-urile, presa etc?
      • +13 (17 voturi)    
        Alo?! (Vineri, 1 noiembrie 2019, 21:31)

        gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        Dvs pe ce lume traiti? In ce univers paralel, cu care va scurtcircutitati, ONG-urile si institutiile statului sunt impanzite de securisti? In ce univers securistii fac spitale copiilor bolnavi de cancer, in timp ce prim ministra se plimba cu bicicleta pe 1 km de centura de Bacau, dupa 30 de ani de la revolutie, iar primarita firea arunca cu cacat in doua femei "securiste" care vor sa salevze copii de la moarte?

        Bag mana in foc ca nici macar nu sunteti angajat la privat, ca ati intelege bataia de joc pe care aplicat-o psd-ul. Clar sunteti angajat la stat si vi se pare normal sa aveti salarii mai mari decat cei care vi le platesc (nu, nu guvernul vi le platescte, ci privatul, care plateste taxe pentur tot ce inseamna buget)

        Pentru asta lupta "#coruptiarezist", inclusiv pentru dvs., sa aveti autostrazi si spitale si educatie si etc. Chiar si prin donatii, pentur ca banii din taxe se evapora, ca prin minune. Luna de luna platim taxe, tva-uri, impozite pe profit, iar ele se evapora. Trebuie sa contruim spitale pentru caopii cu cancer din donatii.
        • -3 (3 voturi)    
          Fabulezi (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 10:53)

          Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

          Referitor la tot.

          Sa-mi spuneti ce legatura exista intre a face fapte bune intr-o societate prin actiuni caritabile si folosirea acelor cauze nobile in lupta politica pentru a arata cu degetul in ce directie vor acele persoane, pentru a atrage oprobriul public asupra altora.

          Aceste doua actiuni nu pot fi armonizate si intra in contradictie, asta va spune ceva referitor la moralitatea persoanelor implicate sau nu va puneti niciun semn de intrebare?

          Actiunile caritabile se fac pentru a ajuta societatea, ele se fac in tihna si nu pot fi folosite in scandaluri si alte rahaturi de cea mai joasa speta!
    • +26 (28 voturi)    
      cu grija si multa atentie (Vineri, 1 noiembrie 2019, 20:15)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui prec

      asa au "pierdut " ascuns documentele stiind ca se apropie ora cind vor trebui sa raspunda

      sper ca de dat aasta sa faca puscarie la greu
    • +8 (10 voturi)    
      Gandire de bacaoanca.De pe centura. (Vineri, 1 noiembrie 2019, 20:33)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Atata o duce mintea!
    • +12 (12 voturi)    
      cum a pierdut mama lu ' sova! (Vineri, 1 noiembrie 2019, 21:09)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui prec

      contractul bechtel , chiar nu-si mai aminteste nimeni de asta ? DNA ce face ? doarme in papuci !
    • +2 (2 voturi)    
      Au dreptate distinsii domni (Duminică, 3 noiembrie 2019, 0:49)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui prec

      La newlook si Unforgiven ma refer (glumesc, evident).
      Chiar ca sunteti tare naiv. Pai daca un guvern pesedist a reusit sa "piarda" fara urma contractul original pentru autostrada zisa Bechtel, dvs. credeti ca o sa se impiedice de facturi si avize pentru niste prapadite de milioane de euro?!?
      Pai nu-l auzirati deunazi pe alt domn, la fel de distins - la Teodorovici ma refer - cu ce ucigator dispret il gratula pe Florin Citu ca fiind un om ":care nici sa fure nu stie".
      Cam asta-i PSD-ul, daca mai era cineva care sa aiba vreo indoiala. Ministru de finante devine hotul cel mai iscusit si in general totul e o mare ciordeala, comparabila doar cu efortul de-a schimba legile astfel incat sa se asigure ca nu patesc nimic. Si milioane de romani continua sa se lase mituiti cu te miri ce si sa voteze o gasca de infractori.
  • -28 (36 voturi)    
    haha, vlad voiculescu (Vineri, 1 noiembrie 2019, 19:11)

    Itsoc [utilizator]

    daca vrea sa iasa primar, vlad voiculescu ar face bine sa nu mai roage personalul din spitale sa nu ascunda chestiile pentru ca nu-l vor vota.
    toata lumea stie ca personalul medical e cel putin la fel de corupt precum gabita, idolita bucurestenilor.
  • -25 (33 voturi)    
    eu zic (Vineri, 1 noiembrie 2019, 19:48)

    cucuveauamov [utilizator]

    sa spuneti ca Dragnea e de vina; e mai bine sa zicem asa, #rezistentii vor intelege mai rapid. Nu-i mi obositi cu articole prea complexe
    • -6 (8 voturi)    
      Este greu si asa! (Vineri, 1 noiembrie 2019, 23:18)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      In realitate Vlad Voiculescu a vorbit cu Dragnea, care i-a comunicat din inchisoare ca Firea a dat sfoara in tara sa distruga documentele care il infundau pe Dragnea sa nu mai poata ajunge primar al Bucurestiului dupa ce va fi iesit din inchisoare!

      Iar cum Voiculescu a pus botul si a turbat de furie aprinzandu-se apocaliptic cu ochii tulburi de sange, a acceptat instantaneu si docil manipularea lui Dragnea, vazandu-si viitoarea functie in primejdie.

      Asa ca astea sunt jocuri de culise pentru a ajunge Voiculescu primar al Bucurestiului pe spinarea inculturii #rezist!
  • +28 (36 voturi)    
    La ce sa ne asteptam? (Vineri, 1 noiembrie 2019, 20:23)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    O pesedista de frunte, adica o infractoare de top, fostă mâncatoare de r*t la Latrina 3, nu poate decât sa FURE si sa faca ABUZURI ca o ticaloasa de joasa speta. Dar pentru Capitala Rosie care a votat o asemenea secatura, e numai buna.
  • +26 (30 voturi)    
    Audit (Vineri, 1 noiembrie 2019, 20:26)

    Pink Z [anonim]

    Nu se poate comanda direct la DNA un asemenea audit ? Intreb si eu..
  • +21 (23 voturi)    
    Asta e deja mafie a la El Capo! (Vineri, 1 noiembrie 2019, 20:32)

    danduta [utilizator]

    Urmeaza oare si "columbianul" care sa-i execute pe "tradatori"?!
    Si asta intr-o institutie locala a STATULUI ROMAN!!!!!
  • +7 (7 voturi)    
    dl Vlad jos palaria! cel mai bun ministru! (Vineri, 1 noiembrie 2019, 20:59)

    N.S. [utilizator]

    activa si dna Pintea, trebuie sa recunoastem fata de restul putorilor din sat! inclusiv dl presedinte! dar daca faci doar propaganda si nu depui frumos si o plangere la DNA, degeaba! hai sa rupem pisica daca avem sange in instalatie!
  • +6 (6 voturi)    
    Fuguta la DNA (Vineri, 1 noiembrie 2019, 21:19)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    Dar repede pt ca altfel ne pierdem credibilitatea
  • +6 (6 voturi)    
    A început campania pentru locale? (Vineri, 1 noiembrie 2019, 23:47)

    of of [utilizator]

    Se pare că Voiculescu și Firea au început campania pentru locale. Faza pe imagine, nu pe proiecte...
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo, Gabitza! (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 18:56)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Daca proceda asa si Bombo, nu ar mai fi fost condamnat in vecii vecilor!

    Care sa nu mia vorbim de Daddy!

    Ce condamnare? Ce proces?

    "s-au pierdut toate documentele!" si gata.

    Ce, pentru pierderea contractului cu Bechtel a raspuns cineva??